Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi’ ne göre amatör ve profesyonel sporcular fiziklerini ve genel olarak kapasitelerini geliştirmek için performans arttırıcı ilaçlar kullanmaktadırlar. Anabolik androjenik steroidler denilen bu maddeler  vücudun testosteron sistemini değiştirmektedirler. Erkeklerin testisleri ve kadınların yumurtalıkları doğal olarak testosteron üretir ki bu hormonun kemik, kas ve kıl büyümesine etkisi vardır. Bununla beraber sentetik testosteron öncü ve türevleri tüm yan etkilerine rağmen kara borsada bulunabilmektedir.

TESTOSTERON

body transformation [Converted]

Doğal bir steroid olan testosteron üretimi yaşla birlikte azalır ve “Testosteron Eksikliği Sendromu” na yol açar. Bu sendroma giren kişilerde sıklıkla ereksiyon bozuklukları yaşanır ve libidoda düşüşler görülür.

2010 yılında yayınlanan ” Seksüel Tıp Bülteni” nde testosteron eksikliği olan erkeklere kas içi ve transdermal (İlacın özel bir farmasötik biçim içinde ve deriden emilerek dolaşıma girmesini sağlamak amacıyla deri üzerine uygulanması.) testosteron takviyesinin etkileri araştırılmış ve sonuçları yayınlanmıştır. Buna göre 3 aylık bir süre zarfında deneklerin %70′ inde ereksiyon, libido, enerji ve ruh halinde gelişim gözlenmiştir. Tedavi bir kaç yan etki dışında olumlu sonuçlanmıştır. Bu yan etkilerden biri tedavi gören bir erkeğin tedaviden 1 yıl sonra prostat kanserine yakalanmasıdır.

NANDROLONE

nandrolone-decanoate

Nandrolone’ da vücut tarafından doğal olarak üretilen ve Deca- Durabolin ve Durbolin olarak satılan bir başka çeşit steroiddir. Barry Bands ve Roger Clemens gibi profesyonle sporcular iddiaya göre performanslarını arttırmak için yasadışı olarak Nandrolone kullanmışlardır. Her ne kadar beslenme destek ürünlerinde bulunması yasaklanmış olsa da bu ürünlerin içeriğinde bulunması da mümkündür. Uygun şekilde kullanıldığında Durbolin kas kütlesini arttırmaktadır.

2007 yılında yapılan bir klinik deneyde kronik böbrek hastalığı alan kişilerde steroid alımı test edildi. Bazı hastalar sıklıkla iştahlarını ve kilolarını koruma açısından sıkıntı yaşadılar. Nandrolone kas kütlesini arttırdı ve yüksek dozlarda kullanıldığında artış daha fazla oldu. Steroid kullanan erkeklerde yan etki rapor edilmezken çoğu kadın steroidi yüksek dozda almaları durumunda tolere edemediler ve kıllanma ya da ses kalınlaşması gibi erkeksileşme belirtileri gösterdiler.

STANOZOLOL

winstrol

Stanozolol Winstrol adıyla bulunabilecek bir başka sentetik steroiddir. Bu steroid alışılmışın dışında bir kullanım şekliyle oral yolla alınır. Rafael Palmeiro gibi beyzbol oyuncuları stanozolol testinden geçememişlerdir ve çoğu kuvvet sporcusu bu steroidi yasadışı yollarla hızlı güç kazanımı için temin eder ve kullanırlar. Bununla beraber Winstrol’ un tıp alanında herhangi bir kullanımı yoktur. Allerji ve Klinik İmmünoloji Bülteni’ nin 2007 yılındaki çalışmasına göre uzun süreli kullanımı kalıtsal anjiödeme sebep olmaktadır. Bu nadir görülen fakat ciddi durumda yüzde ve hava kanallarında şişme meydana gelir. Bu sebeple Winstrol kullanan hastaların sürekli olarak gözetimde olması gereklidir.

OXANDRALONE

oxan

Anavar adıyla bulabileceğiniz Oxandralone kemik erimesi tedavisinde kullanılmaktadır. Vücut geliştirmeciler bu steroidi yasa dışı yollarla inanılmaz derecede yağsız ve hatlı bir vücuda sahip olabilmek için kullanırlar. Tıbben, Anavar yanık hastaları kurtarmaya yardımcı olur. 2008 yılında yapılan bir deneyde, yanmış çocuklarda Oxandrolone’ un olumlu etkileri olduğu belirtilmiştir. Anavar genel vücut ağırlığını, yağsız kas kütlesini, kemik mineral yoğunluğunu ve kas kuvvetini arttırır. Yan etkileri genelde kadın vücut geliştirmecilerde rastlanan yumurtalıktaki değişimler ve küçük karaciğer problemleridir.

According to the Drug Enforcement Administration, professional and recreational athletes illegally use performance-enhancing drugs to enhance their abilities and improve their physique. These substances, called anabolic androgenic steroids, alter the body’s testosterone system. The testes of men and the ovaries of women naturally produce the steroid testosterone, which is responsible for effects like muscle, bone, and hair growth. Synthetic forms of testosterone, including precursors and derivatives, are available on the black market despite causing numerous harmful side effects.

Testosterone

body transformation [Converted]

Production of testosterone, a natural steroid, decreases with age, possibly producing a syndrome called testosterone deficiency. People with this syndrome often exhibit erectile dysfunction and reduced libido. A 2010 report published in the “Journal of Sexual Medicine” tested the effects of intramuscular and transdermal testosterone in men with testosterone deficiency. Within three months, 70 percent of the subjects reported increases in erections, libido, energy, or mood. The replacement therapy was, in general, well tolerated with few side effects noted. Yet one man developed prostrate cancer after one year of treatment.

Nandrolone

nandrolone-decanoate

Nandrolone, another steroid naturally produced by the body, is often synthesized and sold under the trade names Deca-Durabolin and Durbolin. Professional athletes like Barry Bonds and Roger Clemens allegedly used nandrolone to illegally enhance their performance. Although it is a banned substance in supplement form, nandrolone continues to appear in supplements available at health food stores. When used properly, Durbolin increases muscle mass in a variety of populations. A 2007 clinical experiment, for example, described in “Nephron Clinical Practice,” looked at steroid intake in chronic kidney disease. Such patients often have difficulty maintaining their appetite and sustaining their body weight. Nandrolone increased muscle mass, with larger doses causing greater growth. Men taking the steroid reported no side effects, but many women could not tolerate the larger dose. These female patients experienced masculinizing effects such as hair growth and voice deepening.

Stanozolol

winstrol

Stanozolol, a synthetic steroid, goes by the brand name Winstrol. This steroid is unusual in that it can be taken orally. Baseball players like Rafael Palmeiro have tested positive for illegal use of stanozolol and strength athletes often use it illegally to quickly get stronger. Yet Winstrol has legitimate medical uses as well. A 2007 study presented in the “Journal of Allergy and Clinical Immunology” evaluated long-term use of the steroid in hereditary angioedema. This rare, but serious, disorder causes facial and airway swelling. Patients using Winstrol must receive constant monitoring.

Oxandrolone

oxan

Oxandrolone, a synthetic steroid, retails as the drug Anavar, which is approved for use in osteoporosis. Bodybuilders use this steroid illegally to create greater muscle definition, a technique called “cutting.” Medically, Anavar helps burn patients recover. A 2008 experiment described in the “Annals of Pharmacology” described the positive effects of oxandrolone in severely burned children. Anavar increased total body weight, lean body mass, bone mineral content and muscle strength. Reversible side effects included minor liver and gonadal changes. Such reactions commonly appear in female bodybuilders who use oxandrolone as well.

Kaynaklar/ Sources:
Drug Enforcement Administration: A Guide for Understanding Steroids and Related Substances
"Journal of Sexual Medicine"; Symptomatic Response Rates to Testosterone Therapy and the Likelihood of Completing 12 Months of Therapy in Clinical Practice; E. L. Rhoden et al.; January 2010
"Nephron Clinical Practice"; Nandrolone Decanoate as Anabolic Therapy in Chronic Kidney Disease: A Randomized Phase II Dose-Finding Study; J. H. Macdonald et al.; May 22, 2007
"Journal of Allergy and Clinical Immunology"; Hereditary Angioedema: Safety of Long-Term Stanozolol Therapy; D. E. Sloane et al. September 2007
"Annals of Pharmacology"; Oxandrolone in Pediatric Patients with Severe Thermal Burn Injury; J. T. Miller et al.; September 2008
Çeviri/ Translate: 
Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>