Yo- yo diyeti uygulayan çoğu kişi bu tehlikeli beslenme metoduyla ilgili ciddi risk faktörlerinden habersizdir. Bu faktörler arasında artan kalp hastalığı riski, kanser ve diyabet, atardamarlarda hasar, enerji seviyelerinde düşüş, kas kaybı ve daha yüksek oranda vücut yağı yer almaktadır.

Hastalığa Yönelik Olarak Artan Risk Faktörleri

Yo- yo diyeti yapan kişilerde yaygın olarak görülen ileri düzeyde kalori kısıtlaması kortizol olarak ta bilinen stres hormonunun artmasına sebep olabilir. Bu hormonun vücudunuzda uzun süre boyunca kalması sağlık üzerinde pek çok olumsuz etkiye sebep olabilir. Aslında, bu durum kalp hastalığı gelişimi, kanser ve diyabete dahi yol açabilir.

Doğal tıp doktoru Natasha Turner yo- yo diyetinin aynı zamanda atardamarlara da zarar verdiğini ve LDL kolesterol oranlarında artışı sebep olduğunu ve bunların ikisinin de kalp hastalığı riskine katkı sağladığını belirtiyor. Bu tip etkiler özellikle hayatı boyunca yo- yo diyetine 5 kezden daha fazla giren kişilerde ortaya çıkabilir.

Daha Az Kas, Daha Fazla Yağ

fatmuscle

Yo- yo diyeti başlarda yağ kaybını teşvik etse de uzun vadede bu yağı ve çok daha fazlasını geri alırsınız. Buna ek olarak düşük kalorili beslenme kas kaybına sebep olur ki bu da normal beslenme düzenine geri döndüğünüzde daha az kaslı ve daha fazla yağlı bir fiziğe sahip olursunuz anlamına gelir.Doktor Anthony Komaroff aşırı vücut yağının koroner arter hastalığı ve tip 2 diyabet gibi olumsuz sağlık sonuçlarına sebep olabileceğinin altını çiziyor.

Daha Düşük Enerji Seviyeleri

lessenergy

Yo- yo diyeti metabolizma hızınızı yavaşlatarak daha düşük enerji seviyelerine sebep olur. Eğer ki vücut işlevselliğini sürdürebilmek için yeterli kaloriyi alamazsa gerekli düzenlemeleri yapar. Bu düzenlemeler kısıtlı beyin fonksiyonu, yorgunluk, rahatsızlık ve tükenmişlik demektir.

Daha Sağlıklı Bir Yaklaşım

healthylifestyle

Kilo kaybına yönelik daha sağlıklı, daha güvenli ve daha kalıcı bir yaklaşım yavaş fakat sürekli bir kilo kaybını daha uzun bir zamanda gerçekleştirmektir. Haftalık olarak 0.5 veya 1 kilodan daha fazla kilo kaybını hedeflememelisiniz. Eğer ki yo- yo diyeti sebebiyle hasar görmüş bir vücuda halihazırda sahipseniz Turner bu hasarı geri döndürebilmeniz için size üç tavsiyede bulunuyor. Daha fazla protein tüketin ve kuvvet antrenmanı yapın -ki vücudunuzun metabolizma hızına yardımcı olsunlar- ve karaciğeri destekleyin, çünkü bu yağ yakımı için önemlidir.

Karaciğer sağlığını teşvik eden 4 bitki karahindiba kökü, zerdeçal, enginar ve boğadikenidir.

What many yo-yo dieters are unaware of are the very serious risk factors associated with this dangerous weight-loss method. These factors include an increased risk for heart disease, cancer and diabetes; damage to arteries; less energy; muscle wasting; and higher levels of body fat.

Increased Risk Factors for Disease

Extreme calorie restriction, which is a common practice among yo-yo dieters, can increase the stress hormone known as cortisol. When this hormone is present in your body over long periods of time, it can have myriad negative health effects. In fact, it can even increase your risk of developing heart disease, cancer and diabetes. Naturopathic doctor Natasha Turner claims that yo-yo dieting can also damage arteries and cause an increase in LDL cholesterol, both of which increase the risk of heart disease. These effects may arise particularly in those who have gone on a yo-yo diet more than five times in their life.

Less Muscle, More Fat

fatmuscle

While yo-yo dieting may initially promote fat loss, in the long term you will likely regain that fat and more. In addition, low-calorie diets lead to muscle wasting, which means once you get back to your normal eating habits, you’ll be left with a physique that lacks muscle and carries excess fat. Doctor Anthony Komaroff notes that this excess body fat can have negative health consequences, including the onset of chronic diseases such as coronary artery disease and Type 2 diabetes.

Less Energy

lessenergy

Yo-yo dieting slows down your metabolism, which can lead to low energy levels. When the body doesn’t have the necessary calories to function, it makes adjustments. These adjustments can mean limited brain function, tiredness, fatigue and irritability.

A Healthier Approach

healthylifestyle

A much healthier, safer and more permanent approach to weight loss is to slowly and consistently lose weight over a longer period of time. You should not attempt to lose more than 1 or 2 pounds a week. If you’ve already done damage to your system through yo-yo dieting, Turner notes three things you can do to help reverse this damage: consume more protein and do strength training, as they both help restore metabolism; and support your liver because it’s important for fat burning. Four herbs that can promote liver health include milk thistle, dandelion root, globe artichoke and turmeric.


Kaynak/ Source: www.livestrong.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>