Kumsalı sallamadan önceki saatlerde ne yiyip içtiğiniz bir heykeli andıran karın bölgenizi sabote edebilir. Üstünüzü çıkarmadan önce bu taktikleri göz önünde bulundurun.

Ocak ayından beri karın bölgenize yoğunlaştınız ve artık büyük gösteri için neredeyse hazırlar. Kumsalı sallamadan önceki son adımınız ne olacak? Kumsal günü şişkinliğiyle savaşmak. Deniz kenarındayken karnınızın olabildiğince düz görünmesi (ve hissettirmesi) için şu 7 adımı takip edin.

1- Şekersiz Sakızları Es Geçin

ChewGum

Elbette şekersiz sakız ve şekerlemeler daha az kalori içerirler fakat bu ürünler aynı zamanda şeker alkolleri içerirler ki bu şekerler vücut tarafından kısmi olarak sindirilirler diye açıklıyor diyetisyen ve “Belly Fat Diet for Dummies” kitabı yazarı Erin Palinski- Wade. Bu kısmi sindirim işlemiyse şişkinlik, gaz ve hatta ishal gibi karın barsak sorunlarına neden olabilir.

2- Süt Ürünlerini Bırakın

is-dairy-good-for-you_1-1024x659

Çoğu kişide bir çeşit laktoz intoleransı vardır ki bu süt ürünlerinin sindirimini zorlaştırmaktadır diyor Palinski- Wade. Eğer ki vücudunuz laktozu parçalayamazsa süt ürünü içeren herhangi bir besini tüketmeniz sizde şişkinlik, gaz, ishal veya kabızlık gibi sorunlara yol açabilir. Güne başlarken kahvaltılık gevrek ve süt gibi besinler yerine yumurta, sebze ve doğal yer fıstığı ezmeli kızarmış ekmek gibi alternatifleri tercih etmeye çalışın.

3- Geceden Kalan Hasarları Tersine Döndürün

drinking beach

Tahta iskelede bir kaç içki devirip üstüne de tuzlu besinler tükettiyseniz midenizde büyük ihtimalle alkol ve tuz sebebiyle şişkinlik hissi olacaktır. Çözüm: Uyandıktan hemen sonra susuzluğu gidermek ve şişkinliği bertaraf etmek için 12 ons (yaklaşık 500 ml.) hindistan cevizi suyu içmek (Şeker içermeyen çeşitlerini tüketmeye çalışın.) “İçecekteki potasyum vücuttaki sodyum seviyelerini dengelemeye yardımcı olur ve su tutulmasıyla savaşabilir.” diyor Palinski- Wade.

4- Daha Az Lif Alın

Fruit muesli

Yüksek lif içeren barlar sağlıklı ve öğünler arasında açlığınızı bastırmak için düşük kalorili alternatifler olarak görünebilir fakat eğer mideniz tüm bu lifle (ve bu barların içerisindeki muhtemel şeker alkolleriyle) baş edemezse şişkinlik ve karın ağrısı gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlar yerine şeker ve kuruyemişi tercih edin.

5- Asitli İçecekleri Azaltın

carbonated drinks

Sizin de bildiğiniz gibi kabarcıklı içecekler geğirmenize yol açarlar ki bu aslında midenizdeki fazla havanın dışarı atılması için bir yöntemdir. Fakat fazla gaz bu şekilde dışarı atılamazsa midede şişkinliğe sebep olabilir. Plaj günlerinde asitli içeceklerden uzak durun ve bolca su tüketin. Son kısmı pek çekici gelmiyor olabilir ancak işe yarıyor.

6- Akıllıca Siparişler Verin

fries

Hepimizin de bildiği üzere patates kızartması düz karın için pek mantıklı bir seçim değildir. Fakat tatildeyken “Neden olmasın?” demek pekte zor olmaz. Tabağa uzanmadan önce bu yağlı tercihin sizi şişkin göstereceğini aklınızdan çıkarmamanız faydalı olacaktır. Yağ mide boşalmasını yavaşlatır ve sizi uzun süre şiş hissettirir. Sizi günlerce ağır hissettirmeyecek buharda pişmiş sebze ya da salata gibi seçimler çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

7- Harekete Devam Edin

istock-beach-running

Kendinizi kumsalda takılmaya adamışken antrenmanı es geçmek cezbedici olabilir fakat yiyeceğinizin son lokmasını ağzınıza attıktan sonra şezlonga yapışmamaya çalışın. “Bir öğünden sonra yapılan tempolu yürüyüş sindirimi hızlandırabilir ve besinlerin karın- barsak yolunuzda daha çabuk hareket etmelerini sağlayabilir. ” diyor Palinski- Wade. Egzersiz de aynı şekilde fazla gazı barsak yolunuzdan dışarı atarak kumsal şişkinliğiyle savaşabilir. Kumsal voleyboluna ne dersiniz?

What you eat and drink hours before hitting the beach could sabotage the appearance of a sculpted stomach. Follow these tips before taking off your shirt.

You’ ve been working on your abs since January and they’ re almost ready for the big reveal. Your last step before hitting the sand? Beating back beach- day bloat. Follow these seven tips to ensure your stomach looks (and feels) as flat as it really is when you show up seaside.

1- Skip Sugar- free Gum

ChewGum

Sure, sugar-free gum and candies are lower in calories, but they also contain sugar alcohols—sugars that have been bound with an alcohol so that your body digests only part of the sugar, explains Erin Palinski-Wade, RD, author of Belly Fat Diet for Dummies. The partial-digestion process can cause gastrointestinal side effects including bloating, gas, and even diarrhea.

2- Ditch Dairy

is-dairy-good-for-you_1-1024x659

Many people have some form of lactose intolerance, which makes digesting dairy products difficult, notes Palinski-Wade. If your body can’t break down lactose, consuming any food that contains dairy can result in gas, bloating, diarrhea or constipation. Skip cereal and milk and start your day with eggs and veggies or toast with all-natural peanut butter instead.

3- Undo Damage From a Night Out

drinking beach

If you knocked back a few too many drinks on the boardwalk last night and chased them with salty food, your stomach is probably feeling swollen from the alcohol and salt. The fix: drink 12 ounces of coconut water (look for varieties without added sugar) shortly after you wake up to rehydrate and help eliminate bloat. “The potassium in the water helps balance sodium levels in the body and can help fight water retention,” says Palinski-Wade.

4- Ease Up on Fiber

Fruit muesli

A high-fiber nutrition bar seems like a healthy, low-calorie snack to help stave off hunger between meals, but if your stomach can’t handle all the fiber (and potential sugar alcohols in the bar), you might experience bloating and abdominal pain. Fill up on fruit and nuts instead.

5- Set Down The Soda

carbonated drinks

You know that bubbly drinks make you burp, which is your body’s way of getting rid of excess air in your stomach. But when gas doesn’t escape via belching, it can build up and make you bloated. On beach day, stay away from carbonated beverages and drink plenty of water—that last part might sound counterintuitive, but it works.

6- Order a Smart Side

fries

We all know french fries aren’t flat-abs food, but when you’re on vacation, it’s sometimes easy to just say, “Why not?” Before you reach for the plate keep in mind that the greasy treat could make you look puffy—and send energy levels plummeting. Fat slows down stomach emptying and can make you feel overly full. You’re better off ordering steamed veggies or a side salad, which won’t weigh you down for days.

7- Keep Moving

istock-beach-running

It’s tempting to skip a workout when you’ve dedicated the day to bumming around on the beach, but don’t glue yourself to a lounge chair the second you’ve taken your last bite of lunch. “Going for a brisk walk after a meal can increase the speed of digestion and help food move quickly through your GI tract,” says Palinski-Wade. Exercise can also work to expel excess gas from your intestinal tract, helping your body beat bloat. Beach volleyball, anyone?

Kaynak/ Source: muscleandfitness.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>