Kilo verme üzerine en iyi ve en beklenmedik tavsiyeleri sizler için bir araya getirdik. Kim bilir belki de fazla kilolarınızla olan umutsuz savaşınızda bu tavsiyeler size başarıya taşır. Ama şunu hatırlamak önemli: Bir strateji her ne kadar aynı olsa da bazı insanlarda işe yarayıp başka bir grup insan için tamamen faydasız olabilir.

Biz “Her şey ölçülü olduğunda iyidir.” sözünü benimsiyoruz ve herkese de bunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Kilo verme konusundaki en etkili strateji aslında budur. 

1- YAĞ İÇİN

oil

Prof. Seth Roberts beslenme sistemi ” The Shangri La Diet” i oluşturduğunda ve ” Tatsız Kalori” terimini ortaya attığında melektaşları onun delirdiğini düşündüler. Ama Roberts eleştirilere kulaklarını tıkadı ve araştırmalarına devam etti. 10 yıl sonraysa onun beslenme sistemi Amerika’ da çok popüler oldu. Bu diyet sistemine göre eğer ki yemekler arasında 1- 3 yemek kaşığı zeytinyağını günde 2 kez içerseniz kilo kaybedebilirsiniz. Roberts’ ın teorisine göre siz sürekli olarak tanıdık tatlar tüketirseniz beyninizin açlıktan sorumlu olan bölümünü uyarırsınız ve bu durumda aşırı yemenize sebep olur. Ama tanınmayan tatlar iştahınızı tıkar, böylece organizma sindirim sisteminden beyne gelen sinyalleri anlamlandıramaz.

2- BAHARAT EKLEYİN

spice_646x430

Yemeklerinize baharat eklemek porsiyonlarınızı kontrol altında tutmanıza ve fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar insanların yemeklerine bol baharat eklediklerinde daha az yemek yediklerini göstermektedir. ( Bilim insanları bunun sizin tabağınıza eklediklerinizle ilgili olduğunu belirtiyorlar. Bunun için yemeklerinize baharatla tat vermeye çalışın.) Ne kadar çılgın bir baharat karışımı yaparsanız yemeğinizden o kadar ilginç bir tat alır ve fayda görürsünüz. Bunun haricinde zerdeçal, tarçın ve kimyon gibi yöresel baharatlar aynı zamanda güçlü antioksidan kaynaklarıdır.

3- ARA ÖĞÜNLERDEN KAÇININ

time-to-eat

Bu tavsiye dünyadaki neredeyse tüm diyetisyenler tarafından savunulan “5 Öğün” yemek yeme öğretisine karşı çıktığı için şaşkınlıkla karşılanılabilir. Ama artık uzun yıllardır açlık hormonları “Leptin ve Ghrelin” üzerine çalışmalar yapan bilim insanlarına göre çok sık yemek yemek vücudunuzun doğal sinyal mekanizmasını bozmaktadır. Bunun haricinde sürekli olarak ara öğün yediğinizde gerçekte kaç kalori tükettiğinizi saptamanız zorlaşacaktır. Öğünler arasında çok fazla zaman geçmesinin metabolizmanızı yavaşlatacağını mı düşünüyorsunuz? Bilim insanlarının neredeyse hepsine göre metabolizmanız beslenme şeklinde yaptığınız değişikliklere karşı çok daha fazla direnç göstermektedir. Bu yeni teorinin artık bir adı da var: “No S Diet” ve binlerce takipçisi olduğunu da belirtelim.

4- YEMEK YAPARKEN AKİDE ŞEKERİ EMİN

akide_31

Bu tavsiyemiz yemek yaparken sürekli olarak kalan parçaları yiyen, kaşığı yalayan.. vb kişilere özel. Bu durum o kadar ilginç bir hale gelebilir ki bazen yemek hazırlarken neredeyse normal bir öğün yenilir. Yemek yaparken sürekli bir şeyler yemenin karşı konulamaz cazibesinden kurtulmak için bazı uzmanlar akide şekeri emmenizi öneriyorlar. Nane, tarçın ya da ekşi aromalı akide şekerleri damak tadınızı kontrol altında tutacak ve ağzınızı meşgul ederek yemek yemenizi engelleyecekler.

5- KOKU DUYUSUNU KAPATIN

breath

Herkes bilir ki koku tat tercihlerimizde büyük rol oynar. Bu durumu ispatlamak için bilim insanları katılımcılara burunları tıkalı ve gözleri kapalıyken elma ve soğanı tatmalarını içeren bir deney uygulamışlardır ve katılımcıların çoğu ikisi arasındaki farkı anlayamamıştır. Evet belki bu tavsiye biraz tuhaf görünebilir fakat belki de sizin aşırı yemek yemenize engel olabilir. Kısacası öğlen ve akşam yemeğinizi yerken burnunuzu tıkayın.

6- HAFTADA 1 GÜN ORUÇ TUTUN

fasting

Bilimsel kanıtlar aralıklı orucun kansere yakalanma riskini azalttığını, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve insülin duyarlılığını geliştirdiğini göstermektedir ki elbette tüm bunlar başarılı bir şekilde kilo kaybına da sebep olabilirler.

Ancak herkes 24 saat hiçbir şey yemeden duramaz. Bu yüzden beslenme uzmanları haftada 1 gün beslenmenizi sadece 1 öğünle sınırlandırmanızı önermektedir. (5:2 diyetini hatırlayın)

7- KAHVALTIDA PASTA YİYİN

woman-eating-chocolate-cake

Sanırım bu kilo verme hayali kuranlar için en kötü tavsiye olarak görünecektir fakat İsrailli araştırmacıların yaptıkları çalışmaya göre kahvaltıda sadece yüksek protein değil bununla beraber tatlı da tüketen obez kişiler, düşük karbonhidrat ve protein tüketenlere kıyasla gün boyu yaşanılabilecek şeker krizlerine daha az yenik düşmektedirler.Sonucunda da elbette daha rahat bir diyetle daha fazla kilo kaybı elde etmektedirler.

Мы собрали вместе самые, пожалуй, неожиданные советы по снижению веса. Возможно, в вашей отчаянной борьбе с лишними килограммами именно они помогут добиться успеха. Но важно помнить, что одни и те же стратегии, могут работать для одних и быть совершенно бесполезны для другой группы людей. Мы поклонники правила «Все хорошо в меру» и советуем всем повторять эту фразу, как мантру. Уверены, это самая действенная стратегия похудения!

1. Пейте масло

oil

Когда профессор Сет Робертс, создатель системы питания The Shangri-La Diet, ввел термин «безвкусные калории», его коллеги сочли его сумасшедшим. Но Робертс критиков не слушал и продолжал свои исследования и спустя десять лет его система питания очень популярна в Америке. По мнению создателя диеты, вы можете потерять вес, если будете выпивать 1-3 столовые ложки хорошего оливкового масла два раза в день между приемами пищи. По теории Робертса, если вы постоянно едите продукты, вкус которых вам знаком, вы стимулируете отделы мозга, отвечающие за голод. Это в свою очередь заставляет вас переедать. А вот незнакомый вкус «глушит» голод, так как организм не распознает сигналы, поступающие от ЖКТ к головному мозгу.

2. Добавляйте специи

spice_646x430

Добавление ароматных специй к вашей еде поможет контролировать размер порций и сбросить лишний вес. Исследования показывают, что люди едят меньше, когда их еда щедро приправлена (ученые предполагают, это связано с тем, что вы «прислушиваетесь» к блюду, стараясь распознать вкус пряностей и специй). Чем безумнее микс специй, тем интереснее ваша пища на вкус и тем больше преимуществ вы от нее получаете! Кроме того, традиционные специи, такие как куркума, корица, тмин — источники мощных антиоксидантов.

3. Откажитесь от перекусов

time-to-eat

Этот совет может показаться удивительным, учитывая популярную концепцию пятиразового питания, которую пропагандируют почти все диетологи мира. Но, по мнению ученых, которые уже долгие годы изучают гормоны голода лептин и грелин, слишком часто приемы пищи нарушают порядок естественных сигналов вашего тела. Кроме того, если вы постоянно перекусывать, вы не можете оценить реальное количество съеденных калорий. Считаете, что слишком большие перерывы в еде приведут к замедлению метаболизма? По мнению все тех же ученых, наш обмен веществ более устойчивым к любым изменениям питания, чем это принято думать. У новой теории уже есть название NO S Diet и тысячи поклонников.

4. Сосите карамельку, когда готовите

akide_31

Это совет для тех, кто во время готовки постоянно дегустирует, подбирает обрезки, съедает остатки, облизывает ложки и пр. Подобные пробы насыщают не хуже стандартного обеда. Чтобы избавиться от искушения постоянно жевать, некоторые эксперты рекомендуют сосать ароматизированную карамельку во время готовки. Мощный аромат мяты или корицы и кислый вкус будут держать ваши вкусовые рецепторы под контролем, да и рот будет все время занят!

5. Отключите обоняние

breath

Всем известно, что запах играет огромную роль в наших вкусовых предпочтениях. В подтверждение этого факта ученые часто проводят наглядный эксперимент, предлагая участникам исследования зажать нос и вслепую попробовать яблоко и репчатый лук. Так вот, большинство «подопытных» не могут различить вкус этих продуктов. Да, этот совет может показаться странным, но, возможно, он поможет вам не переедать: запаситесь зажимом для носа на время обеда или ужина!

6. Голодайте один день в неделю

fasting

Научно доказано, что периодическое голодание улучшает иммунитет, ускоряет метаболизм, улучшает чувствительность к инсулину, снижает риска развития рака, и, конечно, приводит к успешной потере веса. Но не все могут выдержать 24 часа без еды. Поэтому диетологи предлагают раз в неделю ограничивать свой рацион одним приемом пищи (вспомните диету 5:2).

7. Ешьте торт на завтрак

woman-eating-chocolate-cake

Кажется, что это худший совет для мечтающих похудеть. Однако израильские исследователи обнаружили, что тучные люди, которые на завтрак ели не только высокобелковые блюда, но и десерт, лучше придерживались прописанной им диеты, чем те участники эксперимента, кто ел на завтрак низкокалорийное блюдо с малым содержанием белков и углеводов. Ученые предполагают, что позволяя себе небольшие отклонения от диеты по утрам, худеющим легче обуздать тягу к сладкому в течение дня.

Kaynak/ Источник: shape.ru Çeviri/ Перевод: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>