Vücudunuzdaki fazla suyun karın kaslarınızın belirginliğini sabote etmesine izin vermeyin!

Sıkı çalışıyor, tüm karın antrenmanlarını yapıyor ve sinirinizi bozan fazla vücut yağından kurtulmak için beslenmenize son derece dikkat ediyorsunuz. Arkadaşlarınızla yaptığınız gece atıştırmalarına bile son verdiniz ama karın kaslarınız yine de belirgin değil. Geriye ne kaldı ki? Sorun vücudunuzun su tutması olabilir. Hücrelerinizdeki deri altı sıvı depolanması yumuşak ve hatsız bir görünüme ve sonunda da üstü örtülü karın kaslarına sebep olabilir.

Su tutulmasında etkili olan pek çok faktör vardır. Çok fazla tuz tüketimi, beslenme destekleri ve hatta vücudun susuz kalması gibi. İyi haber: Doğal yollarla vücudunuzdaki fazla suyu atarak zor kazandığınız karın kaslarınızı ortaya çıkarabilirsiniz.

Not: Su atımıyla kasları belirgin hale getirmek sadece halihazırda düşük bir yağ oranına sahip kişilerde mümkündür. Eğer siz bu kişilerden değilseniz boş yere suyu suçlamayın. Şimdi fazla suyu atma taktiklerine göz atıyoruz.

1- Sodyumu Azaltın

Consumers-Cut-Sodium

Vücudunuzda su tutulmasını garanti altına almak istiyorsanız yüksek sodyum içeren bir beslenme düzeni takip edin. Ne kadar fazla sodyum alırsanız vücudunuz o kadar fazla su tutar. Ürün etiketlerindeki değerleri mutlaka okuyun ve hazır çorba, konserve ürünler, donmuş besinler gibi yüksek sodyum içeren gıdalardan kaçının.

2- Daha Fazla Su İçin

keep-calm-and-drink-more-water

Bu size biraz garip gelebilir ama daha fazla su içerek su tutulmasının önüne geçmeniz mümkündür. Vücudumuz hücredeki suyu dışarı atmak için suya ihtiyaç duyar ve eğer yeterli su olmazsa yeterli miktarı elde edene kadar sıvı depolar. Vücudunuza düzgün şekilde çalışabilmesi için yeterli miktarda su verin.

3- Terleyin

sweat

Bildiğiniz üzere ter vücuttaki depolanmış sudur. Eğer fazla suyunuz varsa sağlam antrenman yapmanız ve terlemeniz vücudunuzun daha detaylı bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olacaktır. Şunu aklınızdan çıkarmayın attığınız fazla su su tükettiğiniz sürece geri gelir. Yani bu yöntemi yaklaşan bir yarışma için kilo vermeye ihtiyacınız olduğunda uygulamanız yerinde olacaktır.

4- Beslenme Desteklerini Görmezden Gelmeyin

creatine

Kreatin kütle kazanımı için harika bir üründür. Protein sentezini arttırırken kas içerisine su çeker ve bu yüzden kreatin kullanırken 1- 2 kg kadar ek su ağırlığınız olduğunu hesaba katmanız yerinde olur. Detaylı bir görüntünüz olsun istiyorsanız min. 1 hafta öncesinde bu ürünü kullanmayı bırakmanız doğru olacaktır.

5- İçkiyi Bırakın

alcohol-06

Alkol su atıcıdır ve muhtemelen size bu durum iyi bir şeymiş gibi görünecektir. Bununla beraber vücudunuz alkol tüketimine bağlı olarak su kaybettiyse başka kaynaklardan suyu temin ederek depolamaya daha yatkın bir hale gelecektir. Bu yüzden özellikle bir yarışmaya hazırlanıyorsanız alkolün herhangi bir çeşidini tüketmemeniz yerinde olacaktır. Yarışmadan sonra isterseniz tüketebilirsiniz orası size kalmış.

6- Kuşkonmaz Yiyin

kuskonmazin-mucize-gibi-yararlari-1221303

Az bilinen bir durum olsada kuşkonmaz bitkisi doğal bir su atıcıdır. Aynı zamanda A, C, E ve K vitaminleri ve lif açısından da harika bir kaynaktır. Hazırlarken tuz veya tuzlu yağ kullanmamaya özen gösterin.

7- Kızılcık Suyu İçin

Kızılcık-suyunun-düzenli-olarak-tüketilmesi-ülsere-yakalanma-riskini-azaltır.

Kızılcık suyu sadece fazla suyu değil toksinleri de dışarı atan doğal bir su atıcıdır. Şeker ilavesiz ürünleri tercih edin.

8- Multivitamin Kullanın

vitamin1

B1 ve B6 vitaminleri gibi bazı mikrobesinlerin eksikliği istenmeyen fazla suya sebep olabilmektedir. Tüm gerekli besinleri tükettiğinizden emin olmak için multivitamin kullanın.

9- Karahindiba Kökünü Deneyin

karahindiba-kökü-671x400

Karahindiba idrar üretimini arttırma yoluyla fazla suyu atan doğal su attırıcı özellikli bir bitkidir. Aynı zamanda kanınızdaki toksinleri de vücudunuzdan atar ve karaciğer fonksiyonlarını destekler.

Don’t let water retention kill your six-pack potential.

You’ve been working hard, killing your ab workouts, and sticking to your meal plan to reduce that pesky body fat. You’ve even skipped those late night food runs with your buddies, but your abs still aren’t showing. What gives? It could be that your body is holding water. That’s right, subcutaneous fluid stored in your cells, causing your skin to have a puffy, inflated look, and ultimately covering any muscle definition you may have earned.

There are a number of factors that cause water retention – too much sodium, supplements, and even dehydration – to name a few. There is good news though, you can naturally help your body get rid of that extra water so that you can reveal those hard-earned abs. Note: flushing excess water to reveal muscle definition will only work if you have a low body fat percentage. If you don’t fall into that category just yet, work on getting there before you blame water weight for hindering your reveal. Check out these tips to help you showcase that six-pack.

1- Reduce Sodium

Consumers-Cut-Sodium

An almost guaranteed way to store extra water is by having a diet high in sodium. The more sodium you intake, the more water your body will hold. Be sure to read nutrition labels and avoid foods that are high in sodium such as processed foods like soups, canned foods, frozen meals, seasonings, and condiments.

2- Drink More Water

keep-calm-and-drink-more-water

It may be counterintuitive, but you can avoid water retention by increasing the amount of water you drink. The body needs water to flush out our cells, and if the body isn’t getting enough, it will store water until it gets enough. Providing your body with a sufficient amount of water will allow it to perform optimally.

3- Sweat It Out

sweat

As we know, sweat is simply water that’s stored in the body. If you have excess water weight, working out hard and sweating will help shed it. Keep in mind that the weight will come back as soon as you rehydrate. With that being said, it’s a good method to use if you have an event coming up and need to shed a little weight.

4- Watch Your Supps

creatine

Creatine is a common supplement for those that want to add size to their frame — and it’s great for that. Creatine pulls water into the muscle, which increases protein synthesis. While taking creatine, you can expect water weight gain from two to four pounds. If you want to look shredded, you might want to stop taking it at least a week prior.

5- Lose The Liquor

alcohol-06

Alcohol is dehydrating — that may sound like a good thing. However, if your body is dehydrated due to alcohol consumption, it’s more prone to hold onto water from any other source to try and compensate for fluid loss. It’s best to avoid alcohol of any sort if you want well-defined muscles, especially if you’re prepping for an event. You’re better off to save the alcohol consumption for after the event.

6- Eat Asparagus

kuskonmazin-mucize-gibi-yararlari-1221303

Little known fact is that asparagus are a natural diuretic. They’re also a great source of fiber as well as vitamins A, C, E and K. When preparing these, make sure you skip adding salt or salted butter.

7- Drink Cranberry Juice

Kızılcık-suyunun-düzenli-olarak-tüketilmesi-ülsere-yakalanma-riskini-azaltır.

Cranberry juice is a natural diuretic that will not only flush excess water from your body, but toxins as well. Try to opt for cranberry juice concentrate versus cranberry juice cocktail to avoid unnecessary added sugar.

8- Take A Multivitamin

vitamin1

Lack of certain micronutrients such as vitamin B1 and B6 can lead to unwanted water weight. Be sure to take a multi-vitamin to ensure you’re getting all necessary nutrients to help your body work optimally.

9- Try Dandelion Root

karahindiba-kökü-671x400

Dandelion is an herb that has properties that can increase urine production, which makes it a natural diuretic. It also helps remove excess toxins from your blood and supports liver function.

Kaynak/ Source: muscleandfitness.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>