Women-drink-coffee1

Son yapılan bir araştırmada araştırmacılar günde 3 bardak kahve tüketen kadınların göğüslerinin küçülebildiğini keşfettiler. İnanılmaz, değil mi? Bu araştırma 300 kadın üzerinde gerçekleştirildi. Kadınlara ölçüleri ve günlük kahve tüketimleriyle ilgili anket yapıldı.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Araştırma sonuçlarına göre günde 3 bardak kahve içmek göğüslerin küçülmesi için yeterliydi. Ve tüketim ne kadar artarsa küçülme de o derece artmaktaydı. Araştırmacılar kahve tüketimi ve küçük göğüs arasında bir paralellik olduğunu buldular. Araştırmaya katılan kadınların neredeyse yarısı kahve alımıyla göğüs küçülmesini ilişkilendiren bir gene sahipti.

İsveç’ teki Lund Üniversitesi’ nde deneysel onkoloji bölümü öğretim üyesi olan Helena Jernstroem kahve tüketiminin göğüs ölçüsünde büyük bir etkisi olduğunu belirtiyor. Bununla beraber kahve tüketen kadınların hemen paniğe kapılmamasını çünkü bunun bir gecede olacak bir durum olmadığını da ekliyor fakat diyorki “Maalesef zamanla küçülecekler.”

cancer

Üzülmeyin! Çünkü araştırmacılar aynı zamanda düzenli kafein alımının kadınlarda göğüs kanserine yakalanma riskini azalttığını ve östrojen -kadın seks hormonları- seviyelerini yükselttiğini de  saptadılar.

According to a recent study, group of researchers have found that drinking just 3 cups of coffee a day can make the women’s breasts shrink! Unbelievable, right? In this study, almost 300 women were surveyed. They were surveyed about their measurements and how many cups of coffee they usually drink every day.

In this study, researchers have found that only 3 cups of coffee per day where more than enough to start making breasts shrink. And they also found that the effects were increasing for every cup of coffee. The group of researchers said that there was a clear relation between drinking coffee and smaller breasts. Almost half of the surveyed women possessed a gene that has been shown to link breast size to coffee intake.

Helena Jernstroem, a lecturer in experimental oncology at Lund University in Sweden, said that drinking coffee can have major effects on breast size. Helena says that coffee-drinking women shouldn’t be worried, because their breasts will shrink to nothing overnight and they aren’t just going to disappear. But, they will get smaller.

It’s not all bad news for women. The study researchers have also found that regular caffeine intake can help to cut the risk of developing breast cancer. They also found that the effect of regular coffee intake is related to its impact on estrogens – the female sex hormones.

Kaynak/ Source: idealist4ever.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>