Egzersiz kaynaklı mide bulantısı herkes tarafından yaşanmamış olsa da oldukça yaygın bir durumdur. Pek çok yaşanmış olay bunun düzenli olarak egzersiz yapmayan kişilerde ortaya çıktığının altını çizmektedir. Egzersiz sonrası mide bulantısı ve kusma özellikle çok yaygındır.

Dehidrasyon

Image: Image: Image: Female athlete drinking water

Yoğun bir egzersizin ardından yaşanan mide bulantısı ve kusmanın bir numaralı sebebi dehidrasyon (su kaybı) dır. Egzersiz sırasında harcadığınız enerjiye bağlı olarak vücudunuzda terleme olur ve böylelikle nem ve tuz kaybeder. Kaybedilen su ve tuz vücudunuzun elektrolit dengesinin korunması için gereklidirler. Elektrolit dengesi bozulduğunda bulantı ortaya çıkabilir.

Sıcak Çarpması

heat

Egzersiz sırasında vücudunuzda ısı artışı ortaya çıkar. Setler arasında bir kaç saniyelik dinlenmeler bu açıdan son derece önemlidir. Aksi takdirde vücudunuz nemin yanısıra pek çok hayati besini de kaybeder. Sıcak çarpması vücudun susuz kalmasına öncülük eden bir numaralı sebeptir. Eğer vücut tarafından kaybedilen sıvılar yerine konulmazsa mide bulantısı ve kusma ortaya çıkar. Yorucu egzersiz sıcak ve nemli havayla birleştiğinde daha fazla mide bulantısı ve kusma yaşanabilir.

Vagal Reaksiyon

vagal

Vücut uyarıldığında kalp atım hızı süratle yükselir. Bununla beraber insanların küçük bir bölümünde bunun tersine bir durum yaşanır. Kalp atım hızları yavaşlarken, tansiyonları düşer ve bu da bulantı ve kusmaya yol açar. Ulusal Tıp Kütüphanesi’ ne göre bu durum iyi huyludur ve egzersiz gibi durumlarda vücudun uyarılması sonucunda ortaya çıkabilir.

Kandaki Sodyum Seviyesinin Azalması

sodyum

Vücut fiziksel bir baskı altına girdiğinde beyin, vücudun elektrolit dengesini koruyarak su kaybını engellemek için ADH denilen kimyasalları devreye sokar. Eğer ki diyetinizde gerekli minerallere ve tuza yeterince yer vermiyorsanız bu durum herhangi bir yorucu egzersiz sonrasında ani sodyum düşüşüne sebep olur. Bozulan elektrolit dengesiyse bulantı ve kusmaya yol açabilir.

Gastroözofageal Reflü

acid-reflux

Asit reflü, özofageal sfinkter zayıf olduğunda ve kas istemsiz olarak gevşediğinde ortaya çıkar. Bu durum oluşunca safra tuzları ve sindirim asitleri mideden gırtlağa doğru çıkmaya başlar. Bu da tüketilen besinlerin ağza gelmesine ve dolayısıyla da mide bulantısı ve kusmaya yol açar. Yaşanan durum aynı zamanda yemek borusuna da zarar verir.

Exercise-induced nausea is a fairly common phenomena, even though everyone may not experience it. A lot of anecdotal evidence suggests that for those who do not exercise regularly, nausea and vomiting after exercising are especially common.

Dehydration

Image: Image: Image: Female athlete drinking water

The primary cause for experiencing nausea and vomiting after a rapid and strenuous workout is dehydration. When you exercise, the effort used in the activity makes you sweat and lose both moisture and salts from your body. Both water and these salts are necessary for maintaining the electrolyte balance in the body. You may feel nauseated when your electrolyte balance is disturbed.

Heat Exhaustion

heat

A lot of heat is generated within the body when you exercise. It is important to cool off for a few seconds between sets of exercises, or as directed by the fitness instructor, or else the body loses vital nutrients as well as moisture. Heat exhaustion is the leading cause of dehydration. When fluids are not replaced inside the body, it results in vomiting and nausea. Strenuous exercise, coupled with hot and humid weather, could further intensify the nausea and vomiting.

Vagal Reaction

vagal

When the body is excited, the heart rate begins to rise rapidly. However, a very small percentage of people experience the opposite effect on their heart rate. As the heart rate slows, blood pressure drops and you experience nausea as well as vomiting. Although this is a possible cause for experiencing nausea and vomiting after strenuous exercise, this is rather rare. The National Library of Medicine explains that vagal reactions are usually benign and could be triggered by physical strain, such as exercise.

Hyponatremia

sodyum

To prevent dehydration, when the body is going through physical strain, the brain activates a chemical known as ADH, which attempts to maintain the electrolyte balance of the body by directing the kidneys to hold on to free water. If your diet is low in essential minerals and salts, it could lead to a sudden drop in sodium levels after a session of exercise, playing sports or other kinds of physical strain. As the electrolyte balance is disturbed, the body experiences nausea or vomiting.

Gastroesophageal Reflux

acid-reflux

Acid reflux in the body is caused when the esophageal sphincter is weak and the muscle relaxes involuntarily. When this occurs, the bile salts and digestive acids from the stomach rush into the throat, causing anything from a slight regurgitation to full-blown nausea and vomiting. This acid reflux could also cause damage to the esophageal lining.

Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu Kaynaklar/ Sources: PubMed: Exercise-induced Nausea is Exaggerated by Eating; Kondo T et al.; April 2001- MedlinePlus: Nausea and Vomiting- University of Maryland Medical Center: Dehydration- livestrong.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>