Hayatımızın 1/3′ ini aslında uyuyarak geçiriyoruz. 24 saatimizi ev ve iş arasında mekik dokuyup, elimizden geldiğince verimli kullanmaya çalışırken bir taraftan da uykusuzluğa sebep olan faktörlerle savaşıyor ve genelde de bir uyku düzeni oturtamıyoruz.

Aslına bakarsanız bunu yapmak için iyi bir nedenimiz var. Çünkü yeterli miktarda uyumamak hoş olmayan pek çok duruma öncülük eder. Uyku neden çok önemli? Aşağıda yeteri kadar uyumamanın 10 sonucunu bulabilirsiniz.

1- Daha Fazla Yemek Yersiniz

more eating

Tahminen 300 kcal daha fazla. Yapılan araştırmaya göre az uyuyan kişiler normal beslenme şekillerine sadık kalsalar dahi ne isterlerse yiyebilecekleri söylendiğinde uykularını tam almış hallerine kıyasla daha fazla yemek yemişlerdir.

2- Çok Fazla Yaşamazsınız

rip

Yapılan araştırmaya göre günde 5 saatten daha az uyuyan kadınlar 5 saatten fazla uyuyanlara kıyasla daha az yaşamaktadırlar.

3- Kilo Alırsınız

weight

Mantıken, eğer ki düzenli olarak günlük kalori alımınız artarsa bu kilo almanıza sebep olur. Fakat bu noktada kilo alımı sadece yediklerinizle alakalı değildir. Yetersiz uyku vücudunuza ek stres yükler ki bu da metabolizma hızınızın yavaşlamasını ve yağ depolanmasını tetikler.

4- Beyniniz Küçülür

brain-shrink

Araştırmacılar kronik olarak uykusuzluk çeken kişilerin daha küçük ve yoğunluğu daha az olan bir beyne sahip olduklarını ve bunun da nörolojik sistemlerindeki karar verme gibi önemli bölümleri etkilediğini bulmuşlardır.

5- Tansiyonunuz Yükselir

hypertension

Yapılan bir araştırmaya göre 5 sene boyunca her gece normale göre 1 saat daha az uyuyan yetişkinlerde hipertansiyon riski % 40 artmıştır.

6- Hastalığa Yakalanma Riskiniz Artar

Flu-Season-2

Yetersiz uykunun kişileri soğuk algınlığına yakalanmaya daha elverişli hale getirdiği ispatlanmıştır.

7- Hafızanız Kötü Bir Hale Gelebilir

dont-forget-post-it-note

Yatakta dönüp durduğunuz bir gecenin ardından yapmanız gereken şeyleri bir türlü hatırlayamadığınız hiç oldu mu? REM dalgalarını uykumuzun başında deneyimleriz ve bu bölüm hafıza ve yaratıcılığı destekler. Eğer gece yeterli miktarda uyuyamadıysanız bazı hafıza yetilerinizi yerine getirmek için kısa bir gündüz uykusu çekin.

8- Antrenmanlarınızı Atlarsınız

gym

Uyku eksikliği aynı zamanda enerji eksikliği anlamına da gelir ve bu da paralel olarak spor salonunda geçirilen süredeki azalmadır. Aslında araştırmalara göre uyku eksikliği kişilerin aktif bir hayat sürdürememesindeki kilit sebeptir.

9- Sizi Asabi Yapar

Yahganfamily

Veya araştırmacıların söylemine göre: “İlkel” Uyumayarak kendimizin daha ilkel bir haline dönüş yaparız ki bunun anlamı şudur: ” Hislerimizle uygun bir şekilde başa çıkamayız ya da durumlara karşı olgun tutumlar setgileyemeyiz.”

10- Kendi Oyununuzun Dışında Kalırsınız

adidas_create_your_own_game

Ortaya çıkan tüm sonuçlara ek olarak yeteri kadar uyumamanız sizi sıkıcı yapar. Uykusuz bir gecenin ardından hepimiz kendimizi daha geç reaksiyon veren bir halde buluruz ki uçuyormuşçasına ortalarda dolaşmaktan bahsetmiyorum bile.

We only spend a third of our life actually sleeping, but the art of catching z’s can rule the majority of our lives. Between figuring out our circadian clock, juggling work and home, and battling insomnia-inducing factors, we can’t get enough of perfecting our sleep routine.

And we have good reason. Not getting enough sleep can lead to a multitude of not-so-great things. Why is sleep so important? Here are 10 consequences of not getting enough sleep.

1- You’ll eat more.

more eating

Three-hundred calories more, to be precise. A recent study found that sleep-deprived subjects, when allowed to eat whatever they wanted, ate more than when they had a full night’s sleep, even though they stuck to their normal eating schedule.

2- You may not live as long.

rip

Researchers may have found the secret to long life — a study found that women who slept fewer than five hours a night were less likely to live as long as those who got more.

3- You’ll weigh more.

weight

Logically, if you are regularly consuming more calories every day it stands to reason you may weigh more, but the weight gain is not only caused by what you consume. Not enough sleep also causes stress on the body, which triggers it to slow metabolism and store fat.

4- It shrinks your brain.

brain-shrink

Researchers found that chronic insomniacs had smaller, less-dense brains, which affected crucial parts of their neurological systems like decision-making.

5- It raises your blood pressure.

hypertension

A study found that adults who missed an hour of sleep each night for five years ended up increasing their risk for hypertension by almost 40 percent.

6- It increases your risk of getting sick.

Flu-Season-2

Not enough shut-eye has been proven to leave people susceptible to cold viruses.

7- It can worsen your memory.

dont-forget-post-it-note

Ever feel like you can’t remember your to-dos after a night of tossing and turning? Those REM waves we experience at the beginning of a sleep cycle can boost memory and creativity, so if you’ve underslept the night before, try a quick power nap to recoup some of your memory skills.

8- You’ll skip your workouts.

gym

Lack of sleep means lack of energy, which probably means lack of gym time. In fact, research has shown that sleep deprivation is a key reason people stay inactive.

9- It makes you cranky.

Yahganfamily

Or, as researchers say, more “primitive.” Without sleep, we revert back to a more primal version of ourselves, meaning we can’t appropriately cope with emotions or respond maturely to situations.

10- You’re not on your game.

adidas_create_your_own_game

On top of all these consequences, not enough sleep just makes us feel, well, blah. We’ve all found ourselves reacting less quickly after a sleepless night, not to mention foggy-headed, so if you need to catch more z’s, check out some of our eating and exercise tips to help you sleep soundly.

Kaynak/ Source: popsugar.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>