Keto-diet-for-acne

Karbonhidrat alımını azaltarak yüksek yağ ve protein tüketmek yağsız bir vücuda sahip olmak için izlenilebilecek en basit yoldur.

Doğru oranlarda karbonhidrat, yağ ve protein tüketimi yağ yakımını arttırıp kas dokusunu koruyarak görünüşünüzü en iyi hale getirir.

Daha fazla protein ve yağ tüketimi aynı zamanda sağlık üzerinde olumlu etkisi olan ve kardiyovasküler hastalık, kanser, diabet gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltan bir beslenme şeklidir. Bununla beraber kısıtlı karbonhidrat diyetinde yapılacak bazı hatalar yan etkiler ortaya çıkarabilir.

Düşük karbonhidrat diyeti yanlış yapıldığında büyük hormonal dengesizlikler sebebiyle yağ yakımını engeller, kronik iltihaplanmaya yol açar ve sizi berbat hissettirecek durumlar doğurur.

Düşük karbonhidrat diyetinin yol açtığı sorunlar 2′ ye ayrılır:

1- Basit Sorunlar: Diyetteki küçük düzeltmelerle çözülebilir.

2- Ciddi Sorunlar: Vücudunuzun gerektiği gibi çalışamamasına bağlı olarak sorunlar- dengesizlikler ortaya çıkar. Bu tip sorunlar çözülmezse hastalığa yakalanma riskiniz artar.

Bu makale her iki durumun da çözümünü içermektedir. Burada yer almayan daha ciddi durumlar için bir sağlık profesyoneline danışmanız önerilir.

1- Karbonhidrat Alımınız Yağ Kaybı İçin Çok Yüksek

carb-intake

Düşük karb, yüksek protein diyeti yağ kaybı açısından etkilidir. Bu bilimsel bir gerçektir. Ancak, “düşük karbonhidrat” belirsiz bir terimdir.

Eğer amacınız vücudunuzun glikoz yerine ketonu kullandığı ketosis durumuna girmekse Amerikan Klinik Beslenme Bülteni’ ne göre karbonhidrat alımınız günlük 50 gramdan az olmalıdır.

Çözüm: Tüm işlenmiş karbonhidratları diyetinizden çıkarın ve 50 gr karbonhidratı sebze ve dut gibi düşük kalorili meyvelerden alın. İşlenmiş veya işlenmemiş tüm tahılları eleyin.

2- Amacınız Ketosisken Çok Fazla Protein Tüketmek

protein

Yüksek protein içeren diyetler tok tuttuğu, açlığı azalttığı ve yağsız kas dokusunu koruduğu için idealdir.

Bununla beraber aşırı miktarda protein tüketimi, aminoaistlerin vücuttaki glikoneojenez işlemi sonucunda glukoza dönüşmesiyle sonuçlanır. Bu da vücudun yağ yakma kabiliyetini düşürür ve yağ yakımına engel olur. Özellikle amacınız ketosisse.

Çözüm: Protein alımınızı düşük karbonhidratlı sebzeler ve yağı arttırma yoluyla azaltın. Hayvansal proteinler ve deniz ürünlerinden gelen proteinleri tüketmeye özen gösterin.

Buna ek olarak keton diyetinizin ne durumda olduğunu anlamak için idrar testiyle keton yoğunluğunuza baktırmanız gibi bir seçenekte mevcuttur. Fakat bu testler idrarın kandaki keton seviyesini tam anlamıyla yansıtmadığından dolayı pek güvenilir değillerdir. Keton kan testiyse çok pahalı olmasına rağmen bir başka alternatiftir.

3- Yüksek Miktarda Hayvansal Protein ve Düşük Miktarda Sindirilemez Lif Alımı Sebebiyle Bağırsak Sağlığının Bozulması

fiber

Bağırsak bakterileri yediklerinizle beslenirler. Çok fazla hayvansal protein tüketen kişiler çok az meyve ve sebze ve lif tüketme eğiliminde olurlar ki bu aslında Paleo tarzı diyetler yapan insanlarda çokta rastlanan bir durum değildir.

Yüksek hayvansal protein, düşük lif içeren diyetler bağırsak bakterilerinin iltihaplanmasına sebep olur ki sık et tüketiminin hastalıklarla bağdaştırılmasının sebebi budur.

İltihaplı bağırsak bakterilerine sahip olmanın tehlikelerine bir örnek vermek gerekirse et tüketiminden sonra bu bakterilerden salgılanan TMAO denilen bileşikten bahsedilebilir. Bu bileşik damarlarda plak oluşturur ve iltihaplanmaya yol açar.

Çözüm: Sebze, meyve, lahana turşusu, yoğurt, kefir gibi besinlerle bağırsak sağlığınızı destekleyin.

Bağırsak florasını iyi hale getirmenin en kolay yollarından biri de çiğ- değiştirilmemiş patates nişastası tüketmektir. Çünkü iltihaplanmaya engel olan bağırsak bakterisi üretimini teşvik eder.

4- Çok Az Sebze- Meyve ve Yüksek Miktarda Yağ- Protein Alımı Sonucu Ortaya Çıkan Kronik İltihaplanma

inflamattion

Yüksek miktarda protein tüketen kişiler yağsız kas dokusuna ve daha az vücut yağına sahip olurlar. Örnek vermek gerekirse her öğünde 10 gr esansiyel aminoasitlerden tüketen kişilerde karın iç yağlanması daha düşüktür ve daha yağsızdırlar.

Ancak düşük karbonhidrat ve yüksek protein tüketiminin bir yan etkisi vardır. Tufts Üniversitesi’ nin son yaptığı araştırmaya göre daha yağsız kas dokusuna sahip sağlıklı insanlarda daha fazla oksidatif stres ve iltihaplanmaya rastlanmaktadır.

Bilim insanları bunun düşük meyve- sebze alımı dolayısıyla kan antioksidan kapasitesindeki azalmayla ilişkili olduğunu düşünmektedirler. Çok fazla et tüketen kişilerin az meyve- sebze tüketme eğiliminde olduklarını hatırlayın.

Düşük karbonhidrat diyeti yapan kişiler lif tüketiminin ne seviyede olduğunu anlayabilmek için bir anket yapılmış ve günlük olarak 2- 7 gr civarında lif tükettikleri sonucu ortaya çıkmıştır ki bu korkunç derecede düşük bir rakamdır.

Çözüm: Düşük karbonhidrat diyetlerinde şu sebzeler düşük karbonhidrat içermekle beraber besinle yüklüdürler: Brokoli, pazı, karalahana, karahindiba, roka, brüksel lahanası, avokado ve biber.

Eğer ki biraz daha fazla karbonhidrat alımına hayır demezseniz koyu renkli şu meyveler de harikadırlar: Yaban mersini, ahududu, böğürtlen, nar, kivi ve üzüm.

Whey protein, yeşil çay ve kahve de yüksek yağ ve protein içeren diyetinizdeki diğer besleyici gıdalardır.

5- “Eğer Biraz İyiyse Daha Fazlası Daha İyi Olmalı” İnancı- Tereyağı ve Hindistan Cevizi Yağı Gibi Yüksek Doymuş Yağ İçeren Besinleri Çok Fazla Miktarda Tüketmek İyi Bir Fikir Olmayabilir

fats-and-oils-butter

Doymuş yağ ve kolesterol kalp hastalıklarının bir numaralı sorumlusu olmaktan son yapılan araştırmaların sonucuna göre kurtulmuşlar bir bakıma temize çıkmışlardır.

Buna ek olarak karbonhidratları azaltarak (Günlük 130 gr ve aşağısı) makul miktarda doymuş yağı diyetinize eklemek  bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve A,D,E,K vitaminlerini vücut tarafından kolayca emilebilir hale getirebilir.

Bununla beraber insanların “Eğer bir şey iyiyse, daha fazlası daha iyidir” inanışı oldukça yaygındır ki aslında hepimiz bunun böyle olmadığını biliyoruz.

Vaka raporlarına göre yüksek miktarda yağ alımı kandaki yağ miktarınızı yükselterek kalp hastalığı riskinizi arttırabilir. APO B ve LDL değerleriniz yükselmesi sizin kardiyovasküler iltihaplanmanın yüksek seviyelerinde olabileceğinize işaret eder.

Çözüm: Yüksek miktarda doymuş yağ tüketen herkes ileri seviye yağ testiyle yağ değerlerinin ne durumda olduğunu görebilir.

Ne kadar yağ tükettiğinize dikkat edin, diyetinizi sürekli takip edin ve gözden geçirin.

6- Faydalı Yağlarda Çıtayı Şaşırmak: Mega Doz Balık Yağı Tüketimi

fishoil

Balık yağı bir başka harika yağdır fakat bu onu inanılmaz ölçülerde tüketmeniz gerektiği anlamına gelmez. Peki bu aşırı tüketim fikrinin nereden çıktığını hiç düşündünüz mü?

Yüksek miktarda balık yağı tüketimi batılı beslenme tarzındaki yüksek miktar Omega 6 tüketimine karşı yapılmaktadır. Amaç Omega 6- 3 oranını batılıların beslenmesindeki 25: 1 oranından 4: 1- 2: 1 oranlarına çekmektir.

Bu sebeple yüksek miktarda Omega 6 tüketen kişiler bunu dengelemek için yüksek miktarda Omega 3 tüketiminin en iyi çözüm olduğunu bulmuşlardır ki bu da Omega 3′ le yüklü balık yağıdır. Ancak son araştırmalar bunun pratikte iyi bir çözüm olmadığını göstermektedir.

Bitki ve tohum yağı alımını ve rafine besin tüketimini azaltarak Omega 6 alımını düşürmek daha iyi bir çözümdür. Omega 6 bakımından düşük hayvansal yağları tercih etmek ve Omega 3 alımınızı bol deniz ürünü tüketerek sağlamak işe yarayabilir.

Bununla ilgili bir başka uyarı: 2013 yılında Fenton tarafından yapılan bir araştırma sonucunda haftada bir kaç kez balık yağı tüketen, balı yağı kullanan ve yumurta, ekmek, tereyeğı, yağ, portakal suyu gibi Omega 3′ ten zengin besinler tüketen kişilerin yanlışlıkla yüksek doz Omega 3 aldığı ortaya çıkmıştır.

Kasıtlı veya kasıtsız olarak aşırı miktarda destek alımı vücudu enfeksiyon ve hastalıklara karşı açık bir hale getirir.

Aynı şekilde kalitesiz balık yağları da oksitlenmeye çok müsaitlerdir ve doku ve DNA’ lara zarar vererek hastalık riskini arttırabilirler.

Çözüm: Bitkisel yağ alımınızı günlük 10 gramın altında tutarak daha düşük miktarda Omega 6 tüketmeye çalışın. Ardından Omega 3 alımınızı yağlı balıklar, organik et ve yüksek kaliteli balık yağıyla dengeleyin.

7- Düşük Miktarda Karbonhidrat Alımına Bağlı Olarak Ortaya Çıkan Kan Şekeri Anormallikleri

insulin

Düşük karbonhidrat diyetleri insülin direnci veya şeker hastalığı olan kişilerde insülin ve kan şekeri toleransını belirgin bir şekilde geliştirir.

Sizlerin de kısa bir araştırma sonucunda anlayabileceğiniz üzere uzun süreli olarak düşük karbonhidrat tüketmek metabolik hormonlar olan insülin ve leptinin dengesinin bozulmasına yol açar. Düşük miktarda karbonhidrat tüketimi sebebiyle azalan insülin hormonu salgılanması açlığı kontro leden hormon leptinin salgılanmasını engeller.

Döngüsel olarak karbonhidrat tüketimini içeren diyetler bu nedenle faydalıdır. 5 veya 7 günde 1 karbonhidrat tüketimi insülin ve leptin hücrelerinin hassasiyetlerini kaybetmemelerini sağlar.

Problem hile öğünlerinin kontrolden çıkması sonucu yaşanır. Örnek olarak yüksek karbonhidrat içeren ve hatta bunu şarap ve çikolata yiyerek tepelere çeken bir öğünde vücudunuzda neler olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Kandaki her hangi bir aşırı şeker kendini glikasyon denilen bir işlem sonucunda uygun bir proteine bağlar. Glikasyona uğramış protein oksidatif strese sebep olur ve bu da zamanla hastalık riskini arttırmaktadır. Glikasyona maruz kalan proteinlerden biri de LDL kolesteroldür.

Glikasyona uğramış kolesterol protein yüzeyinde negatif bir etki yaratır ve atardamarların duvarına yapışarak plak oluşumuna sebep olur.

Pizza, tatlı ve makarna gibi yüksek karbonhidrat içeren bir hile öğününden sonra daha da yükselen kan şekeri daha fazla LDL’ yi glikasyona uğratır ve daha fazla zarar meydana gelir.

Çözüm: Öncelikle düşük karbonhidrat diyeti yapsın veya yapmasın herkes açlık kan şekerine baktırmalıdır. Açlık kan şekeri sizin insülin sağlığınızı ve böylece iltihaplanma durumunuzu anlatan bir penceredir.

Açlık kan şekeri 70- 90 mg/ dl arasında olmalıdır ve 84 mg/ dl’ nin altında olması idealdir.

İkinci olarak ne yediğinizle ilgili son derece dikkatli ve kendinize karşı dürüst olun. Diyetinizi sürekli takip edin ve bilinçli olun.

İşlenmiş besinlerden oluşan hile öğünleri yerine tatlı patates, meyve gibi kompleks karbonhidratlar tüketmeye özen gösterin.

Üçüncü olarak vücudunuzun son 3 ay içerisinde glukoza verdiği tepkiyi anlamanızı sağlayacak olan hemoglobin a1c testini yaptırın. % 5.5 olması normaldir ve %5.3′ ün altı idealdir.

8- Yağsız Kas Dokusunu Bozan ve Kanser Riskini Arttıran Kronik Asit Yüklenmesi

acidoverload

Hayvansal protein, süt ürünleri ve tahıl tüketimi vücudu asidik bir hale getirir. Bunun tersine meyve ve sebze tüketimiyse bikarbonat üretimini teşvik eder ve böylece vücudu alkali hale sokar.

Meyve ve sebze tüketen sağlıklı insnalarda asitlik oranı makul seviyelerdedir. Fakat yaşlanmaya bağlı olarak asit seviyesini kontrol etmek zorlaşır ve bu da böbrek fonksiyonlarında bozulmaya sebep olur.

Ya da siz yüksek protein yüksek yağ ve düşük sebze diyeti uygulayarak vücudunuzu asitle yüklü bir hale getirirsiniz. Vücudunuzda bu aşırı asidi normalize etmek için kas ve kemik dokusunu yıkar.

Daha yüksek PH kas dokusunun onarımı ve kemik yapımı için gereklidir ve bu sebeple beslenmenize sebze- meyve ekleyerek alkali bir katkıda bulunmak hiç kötü bir fikir değildir.

Çözüm: PH bantlarına güvenmek yerine taze sebzeler tüketmek çok daha iyi bir fikirdir. Protein diyetinize günlük 1- 1.5 kg kadar sebze tüketerek nasıl hissettiğinize bakın.

Keto-diet-for-acne

Cutting your carbohydrate intake in favor of a high-protein, high-fat diet is one of the simplest ways to get lean fast.

As long as you stick to whole foods and get the right ratio of protein, carbs, and fat, this way of eating will accelerate fat loss and preserve muscle mass so as to optimize body composition.

Eating more protein and fat is also an efficient way to improve health and decrease risk factors for cardiovascular disease, cancer, and diabetes. However, there are many mistakes that can be made on reduced-carb diets that have profoundly negative effects.

Low-carb diets gone wrong can hinder fat loss, cause massive hormone imbalances, produce chronic inflammation, or have other ill effects that lead to higher disease risk and make you feel terrible.

Troubleshooting a low-carb diet fits into two categories: simple issues and complex issues. The simple issues address the hidden things you may not be aware of, and once you fix them, it’s smooth sailing.

Complex issues tend to have to do with systemic imbalances that mean your body is not functioning as it should. They’re harder but more important to fix because if you don’t, you may be increasing your disease risk.

This article will address both types of issues and provide strategies for troubleshooting. For the more complex issues it is recommended that you get a health professional to assist you.

#1. Your carb intake is too high for fat loss.

carb-intake
Low-carb, high-protein diets are effective for fat loss. This is a scientific fact. But, low-carb is a vague term.

If your goal is ketosis such that body runs on fat versus glucose, carb intake needs to be below 50 grams a day to achieve fat loss, according to a review in the American Journal of Clinical Nutrition.

Solution: Avoid all refined carbs and get your 50 grams from vegetables and select fruits, such as berries and other low-carb fruits. Eliminate all grains—whole and processed.

#2. Eating too much protein if your goal is ketosis.

protein
Higher protein diets are ideal for reducing body because they improve satiety, reduce hunger, and preserve lean body mass when losing weight.

However, if you go overboard and eat too much protein than the body needs, some of the amino acids in the protein will be turned into glucose via a process called gluconeogenesis. This will reduce the body’s ability to burn fat and may hinder fat loss, particularly if your goal is ketosis.

Solution: Lower your protein intake in favor of low-carb vegetables and fats. Be sure to eat high-quality protein from animal and seafood sources so that you get the greatest amino acid intake per calorie.

In addition, you can check for ketones with a urine test to get a general sense of where you’re at. Unfortunately, these tests are not very reliable because the level of ketones in the urine doesn’t necessarily reflect the level in the blood. Ketone blood tests are another option but are very expensive.

#3. Poor gut health due to a diet high in animal protein and low in indigestible fiber.

fiber
Gut bacteria will live off of what you eat. People who eat more animal protein tend to eat fewer fruits and vegetables and consume less fiber, though this tendency may not be typical in people who follow a Paleo-type diet.

Low-fiber, higher animal protein diets have been found to increase inflammatory gut bacteria, which is one reason that eating meat is often linked with greater disease risk.

One example of the dangerous effect of having inflammatory gut bacteria is that these bacteria release a compound called TMAO after you eat animal protein, which increases plaque buildup in the arteries, elevating inflammation.

Solution: Support gut health by eating a variety of vegetables, fruits, and probiotic foods such as sauerkraut, kim chi, yogurt, and kefir.

One of the easiest ways to improve gut flora is to consume raw unmodified potato starch because it stimulates the production of anti-inflammatory bacteria in the gut.

#4. Chronic inflammation from high intake of fat and protein and few fruits and veggies.

inflamattion
People who eat a lot of protein have repeatedly been found to have greater lean muscle mass and less body fat. For example, simply getting 10 grams of essential amino acids at every meal is associated with low visceral belly fat and leanness.

But there’s a negative effect to eating more protein and reducing carbs: A recent Tufts University study found that young, healthy people with more lean mass had more oxidative stress and inflammation.

The scientists think this is caused by low fruit and vegetable intake, which leads to a poor blood antioxidant capacity. Recall that people who eat more animal protein tend to eat fewer plants.

To get an idea of the degree of deficiency in people when they eating a very low-carb, high-protein diet, one self-reported survey found that subjects averaged 2 to 7 grams of fiber a day, which is a terribly low fruit and vegetable intake.

Solution: For those on very low-carb diets, the following veggies are packed with nutrients but are lower in carbs: broccoli, rainbow and Swiss chard, collards, dandelion and mustard greens, arugula, Brussels sprouts, avocado, and peppers.

If you’re allowing a few more carbs in, go for the dark-colored fruit powerhouses: blueberries, tart cherries, raspberries, blackberries, pomegranates, kiwi, and grapes.

Whey protein, green tea, and coffee are other nutrient-rich foods to include as you go high in fat and protein.

#5. The “if some is good, more must be better” belief: Drinking high-saturated fat foods such as butter or coconut oil may not be a good idea.

fats-and-oils-butter
Saturated fat and cholesterol have been vindicated from being a primary cause of heart disease in recent studies.

In addition, eating reasonable amounts of saturated fat as part of a diet that de-emphasizes carbohydrates (below 130 grams a day for example) can enhance the immune system and provide vitamins A, D, E, and K in a form that is easily absorbed by the body.

However, humans are notorious for thinking that if some is good, AS MUCH AS POSSIBLE IS BETTER. Take a step back, and we all know that this is not the case.

Anecdotal reports suggest that having a high intake of fat can elevate blood lipids that increase heart disease risk. If your apolipoprotein B and LDL particle numbers are elevated, this is a valid indicator that you may have higher levels of cardiovascular inflammation.

Solution: Eveyone will benefit from getting an advanced lipid panel (not a basic panel) that tests for C-reactive protein, LDL particles, and apolipoprotein B. It is a necessity if you have a high saturated fat intake.

Be cautious about how much fat your eating—track your diet and analyze it regularly.

#6. Going overboard with “beneficial” fats: Mega dosing fish oil.

fishoil
Fish oil is another amazing fat, but that doesn’t mean you should take extremely large quantities of it. Ever wonder where this idea came from?

The reason for taking a lot of fish oil was to counter high intake of omega-6 fats that is very common in the Western diet. The goal was to reduce omega-6 to omega-3 ratio to closer to between 4:1 and 2:1 from the more common ratio of 25:1 that Westerners are eating.

Because people were eating huge amounts of omega-6 fats, it was thought that the best solution was to balance it with a high intake of omega-3-filled fish oil. However, recent evidence indicates that this is not the best practice.

A better solution is to reduce your omega-6 fat intake by avoiding vegetable and seed oils and all refined foods. Opt for animal fats, which are low in omega-6s, when cooking because they aren’t easily oxidized. Boost omega-3 intake by eating a variety of seafood.

A related caution: a 2013 review by Fenton expresses the concern that people may inadvertently get too many omega-3s in their diet if they eat fatty fish a few times a week, take fish oil, and eat multiple servings of omega-3 enriched foods (eggs, bread, butter, oil, orange juice are just a few of the foods being fortified with omega-3s).

Whether hypersupplementation is intentional or accidental, it appears to cause a dysfunctional immune response that leaves the body vulnerable to infection and disease.

If the omega-3 fats being consumed have been oxidized, which often occurs with poor quality fish oil because omega-3 fats have a lot of fragile carbon double bonds, they can damage tissue and DNA, and may increase disease risk.

Solution: Try to radically lower omega-6 fat intake by limiting vegetable fats to well below 10 grams a day. Then balance that number with omega-3 fats from a variety of sources including fatty fish, pastured meat, and high-quality, stabilized fish oil.

#7. Out of whack blood sugar abnormalities despite low-carb intake.

insulin
Low-carb diets can significantly improve blood sugar tolerance and insulin health in people with insulin resistance and diabetes.

As you probably know if you’ve researched low-carb diets, in the long-term, very low-carb eating can cause the metabolic hormones, insulin and leptin to get out of balance. The absence of insulin release due to massive, chronic carb restriction leads to no leptin release, and leptin is the hormone that blunts hunger.

This is the reason that some form of carbohydrate cycling can be beneficial: Eating carbs every so often (such as every 5 to 7 days) keeps the cells sensitive to insulin and the brain responsive to leptin so that you don’t experience deranged hunger.

Problems arise when cheat meals get out of hand. For example, have you wondered what happens to your body if you eat a high-carb, high-fat cheat meal or, simply have a standard high-fat, low-carb dinner but top it off with a higher carb treat (wine or chocolate)?

Any excess glucose in the bloodstream will attach itself to available protein in a process called glycation. Glycated protein causes oxidative stress, and over time, increases disease risk. One of the proteins that often gets glycated is LDL cholesterol.

Glycated cholesterol has a negative charge on the proteins surface so that it is more attracted to the wall of the artery and will cause plaque formation and atherosclerosis.

The higher the blood sugar, such as after a carbilicious cheat meal of pasta, pizza, bread-laden Italian food, or sweets, the more glycation of LDL takes place and the more damage occurs.

Solution: First, everyone should test their fasting blood sugar whether they’re eating low-carb or not. Fasting glucose is your window to insulin health, which is your window to inflammation in your body.

Fasted glucose should be between 70-90 mg/dl, with a goal of below 84 mg/dl.

Second, be honest and cautious about what you are actually putting into your mouth. Track your diet so that little things don’t slip into your mouth and past your consciousness.

Watch out for very high-carb cheat meals from refined foods. Consider carb cycling instead of cheat meals, favoring complex, whole carbs such as sweet potatoes, squash, fruit, and possibly boiled grains.

Third, get your hemoglobin A1c level tested, which provides an idea of how your body is handling glucose over the past three months. Hemoglobin A1c reflects hemoglobin that has been damaged by glycated glucose. A level below 5.5 percent is indicated and below 5.3 percent is preferable.

#8. A chronic acid load that degrades lean tissue and increases cancer risk.

acidoverload
Eating animal protein, dairy, and grains lead to the formation of acid in the body. In contrast, eating fruits and vegetables leads to the production of bicarbonate, which adds alkali to the body, neutralizing acid.

Healthy people with well-functioning organs who eat decent quantities of fruits and vegetables are generally able to manage the acid load so that it is not dangerous. But with aging, the acid load isn’t handled well due to declining kidney function.

Or, if your high-protein, high-fat diet is poor in plants relative to protein, as most are, you’ll experience a high acid load. The body responds by trying to neutralize excess acid by breaking down muscle tissue and bone.

Now, due to inconsistent study outcomes, scientists haven’t come to a conclusion on the benefit of monitoring pH (an indicator of the amount of acid) for disease prevention.

But, a higher pH does appear to be beneficial for muscle tissue repair and bone building, and the foods you eat to improve your pH are all consistent with those that are recommended for health and longevity—an emphasis on fruits and vegetables and a de-emphasis on grains—so it’s not a bad idea to eat for an alkaline status.

Solution: Despite the debate about the benefit of monitoring your acid load with pH strips, eating more fresh plants is rarely a bad idea. Realistically, high-protein diets call for at least a few pounds (2 to 3) of veggies a day. If you’re not close, boost your intake and see if you don’t feel better.

Translate/ Çeviri: Bora Demircioğlu
Kaynaklar/ Sources: 
Fenton, J., et al. Immunomodulation by dietary long chain omega-3 fatty acids and the potential for adverse health outcomes. Prostaglandins, Leukotrienes, and Essential Fatty Acids. 2013. 89(6), 379-90.
Masterjohn, Chris. Where Do Most AGEs Come From? O Glycation, How Thy Name Hast Deceived Me! The Daily Lipid. 7 October 2011. Retrieved 31 January 2014. http://blog.cholesterol-and-health.com/2011/10/where-do-most-ages-come-from-o.html
Lustgarten, M., et al. Serum Predictors of Percent Lean Mass in Young Adults. Journal of Strength and Conditioning Research. 2013. Published Ahead of Print.
Jourdan, C., et al. Body Fat Free Mass is Associated with the Serum Metabolite Profile in a Population-Based Study. PLoS One. 2012. 7, e40009.
Robertson, M., et al. Insulin-sensitizing effects on muscle and adipose tissue after dietary fiber intake in men and women with metabolic syndrome. Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. 2012. Published Ahead of Print.
Loennek, J., Wilson, J., et al. Quality of Protein Intake is Inversely Related with Abdominal Fat. Nutrition and Metabolism. 2012. 9(5).
Nikoley, Richard. Resistant Starch: Now We're Getting Somewhere. 20 June 2013. Retrieved 7 January 2014. http://freetheanimal.com/2013/06/resistant-starch-now-were-getting-somewhere-and-talking-shit-too.html.
The Truth About Cholesterol. Spencer Nadolsky, Retrieved 29 January 2014. http://www.youtube.com/watch?v=MnXjv9F6CZE.
Howard, B., et al. Sugar and Cardiovascular Disease. Circulation. 2002; 106: 523-527.
Guldbrand, H., Dizdar, B., et al. In Type 2 Diabetes, Randomization to advice to follow a Low-Carbohydrate Diet Transiently Improves Glycemic Control compared with Advice to Follow a Low-Fat Diet Producing a Similar Weight Loss. Diabetologia. 2012. Published Ahead of Print.
Volek, J., Forsythe, C. The Case for Not Restricting Saturated Fat on a Low Carbohydrate diet. Nutrition and Metabolism. 2005. 2(21).
LaValle, James, Lundin Yale, Stacy. Cracking the Metabolic Code. 2004. California: Basic Health Publications.
Stubbs, R., e t al. Carbohydrates, Appetite and feeding Behavior in Humans. The Journal of Nutrition. 2001. 131(10), 277755-27815.
Fried, S., et al. Regulation of Leptin Production in Humans. The Journal of Nutrition. 2000.130(12), 31275-31315.
James, Lisa. Deadly Merge. Energy Times. Retrieved 31 January 2014. http://www.energytimes.com/pages/features/0309/high.html
Pizzorno, J., et al. Diet-induced acidosis: is it real and clinically relevant? British Journal of Nutrition. 2010. 103. 1185-1194.
Westman, E., et al. Low-Carbohydrate Nutrition and Metabolism. American Journal of Clinical Nutrition. 2007. 86, 276-28
main.poliquingroup.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>