Zararlı ürünleri daha sağlıklı olanlarıyla değiştirmeye çalışıyoruz. Ama bazı durumlarda bu değişimin sağlıklı beslenmeyle alakası olmuyor. Adme.ru temiz beslenmeye yönelik olarak unutmanız gereken bir kaç prensibi sıraladı.

Kutulanmış Elma Suyu- Gazlı İçeceğe Sağlıklı Alternatif

apple juice

Elma suyunun zararsız olduğunu düşünür ve gönül rahatlığıyla zararlı gazlı içeceklerin yerine koyarız. Aslında meyve suyunda Coca Cola’ dan bile daha fazla kalori vardır.

Eğer gerçekten besin peşindeyseniz, kutulanmış veya gazlı içeceklerin yerine saf su içmeniz daha iyidir.

Taze Sebzeler Pişirilmişlerden Daha Faydalıdır

steamed-vegetables

Görünüşe bakılırsa bazı durumlarda pişmiş sebzeler tazelerin önüne geçiyor. Örneğin pişmiş havuçta daha fazla faydalı karoten bulunuyor. Ya da buharda pişmiş veya kavrulmuş domateste daha fazla gerekli likopen bulunuyor.

Bu elbette sadece pişmiş sebzeyle beslenmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Ancak onları tamamen hayatınızdan da çıkarmamalısınız.

Herhangi Bir Diyette Suşi Yenilebilir

sushi

Besinlerdeki karbonhidrat miktarını takip eden kişiler bile nedense diğer yemeklere karşı iyi bir alternatif olduğunu varsayarak restaurantta suşi sipariş etmeyi tercih ederler. Aslında somonlu roll burgere oranla daha fazla karbonhidrat içerir. Gerçekten de ikincisi daha kalorilidir.

Eğer kilo vermek isteniyorsa güzel bir vücut için daha az zararlı şeyler seçilmelidir.

Soya Sosu- Tuza Faydalı Alternatif

Soy-Sauce

Tuzu soya sosuyla değiştirmeyi beslenme uzmanları tavsiye etmiyorlar. Japon restaurantına bir kez giderek farkına bile varmadan günlük almanız gereken tuz miktarından çok daha fazlasını tüketebilirsiniz. Gerçekten de yemeklerinizde bir miktar normal tuz kullanmak benzerlerinin faydasına inanmaktan daha iyidir.

Şeker Yerine Bal Koymak

honey

Herkes şekerin sadece görünüş için değil genel sağlık için de zararlı olduğunu bilir. Bu sebeple her şeyi balla tatlandırmak isteriz. Gerçekte bal şekerden daha kalorilidir. Fark elbette devasa değildir fakat bel ölçünüze kesinlikle fazladan bir kaç cm ekler.

Kurutulmuş Meyve- Harika Atıştırmalık

dried fruit

Meyveler kurutulurken vitamin ve antioksidan miktarlarının %80 kadarını kaybederler. Anlamı, atıştırmalıklar için menü seçilirken taze meyveleri tercih etmek daha iyi olacaktır.

Bununla beraber, meyvelerin kurutulmuş hallerine üretim esnasında şeker şurubu eklenmesi de adil olmayan yollarla ürünün faydasının iyice düşmesine sebep olarak onu daha tehlikeli yapar.

Patlamış Mısır Sağlıklı Bir Besin Değildir

popcorn

Bilim adamları sıcak havayla yapılmış patlamış mısırın sağlıklı ve faydalı bir besin olduğunu ispatladılar. Bir fincan patlamış mısır polifenol isimli antioksidandan bir porsiyon herhangi bir meyve veya sebzedekinden neredeyse 2 kat daha fazla içerir. Bunun haricinde patlamış mısırda yararlı selüloz bulunur.

Kovalarca tüketmeye gerek olmamakla beraber bir fincan patlamış mısır harika bir atıştırmalıktır.

Peynir- Kilo Verenlerin 1 Numaralı Düşmanı

cheese

Diyetlerin çoğu yüksek miktarda yağ ve kalori içermesinden ötürü peyniri unutmanın daha iyi olacağını varsayar. Aslında normal ölçüler içerisinde kalmak koşuluyla peyniri sıkı diyetlere dahi ilave edebiliriz. Peynir kalsiyum içeriği bakımından rekortmenlerden biridir.

Buna ek olarak vücutta yağ birikimini engelleyen ve zayıflamaya yardımcı olan linoleik asit içerir.

Herhangi Bir Miktarda Alkol Zararlıdır

redwine

Sağlıklı beslenme hakkında okunabilecek hurafelerden biri de kişinin sağlığı için alkolün geriye kalan ömrünüzde yer almaması gerektiğidir.

Ama şarapta faydalı bir içerik bulunur. Örneğin kırmızı şarap kan damarlarının çalışmasından sorumlu olan yüksek miktarda polifenol içerir. Fakat bir kadeh yeterlidir.

Sağlıklı Yağlar Herhangi Bir Besini Daha İyi Hale Getirir

healthy fats

Hindistan cevizi, keten tohumu, bal kabağı ve benzeri yağlar doğru beslenmeye çalışan herkesin can yoldaşı olmuşlardır. Pek çok kişi hiç düşünmeden yemek hazırlarken bu yağları kullanırlar. Ama her şey o kadar basit değildir. Örneğin keten tohumu yağı ısıtıldığında içerdiği yüksek miktardaki doymamış asit sebebiyle zehre dönüşür.

Bazı yağlar sadece “çiğ” halde kullanılabilirler.

Yağsız Ürünler Daha Faydalıdırlar

fatfree

Kilosunu takip edenlerin çoğu yağsız ürünlere geçiş yaparlar. Aslında bu ürünlerde çoğunlukla normallerine kıyasla daha fazla kalori bulunur. Çünkü lezzet veren yağ alındığında onu bir şeyle değiştirmek gerekir. Bunun haricinde bu ürünlerde daha az vitamin ve mikro element vardır.

Örneğin tüm süt ürünleri yağda çözünen A, D, E, K vitaminlerini içerirler. Eğer yağ yoksa vitaminde yoktur.

Мы стараемся заменять вредные продукты на более здоровые. Но в ряде случаев замена не имеет никакого отношения к правильному питанию.
AdMe.ru подобрал несколько принципов, которые точно стоит вычеркнуть из своего представления о «чистой» еде.

Яблочный сок из пакета ― полезная альтернатива газировке

apple juice

Яблочный сок кажется безобидным, и мы с удовольствием заменяем им вредную газировку. На самом деле в соке даже немного больше калорий, чем в Coca-Cola.
Если вы действительно следите за питанием, то лучше пить чистую воду, отказавшись и от пакетированных напитков, и от газировок.

Свежие овощи полезнее приготовленных

steamed-vegetables

Оказывается, вареные овощи по некоторым позициям выигрывают у свежих. Например, в вареной моркови больше полезных каротиноидов. А в тушеных или приготовленных на пару томатах больше необходимых ликопинов.
Это, конечно, не значит, что нужно питаться только вареными овощами. Но и списывать их со счетов тоже не стоит.

Суши можно есть на любой диете

sushi

Даже люди, которые следят за количеством углеводов в еде, почему-то предпочитают заказывать в ресторане суши, считая их полезной альтернативой другим блюдам. На самом деле порция роллов с лососем содержит больше углеводов, чем бургер. Правда, последний более калориен.
Если хочется похудеть, придется выбирать что-то менее вредное для фигуры.

Соевый соус ― полезная замена соли

Soy-Sauce

Заменять соевым соусом соль диетологи не рекомендуют. Иначе только за один поход в японский ресторан можно, не заметив, съесть несколько дневных норм соли.
Лучше уж немного посолить пищу обычной солью, чем верить в полезность подобной замены.

Вместо сахара кладем мед

honey

Все знают, что сахар вреден не только для фигуры, но и для здоровья в целом. Поэтому мы кладем мед во все, что хочется подсластить. В действительности же он еще более калориен, чем сахар.
Разница, конечно, не колоссальная, но лишние сантиметры в талии она точно добавит.

Сухофрукты ― прекрасный перекус

dried fruit

При сушке фрукты теряют до 80 % витаминов и антиоксидантов. Значит, выбирая меню для перекусов, лучше отдавать предпочтение свежим фруктам.
Кстати, сухая версия фруктов еще опасна тем, что недобросовестные производители добавляют сладкий сироп, уменьшая тем самым пользу продукта.

Попкорн ― это не здоровое питание

popcorn

Ученые доказали, что приготовленный в машине на горячем воздухе попкорн ― здоровая и полезная еда. В чашке попкорна содержится почти в 2 раза больше антиоксидантов, называемых полифенолами, чем в порции любых фруктов или овощей. Кроме того, попкорн содержит в себе полезную клетчатку.

Ведрами есть его не стоит, но чашка попкорна станет отличным перекусом.

Сыр ― враг № 1 всех худеющих

cheese

Большинство диет предполагает, что про сыр лучше забыть из-за большого количества в нем жиров и калорий. На самом деле в разумных пределах его можно употреблять даже на строгой диете. Сыр ― один из рекордсменов по содержанию кальция.
Еще в нем содержится линолевая кислота, которая блокирует накопление жира организмом и помогает ему худеть.

Алкоголь в любых количествах вреден

redwine

Один из мифов о правильном питании гласит, что алкоголь должен исчезнуть навсегда из жизни следящего за здоровьем человека. Однако вино тоже содержит в себе полезные вещества. Например, в красном напитке имеется большое количество полифенолов, которые отвечают за работу сосудов.
Но нужно четко придерживаться правила одного бокала.

Полезные масла улучшают любую еду

healthy fats

Кокосовое, льняное, тыквенное и другие масла стали верными спутниками всех, кто старается правильно питаться. Многие, не задумываясь, используют их при приготовлении пищи. Но не все так просто. Например, льняное масло при нагревании превращается в яд из-за большого количества ненасыщенных кислот.
Некоторые масла можно употреблять только в «сыром» виде.

Обезжиренные продукты полезнее

fatfree

Следя за весом, многие полностью переходят на обезжиренные продукты. На самом деле в них зачастую содержится даже больше калорий, чем в обычных. Ведь если убрать жир, который придает вкус, то его нужно чем-то заменить. Кроме того, в них меньше витаминов и полезных микроэлементов.
К примеру, все молочные продукты содержат жирорастворимые витамины D, Е, А и К. Нет жира ― нет витаминов.

Kaynak/ Источник: Adme.ru Çeviri/ Перевод: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>