İster müsabaka, ister fotoğraf çekimi veya sadece kumsalda bir gün için olsun bu basit adımları takip ederek her zaman zirvede olun.

Eğer ki ismimin ardından gelen 3 harfe dikkat ettiyseniz (Jim Stoppani, PhD- Yani doktora derecesi) benim bilimin harika bir şey olduğunu düşünmem size sürpriz olmayacaktır. Sonuçta ben bir bilim adamıyım.

Fakat ben burada harika derken “ineklemek harikadır” tarzı bir şeyden de bahsetmiyorum. Burada kastettiğim zorlu, baştan çıkarıcı vücut geliştirme stili.

Vücut geliştirme bir bilimdir. Kaslar nasıl büyür? Bilim. Kuvvetimi nasıl arttırırım? Bilim. Vücut yağımdan nasıl kurtulurum? Bilim.

Bilim bana vücut ağırlığımı 220 poundda (yaklaşık 110 kg) ve yağ oranımı % 5 civarında herhangi bir ilaç kullanmadan tutmama izin veriyor. Aynı zamanda vücut yağ oranımı % 5′ in altına düşürme ihtiyacı hissettiğimde ve vücudumdaki her bir damla fazla suyu atarak ultra detaylı bir görüntüye kavuşmak istediğimde de bilime güveniyorum.

Şimdi sıra sizde. Belki bir vücut geliştirme veya fitness müsabakasına hazırlanıyorsunuz. Belki de yaklaşan bir fotoğraf çekiminiz var. Veya tatil için deniz kenarına gitme planınız var ve kıyafetlerinizi çıkardığınızda keskin görünmek istiyorsunuz.

Sebep ne olursa olsun, benim 7 bilimsel adımım size “o günde” fiziksel zirvenize ulaşmanızda yardımcı olacak.

ADIM 1- SODYUM YÜKLEMESİ

adım1

Hedef günden yaklaşık 2 hafta önce sodyum yüklemeye başlayın. (Tuz olarak ta bilinir.) Vücudunuzun ne kadar su tuttuğu ne kadar sodyum tuttuğuyla yakından ilişkilidir. Bununla beraber vücudunuz ne kadar sodyum tükettiğinizden bağımsız olarak ta su tutar.

Sodyum seviyelerini arttırmaya başladığınızda vücudunuz daha fazla su tutar. Bir kaç gün boyunca korunan sodyum seviyelerinin ardından vücudunuz buna adapte olur ve sodyum alımınız düşük bile olsa aşağı yukarı aynı miktarda suyu tutar.

Bu adım size sonunda sodyum alımınızı kestiğinizde daha fazla su atmanızda yardımcı olacaktır. Dördüncü adımda bununla ilgili daha fazla bilgi yer almaktadır.

Nasıl Yapılır?:

Daha yüksek sodyum içeren gıdalar ve elbette yemeklerinize tuz ekleyerek sodyum seviyelerinizi arttırın. Günlük bir kesin doz olmamakla beraber en azından günlük 3000- 4000 mg’ ı hedefleyin.

Not:

Beyaz peynir, düşük yağlı peynirler, yağsız şarküteri etleri, sardunya, ançuez, konserve ton balığı ve tavuk iyi birer sodyum kaynağıdır. Diğer ekstra sodyum kaynakları olarak konservelenmiş veya kavanoz içerisinde bulunan sebzeler düşünülebilir.

ADIM 2- KARBONHİDRAT ALIMINIZI DÜŞÜRÜN

adım2

Eğer ki en iyi halinizle görünmek konusunda ciddiyseniz, hedef güne kadar sürecek, her bir vücut kilonuz başına 1 gram civarı karbonhidrat içeren düşük karbonhidratlı bir beslenme tarzına çoktan geçmiş olmanız gerekmektedir.

Bununla beraber hedef günden bir hafta önce vücudunuzun glikojen depolarını tamamen boşaltmak için tam anlamıyla karbonhidratları kesme zamanıdır. Glikojen karbonhidratların vücudunuzdaki depo şeklidir. İster ekmek veya patatesten gelen nişasta olsun, ister meyve ve şekerlemelerden gelen şeker olsun vücudunuz bu karbonhidratları glikoza çevirir.

Glikoza hızlı bir yakıt olarak kullanılabileceği gibi daha sonraki kullanım için kas ve karaciğerde de depolanabilir. Glikozu depolamak için vücudunuz glikoz moleküllerini uzun zincirlerle birbirine bağlayarak glikojen formuna sokar.

Karbonhidrat alımını mümkün olduğu kadar azaltmanın iki amacı vardır:

  • Yağ yakımını teşvik etmek için daha hızlı bir etki. Karbonhidrat tüketmediğinizde vücudunuz vücut yağınızı temel enerji kaynağı olarak kullanmaya başlar. Bu da kalan vücut yağının son gramlarını da yakarak size daha yağsız bir görüntü kazandırır.
  • Karbonhidrat alımını sıfırlamanın bir başka etkisiyse vücut glikojen depolarını boşaltmasıdır. Kas içerisindeki glikojen kasa su çekerek onu bir balon gibi şişirir. Kasınızda ne kadar fazla glikojen varsa o kadar fazla su içeri çekilir ve kas şişkinliğiniz o kadar artar.
  • Peki neden glikojeni tüketmek isteyesiniz? Aslında bunu yapmanızın sebebi karbonhidrat yüklemesi yaptığınız sırada daha fazla glikojen tutabilmektir. Araştırma sonuçlarına göre kas glikojenini boşalttığınızda ve ardından karbonhidrat yüklemesi yaptığınızda kaslarınız belirgin bir şekilde normale göre daha fazla glikojen tutabilmektedir. Bununla ilgili daha fazla bilgi altıncı adımda yer almaktadır.

Nasıl Yapılır?:

Hedef günden 7, 6 ve 5 gün önce öğünlerde sadece protein ve küçük bir porsiyon sebze tüketin. Gerçek karbonhidrat tüketme zamanınız sadece antrenman sonrası protein karışımınızla beraber olsun.

Bu zamanlarda dekstroz gibi hızlı sindirilen karbonhidratları 20- 30 gram civarında tüketebilirsiniz.

Hedef günden önceki 3. ve 4. günde antrenman sonrası karbonhidrat alımınızı dahi keserek glikojen depolarınızı tam anlamıyla boşaltın.

Not:

Ağırlık ve kardiyo antrenmanı şeklinde hedef güne 3 gün kalana kadar çalışmayı ihmal etmeyin. Bununla beraber hedef güne 3 gün kalana kadar yüksek tekrarlar (15- 20) ve minimum dinlenme süreleri (30- 60 saniye) içeren tüm vücut egzersizleri yapmak ta iyi bir fikirdir. Bu kas glikojen seviyelerini düşürmek için etkili bir yoldur.

ADIM 3- KREATİN HİDROKLORİD ALIN

adım3

Son hafta boyunca neredeyse boşalan karbonhidrat depolarıyla beraber antrenmanlarınızda size yardımcı olacak sağlam bir enerji kaynağına ihtiyacınız olacaktır. Antrenmanlarıdaki yoğunluk seviyenizi yüksek tutmak depolanmış glikojeni yakabilmek için kritik öneme sahiptir. Kreatin antrenmanlarda kullanılabilecek harika bir enerji kaynağıdır. Pek az insan kreatinin kastaki ana fonksiyonunun çabuk enerji kaynağı olduğunun bilincindedir.

Siz setleri devirirken kaslarınız kasılmayı sürdürebilmek için önemli bir miktarda ATP formunda enerjiye ihtiyaç duyar. Basit bir kullanımla, kreatin hızlıca ATP üretebilmek için gereken enerjiyi sağlar.

Çoğu insan hedef gündeki kas belirginliğini bozma ihtimali olması sebebiyle kreatin kullanımına pek sıcak bakmaz. Sonuçta kreatin su çeker. Her ne kadar kreatinin kas içerisine su çekmesi kası sıkı göstermesi açısından iyi bir şeyse de, çoğu kreatin aynı zamanda kas dışına da su çeker. Ve bu da deri altında su birikmesine ve kas belirginliğinin bozulmasına sebep olur.

Kreatin monohidratın hem kas içerisine hem de deri altına su çekmesiyle birlikte kreatin hidroklorid deri altında su tutumuna sebep olmaz. Bir araştırma sonucuna göre kreatin hidroklorid alımı, monohidrata kıyasla belirgin bir miktarda daha fazla kreatinin kan akışına girmesini sağlamıştır. Bu araştırmada kas lifleri içerisindeki kreatin emilimi ölçülmemekle beraber, muhtemelen kreatin hidroklorid kas liflerine monohidrata göre daha iyi bir şeklide geçmektedir.

Kreatin HKL ve monohidratı değiştiren benim kendi görüşüme ve bunu tavsiye ettiğim binlerce kişiye göre kreatin HKL kas büyüklüğünde ve kuvvette daha büyük bir artış meydana getirmektedir.

Çünkü kreatin HKL kas içine daha iyi geçer ve kas dışında su tutulmasına yol açabilecek bir miktar kalmaz. Kanıt olarak kendi resimlerimi gösterebilirim. Kendi ürünlerim vasıtasıyla her antrenman önce ve sonrasında 2 gram kreatin HKL’ i hedef gün haftasının son gününe kadar kullanırım. Ve sizin de görebileceğiniz gibi deri altımda herhangi bir su tutulması yok.

Nasıl Yapılır?:

Anrenmanlardan önce ve sonra (kardiyo antrenmanları da dahil) 2 gram kreatin HKL alın.

ADIM 4- SODYUMU DÜŞÜRÜN

adım4

Hedef günden bir hafta önce sırada sodyumu insani sınırlar içerisinde olabildiğince düşürmek var. Şimdi günlerdir bir kaç gram sodyum almaya alışmış olan vücudunuz, sodyum alımınızı bir kaç yüz miligrama düşürmenizle beraber fazla suyu tamamen boşaltacaktır.

Nasıl Yapılır?:

Hedef günden önceki 7. günde sodyumu 2000 mgın altında tutun. 6. günde 1000 mgın altında kalsın. 5, 4 ve 3. günlerde 600 mgın altına inin. Ve hedef günden önceki 2. ve son günde sodyum alımınızı 500 mgın altında tutmaya çalışın.

Not:

Yediğiniz veya içtiğiniz her şeyin etiketini okuyun. Tavuk göğsü, biftek ve balık gibi etler her 100 gramında 60- 80 mg kadar sodyum içerirler. Bunlar sizin tek sodyum kaynağınız olmalıdırlar. Bunun yanısıra ek tuz içerip içermediklerini öğrenmek için etlerin etiketlerini mutlaka okuyun.

Pek çok tavuğa sodyum çözeltileri enjekte edilmektedir. Et, tavuk veya balıktan sadece etiketinde sodyum içeriğine yer verilenleri tercih edin. Herhangi bir sos kullanmayın çünkü bunlar hemen hemen hep sodyum içerirler. Baharatların dahi etiketlerini okuyarak sodyum içerip içermediklerine bakın.

Yumurta ve protein tozları umulmadık sodyum kaynaklarıdır. Bir bütün yumurta sadece 5 gram protein içerir fakat 65 mg sodyum barındırır. Bu yaklaşık 20 gram protein içeren 100 gram et veya tavukla aynı miktarda sodyum demektir. Bu protein- sodyum oranı yumurtayı son hafta için ideal sınıfından çıkarır.

Çoğu protein tozu, özellikle whey proteini bir ölçeğinde yaklaşık 20 gram protein içerirken aşağı yukarı 200 mg sodyum içermektedir. Ölçek başına Dymatize’ s Elite Casein (Ölçekte 35 mg) ve Gourmet Protein (Ölçekte 75 mg) gibi 100 mg’ dan daha az sodyum içeren protein tozlarını tercih edin.

Sodyum seviyelerini aşağıda tutmak için sadece taze sebzeler tüketin. Restaurant yemeklerinden uzak durun. Çünkü buralarda oranları bilmeye imkan yoktur. Restaurantlarda yenilebilecek tek besin “sashimi”dir.

ADIM 5- SU İÇİN

adım5

Hedef günden 1 hafta önce bolca su içme vaktidir. Bu yöntem sizin vücudunuzdaki tüm kalan sodyumu boşaltmayı sağlar. Bu biraz tuhaf gelse de işe yarıyor!

Nasıl Yapılır?:

Günde 1,5 veya 2 galon (1 galon= 3.8 litre) su tüketmeyi hedefleyin.

Not:

İçtiğiniz bardakları saymak yerine büyük şişeler satın alın. Daha büyük şişelerden su içmenin fazla miktarda su tüketmeyi daha kolay hale getirdiğini düşünüyorum.

Her nasılsa 2 galon su içmek 30 bardak su içmekten daha az korkutucu görünüyor.

ADIM 6- SUYU KESİN

adım6

Hedef günden önceki son 2 gün sıvı alımınızı kısıtlamanız gerekmektedir. Daha önce de bahsettiğim gibi vücudunuzun tuttuğu su miktarı vücudunuzun tuttuğu sodyum miktarıyla yakından ilişkilidir.

Sodyum alımınızı kısıtlayıp bir balık gibi tıkabasa su tükettiğiniz andan itibaren vücudunuzun düşük sodyum seviyelerine alışması ve düşük sodyum seviylerine rağmen fazla su tutmaya devam etmesi açısından sadece bir kaç gününüz vardır. Bundan kaçınmak için son 2 günde çok keskin bir şekilde suyu kesmeniz gerekir.

Nasıl Yapılır?:

Hedef tarihten önceki 2. günde su alımınızı yarım galonun altına düşürün. Hedef günden önceki gündeyse su alımınızı 0.6 litrenin altına düşürün. Hedef günde su içebilirsiniz fakat bunu yavaşça yapın.

Vücudunuzun gün boyunca küçük yudumlara nasıl tepki verdiğini gözlemleyin. Eğer ki sert görünüm ortadan kalkmaya başlarsa su içmeyi bırakın.

Not:

Çok az miktarda su tüketimine rağmen vücudunuzun su atmaya devam etmesini isterseniz ayı üzümü veya karahindiba gibi doğal diüretikleri düşünebilirsiniz.

Uyarı:

Vücudunuzu susuz bırakma son derece tehlikeli olabilir. Eğer ki ciddi baş ağrısı, kramplar, baş dönmesi, kusma ya da idrar renginde kahverengi ya da yeşilimsi kahverengi tona dönüşüm gözlemlerseniz acilen daha fazla su içmeye başlayın.

ADIM 7- KARBONHİDRAT YÜKLEMESİ

adım7

Hedef tarihten 2 gün önce sıra kas glikojen seviyelerinizi tekrar doldurma hatta aşırı doldurmaya geliyor. Hedef günde olabildiğince detaylı olmanın yanında olabildiğince büyük ve kaslı da olmanız gerekiyor.

Adım 2 başlığında da açıkladığım gibi bir kaç gün boyunca azla hiç arasında tüketilen karbonhidratlar kas glikojen seviyelerini boşaltır. Ve bu kaslarınıza normalde depolayabileceğinden çok daha fazla miktarda glikojen depolama şansı verir.

Bununla beraber glikojen kaslarınıza su çeker ki bu da kaslarınızı bir balon gibi şişirerek sadece daha büyük görünmelerini değil, daha keskin görünmelerini de sağlar. Kaslarınızı glikojenle doldururken su kas içerisine çekilir.

Suyun önemli bir miktarı deri altından gelecektir. Bu son bir kaç gündeki karbonhidrat yüklemesiyle vücudunuza sadece daha büyük ve dolu görünmesi için değil, aynı zamanda da ultra keskin görünmesi için yardımcı olursunuz.

Nasıl Yapılır?:

Karbonhidrat yüklemesi için en kritik zaman ilk 24 saattir. Tüketebildiğiniz kadar yüksek miktarda karbonhidrat tükettiğinizden emin olun. Her bir vücut kilonuz başına 6- 8 gram kadar karbonhidrat tüketimini hedefleyin.

Not:

Karbonhidratlar yağsız şekerlemeler ve beyaz patates gibi hızlı sindirilen kaynaklardan alınabilir ya da daha yavaş sindirilen tatlı patates, yer elması gibi kaynaklardan. Eğer ki yulaf lapası, pirinç veya makarnanın iyi karbonhidrat kaynakları olduklarını düşünüyorsanız bir daha düşünün.

Şunu unutmayın ki siz su alımınızı sınırlandırıyorsunuz ve bu karbonhidrat kaynakları bu karbonhidratların emdikleri suyla yapılıyorlar. Size gerekense olabildiğince kuru karbonhidrat kaynakları. Bununla beraber sıfır miligram sodyum içermeleri de son derece önemlidir.

Protein kaynaklarınızdan zaten sodyum alacağınızdan dolayı tükettiğiniz karbonhidratlarda istenmeyen sodyum bulunmamasına özen gösterin. Tüm etiketleri dikkatlice okuyun.

Bunun yanında yüklemenin ilk gününde meyve de tüketebilirsiniz. Ancak bunlar sodyum içermeyen ve dondurularak kurutulmuş olmalıdırlar. Karbonhidrat yüklemesinin ikinci gününde meyveden uzak durmanızı tavsiye ederim çünkü meyve fruktoz içerir ve vücut bu şekeri doğru şekilde kullanamaz.

Tükettiğiniz fruktozun büyük bir bölümü karaciğerde glikoza dönüştürülür. Bununla beraber eğer ki karaciğer glikojenle doluysa fruktozu yağa dönüştürür.

Ve bu isteyeceğiniz son şey. Karbonhidrat yüklemesinin birinci gününde kas ve karaciğerinizi glikojenle dolu değildir ve böylece tükettiğiniz fruktoz glikoza dönüştürülür. Fakat karbonhidrat yüklemesinin ikinci gününde karaciğer glikojenle dolu olduğundan fruktozun yağ olarak depolanma riski ortaya çıkar.

Bu sebeple içeriklerinde furktoz bulunmayan karbonhidrat kaynakları tüketmeniz yerinde olacaktır. Bunlar yerine dekstroz ve maltodekstrin içerenleri tercih edin.

Böylece karın kaslarınız fotoğraf çekimine hazır. Ya siz?

Whether it’s for a contest, photo shoot, or just a day at the beach, follow these simple steps to a perfect peak every time.

If you noticed those three little letters after my name (Jim Stoppani, PhD), it should come as no surprise to you that I think science is cool. After all, I am a scientist.

But I don’t mean cool in a “geek is cool” kind of way. I mean it in a hardcore, bad-ass, bodybuilding way.

Bodybuilding is science. How do muscles grow? Science. How do I increase strength? Science. How do I strip body fat? Science.

Science allows me to maintain a body weight of 220 pounds and a body-fat level of 5 percent year-round without the use of drugs. I rely on science when I need to drop my body fat to under 5 percent and squeeze out every ounce of muscle-blurring water from under my skin to get that ultra-ripped look.

Now it’s your turn. Maybe you’re getting ready for a bodybuilding or fitness competition. Maybe you have an upcoming photo shoot. Or maybe you’re going on a beach vacation and want to look ripped when you shed your clothes.

Whatever the reason, my seven scientific steps will help you reach your physical peak for what we refer to as “peak day.”

How do muscles grow? Science. How do I increase strength? Science. How do I strip body fat? Science.
“HOW DO MUSCLES GROW? SCIENCE. HOW DO I INCREASE STRENGTH? SCIENCE. HOW DO I STRIP BODY FAT? SCIENCE.”

STEP 1 LOAD UP ON SODIUM

adım1

About two weeks out from peak day, start loading up on sodium (aka salt). How much water your body holds is closely related to how much sodium it holds. However, your body will only hold so much water, regardless of how much sodium you consume.

When you first increase sodium levels, your body will hold more water. But after maintaining high sodium levels for several days, your body will adapt and end up holding about the same amount of water as when your sodium intake was low.

This step will help you shed more water when you finally cut your sodium intake. More on that in step four.

HOW TO DO IT:
Increase sodium levels by choosing higher-sodium foods and, of course, salt your food. While there’s no precise daily dose of sodium to hit, shoot for at least 3,000-4,000 milligrams per day.

NOTE:
Protein sources like cottage cheese, low-fat cheeses, lean deli meats, sardines, anchovies, canned tuna, and chicken, are good sources of sodium. Other sources of extra sodium include canned and jarred vegetables.

STEP 2 DROP THE CARBS

adım2

If you’re serious about looking your best, you should already be eating a low-carbohydrate diet of around 1/2 gram per pound of body weight per day leading up to the peak date.

However, one week before peak day, it’s time to really cut carbs in an effort to deplete your body’s glycogen levels. Glycogen is the storage form of carbs in your body. Whether it’s the starch from bread and potatoes or the sugars in fruits and candies, your body converts these carbs into glucose.

Glucose can be burned for immediate fuel, but it can also be stored in muscles and the liver for later use. To store glucose, the body connects glucose molecules into a long chain called glycogen.

“IF YOU’RE SERIOUS ABOUT LOOKING YOUR BEST, YOU SHOULD ALREADY BE EATING A LOW-CARBOHYDRATE DIET OF AROUND ½ GRAM PER POUND OF BODY WEIGHT PER DAY LEADING UP TO THE PEAK DATE.”

Dropping carbs to as few as possible serves two purposes:

The more immediate effect is to ramp up fat burning. When you consume no carbs, your body is forced to turn to body fat as a major fuel source. This will help burn off those last few pounds of body fat, leaving you that much leaner.

The other effect of dropping carbs to nil has on your body is that it depletes your body’s glycogen stores. Glycogen stored in muscle holds water; it literally pulls water into the muscle, filling it up much like a water balloon. The more glycogen you store in your muscles, the more water is pulled in and the bigger your muscles blow up.

So why do you want to deplete glycogen? It’s actually in an effort to store more glycogen when you carb load later in the week. Research has discovered that When you deplete muscle glycogen levels and then carb load, your muscles are able to store significantly more glycogen than normal. More on this is Step 6.

HOW TO DO IT:

On days 7, 6, and 5 before the peak date, eat only protein and small servings of vegetables (about 1 cup) for meals. The only time you’ll be allowed real carbs is immediately after workouts with your post-workout protein shake.

Then you can have 20-30 grams of carbs, preferably fast-digesting, such as dextrose (as in Post JYM, Wonka Pixy Stix, Wonka Sweet Tarts, gummy bears, sorbet, or angel food cake0.

On days 4 and 3 before peak day, you’ll need to drop even the post-workout carbs to fully deplete glycogen levels.

If you’re using Post JYM—and you should be—you can nix the extra dextrose. This is why I kept the carbs in Post JYM separate from the active-matrix ingredients.

NOTE:

Be sure you are working out, both with weights and cardio every day during days 7 to 3 before the peak day. It’s also a good idea to do a whole-body workout, using high reps (15-20) and minimal rest (30-60 seconds) between sets on day 3 before the peak day. This is essential for depleting muscle glycogen levels.

STEP 3 KEEP TAKING CREATINE HYDROCHLORIDE

adım3

Most people worry about taking creatine when trying to peak, due to potential bloating—which can blur muscle definition.
“MOST PEOPLE WORRY ABOUT TAKING CREATINE WHEN TRYING TO PEAK, DUE TO POTENTIAL BLOATING—WHICH CAN BLUR MUSCLE DEFINITION.”

With carbs nearly absent during the final week, you’ll need a solid energy source to power you through workouts. It’s critical to keep intensity levels high during workouts to burn up stored glycogen. Creatine is a great energy source during workouts. Few people realize that creatine’s main function in the muscle is as a quick source of energy.

When you’re banging out reps, your muscles need ample amounts of energy in the form of ATP to keep contracting. In simple terms, creatine provides the energy needed to make ATP quickly.

Most people worry about taking creatine when trying to peak, due to potential bloating—which can blur muscle definition. After all, creatine attracts water. While the water that creatine pulls inside the muscles is a good thing for keeping muscles full, any creatine sitting outside the muscles will pull more water there, too. And that leads to more water being retained under the skin, which can lead to a bloated, water-retained look.

While creatine monohydrate has been shown to increase water levels outside the muscle (under the skin) as well as inside, creatine hydrochloride (HCL) appears to not draw water under the skin. One study found that subjects taking creatine HCL absorbed significantly more creatine into their bloodstream than when they took monohydrate. Althought the study did not measure creatine uptake into the muscle fibers, it’s likely that creatine HCL also gets taken up into muscle cells better than creatine monohydrate.

My own experience with creatine HCL and the thousands—if not millions—of people who have switched from creatine monohydrate to creatine HCL on my advice, suggests this is the case, based on the significantly greater gains in muscle size and strength realized with creatine HCL.

Because creatine HCL is better taken up into the muscle, none is left sitting around outside the muscle to cause water retention under the skin. The proof is in the photos. I take 2 grams of creatine HCL before and after every workout via Pre JYM and Post JYM, during the final week before my peak day. And as you can see from my photos, I’m not retaining any water under my skin.

HOW TO DO IT:

Take 2 grams of creatine HCL before and after every workout (including cardio workouts). Your best method of getting this creatine HCL is through Pre JYM and Post JYM.

STEP 4 DROP THE SODIUM

adım4

One week before peak day, it’s time to cut as much sodium as humanly possible. Now that your body water levels have adjusted to a higher sodium intake of several grams per day, dropping sodium levels to just hundreds of milligrams will purge all the excess water from your body.

HOW TO DO IT:

On day 7 before peak day, keep sodium under 2,000 mg. On day 6, stay under 1,000 mg. On days 5, 4, and 3, stay under 600 mg. And on days 2 and 1 before peak day, try to keep sodium as far below 500 mg as possible.

NOTE:

Read labels on EVERYTHING you eat or drink. Meats, such as chicken breast, beef, and fish, provide about 60-80 mg of sodium per 3 ounces. This should be one of your only sodium sources. However, read the labels on the meats you’re purchasing to make sure no sodium or saline is added.

A lot of chicken is injected with sodium solutions. Only buy chicken, meat, or fish that lists sodium content on the label. Don’t use any sauces or marinades; these will almost always include sodium. Even read the ingredients of any spices to make sure no salt is included.

Read labels on EVERYTHING you eat or drink.
“ONLY BUY CHICKEN, MEAT, OR FISH THAT LISTS SODIUM CONTENT ON THE LABEL.”
Eggs and protein powders are two unexpected sources of sodium. One whole egg only provides 5 grams of protein but 65 mg of sodium. That’s the same amount of sodium in 3 oz of chicken or beef, which provide 20 or more grams of protein. The protein-to-sodium ratio of eggs makes them less than ideal during this final week.

Many protein powders, especially whey protein, contain almost 200 mg of sodium per scoop (about 20 grams of protein). Stick with protein powders with fewer than 100 mg of sodium per scoop, such as Dymatize’s Elite Casein (35 mg per scoop) and Gourmet Protein (75 mg per scoop).

Only eat fresh vegetables to keep sodium levels down. Do NOT eat any cooked food out at restaurants. There is no way to tell how the food was stored or cooked, which likely included sodium. The only food that’s safe to eat at a restaurant is sashimi.

STEP 5 DRINK WATER

adım5

One week from the peak day, it’s time to drink a LOT of water. This will flush out any remaining sodium in your body, making all that water you’re drinking work to rid your body of excess water. It sounds counterintuitive, but it works!

HOW TO DO IT:

Shoot to drink 1 ½ to 2 gallons of water per day.

NOTE:
Instead of counting every glass of water you drink, an easy way to make sure you’re hitting your 1½ to 2 gallon mark is to buy gallon jugs of water. I find that drinking water from larger containers also makes it much easier to consume so much water.

Somehow it seems less daunting to drink two 1-gallon containers than 30 8-ounce glasses.

STEP 6 CUT WATER

adım6

The last two days before the peak day, you’ll need to limit your fluid intake. As I mentioned, the amount of water your body holds is closely related to the amount of sodium your body holds.

Since you’re now limiting sodium and guzzling water like a fish, you have only a few days before your body adjusts to the low sodium levels and starts to hold more water despite the low sodium intake. To avoid this, you will need to sharply cut back on water the last two days before the peak day.

HOW TO DO IT:

On day 2 before the peak date, keep water intake under ½ gallon. On day 1 before the peak day, limit water intake to less than 20 ounces. On the peak date you can drink water, but do so slowly.

Watch how your body responds to small sips throughout the day. If your hardness starts blurring from water intake, stop drinking.

NOTE:

To keep dropping body water despite taking in very little water, consider using natural diuretics such as Arctostaphylos uva ursi (bearberry) and Taraxacum officianale (dandelion).

CAUTION:

Dehydrating your body can be very dangerous. If you experience severe headaches, dizziness, nausea, weakness, servere muscle cramps, or your urine color turns a brown or greenish brown, start drinking more water immediately.

STEP 7 CARB LOAD

adım7

Two days before the peak date it’s time to restock, er, overstock your muscle glycogen levels. You not only want to look as shredded as possible on the peak day, but you also want to look as big and as muscular as possible.

As I explained earlier under Step 2, going for several days on little-to-no carbs depletes muscle glycogen levels. And that allows your muscles to store significantly more glycogen than they normally could.

Since glycogen pulls water into the muscles, this works to fill up your muscles like water balloons, not only helping you to look bigger but also helping you get more shredded. As you fill your muscles with glycogen, they pull water into the muscle.

A good deal of that water will come from under the skin. So by carb loading in these last few days, you’re not only helping your body to look bigger and fuller but also helping your body get that ultra-shredded look.

HOW TO DO IT:

The first 24 hours is the most critical time window for carb loading. So be sure to pound as many carbs as possible. Shoot for 3-4 grams of carbs per pound of body weight.

NOTE:

Carbs can come from fast-digesting sources, such as fat-free candy and white potatoes; or from slower-digesting sources such as sweet potatoes or yams. If you think oatmeal, rice, or pasta are good carb sources, think again.

Remember, you are limiting water intake and these carb sources are made with water, which these carbs absorb. You need carb sources that are as dry as possible. You also need carb sources that provide zero milligrams of sodium.

Remember, you are limiting water intake and these carb sources are made with water, which these carbs absorb.
“REMEMBER, YOU ARE LIMITING WATER INTAKE AND THESE CARB SOURCES ARE MADE WITH WATER, WHICH THESE CARBS ABSORB.”
You’ll be getting sodium from your protein sources, so be sure that your carb sources are not a source of unwanted sodium. Be sure to read all labels carefully. Besides potatoes (be sure to bake them and not boil them), good dry and sodium-free carbs include Wonka Pixy Stix, Wonka Sweet Tarts, certain flavors of Bear Naked Granola, and air-popped popcorn that you make yourself.

You can also eat some fruit during the first day of carbing up. But it needs to be freeze-dried and sodium free. During the second day of carb loading I would suggest forgoing any type of fruit. The reason is that fruit contains fructose. One problem with fructose is that the body does not use it well.

The majority of fructose you eat gets converted to glucose by the liver. However, if the liver is stocked with glycogen, it will convert fructose into fat instead.

That’s the last thing you want. During the first day of carb loading, your liver and muscles are not stocked up with glycogen, so any fructose you consume will be converted to glucose. But on the second day of carb loading, there’s a bigger risk of converting fructose into fat since the liver becomes stocked with glycogen.

This is another reason why I recommend that you stick with Wonka Pixy Stix and Wonka Sweet Tarts. Most candy companies use sugar (which is half glucose and half fructose), or high fructose corn syrup, which has even more fructose. Yet Wonka Pixy Stix are pure dextrose (glucose) and Sweet Tarts are made with just dextrose and maltodextrin (which is simply a chain of glucose molecules attached together.

These are one of the few candies that you can buy that contains no fructose.

So your six-pack is now ready for your big photo shoot. Are YOU?

Kaynak/ Source: bodybuilding.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>