13-whey-vs-casein

WHEY PROTEİN

wheytroll2

Bir proteinin kalitesini belirleyen pek çok faktör mevcuttur ve proteinin etkinliği bu faktörlere bakılarak anlaşılır. Neredeyse her araştırmanın sonucunda Whey Protein listenin zirvesine yerleşmektedir. Peki Whey Protein neden en kaliteli protein kaynağıdır? Bunun sebebi Whey Protein, diğer protein kaynaklarına kıyasla çok daha fazla miktarda lösin aminoasidi içermektedir. Peki Whey Protein’ i nereden elde edilir? Sütten. Bir bardak inek sütü 8 gr protein içermektedir. İnek sütünün protein içeriği pek çok spesifik protein kaynağından oluşmaktadır. Süt proteinlerinin bir kısmı Casein, diğer bir kısmıysa Whey formundadır. Bu iki bölümü oranlarsak İnek Sütü %80 Casein ve kalan kısmıysa Whey Protein’ inden oluşmaktadır.

Whey Çeşitleri Nelerdir?

Whey Protein çeşitlerini dükkanlarda 3 şekilde bulmamız mümkündür. Bunlar Konsantre, İzole ve Hidrolize Whey formlarıdır. Bu formlar arasındaki temel fark işlenme yöntemleri, yağ ve laktoz içerikleri ve amino asit profillerindeki farklılıklardır. İzole Whey Protein piyasada bulabileceğiniz en saf protein kaynağıdır. %90 veya daha fazla oranda protein içermesinin yanısıra çok düşük miktarda yağ ve laktoza sahiptir. Bir Whey Protein’ de protein miktarı arttıkça yağ ve laktoz oranı düşer.

Tartışmasız Whey Protein Üstünlüğü

Piyasada Whey alternatifi iki protein kaynağı daha bulunmaktadır. Bunlar Casein ve Soya Proteinidir. Bu üç protein kaynağı, egzersizden sonraki bir kaç saat içerisinde kas-protein sentezini başlatma konusunda kıyaslanırsa Whey her zaman açık ara öndedir.  Whey aynı zamanda diğer protein kaynaklarından şu noktalarda da üstündür: Güç artışı, Yağsız kas kütlesinde artış ve Yağ kaybı.

WHEY, Daha İyidir!

Mevcut olan pek çok protein kaynağının içerisinde WHEY her zaman bir numaradır. Fakat bu durum diğer protein kaynaklarından uzak durulması anlamına gelmez. Sadece, diğer protein kaynakları kullanılsa bile her zaman için WHEY içermeleri gereklidir. Neden mi? Çünkü bu sayede protein sentezi artar, yağsız kas kütlesi kazanımı artar, güç artar ve egzersiz sonrası toparlanma süresi kısalır.

WHEY’ den Nasıl Maksimum Verim Alırız?

Whey Protein kullanımımızı şu şekilde yaparsak en iyi sonuca ulaşabiliriz.

  1. Sabah kalkar kalkmaz 20- 40 gr alınması kas büyümesini teşvik eder.
  2. Egzersizden 30 dakika önce 20 gr.
  3. Egzersizden sonraki 60 dakika içerisinde 40 gr.
Kaynak: Muscle and Fitness Çeviri: Bora Demircioğlu

CASEİN PROTEİN

spidercasein

“Bu süt bazlı protein tüm ağırlık çalışanların diyetinde olmalı. “

WHEY her zaman proteinler arasında zirvede de olsa, bir diğer süt tabanlı protein olan Casein’ de her ağırlık çalışanın diyetinde mutlaka yer almalıdır. Casein’ in kas kazanımı ve toparlanma alanlarındaki popülerliği her geçen gün artmakta.

Caseinler fosfor içeren proteinler ve %80 oranında inek sütünde bulunurlar. Aminoasit profili haricinde, Casein geç sindirildiği için ağırlık çalışanları hedeflerine bir adım daha yaklaştıracak yegane kaynaktır.

Kas Yapımı

Protein sentezi ve protein yıkımı belirli bir dengede devam ettiği sürece kas büyümesi artar. Daha fazla kas elde edebilmek için amacınız protein sentezini arttırırken, protein yıkımını düşürmek olmalıdır. Casein proteini kas yıkımının önüne geçer.

Baylor Üni.’ de yapılan bir çalışmada 10 hafta boyunca Casein+WHEY kullanan denekler sadece WHEY kullananlara kıyasla daha fazla kas kazanımı elde etmişlerdir.

CASEİN’ den Nasıl Maksimum Verim Alırız? 

  1. Öğünler arasında 20-40 gr.
  2. Egzersizden sonra 10-20 gr WHEY’ e eklenerek
  3. Yatmadan önce 20-40 gr.
Kaynak: Muscle and Fitness Çeviri: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>