Doğal Yollarla Melatonin Miktarı Nasıl Arttırılır?

Pek çok kişi sıradışı bir hormon olan melatoninin varlığından haberdar. Bununla beraber bu hormonun başka bir adı daha var: Hayat hormonu

Bu hormon vücudumuz tarafından üretilir. Ama aynı zamanda başka kaynaklardan da alınabilir. Özel ilaçlarda ve beslenme desteklerinde bulunur.

Melatonin Nasıl Ortaya Çıkar?

Vücudumuz insan hayatı için çok önemli olan bu hormonu kendisi üretir. Bu hormonu epifiz bezi üretir. Gün içierisinde üretilen triptofan aminoasidi ışığın etkisiyle serotonine, geceleriyse bu madde melatonine dönüştürülür. Bu dönüşümün sebebi ışığın olmamasıdır.

Tam olarak bu sebeple öğlen uykusu çok önemlidir. Uyku en azından 1 saat olmalıdır. Bu organizmaya dinlenme şansı verir.

Akşam en aktif üretim saatiyse 8′ dir. Fakat bu uyku için çok erken bir saat olduğundan önemli olan 12′ ye kadar uyumaktır, çünkü tam bu saatte melatonin üretimi tepe noktadadır.

Melatonin Üretimini Arttırmak İçin Ne Yapılmalıdır?

  • Gece 12′ ye kadar uyunmalıdır.
  • Yine de bu saatte uyuma şansınız yoksa bulunduğunuz ortamdaki ışık mümkün olduğu kadar kısılmalıdır. Çünkü fazla ışıkta melatonin üretimi yeterli miktarda olamayacaktır.
  • Her zaman yeterli miktarda dinlenilmelidir. Aksi takdirde hiçbir zaman sağlıklı olunamaz.
  • Uyumadan önce  ışık kapatılmalıdır. Eğer ışığın kapatılma şansı yoksa uyku maskesi kullanılmalıdır.
  • Uyku bölündüğünde ışık açılmamalıdır.

Melatonin Neden Bu Kadar Önemlidir?

Melatoninin en önemli görevi organizmanın bioritmini düzenlemektir. Bunun sayesinde insan uykuya dalar. Bunun yanısıra başka görevleri de vardır. Endokrin sistemin çalışmasını iyileştirir, organizmanın yavaşlamasını yavaşlatır, bağışıklık sistemini güçlendirir, güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir, depresyonla mücadeleye yardımcı olur, beyin için faydalıdır, sindirimi iyileştirir, üretimlerini düzenleyerek diğer hormonlara olumlu yönde etki eder.

Eğer melatonin yeterli miktarda olmazsa insan çok daha hızlı bir şekilde yaşlanır. Bu, kadınlarda erken menopoza sebep olur. Aynı şekilde meme kanserinin ortaya çıkma olasılığını da arttırır.

Hangi Ürünlerde Melatonin Bulunur?

Pek çok üründe melatonin bulunur. Bazılarıysa organizmaya melatonin üretiminde yardımcı olurlar.

Melatonin saf halde muz, domates, mısır, incir, turp, arpa, yulaf, kuru üzüm ve fındıkta bulunur. Fakat çok fazla tüketmemek gerekir. Çünkü ölçü kaçarsa en faydalı ürünler bile tehlikeli olabilirler.

Organizmanın melatonin üretimine destek olan besinlerse şunlardır: Badem, sığır eti, bal kabağı, peynir, hindi, kayısı, tavuk yumurtası, ıhlamur, süt, ayçiçeği tohumu ve yulaf ezmesi.

Unutmamak gerekir ki sigara içerken melatonin üretimi durur. Alkol de aynı şekilde melatonin üretimine olumsuz yönde etki eder. Bununla beraber bazı ilaçlar da melatonin üretimine engel olur. Bunlar genelde antidepresanlar ve uyku haplarıdır. 35 yaşından sonra melatonin üretimi azaldığından organizmanın desteklenmesi gerekir. Bu, hastalanmadan güvenle yaşamanın tek yoludur.

Как самостоятельно добиться увеличения количества мелатонина?

Многие люди знают о существовании необычного гормона — мелатонина. Также у него есть второе название, гормон жизни.

Этот гормон вырабатывает сам организм. Но его можно получить и из других источников. Он содержится в специальных лекарствах и пищевых добавках.

Как появляется мелатонин?

Организм сам генерирует этот гормон, очень важный для жизни человека. Его генерирует шишковидная железа. В дневное время она вырабатывает триптофан аминокислота. Под действием света она превращается в серотонин. Ночью это вещество трансформируется в мелатонин. Это происходит из-за отсутствия воздействия солнечного света.

Именно поэтому так важно спать после обеда. Спать нужно хотя бы один час. Это поможет организму отдохнуть. Но самый активный процесс выработки происходит ночью, в 20:00. Но это слишком рано для сна, ложиться в 20:00 не обязательно. Главное уснуть до 24:00, ведь именно в это время выработка мелатонина максимальна.

Как поступать, чтобы выработка мелатонина была больше?

• Нужно сделать всё возможное для того, чтобы уснуть до 24:00;

• Если всё-таки нет никакой возможности лечь спать в это время, нужно приглушить свет. Если его будет много, выработки мелатонина не будет вообще;

• Нужно всегда достаточно отдыхать. Без достаточного количества отдыха, хорошего здоровья никогда не будет;

• Перед сном лучше выключить свет. Если возможности выключить свет нет, нужно использовать маску для сна;

• Если сон прервётся, не нужно включать свет;

Почему так важен мелатонин?

Главная задача мелатонина регулировка биоритмов организма. Благодаря ему человек засыпает.

Но у него есть и другие, достаточно важные задачи: Улучшает работу эндокринной системы; Замедляет процесс старения организма; Улучшает иммунную систему; Имеет сильный антиоксидантный эффект; Помогает справиться с депрессией; Полезен для мозга; Улучшает пищеварение; Благотворно влияет на другие гормоны, регулируя их выработку.

Если мелатонина недостаточно, организм человека будет стареть гораздо быстрее. У женщин это приближает процесс менопаузы. А также увеличивает вероятность возникновения рака молочной железы.

В каких продуктах находится мелатонин в чистом виде?

Мелатонин содержится во множестве продуктов. А некоторые просто помогают организму его производить.

В чистом виде мелатонин находится в бананах, томатах, кукурузе, инжире, редисе, ячмене, овсе, изюме и в орехах. Но не нужно есть их очень много. Даже самые полезные продукты могут стать опасными, если не знать меры.

Продукты, которые активируют выработку мелатонина самим организмом: миндаль, говядина, тыква, сыр, индейка, абрикосы, куриные яйца, липа, молоко, семена подсолнечника и овсянка.

Нужно помнить о том, что мелатонин прекращает вырабатываться при курении. Алкоголь также пагубно влияет на выработку мелатонина. Также, определённые лекарства мешают выработке мелатонина. Обычно это антидепрессанты и снотворные.

После 35 лет выработка мелатонина уменьшается и нужно помогать организму со стороны. Только так можно благополучно дожить до самой старости, без всяких болезней.

Kaynak/Источник: https://russpil.ru  Çeviri/ Перевод: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>