pizza-pepperoni-w857h456

Herkes bir dilim pizzayı sever, ama çoğumuz bunu suç olarak görür ya da ortalama düzeyde tüketilmesi gerektiğini düşünür- hele ki kilo verdirebileceği olasılık dışıdır.

Bisikletçi Matt McClellan birinin gerçekten de soslu, peynirli, ağızda eriyen bir pizzayla kilo verebileceğini kanıtladı.

Uzun zamandır Florida, St. Petersburgh’ daki Tour De Pizza’ nın sahibi olan bisikletçi bir kaç kilo vermesi gerektiğinin farkındaydı fakat yiyeceklere olan aşkından da fedakarlıkta bulunmak istemiyordu. Esneklik ve ortala tüketimin birleşmesi sonucunda “Pizza Diyeti” ortaya çıkmış oldu.

Vücut geliştirmeci ve beslenme uzmanı Layne Norton’ ın yaklaşımını temel alan bu diyet karbonhidrat, protein, yağ ve lif bakımından esnek olmalıydı. “Esnek bir diyet görüşünde “iyi” ya da “kötü” diye bir şey yoktur” diyor Matt.

Layne pizza diyetinin aşırıya kaçılmadığı takdirde inanılmaz derecede başarılı ve sürdürülebilir olabileceği görüşünde. Çünkü bu diyet sağlıklı ve dengeli bir diyet oluşturabilmek için sevdiğiniz besinlerin kullanımını baz alıyor ve böylece aşırı acıkmaların önüne geçiyor.

DietMath_Header

Matt toplamda 6 dilim pizzayla 2400 kcal alacak şekilde bir diyet yaptı ve pepperoni, peynir veya sosis gibi malzemeler yerine anti oksidan olarak zengin sebzelerden, yağsız proteinlerden ve sağlıklı yağlardan oluşan pizzalar tercih etti. Bununla beraber her 2 saatte 1, 1 dilim pizza tüketti.

Egzersizde aynı zamanda diyetin bir parçasıydı. Matt yüzme, koşu veya bisiklet antrenmanı olmak üzere haftanın 5 günü 1 saat antrenman yaptı.

4 hafta sonra Matt şaşırtıcı bir şekilde 10 kg verdi. Kolesterolü 243′ ten 157′ ye düştü ve vücut yağ yüzdesi 20′ lerden 9′ a düştü. Kendini daha enerjik ve bisiklet antrenmanlarında çok daha güçlü ve dayanıklı hissetti. Ayrıca daha hızlı bir iyileşme süresine sahip olduğunu farketti. “Kendimi daha sağlıklı hissettikçe, aktif kaldığım ve bisiklete bindiğim sürede artış yaşadım.” diyor.

the-new-high-protein-diet

 Matt bu diyeti Florida’ dan New York Times Meydanı’ na kadar 1300 mil bisiklet sürerek sokaklara taşıdı ve bu şeklide deneyimlerini insanlara aktarmaya çabaladı. “Amacım insanların pizzayı bir abur cubur gıda olarak görmesinin önüne geçmekti.” diyor.

Denemek mi istiyorsun? Diyet analizi şu şekilde:

Hamuru: Tam buğdaylı ve ince olmalı. Böylece size gerekli lifi alacağınız karbonhidrata ek olarak sağlayacaktır.

Sosu: Marinara sos için kıyılmış sarımsak ve zeytinyağını karıştırın. Sarımsak harika bir bağışıklık güçlendiricidir ve zeytinyağı antioksidanlardan zengindir.

Peyniri: Yağsız sütlü mozarella kullanmaya özen gösterin. Lezzet veya kaplama için çok fazlasına ihtiyacınız yok.

Süsleri: Yağsız et, yeşil sebze ve sağlıklı yağlar kullanmaya dikkat edin.

Pizzayı çok mu seviyorsun? O halde bu diyeti denemende fayda var.

pizza-pepperoni-w857h456

Everyone loves a good slice of ‘za, but most of us see it as a guilty pleasure or necessary comfort food to be eaten in moderation — certainly not to lose weight.

Florida cyclist Matt McClellan has proven that one can, indeed, lose weight by just consuming the saucy, cheesy, melt-in-your-mouth good stuff.

The longtime cyclist is the owner of Tour de Pizza in St. Petersburg, FL who knew he needed to shed some pounds, but didn’t want to sacrifice his love for food entirely. With the idea of flexibility and moderation in mind, the “pizza diet” came to be.

Based on an approach designed by nutritionist and bodybuilder Layne Norton, PhD, the diet is meant to be flexibly in the sense that it incorporates macronutrients like fats, carbs, protein, and fiber. “Under the flexible dieting concept, there is no such thing as a ‘good’ or ‘bad’ food,” Matt said.

Layne believes the pizza diet to be incredibly successful and sustainable since, “instead of diets that encourage extremism,” it uses your favorite foods to create a well-balanced and healthy diet that will ultimately prevent cravings.

DietMath_Header

Matt ate 2,400 calories a day complete with six total slices of pizza, choosing the healthiest toppings, which means less cheese and no sausage or pepperoni for starters. Rather, he opted for lean proteins, veggies rich in antioxidants and healthy fats. He’d consume one slice every two hours.

Exercise was also an intricate part of the diet. Matt made sure to workout for one hour five times a week, switching it up with cycling, swimming and running.

Four weeks later and Matt had dropped an astonishing 24 pounds. His cholesterol lowered from 243 to 157, and his body fat percentage went from nearly 20 percent to nine percent. He found himself more energized, powering through his rides with better endurance. He also noticed he had a faster recovery time. “The healthier I felt, the more inclined I was to stay active and cycle more,” he said.

the-new-high-protein-diet

Matt took his diet to the streets, pedaling 1,300 miles over the course of 30 days, beginning in Florida and ending in Times Square in New York, where he educated people about his experience. “My intent is for people to change their perception of pizza as junk food.”

Want to try it out for yourself? Here’s the diet breakdown:

Crust: Opt for a thin, whole-wheat crust. It gives you the fiber you need with some carbs for energy.

Sauce: Mix in chopped garlic and olive oil to marinara sauce. Garlic is a great immunity-booster and the olive oil is rich with antioxidants.

Cheese: Keep it light with skim-milk mozzarella. Less is more. You don’t need a lot for flavor or texture.

Toppings: Include healthy toppings like lean meats, green veggies and healthy fats.

Are you a pizza lover? Would you try this diet out for yourself?

Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu Kaynak/ Source: popsugar.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>