Koşudan veya herhangi bir antrenmandan sonra diziniz mi ağrıyor? Bu her zaman “koşucu dizi” olmak zorunda değil; aynı şekilde “zıplayıcı dizi” veya “pes anserinus sendromu”da olabilir. Bu yazıda bu üç yaygın probleme bir bakış ve bunlar hakkında neler yapabileceğinizi bulacaksınız.

3 Yaygın Diz Problemi:

1. Neresi ağrıyor?

Koşucu Dizi (Runner’ s Knee)

runner-knee_en

 

Eğer ağrı dizin dış tarafındaysa ve kalçaya doğru yayılıyorsa bu “koşucu dizi- runner’ s knee” dir.

Zıplayıcı Dizi (Jumper’ s Knee)

jumper-knee_en

 

Dizin ön tarafında ve patella (diz kapağı) nın aşağı ucunda izole şekildeki ağrıdır ve “patellar tendinopati” olarak ta bilinir.

Pes Anserinus Sendromu

pes-anserinus-syndrome_en

Ağrı direkt olarak kaval kemiğinin iç tarafından diz ekleminin altına doğruysa bu büyük ihtimalle “pes anserinus sendromu” dur.

2. Ne çeşit bir spor yapıyorsunuz?

Ne çeşit bir diz ağrınız olduğuna dair teşhisin konulabilmesi için ne tarz bir antrenman yaptığınızın bilinmesi gerekir. Bu üç diz probleminin hepsi de herhangi bir sporda ortaya çıkabilir. Bununla beraber “zıplayıcı dizi- jumper’ s knee” – adından da anlaşıldığı gibi- zıplama (örneğin voleybol) veya dur-devam et (örneğin tennis, futbol) tarzı hareketler yapan sporcularda daha yaygındır. “Koşucu dizi- Runner’ s Knee” ve “pes anserinus sendromu” diğer taraftan genellikle koşucularda ortaya çıkar.

3. Diziniz dokunmaya karşı hassas mı?

Hassasiyet her üç durumda da mevcuttur:

  • “Koşucu dizi- Runner’ s knee” de hassasiyet diz ekleminin dış tarafındadır.
  • “Zıplayıcı dizi- Jumper’ s knee” de hassasiyet direkt olarak patella ucunda bir noktada hissedilir.
  • “Pes anserinus sendromu” ndaysa hassasiyet diz ekleminin iç tarafındadır.

4. Dizimdeki ağrıya ilgili olarak ne yapabilirim?

Üç durumda tedavi gerektirir: Buz koyun ve dizinizi dinlendirin! Zıplamaktan ve patlayıcı tarzda aktivitelerden kaçının.

Kısaca, bu üç diz problemi ağrının yerine bağlı olarak genellikle birbirinden ayırt edilebilir. Meşgul olduğunuz spor dalı da aynı şekilde bilgi açısından yardımcı olacaktır. Eğer ki evde tedavi durumu düzeltmiyorsa net bir tanı için tıbbi bir danışmanlık ve ek tedaviye yönelik tavsiye almanız kesinlikle gerekmektedir.

 

Does your knee hurt after a run or other workout? It’s not always runner’s knee; you may be suffering from jumper’s knee or pes anserinus syndrome. Here you will find an overview of the three most common problems and what you can do about them.

3 COMMON KNEE PROBLEMS:

 1. WHERE DOES IT HURT?

Runner's Knee where the pain is located
RUNNER’S KNEE:

If it hurts on the outside of the knee and extends toward the hip, it is runner’s knee.

Jumper's Knee pain location

JUMPER’S KNEE:

Isolated pain in the front of the knee on the lower pole of the patella is also called “patellar tendinopathy” (jumper’s knee).

Pes Anserinus pain location

PES ANSERINUS SYNDROME:

If pain develops on the inner side of the shinbone directly below the knee joint, it is most likely pes anserinus syndrome.

2. WHICH SPORT DO YOU DO?

In order to diagnose which knee problem you suffer from, it is important to look at how you workout. All three knee problems can, indeed, develop in any sport. However, jumper’s knee – as the name suggests – is more common among athletes who do sports involving jumping (e.g. volleyball) or stop-and-go movements (e.g. tennis, soccer). Runner’s knee and pes anserinus syndrome, on the other hand, usually appear in runners.

3. IS YOUR KNEE TENDER TO THE TOUCH?

Tenderness is present in all three conditions:

  • With runner’s knee the tenderness is on the outer side of the knee joint.
  • With jumper’s knee the tenderness can be felt in one spot directly on the patellar pole.
  • With pes anserinus syndrome there is tenderness below the inner side of the knee joint.

4. WHAT CAN I DO ABOUT THE PAIN IN MY KNEE?

Treatment is necessary in all three conditions: ice and rest your knee! Avoid jumping or impact activities.

In a nutshell, these three knee problems can usually be distinguished by the location of the pain. The type of sport you do can also provide helpful information. If the condition does not improve after treating it at home, you should definitely consult a medical professional for a clear diagnosis and additional treatment advice.

 

Kaynak/ Source: Adidasruntastic by Dr. Matthias Kirchmayr
Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>