Sivilce oluşumunu önlemede ve tedavi etmede uygulanabilecek pek çok yöntem mevcuttur. Temiz ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanın yolu kişinin bazı alışkanlık ve uygulamalarını bir arada değiştirmesidir. İşe yarayan ürünlere para harcamaya, sivilcelerle olan savaşınıza zaman ayırmaya ve çabalamaya hazır değilseniz bu sorunun üstesinden gelmeniz neredeyse imkansızdır. Bununla beraber buradan el yakan sivilce karşıtı ürünlere para harcamak zorunda olduğunuz gibi bir düşünceye de kapılmayın. Hem etkili hem de makul fiyatlı pek çok ürün bulunabilir. Ayrıca biraz krem ve hapla uygulayabileceğiniz son derece etkili, sivilce oluşumunu önleyici veya oluşan sivilceyi tedavi edici yöntemler de mevcuttur.

Bu yazımda sizleri sivilce ve genel olarak cilt problemlerinden uzak tutacak en iyi 5 yöntemi bulabilirsiniz.

1- Sivilcenin Sebebini Bilin

acne-face-map

Sivilce bir veya birden fazla sebeple ortaya çıkabilir. Sizinkinin sebebini bilmeniz kendi cilt problemini çözmeniz açısından son derece önemlidir. Aknenin genel sebepleri şunlardır:

  • Kalıtsal
  • Bakteriyel enfeksiyon
  • Tıkanmış foliküller
  • Kandınlarda menstruyal döngü
  • Gebelik
  • Polikistik over sendromu
  • Stres

Elbette kişinin bunlardan bir kaçına birden sahip olması onu sivilce gelişimine daha yatkın bir hale getirir. Sebep bir kere anlaşıldığında durumu düzeltmek için uygulanması gereken tedavi daha rahat bulunabilir.

2- Beslenme Düzeninizi Değiştirin

change diet

Beslenme genel olarak sivilce oluşumu açısından kritik bir önem taşımasa bile tüketilen besinler cilt sağlığını ve hormon üretimini etkileyebilir. Su alımını arttırmanız cildinizdeki lekelerin çabuk kaybolmasını ve cilt hücrelerini nemli tutarak daha canlı, pürüzsüz bir görüntü sağlar.

3- Hijyene Önem Verin

hygiene

Enfeksiyon ve ciltteki tıkanıklıkların önüne geçebilmek için yüzünüzü günde 2- 3 kez yıkayın. Burada önemli olan pahalı yüz yıkama jelleri veya sabun kullanmanızdan çok cildinizde tıkanmaya sebep olabilecek mikropları öldürebilecek nitelikte bir temizleyici kullanmanızdır. Buna ek olarak makyajı asla uzun süre cildinizde bırakmayın ve yüzünüzü cilt yüzeyinize gün boyu yapışan alerjen maddeler ve kirlerden arındırmak için yıkayın.

4- Multivitamin Desteği Alın

vitamin1

Çinko, krom, E- C- A Vitaminleri yönünden zengin olan multivitamin destekleri oldukça faydalıdırlar. Tüm bu besinler cildiniz üzerinde olumlu etki yaratırlar. Özellikle sivilce problemi olan kişilerde cilt destek ürünlerine bu tarz beslenme desteklerini eklemek cilt onarımını daha hızlandırır ve ciltte koruma sağlar.

5- Sivilceye Asla Dokunmayın veya Sıkmayın

acne squeeze

Bu sivilcesi olan kişilere yönelik en önemli tavsiyedir. Elleriniz son derece temiz- steril olsa dahi bu kural her zaman geçerlidir. Sivilceler dokunulmadığı takdirde bir kaç hafta içerisinde kaybolurlar. Sivilce tamamen yok olduğunda iz kalmaz ve pürüzsüz, yumuşak ve daha temiz bir cilde sahip olursunuz.

There are a myriad of ways to prevent and cure acne. The quest to achieve clear, smooth skin starts with one’s willingness to change some habits and practices altogether. It is rather impossible to get the results that you want if you will not invest time, effort, and money into products that work. However, this does not mean that you need to spend on expensive acne solutions in the market. There are hundreds of products that are effective and affordable at the same time. In addition, there are even sensible prevention and treatment measures that you can easily perform with little use of creams and pills.

Here are top five fool-proof ways of permanently eliminating your frustration with acne and skin problems.

1- Be Familiar With The Cause Of Your Acne

acne-face-map

Acne can be caused by one or more factors. Identifying the cause/s of your case will enable you to find the specific prevention and treatment measures to solve your skin problem. Here are some of the common causes of acne:

- Heredity

- Bacterial infection

- Obstructed follicles

- Menstrual period in women

- Pregnancy

- Polycystic ovary syndrome

- Stress

Of course, an individual may have one or more of these causes at any one time thus making them more prone to acne development. Once the cause has been identified, it becomes easier to find a permanent solution to treat the condition.

2- Change Your Diet

change diet

Although diet is not a major contributor to the development of acne, the food intake can affect the health of the skin and the production of hormones at the same time. Increasing your intake of water will clear out blemishes quickly and will supply your skin cells with moisture; an element which it needs to maintain integrity and nourishment.

3- Observe Good Hygiene Habits

hygiene

In order for infection and blockages to be prevented, you need to clean your face twice to thrice a day. You really don’t need expensive facial wash and soaps to lather onto your skin. It is important to use a facial product that has antibacterial properties to ensure that no germs can break through the skin barrier. Never leave makeup for too long and wash the face to get rid of dusts and allergens that may have adhered to the skin surface throughout the day.

4- Multivitamin Supplementation

vitamin1

It is ideal to drink multivitamin supplement that is rich in zinc, chromium, Vitamin E, Vitamin C, and Vitamin A. All of these nutrients have beneficial effects to the skin. The repair and maintenance of skin, especially among acne-prone individuals are faster and more effective when you include supplementation as a part of your skin care regimen.

5- Never Touch or Squeeze Acnes

acne squeeze

This is one important guideline that most people forget when treating acnes. This rule also applies even if your hands are sanitized and clean. Acnes will simply disappear after a few weeks. Provided that the above-mentioned guidelines are followed, acnes will not flare up or become worse. No scars will be left after the acne has completely faded, thus making it easier for you to maintain smoother, softer, and clearer skin.

Kaynak/ Source: www.ideadigezt.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>