Uzun bir zamandan beri uykuya dalmakta güçlük yaşıyordum. Buna engel olan şeylerin geç saatte yemek yemek, yatmadan önce çok fazla televizyon seyretmek veya stres olduğunu düşünebiliriz. Bense sebebin beynimi bir türlü düşüncelerden arındıramamak olduğunu farkettim. Uykusuz gecelerin ardından bir arkadaşım bana 4- 7- 8 taktiğinden bahsetti.

homersleep

PEKİ AMA BU NEDİR?

Bu yöntem Harvard Mezunu olan ve nefes, meditasyon gibi yöntemlerin strese karşı nasıl kullanılabileceğini araştıran Dr. Andrew Weil tarafından geliştirilmiştir. Uygulaması oldukça basit. Burnunuzdan 4 saniye boyunca nefes alın, aldığınız nefesi 7 saniye boyunca tutun ve ardından 8 saniyede ağzınızdan nefesinizi verin. Bu yolla kalp atışınız yavaşlar ve beyninizde sakinleştirici kimyasallar salgılanır.

breath

Oldukça güzel değil mi? Oldukça şüpheli de olsam bu yöntemi denedim ve 4. turdan sonra uykuya dalmıştım ki bu neredeyse 1 dakikadan daha az bir süreydi.

1

Aslında bu sadece uykuya dalmaktan çok daha iyi. Stresli olduğumuz durumlarda endokrin sistemimiz böbreküstü bezlerimiz vasıtasıyla adrenalin salgılar. Bunun sonucunda da kalp atım hızımız artar, daha gergin ve rahatsız bir hale geliriz. Çoğu zaman nefes alış verişimiz hızlı ve kısa bir hal alır.

stress_ball

Bu nefes alma yöntemini uygulayarak adrenalinin doğal etkilerine karşı koyabilir ve kalp atım hızınızı aşağı çekebilirsiniz. Başladığınızda biraz rahatsız edici olabilir ama başka seçeneğiniz yok!

For a long time, I had a hard time sleeping. We can chalk it up to bad food late at night, too many screens before bed, and stress. I found it incredibly difficult to shut my brain down and give it a break at night. After weeks of not being able to sleep a full night, a friend of mine told me about the “4-7-8″ breathing trick.

BUT WHAT IS THAT?

This method was developed by a wellness practitioner, Harvard-educated Dr. Andrew Weil, who studies meditation, breathing, and how it can be used to counteract stress. It’s easy to do. You breathe in through your nose for four seconds, hold it for seven seconds, and exhale through your mouth for eight seconds. She explained to me that it slows down your heart rate and it also releases chemicals in our brains that soothe you.

Pretty neat, huh? I was skeptical, but I tried it. It ended up working like a total charm. I was out before I reached my fourth repetition and it tends to knock me out easily in less than a minute.

This is good for more than just falling asleep though. When we’re stressed, our endocrine system releases adrenaline through our adrenal glands. This elevates your heart rate and can make you feel jittery and unwell. Often times, your breathing also becomes rapid and shallow.

By using this breathing method, you counteract the natural effects of adrenaline and your body is forced to slow down your heart rate. It simply doesn’t have a choice! When you begin, you may feel a tad uncomfortable.

Kaynak/ Source: www.fhfn.org Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>