jake_blushing_by_xxjohnnytestloverxx-d5fjgdk

Kırmızı bir suratla ilgili hepimiz endişeleniriz (sivilceler, döküntüler, kızarmalar) ama konu egzersiz yaptığımızda ortaya çıkan bir kırmızı suratsa bu kadar endişelenmemiz yersizdir çünkü aslına bakarsanız bu sadece vücudumuzun egzersize karşı verdiği doğal bir tepkidir. Ben de zaman zaman yoğun bir egzersizin ardından kırmızı bir surata sahip olabiliyorum ki bu soğuduktan 4 saat sonra bile halen varlığını sürdürebiliyor. Ailemin çoğu beyaz tenli bireyinde de durum farklı değil ve biz artık bu durumu kabullendik. Egzersiz ve kırmızı suratla ilgili daha çok şey öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Egzersiz yaptığınızda vücudunuzda pek çok değişim meydana gelir. Kanınızdaki oksijen seviyesini arttırmak için daha hızlı solunum yaparsınız. Kasa giden kan akışını arttırmak için kalbiniz daha hızlı atmaya başlar. Küçük kan damarlarınız (kapiller) kasa daha fazla oksijen götürmek ve oluşan zararlı maddeleri taşımak için genişler. Bu işlem egzersiz sırasında cildinizin (ve elbette yüzünüzün) kızarmasına sebep olur.

arteries_veins_01

Bununla beraber egzersiz yaparken vücut sıcaklığınız artar, kan damarları genişler ve cilt yüzeyine daha fazla kan taşır. Bu da birinin terlemesinin ve serinlemesinin sebebidir. Bu iki mekanizmada özellikle beyaz tenli kişilerde kızarmanın sebebidir.

Aşırı duygular , sıcak veya baharatlı gıdalar , yanaklarda ve burunda görülen akneye benzer bir deri hastalığı durumu (acne rosacea), alkol kullanımı , karsinoid sendrom ( karsinoid tümörler ile ilişkili semptomlar ) , diyabet veya yüksek kolesterol , yüksek ateş tedavisinde bazı ilaçlar , menopoz, ani sıcaklık değişimleri, akne, alerjik reaksiyonlar / kurdeşen, lupus ve perimenopoz da kızarmaya neden olabilir.

awp

Egzersiz sırasındaki çoğu kızarma normal kabul edilir fakat eğer ki bunun yanında ishal, nefes darlığı, çarpıntı, düşük tansiyon ve sersemlik gibi bulgular varsa doktor kontrolüne girmeniz tavsiye edilir. Ayrıca sıcak çarpması gibi durumlara karşıda dikkatli olmak gerekir.

Kızarıklık tamamen geçirilemeyecek gibi de dursa bunu bir nebze de olsa önlemenin yolları vardır. Daha serin bir ortamda spor yapmayı, açık renk ve bol giysiler tercih etmeyi deneyebilirsiniz. Sabah ve öğleden sonra 2- 4 saatleri arasında egzersiz yapmaktan kaçınmakta sıcaktan uzak durmanızı sağlayacaktır. Bununla beraber egzersiz sırasında çok su tüketmekte vücut sıcaklığınızı sabit tutar ve kızarmayı azaltabilir. Egzersiz yoğunluğunu azaltmakta kızarmayı azaltma yönünde fayda sağlayacaktır.

We all worry about red faces (blushing, rashes, acne, etc.), but when it comes to exercise and a red face, there really shouldn’t be too much worry, as it typically represents your body’s normal reaction to the physical demands of exercise! I suffer from a seriously red face after vigorous exercise, and sometimes it lasts for hours after I’ve cooled down! Most of my fair-skinned family reacts the same way, and we’ve learned to just accept it. To learn more about exercise and a red face, keep reading!

When you exercise, many changes happen in your body. You will breathe faster to maximize the amount of oxygen in your blood. Your heart will beat faster, which increases blood flow to your muscles. Your small blood vessels (capillaries) will widen (vasodilation) to deliver more oxygen to your muscles and carry away waste products that build up. It is this vasodilation, or widening, of the capillaries that causes the flushing of your skin (and yes, your face), during exercise!

Also, when you exercise, your body temperature increases, blood vessels dilate and carry more blood to the skin’s surface, causing one to sweat and cool off. Both of these mechanisms can lead to a flushed, red face, which can be especially more noticeable in fair-skinned individuals.

Other causes of facial redness, including: extreme emotions, hot or spicy foods, rosacea, alcohol use, carcinoid syndrome (a group of symptoms associated with carcinoid tumors), certain medications to treat diabetes or high cholesterol, high fever, menopause, and rapid changes in temperature. Rosacea, acne, allergic reactions/hives, lupus, and perimenopause can also be causes.

Most facial redness during exercise can be considered normal; however, if you are concerned or worried that the redness represents something more than just the normal cooling-down process, or if it is accompanied by other symptoms including diarrhea, shortness of breath, palpitations, low blood pressure, or light-headedness, you should consider being evaluated by your primary care physician in order to rule out any medical condition. Also, read up on heat stroke in order to be aware of symptoms that these conditions cause, and seek immediate treatment if they occur.

While the redness that you are experiencing likely cannot be “cured” or “fixed”, you can take certain preventative measures to try and reduce the redness. Try exercising in a cool environment and wearing light-colored and loose fitting clothing. Avoiding exercise during early and midafternoon may reduce your heat exposure. Also, staying hydrated by drinking plenty of water will help in keeping your body temperature stable and may help with redness. Scaling down the intensity of the workout may also help a little with the redness as will taking some time to cool down.

Kaynak/ Source: www.popsugar.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

2 thoughts on “Vidyosuz Bölüm: Kıpkırmızıydı ve Koşu Bandındaydı/ Red Face After Exercise

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>