testosterone-production

Bir Erkeği Bir Çocuktan Ne Ayırır?

Testosteron. Bu harika hormon insanlığın gidişatını belirlemiştir. Tarih boyunca testosteron erkek cinsel özelliklerinden ve pek çok uygarlığın yükseliş ve çöküşünde sorumlu olmuştur. Erkeklerin fethetmelerine ve fethedilmelerine bu hormon sebep olmuştur. Tamam belki biz biraz daha az dramatik bir şekilde ele alacağız: Testosteron hepimizin de bildiği üzere antrenmanlarımızda güçlü bir rol oynamaktadır ve bu hormonun fazlası bizi barut fıçısına azıysa topal bir ördeğe döndürebilir.

Bir vücut geliştirmeci için testosteron herkesten daha fazla önemlidir. Eğer büyük organizasyonlarda birincilikler istiyorsanız testosteronunuz her zaman zirvede olmalıdır ki T seviyelerinizi yanlış beslenme sebebiyle düşürmeniz son derece utanç verici bir durumdur.

Hepimiz testosteron seviyelerini düşüren fast food, asitli içecekler, işlenmiş karbonhidratlar ve hatta soyadan uzak durmamız gerektiğini zaten biliyoruz. Bunlar genel olarak ayırt edilmesi kolay besinlerdir. Peki bilinmeyen hainler? Radarınızdan sinsice geçen Truva Atları? Şimdi -muhtemelen- testosteronunuzu emdiğinden haberinizin olmadığı 4 besine bir göz atalım:

4- Keten Tohumu

flaxseeds-1-625_625x350_71438154884

Şaşırdınız mı? Kişisel çalıştırıcınızdan büyük annenize kadar herkes bu besini içerdiği Omega 3 yağ asitleri sebebiyle tavsiye eder ki haklıdırda. Fakat her ne kadar Omega 3 yağ asitleri açısından iyi bir kaynakta olsa bu besin testosteronunuzda hasara yol açabilir.

Bu tohumlar vücutta östrojen gibi davranan “linganlar” la doludurlar. Onlar aslında insanoğlunun tanıdığı en güçlü doğal östrojenlerden birisidir. Soyanın sahip olduğundan 3 kat daha fazla fitoöstrojenle yüklü olması sebebiyle Omega 3′ ünüzü balık yağı ya da diğer doğal kaynaklardan almanız yerinde bir karar olacaktır.

3- Nane

mint-main-m-x

Kaçınılması en zor olan besinlerden biridir çünkü sakızdan çaya kadar hemen her şeyin içinde bulunur. Maalesef erkekler için acı nane yüksek oranda östrojeniktir ve bazı durumlarda yüzündeki kıllardan kurtulmak isteyen kadınlara reçete bile edilebilmektedir.

2- Fasulye

beans

Evet, hepimiz proteinle ve iyi karbonhidratlarla dolu olduğunu biliyoruz. Bilmediğimizse fitoöstrojenik liganlarla dolu olduğundan dolayı serum testosteron seviyelerinde düşüşe yol açtığı. Çoğu fasulyenin inositol adlı testosteron seviyelerini düşüren fitoöstrojenik lif içerdiğinden bahsetmiyorum bile.

1- Kahve

coffe_by_yakomo007-d3dg3sp

Bir çoğumuz için yakıt olan kahve aslında testosteron seviyelerinizde yıkıma sebep olabilir. Ancak kahveyi yakıp yıkmadan önce bu durumun kafeine karşı hassasiyeti olan kişilerde geçerli olduğunu belirtelim. Peki bu kişiler kimler? Normal miktarda kahve sizde gerginlik ve endişeye mi yol açıyor? O halde siz o kişilerden birisiniz.

Artan endişenin cinsel istekte azalmaya yol açtığı bulunmuştur ki bu düşük testosterona sahip kişilerde rastlanan bir durumdur.

testosterone-production

What separates the men from the boys…?

Testosterone. The wonder hormone that has shaped the course of mankind. Throughout history testosterone has been in charge of male sexual characteristics and has caused the rise and fall of many civilizations. It has caused men to conquer and be conquered. Okay, so maybe we’re being a little over dramatic – but testosterone does play a strong role in working out. Too much of it and you’re an ape like ball of aggression; too little and you’re a lame duck.

For a builder it’s even more important. You have to be at the top of your game if you want to win big competitions. If you treat it as an art then you want to express your maximum human potential. So it would be a shame if you were unknowingly lowing your T-levels because of your diet.

We all know about the major foods that lower your testosterone; the fast foods, sodas, refined carbohydrates, and even soy. These are easy for a bodybuilder to avoid. But what about the unsung villains? The foods that leach under the radar, the Trojan horses if you will. Let’s take a look at 4 foods that you (probably) didn’t know suck away your testosterone.

4- Flax Seed

flaxseeds-1-625_625x350_71438154884

Surprised? Everyone one from your personal trainer to your grandma has been spouting this as the be all to end all source of Omega 3 fatty acids. While it is a good source for Omega 3 it could potentially reek havoc on your testosterone.

The seeds are filled with “lingans” which act as estrogen in the body. They’re actually one of the strongest identified natural estrogens known to man. With 3 times more phytoestrogens than soy you might want to get your Omega 3’s from fish oil or other natural sources.

3- Mint

mint-main-m-x

This one’s hard to swallow because it’s in damn near in everything. From chewing gum to tea it seems like we’re always finding ways to use it.

Unfortunately for us men, spearmint is highly estogenic and in some cases have been prescribed for women who want to get rid of facial hair. I don’t know about you but I’m trying to grow mine in. Whatever your grooming measurement we’re sure you don’t want anything taking away from those last few muscle building reps.

2- Beans

beans

Yeah, we all know they’re filled with protein and good carbohydrates. What you don’t know is that they’re also filled with phytoestrogenic lingans, which (as we mentioned before) reduce serum testosterone levels. Not to mention most beans contain a phytoestrogenic fiber called inositol, which has been shown to lower testosterone levels.

1- Coffee

coffe_by_yakomo007-d3dg3sp

Fuel for majority of us out there, it turns out coffee might actually mess up your testosterone levels. But before you start robbing and looting, this mainly applies to people with caffeine sensitivity. Who’s that? Well, does a normal dose of coffee get you jittery and anxious? Then yeah that’s you.

Increased anxiety has been found to lower your sex drive which is consistent symptom with people who suffer from low testosterone.

Kaynak/ Source: generationiron.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>