excess

Fazla Derinin Sebebi Nedir?

Büyük miktarda kilo vererek adeta bambaşka bir insana dönüşmek kişinin kararlılığının, azminin ve disiplininin kanıtıdır. Ancak bazı durumlarda bu tarz dönüşümler ardında bıraktıkları sarkık bir deriyle kendilerini belli ederler. “Derimiz yaşayan bir organdır ve kilo alımına genişleyerek veya gerilerek adapte olur.” diyor Dr. Christine Choi Kim. Kilo verdikten sonra derinin gerilme kabiliyeti sınırlıdır ve bu sınırı belirleyen bir kaç faktör mevcuttur.

Mayo Klinik’ e göre karın yağınız derinizi gerer- tıpkı iyice şişmiş bir balon gibi- yağ eridiğindeyse cildiniz eski yerine oturmaz. Zamanla derinizin elastikiyeti zayıflar ve karın kaslarınızın üzerinde gergin bir şekilde durmaz.

Neden Deriniz Yerine Geri Oturmaz?

Skin

Bazı insanlar fazla deriye karşı daha hassastırlar. “Cildinizin gerilme ve esneme yeteneği derinizin temelde sağlıklı olmasına -elastin lifleri ve kolajen dokunun gücüyle belirlenir-, yaşınıza, genetik faktörlere, verdiğiniz kilo miktarına, güneşe maruz kalma sürenize ve sigara içme alışkanlığı gibi yaşam tarzı faktörlerine bağlı olarak değişir. ” diyor Kim.

Hızlı ve çok miktarda kilo kaybı vücut sisteminizde bir şok etkisi yaratır ve derinizin elastik yapısı yeni şeklinize uyum sağlayacak yeterli zamanı bulamaz.

Gevşek Derinin Yan Etkileri

article-2287934-186DE99C000005DC-538_306x503

Psikolojik olarak fazla deri kişide utanç duygusuna ve vücut imajından tatmin olmama durumuna sebep olur ki bu kişi büyük miktarda kilo kaybetme başarısı göstermiş olmasına rağmen bile olabilir. 30 kilo kaybetmeyi başarmış olmak bile bazen ortaya çıkan fazla deri sebebiyle sizin başarınızı gölgeleyebilir. Kilo veren kişiler genellikle sıkı ve kaslı bir vücuda kavuşacaklarına inandıklarından ortaya çıkan fazla deri kişileri demoralize eder.

Fazla derinin kendine güvene verdiği hasar bir yana bu fazlalık rahatsız edici de olabilir. Terlenen durumlarda ter derinin arasında kalarak kaşıntı, pişik veya döküntülere sebep olabilir. Bunun ötesinde kilo verme isteğinde düşüşe yol açabilir ve kişinin hayat kalitesine olumsuz olarak yansıyabilir.

“İstediğiniz kıyafetleri giyemeyebilir veya ekstra deri yüzünden istediğiniz aktiviteleri yapamayabilirsiniz.” diye ekliyor Kim. Fazla deriyi kıyafetin içine sıkıştırmak işe yarayabilir ama her koşulda sıkıntılı bir durumdur.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

“Eğer ki spora başlamak için iyi bir cilt yapısına sahipseniz ve ciltteki gevşekliğiniz makul bir miktardaysa kas yapmak belirli oranda işe yarayabilir.” diyor Kim. “Ancak aşırı oranlarda verilen kilolarda bu işe yaramaz çünkü kasla doldurmanız gereken çok fazla alan vardır.”

“Cildi gerginleştiren kremlere de boş yere paranızı harcamayın.” tavsiyesinde bulunuyor Kim. “Korselerde merkez bölgenizde su kaybını teşvik ederek geçici sıkılık sağlarlar ancak bu da kalıcı bir çözüm değildir. Buna ek olarak bu korseler potansiyel tehlike içerirler. Su kaybının yanısıra gövde bölgenizdeki dolaşımı çok sıkı olmaları sebebiyle engellerler.”

Dermatologlar/ Cerrahlar Ne Yapabilirler?

BodyLift-Vitenas-B-A-60yo

“Eğer makul oranda ve belirli bölgelerde gevşemiş deriniz varsa dermatologlar radyofrekans ve ultrason bazlı cihazlarla çözüm sunabilirler.” diyor Kim. Bu seçenekleri görüşmek için bir dermatologtan randevu almanız yerinde olacaktır.

“Fakat belirgin bir sarkmanız varsa etkili tek tedavi cerrahi yollarla fazla derinin kaldırılmasıdır.” diye devam ediyor.

Cerrah karnınızdaki, sırtınızdaki, kalçanızdaki, kolunuzdaki, göğsünüzdeki ve hatta yüzünüzdeki fazla deriyi 6 ay boyunca kilonuzu koruyabilmeniz koşuluyla alır. Eğer vücudunuzdaki fazla deri bir kaç bölgenizde mevcutsa bu fazla deriler ameliyat sonrası komplikasyon ve ağrıların minimum düzeyde olması açısından bir kaç farklı operasyonla alınmalıdır. Eğer 50 kg veya daha fazla miktarda kilo verdiyseniz büyük ihtimalle cerrahi işlem için iyi bir adaysınızdır. Bununla beraber nadiren de olsa sağlık riskleri de mevcuttur.

Fazla Derinin Ortaya Çıkmasını Nasıl Önleriz?

Büyük bir vücutsal değişime atılmak üzereyseniz hızla yüksek miktarda kilo vermekten kaçının. Elbette kısa zamanda muazzam miktarlarda kilo vermek çekicidir fakat böylece sağlığınızı da riske atmış olursunuz. Artı, akıllı davranarak makul miktarlarda kilo vermek -haftada 0,5/ 1 kg civarı- size tonla fazla deriden kurtulma şansı sunar.

Ağırlık ve direnç antrenmanlarıyla da kilo verirken mevcut kas kütlenizi koruyabilir ya da kas inşaa edebilirisiniz. Unutmayın sadece diyet veya sadece kardiyoyla cildinizi sıkı tutan kütleyi kaybedebilirsiniz.

Yüksek miktarlarda kilo kaybetmenin büyük bir başarı olduğunu hiçbir zaman unutmayın. Kendinizi olduğunuz gibi sevmeye çalışın.

excess

What Causes Excess Skin

Major weight loss transformations are a testimony an individual’s determination, resolve, and discipline. But in some cases, that transformation is marked by loose excess skin.

“Our skin is a living organ, and it adapts to weight gain by expanding or stretching,” says Christine Choi Kim, MD, a medical and cosmetic dermatologist based in Santa Monica, CA. “It has a limited ability to tighten once that weight is lost, and this depends on a number of factors.”

When it comes to the extra flab around your stomach, the accumulation of fat stretches your skin tight—like a fully- or over-inflated balloon—so when you melt away fat, your skin isn’t able to snap back to where it used to be, according to the Mayo Clinic. Over time, the elasticity of your skin weakens and stretches your abdominal muscles and connective tissue (also known as the inner girdle) which are largely responsible for how tight and toned your abdomen is. Click to the next page to find out skin doesn’t just snap back.

Why Skin Doesn’t Just Snap Back

Skin

Some people are more susceptible to excess skin. “Your skin’s ability to contract and bounce back after losing weight depends on various factors such as the quality of your skin tone at baseline (determined by the strength of your collagen and elastin fibers), age, genetics, the amount of weight gained and lost, sun exposure, and lifestyle factors such as smoking,” Kim says.

Quick, drastic weight loss shocks your system in such a way that your skin’s elasticity doesn’t have enough time to adapt to your new shape. Click to the next page to read about the side effects of loose skin.

Side Effects of Loose Skin

article-2287934-186DE99C000005DC-538_306x503

“Mentally, excess skin can lead to embarrassment and a lack of satisfaction with your body image—even after significant weight loss,” Kim says. The accomplishment of losing 50 or more pounds is sometimes diminished because all your hard work isn’t reflected in your excess skin. And it’s not always anticipated. Some people think the end goal of weight loss means a tight, toned body, so the extra skin really hangs heavy on them, literally and figuratively.

Aside from hurting self-esteem, the extra skin can also be uncomfortable. Sweat can get trapped and chafing can occur, both of which spur irritation and rashes. What’s more, it can hinder further weight loss and quality of life.

“You may not be able to wear the clothes you’d like to, or be able to perform the physical activities you want to because of the excess skin,” Kim adds. Compression clothing is sometimes useful to keep extra skin from moving too much when you run; but it’s still challenging. Click to the next page to find out what you can do on your own.

What You Can Do On Your Own

“Building muscle will help rev up your metabolism and exercise can help somewhat, especially if you have good skin to begin with and a modest amount of skin laxity,” Kim says. “But it won’t necessarily tighten excessively loose skin.” There’s just too much space for your muscle to fill.

“Don’t waste your money on skin-tightening creams either,” Kim advises. The same goes for DIY body wraps (wrapping saran wrap snugly around the midsection); you’re dehydrating your skin, which temporarily gives the appearance of tighter-looking skin, but won’t provide any lasting results. It’s also potentially dangerous: Aside from dehydration, you run the risk of cutting circulation off by wrapping your torso too tight. Click to the next page to find out what a dermatologist or surgeon can do to help you.

What a Dermatologist/Reconstructive Surgeon Can Do

BodyLift-Vitenas-B-A-60yo

“If you have modest amounts of loose skin in specific areas, a dermatologist can use a number of non-invasive skin tightening devices that use radiofrequency or ultrasound energy,” Kim says. Make an appointment with your dermatologist to see the available options and discuss what would be the most beneficial to you.

“If, however, you have significant amounts of loose skin, the only effective treatment is surgery to remove it,” she adds.

A surgeon will remove extra skin—from your belly, backside, thighs, arms, chest, even your face—on the condition you’re able to keep the weight off for 6 months. If you need skin removed from multiple areas on your body, you’ll go under the knife multiple times in order to lower the risk of complications and decrease the pain during recovery. If you’ve been carrying 100 or more extra pounds over the years, and now have excess loose skin, you’re probably a good candidate for plastic surgery. However there are certain health risks, so it should only be done in extreme cases. Click to the next page to find out how to prevent excess skin from forming in the first place.

How To Prevent Excess Skin From Forming

If you’re about to embark on a major weight loss transformation, don’t use any drastic measures. Sure, losing a tremendous amount of weight in the shortest timeframe possible seems appealing. But your health remains the most important thing. Plus, losing a modest amount of weight at a reasonable pace—about 1-2 pounds per week—will help prevent tons of excess skin.

Incorporate weight and resistance strength training so you can build or maintain muscle mass as you lose weight. If you just diet and do cardio, or diet alone, you’ll lose the mass that plumps up your skin.

Remember, the accomplishment of having lost a significant amount of weight is an unbelievable feat in and of itself. Accepting your body and feeling content in your skin is huge to your health and happiness.

Kaynak/ Source: mensfitness.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>