Muhtemelen siz de farketmişsinizdir ki spordaki her kaslı kişi aynı fiziğe sahip değildir. Bazılarının hasları sıkı ve sertken diğerlerinin büyük olmasına rağmen daha yumuşak kasları vardır.

Görünüş genelde genetik, beslenme şekli ve antrenman türüne bağlıdır. Çoğunuzun büyük ama yumuşak kaslar yerine sert ve sıkı kaslara sahip olmak istediğinizi düşündüğümüzden sizi bu amacınıza ulaştıracak antrenman yöntemlerini aktarıyoruz.

Sarkoplazmik Hipertrofi

Sarkoplazmik büyüme kas glikojen konsantrasyonuna odaklanır ve buna bağlı olarak kas hücresi içerisine büyük miktarlarda sıvı çekilmesiyle sonuçlanır. Bu tarz bir kas büyümesi çok hızlıdır ve görünür sonuçlar elde etmenizi sağlar ama kaslarınızı sıkı ve sert yapmaz. Böylece sıklıkla ağır kilolar kaldıramayan kaslı adamlar görürüz.

Bu tarz bir antrenman kaslarınızı büyük gösterse bile aynı zamanda da yumuşak görünürler. Özellikle vücut yağ oranınız yüksekse. Ama eğer ki bu tarz bir büyüme istiyorsanız her sette 10- 20 tekrar aralığını benimseyin.

Bununla beraber şunu da aklınızda bulundurun: Bu tarz bir büyüme kalıcı değildir. Ağırlık kaldırmayı bıraktıktan sadece bir kaç gün sonra kaslarınız hacmini kaybetmeye başlayacaktır.

Myofibriler Hipertrofi

Myofibriler hipertrofi kas liflerinizi daha büyük hale getirmeye odaklanır. Her ne kadar bu büyüme hızlı olmasa da sonucunda kassal kuvvette müthiş gelişmeler görürsünüz.

Ve bununla beraber kaslarınız önceki yaklaşımdaki kadar büyük olmasa da her zaman sıkı ve güçlü görünürler. Bu size daha detaylı ve yağsız bir görünüş kazandırır. Bu tarz bir kassal gelişim istiyorsanız her sette 1- 8 tekrar aralığını benimsemelisiniz.

Myofibriler hipertrofinin bir başka avantajıysa kalıcı olmasıdır. Bir başka deyişle, kaslarınız siz spor salonundan çıktığınız anda küçülmeye başlamazlar.

Odak Noktanızı Seçin

En doğru yaklaşım myofibriler büyümeye spora başlarken odaklanmaktır. Bu size ileri zamandaki gelişmeler için sağlam bir temel oluşturacaktır. Sarkoplazmik hipertrofiye gelişmeyen bölgeleriniz için ileriki zamanlarda her zaman dönebilirsiniz.

Kassal gelişimde rol oynayan bir başka alansa testosteron seviyeleridir. Optimum testosteron seviyelerine sahip olmadan herhangi bir tarzda büyümeyi başarmanız çok düşük bir olasılıktır.

Testosteron seviyelerinizi arttırmanın bir kaç yolu vardır: Zorlu antrenman, iyi beslenme ve bolca dinlenme. Elbette, testosteron arttırıcılar da kullanabilirsiniz.

Testosteron arttırıcı kullanmak sizin daha büyük miktarlarda kas kütlesi oluşturmanızı ve bu kütleyi korumanızı sağlar. Aynı zamanda da daha yağsız ve sıkı bir görünüşe sahip olmanıza yardımcı olur. Ve bir artı olarak cinsel gücünüzde iyileşme yaşarsınız. Yani, eğer kas kütlenizi arttırma konusunda ciddiyseniz, testosteron seviyelerinizi arttırma konusunda sıkı çalışmalısınız.

Bununla beraber, şunu da unutmayın ki tüm testosteron arttırıcılar aynı kalitede değildir. Bu sebeple ürün seçiminde dikkatli olmalısınız. Etiketi okuyun ve içerikteki ürünleri kontrol edin. Aksi takdirde boş yere para harcamış olursunuz.

You’ve probably noticed that not all muscular guys sport the same physique. While there’re those whose muscles are hard and dense, others, although big, have softer muscles.

The way you look is generally determined by your genetics, dieting and type of training. And having in mind that most of you would probably opt for having firm and dense musculature rather than big and soft, we’re providing you with the training methods that will help you achieve this goal.

SARCOPLASMIC HYPERTROPHY

The sarcoplasmic growth is focused on increasing the muscle glycogen concentration, which results in drawing larger quantities of fluids within the muscle cells.  While this type of muscle growth is very fast and delivers visible results, it doesn’t make the muscles dense and firm.

As a result, you can often see big muscular man who can’t lift greater loads.

Although this type of training makes your muscles look big, they also look soft, especially when you have higher levels of body fat. But, if you want to utilize this growth, stick to 10 to 20 or more reps per set.

However, you should also have in mind that this type of growth is not permanent. As soon as you stop lifting, your muscles start to shrink losing their volume in just few days.

MYOFIBRILLAR HYPERTROPHY

The myofibrillar hypertrophy focuses on making your muscle fibres bigger. Although this growth is not as fast, it results with great improvements in muscle strength.

And even though your muscles will not be as big as with the previous approach, they will always look strong and firm. This will give you a more defined and leaner appearance. If you want to achieve this type of hypertrophy, you should stick to 1-8 reps per set.

Another advantage of myofibrillar growth is that is more permanent. In other words, your muscles won’t start shrinking the moment you leave the gym.

CHOOSING YOUR FOCUS

The best approach would be to focus on myofibrillar growth in the beginning. This will help you in building solid base for future growth. You can always turn to sarcoplasmic hypertrophy later on, in order to emphasise those areas that are not as developed.

Another very important segment of your muscle development is your testosterone level. Without optimal testosterone levels you have small chances of achieving any type of muscle growth.

You can increase your testosterone production in several ways: hard training, good dieting and plenty of rest. Of course, you can also take testosterone booster.

Taking a testosterone booster will help you in building greater muscle mass and maintaining it. It will also help you get a leaner and firmer look. And as a plus, your sex drive will improve. So, if you want to be serious about increasing your muscle mass, you need work hard on increasing your testosterone levels.

However, have in mind that not all testosterone boosters are good quality products. That’s why you need to be careful which product you’ll choose. Read the label and check the ingredients that it contains. Otherwise, you might end up just wasting your money.


Kaynak/ Source: fitnessandpower.com  Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>