pretty-girls-ugly-faces-chin-proud

Kendinizi hiç inanılmaz derecede havalı ya da güzel/ yakışıklı bulduğunuz anlar oldu mu? Peki bu halinizi bir selfie ile ölümsüz hale getirmek isterken fotoğrafta gördüğünüz resim havalı halinizden çok mu uzaktı? Bu konuda yalnız değilsiniz (hiç kimse yoksa ben varım:)) fakat aslında fotoğraftaki haliniz sizin tam olarak gerçekte göründüğünüz haliniz değil! Bakın bilimsel araştırmalara göre fotoğraflarda kendimizi beğenmememizin sebebi neymiş?

Ayna ayna yoksa yalan mı söylüyorsun bana?

Evden çıkmak üzeresiniz. Saçınıza son dokunuşlarınızı yaptınız, aynaya şık bir bakış attınız.. Mükemmel! Bu anı ölümsüzleştirmek adına bir selfie çektiniz ama aslında çıkan resme pek bakmadınız çünkü zaten nasıl bir fotoğraf olduğundan son derece emindiniz.. Ve sonra.. Facebook profil fotoğrafı yapmak için selfie’ nizi ararken gördüğünüz fotoğraf karşısında dehşete kapıldınız!

Bu gerçekten siz misiniz? O anda mükemmel olduğunuza dair düşünceniz tam anlamıyla bir hata mıydı? Nasıl böyle bir yanılgıya düştünüz ve neden fotoğraflarda olduğunuzu düşündüğünüzden daha çirkinsiniz?

Çoğumuz kendimize bakmak için aynayı kullanıyoruz (tepsi de kendine bakmak gibi alışkanlıkları olanlar bu yazı size göre değil) ve maalesef ayna yalan söylüyor! Aynaya baktığımızda gerçekte nasıl göründüğümüzü gördüğümüze emin olabiliriz ama aslında aynada ters bir imaj vardır.

 İnsanların yüzleri genellikle simetrik değildir ki biz bunu zaten sol gözün sağ gözden küçük olduğunu çok önceden keşfederek anlamıştık. Ayna karşısında geçen yıllardan sonra (gençler bütün zamanlarının yarısını ayna karşısında geçirmektedirler mesela) bize görünen yüzümüzün görüntüsüne alışırız ve bu salt maruz kalma etkisinin ortaya çıkış noktasıdır.

Salt maruz kalma etkisi (psikolog Robert Zajong tarafından ortaya çıkarılmıştır) insanların daha sık gördükleri şeylere karşı daha iyi reaksiyon verdiklerini gösterir. Zajong salt maruz kalma etkisinin yüz ifadelerinden lüzumsuz kelimelere kadar her şeyde işe yaradığını bulmuştur. Biz görmeye alışık olduğumuz görüntümüzü severiz ve bu yönden bakıldığında her zaman aynada gördüğümüz halimizi tercih etmemiz -aynada yüzümüzdeki kusurların ters çevrilmiş hali- pekte sürpriz sayılmaz.

Salt maruz kalma etkisine göre kendinizin aynada ters çevrilmemiş bir halinizi gördüğünüzde bu size biraz tuhaf gelir.

Ama selfie çekmeye tövbe etmek yerine Snapchat selfie sini deneyebilirsiniz. Çünkü Snapchat selfie’ nide çıkacak görüntü sizin sevdiğiniz haliniz olacaktır.

Kaynak: popsugar.com Çeviri: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>