apple-cider-vinegar to treat eczema

Şu günlerde pek çok insan elma sirkesinden bahsediyor ve onu tutkuyla seviyor. Yapılan pek çok araştırma elma sirkesinin gerçekten de kilo kaybını teşvik ettiği ve şişkinliği azalttığı yönünde. Saçlarınızı elma sirkesiyle yıkayabileceğinizi biliyor muydunuz peki? Dolabınızda elma sirkesine yer açmadan önce doğru ve yanlış kullanım şeklinin olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

ACV

İlk olarak “shot” şeklinde tüketilmesi oldukça popüler olsa da sakın bunu yapmayın! Çünkü elma sirkesi son derece asidiktir ve uzun vadede yemek borunuza ve diş minenize zarar verebilir. Bunun yerine 1 veya 2 çay kaşığı elma sirkesini 300 ml suyla karıştırıp içmek son derece doğrudur.

acv shot

Şimdi formülü biliyorsunuz. Peki bu karışımı içmek için doğru zaman ne zamandır? Arizona Üniversitesi Beslenme Bölümü Yöneticisi Carol S. Johnston 10 yıldan uzun bir süredir elma sirkesi üzerine araştırmalar yapmaktadır. Johnston bu karışımın günde 1- 2 kere ve öğünlerden hemen önce mideniz boşken içilmesini tavsiye ediyor.

Johnston elma sirkesinin nişastayı engelleyen bir etkisi olduğunu belirtiyor. Ve daha az sindirime uğrayan nişasta -ki bu da kalori demektir- sayesinde kan şekeriniz ani sıçrayışlar yapmıyor. Buna ek olarak bu sindirilmemiş nişasta bağırsaklarınızdaki bakteriler için mükemmel bir besin olarak şişkinliğin önüne geçiyor. Yani eğer herhangi bir besin tüketmeden elma sirkesi içerseniz ilk etaptaki etkilerinin hiçbirinden faydalanamayacaksınız.

gut

There’s a lot to love about apple cider vinegar. Several studies support the claims that ACV helps the body lose weight and debloat. It also doesn’t hurt that it’s been shown to up energy levels either. And did we mention you can use it to wash your hair?! Before you start guzzling the bottle of ACV in your pantry, keep in mind that there’s a right and a wrong way to drink the elixir.

First thing’s first: while straight shots are a popular way to drink ACV — don’t. Because its highly acidic, over time ACV has the potential to do real damage to both the esophagus and tooth enamel. Instead, dilute ACV into water. In general, one to two tablespoons mixed into eight ounces of water is the sweet spot (like you’ll find in this delicious ACV honey drink).

Now that you have the formula down, you need to know exactly when to drink it if you’re looking to reap any weight-loss benefits. Carol S. Johnston, PhD, directs Arizona State University’s nutrition program and has been studying ACV for more than 10 years. Johnston recommends drinking an ACV drink once or twice a day and always right before you eat; you want the ACV to be in your stomach before any food makes it way there.

Johnston told the Washington Post that ACV helps to block some starch digestion whenever you eat. Since less starch (and less calories, essentially) are being digested by the body, the spike in blood sugar is lessened. Adding to this benefit is that the good-for-you bacteria in your gut happily feeds on this undigested starch, which can lead to less bloating and a healthier digestive system. If you drink ACV without food, there won’t be anything for it to work off of, which probably defeats the whole purpose of drinking vinegar in the first place.

Kaynak/ Source: popsugar.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>