Kolesterol kaygısıyla yumurta yemekten uzak duruyorsanız Beslenme ve Diyet Akademisi konuşmacısı ve sağlık- fitness uzmanı Jim White’ a kulak verin. “Son zamanlarda yapılan pek çok araştırmada yumurtadaki kolesterolün kan kolesterol seviyelerine katkıda bulunmadığı ya da kalp hastalıklarına bir etkisi olmadığı bulundu.”

Büyük boy bir yumurta 6 gram protein, 5 gram yağ içerir ve ortalama 70 kcal’ dir. Yumurta aynı zamanda hücre yapımına ve zihinsel fonksiyona katıkıda bulunan elzem bir besin olan kolin içerir. Zeaksantin ve lütein göz sağlığı için önemli olan iltihap önleyici antioksidanlardır. Lesitin kalp damar sağlığını destekler ve kolesterolü düşürebilir. Ve en önemlisi lösin ki zincirli aminoasitlerden biridir ve kas yapımını teşvik eder, kas yıkımını azaltır.

“Yumurta buna ek olarak 18 hayati besin ve vitamin içerir.” diyor White. Ve beslenme ve yemek bilimindeki son araştırma yumurtanın diğer tüm besinler arasında aminoasit bakımından zirvede olduğunu ortaya koydu. Aynı zamanda dinlenme durumundaki kaslarda kalsiyum, çinko ve demir mineralleriyle yeniden yapılanmaya destek olmaktadır.

Yumurta kötülenirken yumurta sarısı dışarıda tutulurdu. Fakat yumurta sarısı 4.5 gram yağ içerir ki bunun 1.6 gramı doymuş yağdır.

If you haven’t been eating eggs because of concerns about cholesterol, listen to what Jim White, R.D., health fitness specialist and Academy of Nutrition & Dietetics spokesperson, has to say: “Multiple recent studies found that the cholesterol in eggs does not contribute to blood cholesterol levels or put an individual at risk for heart disease.” 

One large egg contains 6 grams of protein, 5 grams of fat, and approximately 70 calories. Eggs also include choline, an essential nutrient that contributes to cell structure and mental function; lutein and zeaxanthin, anti-inflammatory antioxidants that promote eye health; lecithin, which supports cardiovascular health and may reduce cholesterol levels; and most important, leucine, an essential branched-chained amino acid (BCAA) that can produce an anabolic muscle response and decrease muscle breakdown.

“Eggs also contain 18 vital nutrients and vitamins, such as B vitamins,” says White. And a recent study in Nutrition and Food Science found that eggs are tops in all foods for aminos since they contain a superior blend of a wide range of amino acids. They also support the rebuilding of rested muscles with vital minerals like calcium, zinc, and iron.

When eggs were demonized, the yolk was singled out. But yolks contain 4.5 grams of fat, with only 1.6 grams of that being saturated fat.

Source/ Kaynak: www.flexonline.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>