Kahve İçmek Kas Kazanımını Etkiler Mi?

CoffeeAndWeights

Bu muhtemelen hem sıradan bir spor salonu müdavimi hem de ileri seviyede bir vücut geliştirme sporcusunun aklındaki bir numaralı sorudur. Kahve kas gelişiminizi tetikler mi yoksa sekteye mi uğratır?

Yağ Kaybı

Belly-Fat-Burning-Foods

Tüketimin ilk aşamalarında kahve yağ kaybına yardım edebilir. Size ekstra dayanıklılık kazandırmasının yanında yağınızı da yakar. Kahvedeki kafein lipoliz denilen işlemi başlatır ki bu vücut yağından yağ asitlerinin serbest bırakılması işlemidir. Peki bu ne demek? Yani, serbest yağ asitleri kan dolaşımına girerek sizin karbonhidrat ve proteinlerinizden önce yakıt olarak kullanılırlar. Bu işlemin yanında yapılan sıkı bir antrenmansa serbest yağ asitlerinin oksitlenmesine ve bu şekilde de yağ kaybına neden olur.

Kafein

caffeine_600x350

Bir kere kahvedeki kafein size spor salonunda inanılmaz derecede yardımcı olabilir. Sayısız test sonucuna göre kafein dayanıklılıkta olumlu etki göstermektedir. Bu testler bisikletçiler üzerinde yapılmıştır ama siz zaten asıl noktayı anladınız. Antrenman öncesi rutininizin bir parçası olarak kahve içmek faydalı olabilir. Bunun sayesinde yere yıkılacağınızı hissettiğiniz anlarda bile ağırlık kaldıracak enerjiyi sağlayabilirsiniz. Buradaki problem aslında tüketilen miktara güvenmekte gizlidir. Kahve size gereken kafeini sağlayamayabilir. Bu sebeple kafein hapı tarzı destekler almanız yerinde olacaktır.

Adrenalin

adren

Bu her sporcunun yüksek performans elde etmek için ihtiyaç duyduğu 1 numaralı hormondur. Adrenalin size ihtiyacınız olan ek gücü sağlayabilir ve kafein adrenalini arttırmak için mükemmel bir kaynaktır. Eğer antrenmanlarınız biraz ağır gidiyorsa kafein almak kesinlikle ihtiyacınız olan desteği sağlayacaktır.

Çok Fazlası İyi Değil

caffeine_sensitivity

Daha önce de belirtildiği gibi aşırı kafeinin sağlığınız için tehlikeli olabileceği ispatlanmıştır. Eğer kahveyi düzenli olarak tüketiyorsanız en iyi seçenek ortalama miktardaki tüketimdir. Kahve bağımlılık yapar. Düzenli bir şekilde kahve tükettikten sonra kullanmaya ara verirseniz bir takım olumsuzluklarla karşılaşmanız olasıdır. Tüketiminizi her zaman kontrol altında tutun. Bunun yanında eğer günde 4 bardaktan fazla kahve tüketiyorsanız şunun gibi yan etkilerle karşılaşabileceğinizi aklınızda her zaman bulundurun: Su kaybı (Artan idrar sebebiyle), çarpıntı, endişe, titreme ve uykusuzluk. 4 bardağın altında kaldığınız sürece sorun yok denilebilir fakat şunu da unutmayın ki kahve herkesi farklı etkiler. Bu yüzden bu miktar kişiden kişiye değişebilir.

Sonuç Olarak Kahve Antrenmanlarınız İçin İyi Midir?

why-you-should-be-drinking-coffee-instead-water-before-workout.1280x600

Kahvenin kendisinden çok içerdiği kafein spor salonunda size yardımcı olacaktır. Fakat faydasının yanında olumsuzluklarının da olması bu soruya net bir cevap vermeyi zorlaştırmaktadır. Elbette eğer ki bol kremalı, şekerli kahveler tüketirseniz fayda sağlamanız imkansıza yakındır. Bunun yanında kahve kim olduğunuza bağlı olarak etki eden veya etmeyen bir üründür. Sonuçta her insan aynı yaratılmamıştır.

Does drinking coffee effect muscle gains?

CoffeeAndWeights

It’s probably one of the more common questions the average Joe and advanced bodybuilder has on their mind. Is coffee going to benefit or kill your gains? You don’t want to get in the gym and work tirelessly only to see positive results rendered moot because you need to have your cup of joe in the morning. But really, is having a coffee before a workout all that bad?

Fat Loss

Belly-Fat-Burning-Foods

In the early stages of continued consumption, coffee can help with fat loss. Not only could you have added endurance, but burnt fat as well. The caffeine released from coffee kicks off a process called lipolysis, which is the release of free fatty acids from body fat. What’s that mean? Well, the free fatty acids travel the bloodstream and ultimately can be used as a fuel source without eating into your stored carbs and proteins. This, plus a hard workout leads to free fatty acid oxidation which ultimately means fat burning. But be careful not to ingest too much caffeine or you’ll negate the process.

Caffeine

caffeine_600x350

Well for one, the caffeine in coffee can be pretty damn beneficial to you when you get into the gym. In numerous tests, caffeine has been shown to have a positive effect on endurance. Those tests were conducted on cyclists, but you get the point. The notion of drinking coffee as apart of your pre-workout routine could end up reaping benefits. You’ll still have the energy to push through your workout even when you feel like you’re going to collapse. The problem is getting dependent on it. The thing about coffee is that it may not provide enough of the caffeine you need. You may have to pick up some caffeine pills to get the boost you desire.

Adrenaline

adren

It’s the number one hormone every athlete looks to for high performance. Adrenaline can give you that extra boost in the gym, have you pushing through sets with ease. Well caffeine is a great source for an adrenaline boost. If your work ethic seems to be lagging, having some caffeine can definitely be the boost you need.

Too Much Is No Good

caffeine_sensitivity

As stated before, an overabundance of caffeine could prove to be detrimental to your health. If you’re going to be consuming coffee on a regular basis then it’s best to do so in moderation. The addictive effects of coffee are well documented. If your body gets used to ingesting coffee on a regular basis then once you stop, there’s a high possibility of feeling a withdrawal effect. Be sure you’re monitoring your intake! Also, if you’re drinking more than 4 cups per day, there are some major side effects to be aware of such as; dehydration (due to increased urination), rapid heart beat, anxiety, trembling and sleeplessness. Stay under the 4 cups and you should be okay, although coffee effects everyone differently, so know your limits.

So is coffee great for your training?

why-you-should-be-drinking-coffee-instead-water-before-workout.1280x600

Well more than coffee itself, it seems as though caffeine is what will have you reaping rewards in the gym. There are obvious benefits and some drawbacks which makes this a bit of an inconclusive issue. Of course if you’re consuming sugary coffee beverages from Starbucks then you’re less likely to see the positives of coffee. Even so, coffee may be a product that is hit or miss depending on who you are. After all, no one person is made of the same stuff.

Kaynak/ Source: generationiron.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>