OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fındık, fıstık ve ceviz süper besinler olarak kabul edilir. Çoklu doymamış yağlar, fenol, E vitamini ve tonla antioksidan gibi pek çok değerli besin öğesini içermelerinin yanısıra sağlık üzerinde de şaşırtıcı etkileri vardır. Eğerki günlük beslenme düzeninize sadece 5 tane ceviz eklerseniz sağlığınız üzerindeki olumlu etkileri sizlerde göreceksiniz.

Bu Faydalardan Bir Kaçı:

- Bel ölçünüzde 1.27 cm’ den daha fazla incelme

waistsize

- Kolesterol düşüşü

- Beyinsel fonksiyonlarda iyileşme

brain-waves

- Kalp hastalığı riskinde azalma

- Sperm sayısında artış

sperm_count

- Daha güçlü ve sağlıklı bir saç, tırnak ve cilt

- Kanseri önleme

Sizlerinde okuduğu gibi günlük beslenme düzeninize cevizi eklemenin pek çok faydası var. Peki sadece 5 ceviz yedikten 4 saat sonra neler olur?

- Ceviz tüketiminden sadece 4 saat sonra bile sağlığa olan olumlu etkileri görülmeye başlar. Ceviz vücudunuza pek çok besin ve vitaminle destek olur ve böylece vücudunuz bir sonraki öğüne kadar gereken enerji ve besinlerle dolu olur.

- Ceviz aynı zamanda stresi dengeler.

stress

- Ceviz içerdiği antioksidanlarla kalbinizi güçlendirir ve kalp hastalıklarına sebep olduğu bilinen serbest radikallerle savaşır.

heart

- Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve stresi içerdiği Omega 3 yağ asitleri sayesinde azaltır.

Omega-3-Fatty-Acids

- İnsan vücudu atar damarların tıkanmasını ve diğer sağlık sorunlarını önleyeceğinden dolayı daha verimli çalışmaya başlar.

Not: Eğer ki cevizi uygun miktarlarda tüketirseniz kilo aldırmayacağı gibi kilonuzu, bel ölçünüzü ve sağlığınız kontrol altında tutmanızı sağlar.

Nuts and walnuts are considered as superfood. Besides that they are filled with useful nutrients, including polyunsaturated fats, phenols, vitamin E, and tons of antioxidants, they also have a surprising effect on overall health. If you include only 5 walnuts per a day to your regular diet, we guarantee you that you will reap some amazing health benefits.

Here are several health benefits that you will get with the introduction of walnuts in your daily diet:

- Reduce waist size by more than half an inch

- Lower cholesterol

- Supports brain health

- Reduce the chance of developing heart disease

- Reduced risk of diabetes

- Increased sperm count in men

- Stronger and healthier hair, skin and nails

- Cancer prevention

As you can read, there are many reasons why you should include nuts in your daily diet. In addition, walnut can produce many satisfying benefits for everyone.

What happens to your body 4 hours after eating only 5 nuts?

- The effect of walnut consumption is so amazing that many people have health benefits after just 4 hours of consumption. Walnuts supply your body with many nutrients and vitamins, all of which are crucial for keeping body and filling the body with fuel until the next meal.

- Walnuts are known to stabilize stress.

- Walnuts contain antioxidants that strengthen your heart and fight the free radicals that are known to cause heart disease.

- Another beneficial ingredient is the omega – 3 fatty acids which reduce feelings of depression and symptoms of ADHD.

- Human body will begin to function more efficiently, due to the fact that walnuts prevent clogging of the arteries and other negative health effects.

Note: If you consume nuts and walnuts in moderate amounts they will not cause weight gain, but instead, it will support a healthier, regulate weight and waist size.

Kaynak/ Source: www.fhfn.org Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>