Eklem ağrılarının ne kadar rahatsız edici olduğunu bilirsiniz. Elbette ağrıdan kurtulmak istiyorsunuz ve aslında bunun için pek çok yol da denediniz. Eğer bunlar işinize yaramadıysa burada deneyebileceğiniz sırt, eklem, bacak ve boyun ağrılarınızı geçirecek yepyeni bir formül var.

jointpain

Ne Yapmanız Gerekiyor?

Bu mucize reçeteye başlamak için gerekli olan şey 150 gram sofralık jelatin. Bu miktarın çok fazla olduğunu düşünebilirsiniz fakat unutmayın ki bu karışım size 1 ay boyunca yetmeli. Sofralık jelatini bulduktan sonra yapmanız gereken 5 gram jelatini – ki bu neredeyse 2 çay kaşığı demektir- 1/4 ölçek soğuk suyun içine atmak, karıştırmak ve bu karışımı sabah kadar bekletmek. Sabaha kadar jel kıvamına gelmiş olan jelatini tekrar soğutmanıza gerek yok.

backpain2

Tarifi Nasıl Uygulayacaksınız?

Sabah kalkınca bu karışımı için ve başka hiçbir şey yemediğinizden emin olun. Eğer tadını beğenmezseniz bal, meyve suyu veya daha fazla su ekleyebilirsiniz. Yoğurt veya ekşi krema da olabilir. Aslına bakarsanız tarif ne isterseniz ekleyebileceğiniz şekildedir.

7 gün sonra sırt, bacak ve eklem ağrılarınızın belirgin bir şekilde azaldığını göreceksiniz. Bu da size yapamadığınız aktiviteleri gerçekleştirebilme imkanı sunacaktır. Karışımı 30 gün boyunca her sabah içmeye devam edin. Jelatininiz bittiğinde veya 30 gün dolduğunda içmeyi bırakabilirsiniz ve işlemi 6 ay içerisinde tekrar uygulayabilirsiniz.  Gerekli olmamasına rağmen bu eklemlerinizi sürekli olarak yağlayacaktır. Böylece bir daha asla eklem ağrılarıyla uğraşmayacaksınız.

neckpain

Tarif Neden Etkili?

Bu tarifi uygulamayla ilgili çeşitli kuşkularınız olabilir. Doktorunuz jelatinin bir işe yaramayacağını söylese bile bu yöntem çok etkilidir. Jelatin hayvanlarda kollajen, kemik, tendon, kıkırdaklar ve bağ dokusunun işlenmesiyle elde edilir. Hidroksiprolin ve prolin adında iki amino asit içerir ki ikisi de bağ dokusunu tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Jelatin tüketmek sadece eklemlerinizi değil kalp kasınızı da güçlendirir. Metabolizmanızı hızlandırır ve zihinsel kabiliyetinizi arttırır. Tendonlar ve bağ dokular düzenli jelatin tüketimiyle daha esnek ve güçlü bir hal alırlar. Ayrıca osteoartrit ve osteoporozun önlenmesine de yardımcı olur.

When you have joint problems, you know how annoying this can be. Of course you want to get rid of the pain and perhaps you have tried many ways already. If they don’ t seem to work, here is something new that you can try – a recipe that will work wonders for your legs, back, joints, and neck.

What You Need to Do

To start the wonder recipe, here are the ingredients that you need to be prepared 150 grams of gelatin (the edible kind of course). You may think this is too much, but this amount is enough for your treatment, which should go on for a month. When you are ready with your edible gelatin, you can pour five grams (equivalent to two teaspoons) into 1/4 cup of cold water that came from the fridge. Stir the mixture a little bit and leave it till the morning. You don’ t have to refrigerate it as gelatin will turn to jelly when you let it stand overnight.

How to Take the Recipe

When you wake up, you can drink it, but make sure that you haven’t eaten anything else. If you don’ t like the taste, you can add some honey, juice, or more water to the mixture. You can also add a bit of sour cream or yogurt. This recipe is actually quite versatile as you can add whatever you want to it.
Soon, after seven days to be exact, you will notice that your back pain, neck, legs, or other kinds are barely noticeable. This is quite helpful if your aches are limiting you from doing some activities, such as work or even some playtime with the kids. Keep eating the gelatin every morning for the next thirty days. When you run out of gelatin or you are doing the treatment for a month now, you can stop drinking the mixture. You can repeat the process again in six months. Although this is not necessary, it actually lends a helping hand to keep your joints well lubricated. This way, you won’t have to deal with the troublesome joint pains again.

Why is This Effective?

You may be among those who are quite hesitant about this wonder recipe. While your doctor may not have thought about the gelatin as a way to help you with your joint pains, this mixture is actually very effective. Gelatin is obtained through the processing of livestock’s connective tissue, which may include collagen, bones, tendons, and cartilage. All of these are in their purest form. Gelatin has two forms of amino acids, namely hidrosiprolin and proline – both of which help in recovery of your connective tissues.
Consuming gelatin can strengthen not only your joints, but your heart muscles as well. Plus, it also helps in improving your metabolism and your mental ability. Tendons and ligaments, through regular consumption of gelation, can become more elastic and much stronger. This also helps in preventing osteoarthritis and osteoporosis.

Kaynak/ Source: www.stethnews.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>