Sağlıklı bakterilerin zindeliğiniz üzerindeki rolü bağırsaklarınızın çok ötesine gidiyor.

Eğer ki probiyotikler hakkında herhangi bir şey duyduysanız onların (yoğurt, kefir gibi gıdalarda bulunurlar.) bağırsak sağlığınız için kilit bileşen olduklarından az çok haberdarsınızdır. Ve mikrobiyomlarınızın -vücudunuzdaki tüm bakteriler- iyi ve kötü (sizi hasta edenler) bakterilerin bir karışımı olduğunu hesaba katarsanız vücudunuzun düzgün çalışabilmesi için iyi adamlardan yeterince barındırması önemlidir.

İşin sorun kısmı bunları yalnızca besinlerden almanın son derece zor olmasıdır. Bu yüzden destek ürünler – mesela enzimler ve zencefil gibi diğer bileşenleri içeren ve sindirime destek olan ürünler gibi- faydalı olabilirler.

Daha fazlası: Probiyotikler karın problemlerinden çok daha fazlasına iyi gelebilirler. “Probiyotikler uzun bir süreden beri ortalardaydılar ama özellikle son zamanlarda bu konu üzerinde pek çok çalışma yapıldı.” diyor diyetisyen Kristina Secinaro. “Ve çoğu kişi probiyotiklerin sadece sindirim sağlığı için iyi olduğunu düşünse bile aslında bağırsaklarınız tüm vücudunuzla bağlantılıdırlar.”

Sonuç olarak? Araştırma sonuçları probiyotiklerin sıralayacağımız 5 tanesi başta olmak üzere geniş bir yelpazede pek çok durumu önleyebileceğini belirtiyor.

1- Kilo Kaybı

weight-loss

Probiyotik tüketimi gerçekten de vücut ağırlığınızı ve vücut kitle indeksinizi düşürebilir ki bu yapılan yeni bir meta- analize göre böyledir.

Araştırmacılar 1900 sağlıklı yetişkinin üzerinde yapılan 25 rastgele çalışmanın bulgularını birleştirdi. İlginç olanı 1′ den fazla probiyotiği 8 hafta veya daha uzun süre boyunca kullanan kişilerde yüksek oranda kilo kaybı yaşanmasıydı. Ama yine de bu rakam oldukça mütevazı: Erkek ve kadınlar kilolarında 0.59 kg ve VKİ (Vücut kitle indeksi= kg/ metrekare)’ nde 0.49 kg/ metrekare azalma gördüler. Ayrıca probiyotiklerin kan şekeri kontrolünü geliştirebildiğini ve leptin (iştah kontrolüne yardımcı olan hormon) hassasiyetini arttırdığı da belirtildi ki bu Tip 2 Diyabetle boğuşan herhangi biri için anahtar cümle olabilir. Bu meta- analiz şunu destekliyor: Küçük miktardaki kilo kaybı bile tip 2 diyabet gibi hastalıklara yakalanma ve yüksek tansiyon riskinizi düşürebilir.

2- Cilt Sorunları

Teen girl with problem skin look at pimple with magnifying glass

Sedef, egzema gibi cilt sorunları rahatsız edici olabilir fakat yapılan bazı çalışmalara göre doğru miktarda probiyotik alımı bu sorunda yardımcınız olabilir. Tüm konu aslında iltihaplanmayla ilişkili ve bazı cilt sorunları iltihap kaynaklıdır. İltihaplanmayı azaltmak cildiniz için kurtarıcı olabilir.

3- Bağışıklık Sistemi Sağlığı

IMMUNE-SYSTEM-facebook

Sürekli olarak hasta ve yorgun hissetmekten sıkıldınız mı? “Sporcularda yapılan bir araştırmaya göre üst solunum yolu enfeksiyonları probiyotik kullanımından sonra düşmüştür.” diyor Secinaro. Probiyotikler daha iyi tipte bakteriler olduklarından dolayı daha tehlikeli bakteri çeşitlerine karşı koruyucu olabilirler. “Soğuk algınlığı ve grip gibi sağlık sorunlarını önlemek için daha iyi bir bakteri dengesi ayarlamaya çalışın.” diye de ekliyor.

4- Alerjiler

Allergies1

Avrupa Klinik Beslenme Bülteni’ nde yayınlanan bir çalışmaya göre B.lactic isimli probiyotiği günde 1 kezden 8 hafta boyunca kullanan alerji hastaları kullanmayanlara göre çok daha az burun akıntısı şikayeti yaşamışlardır. Probiyotik alan kişilerde ayrıca daha düşük seviyelerde iltihaplanma öncesi işarete rastlanmıştır. “Bunun sebebi probiyotiklerin bağırsak duvarı geçirgenliğini değiştirmeleri ve böylece iltihap öncesi bileşenlerin kan dolaşımına girmelerini engellemeleri olabilir.” diyor beslenme uzmanı Molly Kimball.

5- Ruh Hali Bozuklukları

Mood-Disorders-and-Addiction

Ruh hali bozukluğu bulunmayan 40 kişilik bir araştırma grubundaki kişilerden her gece toz probiyotik desteği alanların 1 aylık süre sonunda plasebo alanlara göre kendilerini daha mutlu hissettikleri ve hayattaki olumsuzluklardan daha az etkilendikleri anlaşılmıştır. Başka bir araştırmaysa probiyotiklerin depresyon, stres ve endişe seviyelerini daha aşağıya çektiklerini belirtmiştir. Uzmanlar iyi bakteri/ iyi ruh hali durumunun neden kaynaklandığından tam olarak emin olamaslarda sinir sistemi ve sindirim yolu mesajlaşması olan “bağırsak- beyin ekseni” adlı durumdan kaynaklanabileceğini belirtiyor Secinero.

The healthy bacteria’s role in wellness goes far beyond your gut.

If you’ve heard anything about probiotics, you likely know that these live bacteria (found in foods like kefir, yogurt, and kombucha) are key for good gut health. And if you consider that your microbiome—all of the bacteria in your body—is a mix of good and bad bacteria (like the kind that make you sick), it’s important to have enough of the good guys so your body functions properly.

The problem is, its tough to get enough from food alone, so a supplement—like one that blends enzymes and other ingredients like ginger to help with digestion—is a good bet.

Even more: Probiotics do far more than ease tummy troubles. “Probiotics have been around for awhile but in the past five years, there’s been a lot more research on them,” says Kristina Secinaro, R.D., a research dietitian in the Center for Clinical Investigation at Brigham and Women’s Hospital in Boston, MA. “And while most people just thought of probiotics as beneficial for digestive health, your gut is connected to your entire body.”

As a result? Emerging research suggests they help prevent a wide range of conditions, starting with these five.

1. Weight Loss

weight-loss

Consuming probiotics really can reduce your body weight and body mass index, according to a new meta-analysis published in the International Journal of Food Sciences and Nutrition, which provides evidence that’s previously been lacking. Researchers combined the findings of 25 randomized trials, including over 1,900 healthy adults. Interestingly, ingesting more than one type of probiotic and taking them for 8 weeks or more results in the greatest amount of weight loss. But it’s still pretty modest. Men and women saw a decrease in weight by 0.59 kg (1.3 pounds) and BMI by 0.49 kg/m2 (your BMI is weight in kilograms divided by the square of your height in meters). Kimball also notes that probiotics can improve your blood sugar control and affect sensitivity to leptin (a hormone that helps regulate appetite.) This is key for anyone struggling with type 2 diabetes. This meta-analysis backs it up: Even this small reduction in weight can lower your risk for diseases such as Type 2 diabetes and high blood pressure.

2. Skin Conditions

Teen girl with problem skin look at pimple with magnifying glass

Skin woes like psoriasis, eczema, and rosacea can be bothersome, to say the least—but some studies suggest that the right strains of probiotics can help, says Kimball. It goes back to that whole idea of inflammation. And since some skin conditions—like other health issues—stem from inflammation, minimizing it can be a skin savior.

3. Immune Health

IMMUNE-SYSTEM-facebook

Sick and tired of being sick and tired? “Research in athletes has shown less incidence of upper respiratory infection after the use of probiotics,” says Secinaro. And it makes sense why: Since probiotics are a better type of bacteria, they can help prevent infection from the more dangerous kinds, she says. “Making sure you have a better balance of bacteria can also ward off issues like the cold and flu.”

4. Allergies

Allergies1

Stuffed up? A study published in the European Journal of Clinical Nutrition found that allergy sufferers who took a supplement of a probiotic called B. lactis once a day for 8 weeks were far less sniffly two months down the road than those who didn’t. The people on probiotics also had lower levels of pro-inflammatory markers, the researchers say. That could be because probiotics alter the permeability of the intestinal wall, and help to keep pro-inflammatory compounds from entering the bloodstream, says nutritionist Molly Kimball, R.D.

5. Mood Disorders

Mood-Disorders-and-Addiction

In a small study of 40 people without mood disorders, folks who took a powdered probiotic supplement every night for a month felt happier and reported feeling less affected by life’s bummers than those who popped a placebo. Other research suggests that probiotics can help lower levels of depression, stress, and anxiety. Experts aren’t sure why the good bacteria/good mood link exists, but think it could have to do with something called the gut-brain axis—signaling between your GI tract and your nervous system, says Secinaro.

Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu Kaynak/ Source: mensfitness.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>