Kalp hastalıkları, tip 2 diyabet ve obezite gibi medeniyetin getirdiği hastalıklarla savaşta bazı diyetler size mağara adamı gibi beslenmeyi önerir. “İlk İnsan Diyeti” ve “Paleo Diyeti” sizin işlenmiş yiyecekler ve tahıllar yerine et, sebze, meyve, tohum ve fındık- fıstıkla beslenmeniz gerektiğini savunurlar. Çıkış noktalarında ve bir kaç detayda farklılıkları da olsa temelde bakıldığında bu iki diyet aslında aynıdır.

Yontma Taş (Paleo) Diyetine Kısa Bir Bakış

PaleoDiet2

Paleo diyeti size tarım devriminden önce mevcut olmayan besinleri tüketmemenizi önerir. Bunun anlamı tahıllar, buğday, işlenmiş şeker ve süt ürünlerinin yasak olduğudur. Paleo hareketinin öncüsü olan Loren Cordain patates, tuz ve rafine bitkisel yağlardan da kaçınılmasını tavsiye eder. Cordain bu diyeti sizin genel sağlık durumunuzu düzeltmeye yönelik olarak besleyici olmayan, asidik ve yüksek glisemik indeksli besinleri; kaliteli proteinler, vitaminler, mineraller, bitkisel besinler, lif ve esansiyel yağ asitleriyle değiştiren beslenme şekli olarak tanımlıyor. Cordain diyeti zaman içerisinde fermente süt ürünlerine ve hatta sporculara yönelik olarak jel formunda rafine şeker ve sporcu içeceklerine yer verecek şekilde revize etmiştir.

İlkel Temeller

Paleo

Eski dayanıklılık sporcusu ve “İlkel Plan- Primal Blueprint” kitabının yazarı Mark Sisson “İlk İnsan Diyeti” yle anılmaktadır. Bu diyetin temeli de insanların tıpkı mağara adamları gibi işlenmemiş ürünler yani tahıl, buğday ve rafine gıdalar tüketmemesine dayanır. ” İlk İnsan Diyeti” bazı süt ürünlerine (özellikle yoğurt ve kefir gibi) ve bir miktar soya, kırmızı şarap, bitter çikolata, patates, pirinç ve kinoaya izin verir.

Doymuş Yağ Var Mı? Yok Mu?

saturated-fat

Cordain tarafından benimsenen orijinal “Paleo Diyeti” takipçilerine doymuş yağdan kaçınmalarını ve yağsız ete ağırlık vermelerini tavsiye ediyor ve tereyağı/ hindistancevizi yağı kullanmamalarını, yumurtayıysa kısıtlı miktarda tüketmelerini öğütlüyordu.

Bununla beraber Sisson araştırmalarla desteklendirilmiş olarak otla beslenmiş hayvanlardan elde edilen doymuş yağların sağlığa potansiyel faydaları ve hindistancevizi yağının faydalarını göz önüne aldı ve bu yiyecekleri diyetine ekledi.

Cordain 2010 yılında “Paleo Diyeti” kitabının revize edilmiş halini yayınladı ve doymuş yağların olası faydalarından bahsederek diyete eklenmesi gerektiğini belirtti.

Süt Ürünleri Dogması

dairy

Çoğu “Paleo Diyeti” takipçisi Cordain’ in orijinal tavsiyesine uyarak süt ürünü tüketmemektedir. “Paleo Diyeti” nin  türevlerinden Dr. Chris Kresser tarafından oluşturulan diyetteyse otla beslenen ineklerden sağlanan tam yağlı süt ürünleri ve çiğ süt ürünlerinin laktoz intoleransı veya alerjisi olmayan kişilerdeki sağlığa yönelik faydalarının altı çizilmiştir.

“İlk İnsan Diyeti” yse her zaman çiğ süt ürünlerini ve fermente süt ürünlerini kabul etmiştir. Süt ürünlerinin dahil olup olmaması bu iki diyetteki en büyük fark olarak görülebilir ancak aslında bu tercih “Paleo Diyeti” nde tamamen size aittir.

Yaşam Tarzına Dönüşme

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Sisson “İlk İnsan Diyeti” nin sadece bir diyet değil aynı zamanda bir yaşam tarzı olduğunu belirtir. Kısa süreli yoğun egzersizlerin, besin takviyelerinin, stresi azaltmaya yönelik tekniklerin de bu sağlıklı hayat tarzını destekledikleri fikrini savunur. “Paleo Diyeti” nin orijinal versiyonları sadece beslenmeye vurgu yaparken sonraki türevleri iyi bir sağlık durumunu destekleyecek her türlü şeyle kombinlenmiştir.

To fight the so-called “diseases of civilization,” which include heart disease, type 2 diabetes and obesity, certain diets advise that you eat like a caveman. The Primal and Paleo diets exemplify this thinking by requiring you to eschew processed foods and grains in favor of meat, vegetables, fruit, nuts and seeds. They differ in their origins and in a few details, but when it comes down to the essentials, the two diets are basically the same.

Paleo Diet Rundown

PaleoDiet2

The Paleo, or Paleolithic, diet advises that you avoid foods that were not available for consumption before the agricultural revolution. This means that grains, legumes, refined sugar and dairy are off-limits. Loren Cordain, the self-proclaimed founder of the Paleo movement, recommended an avoidance of potatoes, salt and refined vegetable oils. Cordain maintains that the diet improves your overall health by reducing the intake of low-nutrient, acidic and high-glycemic foods, while upping your consumption of quality protein, vitamins, minerals, phytonutrients, fiber and essential fatty acids. Cordain has since revised the diet to permit fermented dairy or even refined sugars in the form of gels and sports drinks for athletes.

Primal Basis

Paleo

Former endurance athlete Mark Sisson, author of the “Primal Blueprint,” is accredited with developing the Primal Diet. It is based on the same premise that people should be eating whole foods that were available during caveman times, meaning almost no grains and legumes or processed foods. The Primal Diet does permit some dairy, especially yogurt and kefir, as well as small amounts of soy, red wine, dark chocolate, potatoes, rice and quinoa.

Is Saturated Fat In or Out?

saturated-fat

The original versions of the Paleo diet espoused by Cordain asked followers to avoid saturated fat and stick to lean meats, while avoiding butter and coconut oil and limiting eggs. Sisson, meanwhile, embraced research supporting the potential health benefits of consuming high-quality saturated fats from grass-fed animals and coconut oil. Cordain published a revised “Paleo Diet” book in 2010 also noting the possible health benefits of saturated fat and encouraging it to be included in the Paleo Diet.

Dairy Dogma

dairy

Many Paleo Diet followers adhere to Cordain’s original advice to avoid all dairy products. Other versions of the Paleo Diet, including one proposed by Dr. Chris Kresser, say that raw dairy and full-fat dairy from grass-fed cows may offer health benefits, provided that you’re not allergic or lactose intolerant. The Primal Diet has always said that raw dairy and fermented dairy are acceptable. Inclusion of dairy may seem like a major difference between the two diets, but it really depends on your individual take on the Paleo Diet.

Lifestyle Aspect

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Sisson notes that the Primal Diet is also about lifestyle, not just diet. He advocates short bursts of intense exercise, supplementation and stress-reduction techniques to round out a healthy lifestyle. The original versions of the Paleo Diet emphasized eating only, but later versions have incorporated the concept of a developing a whole lifestyle that supports good health.

Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu Kaynak/ Source: livestrong.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>