Kilo vermek istiyor ve hala sizin için en uygun diyeti mi arıyorsunuz? NYC’ deki Jenna Bell gerçek olmak için çok fazla iyi olan diyetlere karşı uyarıyor ve ekliyor: ” Eğer ki bir diyet hızlı, hatta neredeyse 1 gecede sonuç vaadediyorsa ve hemen hemen tüm besin gruplarını kısıtlamayı gerektiriyorsa başlamadan önce bir daha düşünün.Hızlı kilo verdiren diyetler istediğiniz kiloyu verdirir veya verdirmez orası tartışılır ama garanti olan bir nokta vardır ki o da sizin gerekli gıdalardan yoksun kalacağınızdır. Buna ek olarak bu tip diyetleri bıraktığınız anda büyük ihtimalle verdiğiniz tüm kiloları büyük bir hızla geri alırsınız. Pekala hangi diyetler işe yarar hangileri yaramaz? Öğrenmek için yazımı okumaya devam edin. 

1- INTERMITTENT FASTING ( ARALIKLI ORUÇ)

intermittent

Aralıklı oruç üzerine geçmişte aralarında David Zinczenko’ nun ” 8 Saat Diyeti”, Dr. Michael Mosley’ in ” Hızlı Diyet” ve Dr. Caroline Apovian’ ın ” Bir Gecede Diyet”  gibi kitaplarının da olduğu pek çok kitap yayınlandı. Aralıklı oruç büyük ölçüde kahvaltı- öğle yemeği ve akşam yemeği sıralamasından farklı bir şekilde işleyen ve hiç yemek yemeden geçirilen zaman dilimlerinden oluşan diyet şeklidir. Bunun anlamı şudur: Bu diyette belirli bir yemek zamanı ve bunu takip eden uzun süreli bir oruç süresi vardır. Aralıklı orucun 2 uygulanış şekli mevcuttur: Bunlardan 5: 2 yöntemine göre olanında haftanın 5 günü normal şekilde yemek yenilir ve diğer 2 gün günlük kalori alımı maksimum 500- 600 kcal olacak şekilde oruç tutulur. Diğer bir yöntem olan “Lean Gains- Yağsız Kazançlar” daysa istediğiniz gibi beslenebileceğiniz 8 saatlik bir zaman dilimini takiben 16 saatlik bir oruç süresi bulunmaktadır.

Artıları:

Bu diyetin savunucuları işe yaradığını çünkü insülin gibi hormonların dalgalanmasını azaltarak vücudun yağ depolamasını engellediğini iddia ederler. Ve bir bakıma eğer ki gün içerisinde sürekli bir şeyler yiyip içme eğiliminde olan bir kişiyseniz bu tarz bir yaklaşım gerçekten de işe yarayabilir.

Eksileri:

Oruç tutarken haliyle acıkırsınız ve bu açlık ruh halinizde dalgalanmalara sebep olabilir. Büyük ihitimalle bu tarz bir diyet sizi huysuz ve sinirli bir kişi haline getirir çünkü çoğu kişi için uygulaması son derece zordur.

2-  VEGAN DİYET

vegan_food_pyramid

Tüm beslenme şeklinizi yeniden ele almaya karar verdiyseniz tüm hayvansal ürünleri – sütlü çikolatadan bala, baldan hamburgere kadar- hayatınızdan çıkaran bu diyet tam size göre olacaktır. Vegan diyet tahıllar, sebze- meyve, bakliyat, kuruyemiş ve bitkisel yağlardan oluşmaktadır. İyi ve dengeli şekilde tasarlandığı takdirde en temiz ve en yeşil diyetlerden biridir.

Artıları:

Yüksek miktarlardaki meyve- sebze, tam tahıllar ve bakliyat içeriği sebebiyle antioksidan, potasyum ve doyurucu lifler bakımından son derece zengindir. Bunun yanında zaten kaçınmanız gereken sodyum, doymuş yağ ve boş kalorileri içermez ve böylece -siz sosis, peynir ve krakeri kinoa ve brokoliyle değiştirdiğinizde- bel çevreniz küçülür. Bu bitki tabanlı diyet tüm gerekli veya gereksiz besinleri aktif bir hayat sürdüren bireylere sağlar. Protein açığının önüne geçmek için normal makrobesin dağılımındaki % 10- 35 protein alımına ek olarak % 10′ luk bir arttırımda vegan sporcular için etkili olabilir.

Eksileri:

Dengenin sağlanamaması ve yeterince çeşitli olmaması durumunda vegan diyetler gerekli besinlerin ( kalsiyum, demir, B12 ve D vitamini) ve proteinin uygun miktarlarda alınamamasına sebep olabilir. Vegan sporcular hayvansal protein tüketmediklerinden dolayı bu hayati gıdaların eksikliği nedeniyle ayrıca risk altında bulunurlar. Sporcuların protein ihtiyaçları egzersiz kaynaklı kas yıkımı ve tekrar yapılanması nedeniyle normal bireylere göre çok daha fazladır. Ek protein ihtiyacı sebebiyle vegan sporcular protein seçimlerine ve servis miktarlarına ek özen göstermelidirler. Veganlar çeşitli protein kaynaklarından (bezelye proteini, kenevir proteini, kahverengi pirinç proteini.. vb) elde edilen protein tozlarını kullanmak isteyebilirler fakat bu takviyelerin tam bir aminoasit profiline sahip olduklarına emin olmalıdırlar.

3- DASH DİYETİ

The-DASH-Diet-Making-Eating-Simple-PulseOS

DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) diyetiyle alakalı herhangi çekici bir taraf yoktur çünkü bu diyet yüksek tansiyon hastalarına, tansiyonlarını kontrol altında tutabilmeleri amacıyla tasarlanmıştır. Bu düşük sodyum ve düşük yağ diyeti genellikle kardiyologlar ve sağlık profesyonelleri tarafından önerilmektedir. Dr. Bell ” DASH belki size kilo verdirecek diyet olmayabilir fakat yüksek yağ, yüksek şeker ve yüksek sodyum içeren gıdaları meyve, sebze, tam tahıllar ve düşük yağlı süt ürünleriyle değiştirdiğinizde bel çevrenizde öyle ya da böyle bir değişim gözlemlersiniz.” diyor.

Artıları:

Yüksek miktardaki meyve, sebze, tam tahıl ve düşük yağlı süt ürünleri sebebiyle bu diyet yüksek miktarda kalsiyum, potasyum ve doyurucu lif içerir. Aynı şekilde aslında hepimizin kaçınması gereken sodyum ve doymuş yağı içermez. DASH Diyeti sayısız sağlık faydası sağlar ve tansiyonu, kalp hastalıkları riskini düşürür. Ayrıca kan kolesterol seviyelerinde iyileşmeye sebep olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır.

Eksileri:

Bu sağlıklı diyet bir gecede sonuç alırsınız tarzı iddialarda bulunmaz ve ciddi yaşam tarzı değişiklikleri gerektirir. Bazı kişiler için uygulaması zor olabilir fakat bir diyetisyenden yardım almanız problemlerinizi çözecektir. DASH Diyeti aynı zamanda abur cubur tarzı beslenmeyi hayatınızdan çıkartmayı da gerektirir ki siz her türlü besinden bir şekilde tüketebileceğiniz bir diyet arıyorsanız hiçte size göre değildir.

4- DÜŞÜK KARBONHİDRAT DİYETİ

low-carb-food-pyramid

Kısıtlı karbonhidrat içeren diyetler bir çatı altında toplanabilirler. “Atkins Diyeti Çılgınlığı” bir zamanlar olduğu kadar popüler olmasa da hala var ve yaşamaya devam ediyor. The Zone Diyeti, The South Beach Diyeti ve en popülerleri Atkins Diyeti büyük miktarda yağ ve protein ve az miktarda karb. alımının gerekliliğini savunurlar.

Artıları:

Bu diyetin savunucuları şeker ve karbonhidratın elenmesi veya kısıtlanmasının doğal olarak kilo verdireceğini iddia ederler. Bu mantıklıdır çünkü yüksek karb. vücutta sıvı tutulmasına sebep olur. Doğal olarak siz karb.’ ı kestiğinizde daha az su tutarsınız ve bu diyetler sizin beyaz ekmek, kraker ya da hamur işleri tüketmenize zaten pek izin vermezler ve bu sebeple kalori alımınız azalır. Bu diyeti uygulayan bazı kişiler gelişen kan şekeri kontrolü rapor etmişlerdir ki bu rafine şekerin kesilmesiyle alakalı olabilir. Kısa vadede bu diyet güvenli görülebilir fakat uzun vadede endişeler içermektedir. Bununla beraber araştırmalar henüz bu tip diyetlerin kemik erimesi, kardiyovasküler hastalıklar ve böbrek rahatsızlıklarıyla bir ilişkileri olduğunu göstermemiştir.

Eksileri:

Bu diyet size yağ ve proteini sınırsız kılar bu sebeple daha önce yasaklı olan yağ, yumurta ve pastırma gibi gıdalarda aşırıya kaçmanız işten bile değildir. Bu gıdalardaki yüksek miktardaki doymuş yağ ve kolesterol sebebiyle kolesterol seviyeleriniz tavan yaparsa buna hiç şaşırmayın. Buna ek olarak düşük karb. sebebiyle elediğimiz çoğu besin sebebiyle bazı vitamin ve minerallerin eksikliğini tecrübe edebiliriz. Kendinizi baş ağrısı ve kabızlık şikayeti çekerken bulabilirsiniz ki bunlar en yaygın problemlerdir.

5- PALEO DİYETİ

paleo-diet

Son yıllarda Paleo Diyeti ( Sadece avlanan, toplanan ve tutulan besinlere izin veren) daha popüler bir hale geldi. Bu diyetin temeli vücudumuzun mağara adamı atalarımızın beslenme şekillerine göre tasarlandığı teorisine dayanmaktadır.

Artıları:

Bu diyet sıklıkla iltihaplanma ve kronik hastalıklarla (Kalp hastalığı, diyabet ve eklem ağrısı gibi) ilişkilendirilen işlenmiş ve abur cubur gıdaları elemektedir. İzin verilen besinler otla beslenmiş hayvan eti, yabani balık, kümes hayvanları, yumurta, kuruyemiş, meyve ve sebzedir ki bunlar besleyici, protein ve lif bakımından zengindir. Bununla beraber kalp dostu yağlar (Zeytin yağı, balık yağı, avokado), süt ürünleri, tahıllar, baklagiller, nişasta, alkol, işlenmiş gıdalar ve şeker yasakken önerilir. Bu şekilde kilo verirken daha iyi hissetmeniz mümkündür.

Eksileri:

Tahıllar elendiği için bu diyet düşük karb. içerebilir. Abur cubur ve bazı sevdiğiniz yiyecekleri beslenmenizden çıkardığınızda kendinizi biraz mahrum kalmış hissedebilirsiniz. Bu diyet bazı besin gruplarını elediğinden mineral ve vitamin takviyesi almanızda gerekebilir. Bununla beraber bu diyet tarzı günümüz beslenme şeklinden çok farklı olduğundan çoğu kişi için devam etme zor olabilir.

Looking to lose weight and still searching for the best diet for you? Jenna Bell, PhD, RD, Senior VP, Director of Food & Wellness at Pollock Communications in New York City, cautions against diets that seem too good to be true. “If a diet promises fast, nearly overnight results and cuts out most every food group, think twice before starting such a plan,” she says. “Crash diets may or may not help you lose weight, but are almost guaranteed to leave you feeling run down thanks to missing nutrients. And at the end of the day, once you stop your crash diet, the weight is likely to return.” So which diets actually work and which ones should be avoided? We provide a glimpse into these popular diets and offers pros and cons for each one.

1. Intermittent Fasting

intermittent

There have been a lot of popular books published on intermittent fasting over the past year, including David Zinczenko’s “The 8 Hour Diet,” Dr. Michael Mosley’s “The Fast Diet” and Dr. Caroline Apovian’s “The Overnight Diet.” Intermittent fasting (IF) is basically a pattern of eating that varies greatly from the typical breakfast-lunch-dinner pattern and requires periods of completely avoiding food. Which means that there’s a set time for eating, followed by an extended period of fasting. In the 5:2 method of intermittent fasting, you eat normally 5 days per week and then fast (only consuming 500-600 calories) for 2 days of the week. In the 16:8 Lean Gains style, there is an eight-hour feeding period — during which you can eat anything you want — followed by a 16-hour fast.

PROs of Intermittent Fasting:

Advocates of this diet suggest it works because when you fast, you reduce your exposure to fluctuations in hormones such as insulin, which rises after you eat and in a sense helps the body to store fat. And if your normal behavior is to eat and snack constantly throughout the day, any type of fasting would require you to obviously reduce your total calorie intake and, therefore, weight loss naturally follows.

CONs of Intermittent Fasting:

While fasting, you are likely to be hungry and this hunger can increase mood swings and cause crankiness. Have you heard of the term “hangry”? It’s when hungriness makes someone moody and angry. These issues can make long-term compliance to this type of regimen difficult for some people.

2. Vegan Diet

vegan_food_pyramid

If you’re ready to make a complete diet overhaul, the vegan diet, which is devoid of all animal products — from milk chocolate to honey to hamburgers — can be a great choice. The vegan diet is comprised of grains, fruits, vegetables, legumes, nuts, and vegetable oils. When well-designed and balanced, the vegan diet is one of the cleanest, greenest diets out there.

PROs of the Vegan Diet:

Thanks to a heavy dose of fruits, vegetables, whole grains and legumes the vegan diet is high in antioxidants, potassium, and satiating fiber. It’s also lower in nutrients we should all be cutting back on anyway: sodium, saturated fat, and often empty calories. Rich in nutrients, vegan diets offers a myriad of health benefits and — since you’ll be replacing summer sausage, cheese and crackers with quinoa and broccoli — you’re likely to see your waistline shrink. This plant-based diet can supply all of the essential and nonessential nutrients required by active individuals if a variety of foods, such as vegetables, whole grains and legumes are consumed over the course of the day. To decrease the risk for protein deficiency, vegan athletes should be sure to vary their sources of protein. In general, a modest 10 percent increase of protein intake over the acceptable macronutrient distribution range of 10 to 35 percent may be beneficial to vegan athletes.

CONs of the Vegan Diet:

If not well-balanced and varied, vegan diets may be lacking in essential nutrients (such as calcium, iron, and vitamins B12 and D) and protein. Vegan athletes are at risk for deficiencies in these micronutrients since animal products are the most potent sources of these vital nutrients. The protein needs of athletes are higher than those of most other people thanks to exercise-induced muscle breakdown and the resulting need for rebuilding. With this added need for protein, vegan athletes need to pay close attention to their protein choices and serving sizes. Vegans may want to supplement with protein powders made from a variety of protein sources (including pea protein, hemp protein, brown rice protein and more), and check the labels to ensure they have a complete amino acid profile.

3. The DASH Diet

The-DASH-Diet-Making-Eating-Simple-PulseOS

There’s nothing flashy about the DASH diet (Dietary Approaches to Stop Hypertension), which was developed with the goal of helping patients manage their high blood pressure. It’s a low-sodium, low-fat diet, commonly prescribed by cardiologists and health professionals. Dr. Bell notes “DASH may not be an automatic ‘you will lose weight diet,’ but you are likely to see some improvements in your waist circumference as you eliminate high fat, high sugar, and high sodium junk foods and replace these items with the prescribed fruits, vegetables, whole grains and low-fat dairy.” Next, we’ll address the pros and cons of the DASH Diet.

PROs of the DASH Diet:

Thanks to a heavy dose of fruits, vegetables, whole grains and low-fat dairy this diet is high in calcium, potassium and satiating fiber. It’s also lower in two items we should all be cutting back on: sodium and saturated fat. The DASH diet also offers a myriad of health benefits and has been clinically shown to lower blood pressure, risk of heart disease and stroke and improve blood cholesterol levels.

CONs of the DASH Diet:

This healthy diet doesn’t promise overnight results and requires a lifestyle change to work. It can be difficult for some dieters to follow, but an appointment with a registered dietitian can easily set you on the path towards success. The DASH Diet also requires you to cut out junk foods, so if you’re in the market for an “every food fits” type of diet, this isn’t for you.

4. Low-Carb Diets

low-carb-food-pyramid

A number of popular diets fall under the umbrella of carbohydrate-restricted diets and while the “Atkins Diet craze” isn’t as widespread as it once was, it’s still alive and well. Low-carb diets include The Zone® diet, the South Beach diet®, and probably the most famous, the Atkins Diet® all advocate low-carb eating, with generous portions of protein and fat.

PROs of Low-Carb Diets

Proponents claim that by eliminating or restricting sugars and carbohydrates, weight loss will naturally follow. This makes sense; a high carb diet does cause the body to store more fluid (after all, they are call carbohydrates for a reason). Naturally, when you cut carbs, you retain less fluid and these diets don’t allow for a lot of white bread, crackers, or pastries, so it’s likely that your calorie intake will be slashed as well. Some dieters report improved blood sugar control while following these diets, which may be linked to either the quick weight loss or the fact that refined carbs are slashed when following these diets. Short-term, these diets appear to be safe, but there are lingering concerns about long-term safety. However, research has yet to determine the impact of such diets on the development of chronic diseases like osteoporosis, cardiovascular disease and kidney disease.

CONs of Low-Carb Diets

Because these diets let you indulge more in fats and protein, you may find yourself going overboard on foods that were previously off-limits such as butter, eggs and bacon. Thanks to the high saturated fat and cholesterol content of these foods, don’t be surprised if you see your cholesterol levels skyrocket. In addition, because you eliminate many food groups when you go low-carb, you can develop nutrient deficiencies of certain vitamins and minerals. You also might find yourself suffering from headaches and constipation, which are common complaints among people following low-carb diets.

5. The Paleo Diet

paleo-diet

In recent years, the paleo diet (which only allows foods that can be hunted, gathered or fished) has become more popular. It’s based on the theory that our bodies are designed to eat like our caveman ancestors — they’re not designed to digest the processed foods that are the basis of most modern diets.

PROs of the Paleo Diet

This diet eliminates processed and junk foods, which are often linked to inflammation and chronic diseases — from heart disease to diabetes and joint pain. The allowed foods such as grass-fed meats, wild fish, poultry, eggs, nuts, fruits and vegetables tend to be nutrient-dense and high in protein and fiber. Also, heart healthy fats (olive oil, fish oil, avocado) are recommended while dairy, grain, legumes, starches, alcohol, processed foods, sugars and sugar substitutes are no-nos. You may feel better overall and lose some inches around the waist as you cut out empty calories from processed foods.

CONs of the Paleo Diet

With the elimination of grains, this diet can be lower in carbohydrates. You may feel a bit deprived as you cut out junk, calories and some of the favorites from your daily diet. Because this diet is restrictive and eliminates many food groups, you may need to supplement certain vitamins or minerals (check with your physician). Also, this diet is far from the mainstream lifestyle many people currently follow so it may be challenging to eat like a caveman long-term for some people.

Kaynak/ Source: livestrong.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>