life-advice-from-arnold-schwarzenegger

En iyilerin bile mükemmelliğe ulaşmak için zorlukların üstesinden gelmesi gerekir.

Çoğu kişiye göre vücut geliştirme şampiyonlarının bunu başarmadaki bir numaralı sebepleri genleridir. Phil Heath gibi şampiyonlara baktığınızda genellikle bu adamların ortalama üstü genlere sahip olduğunu düşünürsünüz. Gerçekten de bu adam ileri seviyede bir basketbol oyuncusuydu ve aslında kapsamlı bir sporcuydu. Ve bunu yapmasına vesile olan genler ona 4 Olympia şampiyonluğu da getirdi. Pekala şu sorunun cevabı ne olmalı: En iyi genlere sahip olmadan da şampiyon olmak mümkün müdür?

Arnold Schwarzenneger’ ın adını duyduğunuzda aklınıza pek çok şey gelebilir; Olympia şampiyonu, multimilyon dolarlık film yıldızı, politikacı. Ancak bahse varım ki bu Avusturya’ lıyla ilgili kimseden “kötü genler” lafını duyamazsınız. Bizi yanlış anlamayın. Arnold’ ın oldukça iyi genleri var. Bununla beraber eğer ki biraz daha yakından bakarsanız bu adamın aslında ortalamanın altında bir bacak yapısına sahip olduğunu görürsünüz, özellikle de baldır bölgesinde. Avusturya Meşesi bu kas grubunu inşaa edebilmek için yorulmadan çalıştı.

Bu konu hakkındaki fikirlerimi videoda paylaşacağım.

Even the best have to overcome adversity to achieve greatness.

A lot of people point to genetics as being the number one reason for creating champions in bodybuilding. When you look at a great champion like Phil Heath, more often than not one thought that comes to mind is that the man was blessed with some above average genetics. The fact that he competed in basketball at a pretty high level is testament to the fact that the man is a well rounded athlete. Those same genetics have brought him four Olympia titles. But it brings about the question: is it possible to be a champion without having the best genetics?

When you hear the name Arnold Schwarzenegger, many things come to mind; Olympia champion, multimillion dollar film star, politician. But I bet if you ask enough people you’d likely never hear the words “bad genetics” associated with the Austrian. Well don’t get us wrong, Arnold does have some pretty great genetics in his own right. However, if you take a closer look you’ll see that the man possessed below average leg definition, particularly in this calves. The Austrian Oak had to work tirelessly at building up the muscle group to its championship level stature.

I share my opinion on the subject. Check out this video.

Kaynak/ Source: generationiron.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>