woman-fainting

Egzersiz esnasında bayılma tehlikeli olabileceği gibi Health Medline Plus’ ın ulusal enstitüsüne göre altta yatan sebep her zaman çok ciddi bir durum olmayabilir. Yetersiz beslenme, aşırı sıcak, su kaybı ve stres bayılmaya sebep olabilir ve egzersiz bu işlemi hızlandırabilir. Bununla beraber bazı durumlarda kalp rahatsızlığı gibi daha ciddi bir sebepte bayılmaya yol açabilir. Eğer ki gerekli önlemleri almanıza rağmen – yeterli su alımı gibi- yine de egzersiz sırasında bayılıyorsanız bir doktora danışın.

Özellikler

fainting-syncope-s3-causes

Bayılma ya da senkop diğer sebepler her ne olursa olsun beyne yeterli kan gitmemesinin bir sonucudur. Bayılmadan önce sersemlemiş gibi hissedebilirsiniz veya mideniz bulanabilir ya da kalp çarpıntınız olabilir veya çok hızlı atmaya başlayabilir. Çoğu durumda bayılma geçici bir durumdur ve bilinç hızla geri gelir. Sadece bir süreliğine dengenizi kaybedebilir veya tam anlamıyla yere düşebilirsiniz.

Sebepler

Egzersiz sırasında bayılma beyne giden kan akışını düşürebilecek pek çok sebep dolayısıyla ortaya çıkabilir. Dehidrasyon- vücutta yeterince sıvı olmaması- kan basıncını düşürebilir ve bayılmaya öncülük edebilir, özellikle de çok fazla terlenen durumlarda. Eğer yeterli miktarda yemek yemezseniz kan şekeriniz düşük olacağından dolayı beyne giden kan akışı etkilenecektir. Aşırı derecede sıcak ortamda egzersiz yapılması da aynı şekilde bayılmaya sebep olabilir. Düzgün bir şekilde havalandırılmış, serin ve sıvı alımınız tam yerinde bir halde egzersiz yapıyorken yine de bayılıyorsanız altta yatan başka bir tıbbi bozukluk buna sebep olabilir. Egzersiz sırasında bayılmayla ilgili olan en genel problem kalple ilgilidir. Bazı kalp hastaları tarafından kullanılan kan inceltici ilaçlar kendinizi zorlamanız duurmunda bayılmaya sebep olabilir.

Tedavi

Eğer bayılmanız az bir miktardaysa -göz kararması gibi- ve sadece anlık bir bilinç kaybı yaşıyorsanız egzersizi durdurun ve dinlenin. Su veya elektrolit yönünden zengin sıvılar tüketmeye özen gösterin. Karbonhidrat veya şeker yönünden zengin ufak bir atıştırmalık – biraz ekmek veya portakal suyu gibi- tüketmek kan şekerinizi yükseltecektir. Aşırı sıcak bir ortamda spor yapıyorsanız bir soğutucu bulun ve orada dinlenin. Eğer bayılma sonucunda yere düştüyseniz herhangi bir yaralanma riskine karşı tıbbi destek alın.

Önlem

faint prevent

Egzersizden önce temel ihtiyaçlarınızı gidermeniz sizi bayılma gibi durumlardan koruyacaktır. Şiddetli bir egzersizden önce güne iyi bir şekilde sıvı takviyesi alarak başlayın ve egzersizden hemen önce 1- 3 bardak su için. Egzersiz sırasında ve sonrasında bol sıvı tüketmeye özen gösterin, özellikle çok fazla terliyorsanız. Karbonhidrat, yağsız protein ve sağlıklı yağlar içeren bir öğünü en azından egzersizden 2- 4 saat önce tüketmeniz sizi kan şekeri düşmelerine karşı koruyacaktır. Eğer öğün atlamak durumunda kalırsanız fıstık ezmesi ve bisküvi gibi bir atıştırmayı egzersizden 30 dakika önce tüketin. Egzersiz sırasında bayılma tehlikeli olabilir bu yüzden birden fazla tekrar etmesi durumunda doktora danışın. Kullandığınız kalp ilacı veya kan inceltici ilaçları doktorunuza söyleyin ve kullanımları konusunda yardım alın.

woman-fainting

Fainting or “blacking out” while exercising can be dangerous, but the underlying cause is not always a serious condition, according to the National Institutes of Health Medline Plus. Malnutrition, overheating, dehydration and stress can all lead to blacking out, and exercise can hasten the process. In some cases, however, a serious underlying disorder such as heart disease can be the cause. If you black out during exercise despite taking preventive measures such as adequate hydration, consult a doctor.

Features

fainting-syncope-s3-causes

Blacking out, medically referred to as “syncope,” results from a lack of adequate blood supply to the brain, regardless of the underlying cause. Before blacking out, you may feel light-headed or nauseous, or your heart may flutter or start to beat more rapidly. In most cases, blacking out is only temporary and you will regain consciousness immediately. You may experience only a momentary loss of posture, or you may actually fall to the ground.

Causes

Blacking out while exercising can be due to a variety of causes that restrict blood flow to your brain. Dehydration — not having enough fluids in your body — can lower your blood pressure and lead to blacking out, particularly if you are sweating a lot. If you have not had enough to eat, your blood sugar will be low, which also affects the blood flow to your brain. Exercising in an overly heated environment can cause a blackout. If you black out while exercising despite being properly cooled, nourished and hydrated, an underlying medical disorder could be the cause. The most common medical problems associated with blacking out while exercising are related to the heart. Some medications, particularly blood thinners used by some heart patients, can lead to blacking out when you exert yourself.

Treatment

If your blackout was minor and you experienced only a momentary loss of consciousness, stop exercising and rest. Drink some water or water enhanced with electrolytes to replenish vital fluids. Eat a small snack that is high in carbohydrates or sugar, such as a some bread or orange juice, to recover from low blood sugar. If you are in an overly heated environment, find a cooler, preferably air-conditioned, environment in which to rest and cool off. If you have fallen as a result of blacking out, check for injury and seek medical attention if necessary or if in doubt.

Prevention

faint prevent

Covering your basic needs before exercising can help you avoid black-out spells. Start hydrating the day before vigorous exercise, and drink one to three cups of water before you exercise. Drink plenty of fluids during and after exercise, particularly if you are sweating a lot. Eating a smaller meal with carbohydrates, lean protein and healthy fat at least two to four hours before exercise can help you avoid low blood sugar levels. If you skipped a meal, consume a smaller snack, such as peanut butter and crackers, 30 minutes before exercising. Blacking out during exercise can be dangerous, so if it happens more than once, consult a doctor. Discuss any medications you are taking with your doctor, particularly if you are taking heart medications or any type of blood thinner.

Kaynaklar/ Sources: University of Maryland Medical Center: Hypoglycemia- National Institutes of Health: MedLine Plus: Fainting -- Also Called Syncope- Centers for Disease Control and Prevention: Heart Disease: Signs and Symptoms
Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>