Bench Press’ te kaç kilo kaldırdığınızın bir önemi olmaksızın kadınlara yaraşır şekilde göğüslere sahip olabilirsiniz.

Bir göğüs kasları bir de memeler vardır ve Cleveland Klinik Sağlık Bülteni’ nin değerlendirmesine göre Amerika’ daki erkeklerin %50 kadarı ikincisine sahip olmaya başladı. Bilginize, bu duruma jinekomasti deniliyor.

Ancak hemen erkek sütyenlerine yatırım yapmayın (teşekkürler Kramer! – merak edenler için Kramer nedir yazayım. Seinfeld dizisinde Frank Costanza ve Cosmo Kramer erkek sütyeni tasarlamıştı. Kramer ürünün adını Bro -Sütyen Bra’ dan geliyor.- koymak istemişti.) Klinefelter sendromu gibi bir genetik bozuklukla doğmadıysanız sütyenlik göğüslerden kurtulmak eğer sebepleri bilirseniz son derece basit. Göğüs dokusu – ki hem erkek hem kadınlarda vardır- östrojen hormonundan beslenir. Kadınlar doğal olarak daha fazla östrojen, erkeklerse daha fazla androjen hormona sahiptirler ve erkekler bu östrojen- androjen oranını rahatlıkla bozabilirler. Sonuç: Lisedeki amigo kızların liderinden bile daha hızlı filizlenen memeler.

İşte karşınızda 9 sinsi meme yapıcı:

1- Aşırı Alkol Tüketimi

Alcoholism-2

Her gece altılı paket bira devirmek birinin büyüyen göbeğinden çok daha kötüsüne sebep olabilir. Alkol karaciğerin fazla östrojenden kurtulma kabiliyetini etkiler. Buna ek olarak biranın yapımında kullanılan şerbetçiotunda ve alkollü içecek üretiminde kullanan bitkilerin içerisinde fitoöstrojenler ( vücuttaki gerçek östrojeni taklit eden bileşikler) bulunur. Daha da fazlası aşırı alkol tüketimi karaciğerde hasar oluşturabilir. (siroz) Ve karaciğer hormonları metabolize etmede büyük bir rol oynadığından daha az etkili bir hal alması durumunda çoğu androjen hormonunu östrojene çevirebilir. “Bunun sonucunda da kadınsı göğüsler ortaya çıkar” diyor plastik cerrah Robert D. Galiano.

2- Steroid Kullanımı

steroid

Küçülen testisler steroidler tarafından erkekliğinize zarar verebilecek tek şey değildir. “Fahişe memeleri” şişmek için anabolik steroid kullanımından sonra erkeklerde büyüyen göğüslere verilen genel addır. ” Bu durum steroidlerde bulunan gülünç derecede yüksek miktardaki testosteronu vücudun östrojene çevirmesidir. ”  diyor plastik cerrah Elliot W. Jacobs ki kendisi NYC’ de özellikle jinekomasti cerrahisi üzerine yoğunlaşmıştır. Jinekomasti hastalarının yarısı kadarının B veya C göğüs ölçüsüne veya şişkin göğüs uçlarına sahip vücut geliştirmeciler olduğunu söylüyor.

3- Kilo Alımı

weight

Elbette, daha fazla yağ göğüs bölgenize daha fazla eklenti demektir ancak bu sizin kas- yağ oranınızı da bir anda yoldan çıkarabilir. “Vücudunuzun yağlı doku oranı yağsız dokunun üzerine çıktığında vücut daha fazla östrojen ve daha az androjen hormonu üretmeye başlar.” diyor Galiano. Sonuç: Gerçek, dipdiri memeler. 32DD ölçüsünde bir göğüsle (silikonsuz) flört bulamamaksa pekte sürpriz sayılmaz.

4- Ölümüne Diyetlere Girmek

malnutrition

Kendinizi dengeli beslenmeden mahrum bıraktığınızda testosteron seviyeleriniz düşer. Östrojen seviyeleriniz? Çok fazla etkilenmez. Bazı erkekler yemekte tasarrufa giderken göğüs geliştirirken diğerleri beslenme seviyeleri ve besin alımları normale dönene kadar göğüs sahibi olmazlar. Genel olarak ” Geri beslemeli jinekomasti” olarak adlandırılan bu durumdan ilk olarak 1945 yılındaki Amerikan Medikal Birliği Bülteninde bahsedilmiştir. İkinci Dünya Savaşındaki esir kamplarından kurtulan kişilerde dengeli beslenme düzenine döndüklerindeki bir kaç hafta içerisinde göğüs dokusu gelişmiştir. Bu tarz bir jinekomastinin sebebi tam olarak bilinememekle beraber, Stony Brook’ taki New York Eyalet Üniversitesi araştırmacılarına göre belirgin kilo kaybı ve yetersiz beslenmeye çoğunlukla hipogonadizmde eşlik etmektedir ki burada testisler ya çok az ya da hiç hormon üretmezler.

5- Bazı İlaçların Kullanımı

medications

Ecza dolabınızda ne var? İlaçlar erkek memelerinin ortaya çıkmasındaki sebeplerin dörtte birini oluşturuyor. “New England Journal of Medicine ‘ de yayınlanan bir araştırmaya göre 2 düzineden daha fazla reçeteli ilaçta östrojen benzeri içerik bulunuyor ki bunlar ya östrojen seviyelerini direkt olarak arttırıyorlar ya da östrojene çevrilebilecek androjen hormonu içeriyorlar.” diyor Galiano. Bunlar yaygın olarak reçete edilen amfetaminler, antidepresanlar, tansiyon ilaçları ve antibiyotiklerdir. Fakat doktorunuzun size bu süper seksi olmayan yan etkiler hakkında bir şey söylememiş olma şansınız var. “Bu durum çok nadirdir ve bu sebeple çoğu doktor bundan endişelenmez.” diyor Galiano. ” Doktorunuza kullandığınız ilacın jinekomastiye sebep olup olmayacağını sorun ve eğer böyle bir etki görürseniz işler rayından çıkmadan doktorunuza danışın.”

6- Sigara Kullanımı

cigarette

Sigaradan vazgeçmek için başka bir sebep mi arıyorsunuz? Şunu bir deneyin: ” Kanser kendi çıkarı doğrultusunda, hormon dengesizlikleri ve göğüs büyümesine yol açabilecek şekilde hormon üretebilir.” diyor Galiano. Jinekomasti pek çok kanser çeşidinin sonucu olarak ortaya çıkabilir (testis kanseri de dahildir) akciğer kanseri, kanserle ilgili olarak ortaya çıkan göğüs büyümesindeki en yaygın sebeptir ve elbetteki aynı zamanda da en önlenebilir kanser türüdür.

7- Bitkisel Ürünlerin Kullanımı

herbal

New England Journal of Medicine’ de yapılan 2007 yılındaki çalışmaya göre yüzeysel oalrak kullanılan çay ağacı yağı ve lavanta yağı – ki bunlar şampuan, losyon ve sabunlardaki yaygın olarak kullanılan bileşenlerdendir- jinekomastiye sebep olabilir. Çalışmadaki araştırmacılara göre bu saf yağlar östrojen aktivitesini taklit ederler ve vücuttaki androjen hormonları köreltirler. Yani kız arkadaşınızın şampuanıyla köpüklenmeden önce etiketini okuyun.

8- Uçuşa Geçmek

get high

Ülkenizde esrarın yasal olup olmadığı hiç önemli değil. Marihuana hala yasak bölgede.. En azından göğüsleriniz konusunda endişelendiğiniz sürece bu böyle. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ ne göre aşırı ot (eroin, amfetamin ve metadon gibi) kullanımı erkeklerde daha fazla meme dokusuna sebep olabilir. Sistemin nasıl işlediği kesin olarak bilinmemekle beraber araştırmalar marihuananın testosteron seviyelerini 24 saate kadar baskıladığını yönünde.

9- Atış Poligonunda Estirmek

shootingrange

Geri tepme hakkında konuşalım: Tüfeği ateşlerken yaşanan göğüste hissedilen kötü şöhretli küt sesi meme dokusunun büyümesine sebep olabilir. Aslında, Berlin Alman Silahlı Kuvvetleri Hastanesi, Alman ordusunun Watchbataillon biriminin (resmi törenler için hassas askeri tatbikatlar yapmaktadır) %70′ inden fazlasında atış tatbikatlarının ciddi bir şekilde jinekomastiye katkıda bulunduğunu tespit etmiştir. Bir tüfeğin geri tepmesinin çarpma bölgesindeki östrojen seviyelerini neden arttırdığı bilinmemekle beraber, tüm zamanınızı hedef vurarak geçirmemek akıllıca olabilir.

It doesn’t matter how much you can bench press—you could be growing woman-worthy breasts.

There are pecs and then there are boobs. And it turns out, up to 50% of men in the U.S. have the latter, according to a review from the Cleveland Clinic Journal of Medicine. And FYI, the condition’s called gynecomastia.

But don’t buy stock in the bro (thanks, Kramer!) just yet. Assuming you aren’t born with a genetic disorder like Klinefelter syndrome that can cause the condition, bra-ready jugs are pretty simple to avoid if you heed the causes. Breast tissue—which both women and men possess—feeds off of estrogen hormones. While women naturally have more estrogen, and men naturally have more androgen hormones, men can easily get their estrogens-to-androgens ratio out of whack. The result: sprouting boobs faster than your high school’s head cheerleader.

Here, the nine sneakiest cup-fillers:

1. Abusing Alcohol

Alcoholism-2

Pounding a six-pack of beer every night is bad for more than one’s belly. Alcohol affects the liver’s ability to get rid of excess estrogen. Plus, phytoestrogens (compounds that mimic true estrogen in the body) are present in the hops used to make beer, and in plants involved in the making of alcoholic beverages. What’s more, severe drinking can cause damage (cirrhosis) of the liver. And because the liver is largely responsible for metabolizing hormones, a less-than-efficient one can convert many androgens into estrogens, resulting in an exceedingly feminine chest, says Robert D. Galiano, MD, a plastic surgeon at Northwestern Memorial Hospital in Chicago.

2. Taking Steroids

steroid

A shrinking scrotum isn’t steroids’ only threat to your manhood. So are “bitch tits,” a name reserved for the breasts men grow after taking anabolic steroids to bulk up. This phenomenon is caused when the body converts the ridiculous amounts of testosterone in steroids into estrogen, says plastic surgeon Elliot W. Jacobs, MD, who specializes in gynecomastia surgery in New York City. About half of his gynecomastia patients are bodybuilders, many of whom either have B and C cup-size breasts as well as puffy nipples, he says.

3. Gaining Weight

weight

Sure, more fat can put some padding on your chest, but it can also throw your muscle-to-fat ratio out of whack. “As your ratio of fatty tissue to lean tissue raises, the body produces more estrogen hormones and less androgen hormones,” Galiano says. The result: real, live boobage. No wonder it’s so hard to find a date while sporting a (nonsilicon-induced) 32DD-size chest.

4. Going on Deprivation Diets

malnutrition

Deprive yourself of adequate nutrition and your testosterone levels will drop. Your estrogen levels, not so much. While some men develop breasts during times in which they are skimping on food, others don’t grow breasts until their nutrition levels and food intake return to normal. Commonly referred to as “refeeding gynecomastia,” the phenomena was first noted in 1945 in the Journal of the American Medical Association, when men liberated from World War II prison camps grew breast tissue within a few weeks of resuming an adequate diet. While the exact cause of this type of gynecomastia is unknown, significant weight loss and malnutrition are often accompanied by hypogonadism, in which the testicles produce little to no hormones, according to researchers from the State University of New York at Stony Brook.

5. Taking Certain Medications

medications

What’s in your medicine cabinet? Medications are to blame for a quarter of all cases of man boobs, according to research published in the New England Journal of Medicine. More than two-dozen prescription drugs have estrogen-like properties, raise levels of estrogen directly, or include androgen hormones that can be converted into estrogen, says Galiano. These include commonly prescribed medications such as amphetamines, antidepressants, blood pressure drugs, and antibiotics. But chances are your doctor hasn’t told you about their super-unsexy side effect. “It is so rare that most doctors don’t worry about it,” Galiano says. “Ask your doctor if your current medications can cause gynecomastia, and if you are on any of them, tell your doctor if you begin to see any changes before it gets out of control.”

6. Smoking Cigarettes

cigarette

Need another reason to shun the cigs? Let’s try this: “Cancers can produce hormones for their own benefit and growth, which can result in hormone imbalances and in turn make breasts grow,” Galiano says. While gynecomastia can occur as a result of various forms of cancer (including testicular cancer), lung cancer is among the most common reasons for cancer-related breast growth—and is also, of course, one of most preventable forms of cancer.

7. Using Herbal Products

herbal

A 2007 study in the New England Journal of Medicine found that when applied topically, tea tree oil and lavender oil—common ingredients in shampoos, lotions, and soaps—can cause gynecomastia. The pure oils mimic estrogen activity and dull the effects of androgen hormones in the body, according to study researchers. So before you start lathering up with your girlfriend’s shampoo, check its label.

8. Getting High

get high

It doesn’t matter if pot is legal in your state, marijuana is still a no-no…at least as far as your chest is concerned. Abusing weed (as well as heroin, amphetamines, and methadone) can cause increased amounts of breast tissue in men, according to the National Institutes of Health. While the exact mechanism isn’t known, studies suggest that marijuana depresses testosterone levels for up to 24 hours.

9. Hitting the Shooting Range

shootingrange

Talk about backfiring: The infamous chest thud experienced when shooting a rifle can cause breast tissue to grow. In fact, the German Armed Forces Hospital of Berlin has found that shooting drills have contributed to serious gynecomastia in more than 70% of the German military’s Wachbataillon unit (which performs precision military drills at official ceremonial functions). While it’s unknown why a rifle’s backfire raises estrogen levels at the area of impact, you might be wise to not spend all of your time skeet shooting.

Kaynak/ Source: Muscle & Fitness Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>