breast

Büyük, şekilli ve sıkı göğüsler tüm kadınların hayalidir. Toplumdaki çoğu kişiye göre dolgun göğüsler güzelliği ve kadınsılığı tarif eder. Bazı kadınlar sımsıkı göğüslere doğuştan sahip olsalar bile pek çok kadın göğüs ölçüleriyle ilgili son derece rahatsızdır.

Göğüs beze benzeri, yağ ve bağ dokusundan oluşur. Göğüs dokusu ergenlik, adet dönemleri, gebelik ve menopoz sonrasında değişiklik gösterir.

Ergenlik boyunca göğüsler vücuttaki hormonal değişimlere cevap verir ve gelişmeye başlarlar. Östrojen ve progesteron göğüslerin gelişmesinde kilit rol oynayan iki hormondur. Beslenme şekli ve genetik faktörler de göğüs ölçüsünün belirlenmesinde büyük rol oynamaktadır.

Güzellik endüstrisi kadınlara kremler, haplar, hormon enjeksiyonları gibi yöntemler veya estetik ameliyatlar gibi pek çok göğüs büyütme alternatifi sunmaktadır. Eğer doğal bir yol arıyorsanız belirteceğimiz yöntemleri de uygulayabilir ve iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Doğal yöntemler etkili olabilmekle beraber zaman, sabır ve istikrar gerektirir. Bununla beraber kalıtımsal olarak küçük göğüslere sahip kadınlar üzerinde işe yaramama olasılığı da mevcuttur.

Şimdi en iyi 10 doğal yolla göğüs büyütme yöntemine bir göz atalım:

1) EGZERSİZ

woman pushed from the floor

Şınav, duvar şınavı, bench press, göğüs sıkıştırma gibi egzersizler göğüs büyütmede yardımcı olabilir. Bu egzersizler omuz ve kol hareketi gerektirir ve böylece göğüs çevresindeki deri ve kas dokusunu sıkılaştırırlar. Bu da göğüslerinizi daha büyük ve sıkı hale getirir.

Bu egzersizleri günlük olarak minimum 30 dakika yapın. Hareketleri doğru olarak uygulayıp uygulamadığınızdan emin olmak için bir antrenör eşliğinde çalışmanız faydalı olacaktır.

2) MASAJ

massge

Tayland Geleneksel ve Alternatif Tıp Enstitüsü’ ne göre göğüslerinize düzenli olarak masaj yaptırmak göğüs ölçünüzü büyütebilir. Masaj iki yolla fayda sağlamaktadır. İlk olarak kan dolaşımını hızlandırır, ikinci olaraksa göğüs çevresindeki dokuyu esneterek onları daha büyük ve sıkı hale getirir. Zeytinyağı veya badem yağı gibi doğal malzemeler kullanarak göğüslerinize masaj yapın.

a. Yağı avuç içlerinizde 2- 3 dakika süreyle ovarak ısıtın.

b. Yağlı ellerinizi dairesel hareketlerle içten dışa doğru göğüslerinizin üzerinde gezdirerek masaj yapın.

c. 100- 300 arası tekrar yapın.

d. Bu yöntemi günde 2 kez olmak şartıyla 1 veya 2 ay boyunca uygulayın.

3) ÇEMEN OTU

fenugreek720

Uzmanlığı bitki olan kişiler çemen otunun göğüslerin sıkılığını ve boyutunu arttırmaya yardımcı olabileceğine inanmaktadırlar. Çemen otu östrojen ve progesteron gibi hormonları uyarır.

Buna ek olarak emziren annelerde süt üretimini arttırmaya da yardımcıdır.

Seçenek 1: 1/4 bardak çemen otu tozunu az miktar suyla karıştırarak macun haline getirin. Macunu göğüslerinize masaj yaparak uygulayın. 10 dakikalık uygulamadan sonra suyla temizleyin. En iyi sonuç için uygulamayı günde 2 kez tekrarlayın.

Seçenek 2: Çemen otu yağıyla -veya 1 ölçek çemen otu tozu ve 2 ölçek vücut losyonunu karıştırarak- göğüslerinize günlük olarak masaj yapın.

Seçenek 3: Çemen otu filizlerini günlük diyetinize ekleyebilirsiniz veya kullanımdan önce doktorunuza danışmak koşuluyla günlük 3 adet çemen otu hapı alabilirsiniz.

4) REZENE TOHUMLARI

fennel

Bu tohumlar vücuttaki östrojen seviyesini arttıran ve göğüs dokusunun büyümesini sağlayan flavonoidler içermektedirler.  Buna ek olarak, emziren anneler sütlerini arttırmak için de rezene tohumu tüketebilirler.

Seçenek 1: Bir çorba kaşığı balık yağını iki çağ kaşığı rezene tohumuyla beraber bir tavada ısıtın. Tohumlar kırmızıya dönene kadar bekleyin. Ardından yağı süzün ve soğumaya bırakın. Yağı göğüslerinize 5- 10 dakika süreyle masaj yaparak uygulayın. Masaj uygulamasından sonra yağı göğüslerinizde 30 dakika bekletin ve sonra sıcak suyla temizleyin. Bu yöntemi günde 2 kez olmak koşuluyla 1- 2 ay boyunca uygulayın.

Seçenek 2: Her gün 1 bardak rezene çayı içebilirsiniz. Bir çay kaşığı rezene tohumunu sıcak suda 10 dakika boyunca demleyin ve süzüp için.

5) KIZIL YONCA

red clover

4 tip fitoöstrojen içerir ve göğüs ölçüsünü doğal yollarla arttırmaya yardımcı olacağına inanılmaktadır. Bu bitki aynı zamanda göğüslerinizi sıkılaştırır.

a. 1 veya 2 çay kaşığı kurutulmuş kızıl yoncayı bir bardak sıcak suya ekleyin.

b. 30 dakika boyunca demlenmeye bırakın.

c. Süzün ve bu çayı günde 2 veya 3 kez tüketin.

d. İstediğiniz sonuca ulaşmak için bu yöntemi bir kaç ay boyunca uygulayın.

6) PUERARIA MIRIFICA

pueraria-mirifica

Tayland’ daki Chulalongkorn Üniversitesi’ nde yapılan bir araştırmaya göre pueraria mirifica göğüs ölçünüzü %80 oranında arttırabilmektedir. Bu bitki çeşitli fitoöstrojenler içerir ve bunlar kadın vücudundaki hormonların dengelenmesine yardımcı olurlar. Böylece hem vücudun hem de göğüslerin sağlıklı olarak gelişimini sağlarlar.

Pueraria Mirifica’ yı marketlerde krem, jel, sabun, kapsül veya tablet şeklinde bulabilirsiniz. Tavsiye edilen oral doz günde 2 kez 250 mg’ dır. Yüzeysel uygulamalardaysa göğüs bölgesine günde 2 kez 3- 5 dakikalık seanslar halinde tamamı yedirilene dek uygulanmalıdır. Bu tedavi arzu edilen sonuca ulaşılına dek 3 ay süreyle devam ettirilmelidir.

7) BUĞDAY TOHUMU YAĞI

Wheat-germ-oil

Buğday tohumu yağı da daha büyük ve dolgun göğüsler için kullanılabilir. Masaj yaparak göğüs bölgesine uygulandığında bölgedeki kan akışını arttırır, böylece düzgün bir beslenme ve oksijen taşınmasına destek olur ki bu da göğüs büyüklüğünü arttırmaktadır. Buna ek olarak buğday tohumu yağı E vitamini açısından son derece zengindir. Bu da göğüslerinizin sıkılığını daha uzun süre korumasına yardım eder, sarkmaların önüne geçer.

a. Bir kaç damla buğday tohumu yağını göğüslerinize 10 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın.

b. Sonucu görmek için bu uygulamayı günde 2- 3 kez 1 ay boyunca devam ettirin.

8) SAW PALMETTO

Saw-Palmetto

Gögüs büyütmede bir başka popüler bitki de Saw Palmetto’ dur. Çok kesin olmamakla beraber bu bitkinin göğüs büyütücü etkisinin içerdiği ve göğüs dokusu gelişimi arttıran fitobesinler ve yağ asitlerinden geldiğine inanılmaktadır.

Saw Palmetto oral kapsüller, tabletler veya çay formunda bulunabilmektedir.

Seçenek 1: Bir kaç ay boyunca 2- 3 bardak Saw Palmetto çayı içebilirsiniz.

Seçenek 2: % 85- 95 oranında sterol ve yağ içeren 160 mg’ lık tabletleri günde 2 kez kullanımdan önce doktora danışarak alabilirsiniz.

9) YER ELMASI

Mexican Wild Yam copy

Yer elması doğal tıp doktorları tarafından göğüs büyütme açısından tavsiye edilmektedir. Bu bitki göğüs dokusunun büyümesini teşvik eden fitoöstrojenler içermektedir.

Seçenek 1: Çay veya kapsül formlarında göğüs büyütme amaçlı olarak kullanılabilir.

Seçenek 2: Yer elması kremiyle günde 2 kez bir kaç ay boyunca göğüslerinize masaj uygulamakta göğüs büyütmede etkili olacaktır.

10) HİNDİBA KÖKÜ

Dandelion_Root

Hindiba kökü de göğüs büyütme de bir başka inanılmaz etkili bitkidir. Yeni göğüs hücre ve dokusu oluşumu ve gelişiminde kilit rol oynamaktadır.

Günde 2 kez hindiba kökü çayını içebilir veya günde 1 kez 525 mg’ lık bir hindiba kökü kapsülü alabilirsiniz.

Bahsettiğimiz yöntemler göğüs büyütmede etkilidirler. Fakat unutmamanız gereken bazı noktalar vardır:

1- Tüm yöntemleri bir arada kullanmayın. En fazla 3 yöntemi beraber kullanmanız tavsiye edilir.

2- Bitkisel olsalar dahi bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. 

breast

Large, round and firm breasts are what many women desire to have. For many, full breasts symbolize beauty and enhance a woman’s femininity. While some women are naturally blessed with firm breasts, there are many who are extremely conscious about the small size of their breasts.

The breast is a mass of glandular, fatty and connective tissue. Breast tissue changes during puberty, during the menstrual cycle, during pregnancy and after menopause.

During puberty, the breasts respond to hormonal changes in the body and begin to develop. Estrogen and progesterone are the two hormones that play a key role in the development of breasts. Nutrition and genetics also play an important role in determining the size of a woman’s breasts.

The beauty industry is flooded with a variety of breast enlargement options ranging from creams, pills and hormonal injections to expensive surgical options. If you want to go the natural way, there are some natural remedies that can give you good results.

Natural methods can be effective but will take time, patience and consistency in your approach. However, natural remedies may not help women who have small breasts due to hereditary factors.

Here are the top 10 home remedies for breast enlargement.

1. Exercises

woman pushed from the floor

Certain exercises like pushups, wall pushups, bench presses, chest presses and chest compressions can help in breast enlargement. These exercises involve the movement of the arms and shoulders, which will tone the skin and muscle tissues in and around the breast area. This in turn will make your breasts firmer and appear larger.

Do these exercises daily for at least 30 minutes. To be sure you are doing them correctly, seek professional advice from a gym instructor or trainer.

2. Massage

massge

According to the Institute of Thai Traditional and Alternative Medicine, massaging the breasts regularly can increase your breast size. Massage helps in two ways. First, it increases blood circulation, and secondly, it helps stretch out the tissues within the breast to make them appear bigger and firmer. Use natural oils like olive oil or almond oil to massage your breasts.

a. Rub the oil between your palms for two to three minutes to generate heat.

b. Place your hands on your breasts and rub inwards, continuing around your breasts in a circular direction.

c. Do a minimum of 100 to 300 circular rubs in the morning and again before going to bed.

d. Follow this remedy twice daily for one or two months to get positive results.

3. Fenugreek

fenugreek720

Herbalists believe that fenugreek can help increase breast dimension as well as make them firm. Being a phytoestrogenic herb, fenugreek stimulates the breast-enlarging hormones like estrogen and progesterone. Additionally, it can help increase milk production in nursing mothers.

Option 1: Mix one-fourth cup of fenugreek powder with a little water to make a paste. Apply the paste on the breasts and massage gently. Allow it to sit for 10 minutes and then rinse it off with water. Follow this remedy twice daily for best results. To make fenugreek powder, dry roast and then grind fenugreek seeds.

Option 2: Another option is to daily massage your breasts with fenugreek oil, or a mixture of one part fenugreek extract and two parts body lotion.

Option 3: You can also include fenugreek sprouts in your diet or take fenugreek in the form of pills three times a day after consulting your doctor.

4. Fennel Seeds

fennel

Fennel seeds can also stimulate breast growth in regards to dimension. These seeds contain a high level of flavonoids that increase the estrogen level in the body and promote the growth of breast tissue. Plus, nursing mothers can take fennel seeds to increase breast milk production.

Option 1: Heat one tablespoon of cod liver oil with two teaspoons of fennel seeds in a pan. Allow the seeds to turn red. Strain the oil and allow it to cool. Use this oil to massage your breasts gently for five to 10 minutes. Allow it to sit for 30 minutes and then wash it off with warm water. Follow this remedy twice daily for one or two months.

Option 2:You can also drink a cup of fennel tea daily. To make fennel tea, steep one teaspoon of fennel seeds in a cup of hot water for about 10 minutes and then strain it.

5. Red Clover

red clover

Red clover is made up of four phytoestrogens that are believed to help increase breast size naturally. This herb can also make your breasts firm.

a. Add one or two teaspoons of dried red clover flowers to one cup of hot water.

b. Allow it to steep for 30 minutes.

c. Strain and drink this tea two or three times a day.

d. Follow this remedy for a few months to get the desired result.

6. Pueraria Mirifica

pueraria-mirifica

A study done at Chulalongkorn University in Thailand found that pueraria mirifica can increase breast size by up to 80 percent. It contains phytoestrogens like deoxymiroestrol, miroestrol and genistein. These phytoestrogens are known to contribute to balancing hormone levels in a woman’s body, which ultimately leads to healthy development of the body as well as the breasts.

You can find pueraria mirifica in the market in topical creams, gels, soaps or in oral capsule and tablet forms. The recommended oral dosage is 250 mg twice daily. For topical products, apply it to the breast area twice daily for three to five minutes until fully absorbed. These treatments should be followed for about three months to achieve the desired result.

7. Wheat Germ Oil

Wheat-germ-oil

Wheat germ oil can also be used for breast enlargement and to create a fuller profile. When massaged into the breasts, it will help increase blood flow to the area, ensuring proper nourishment and oxygen for proper metabolism. This will enhance breast size. Plus, as wheat germ oil is rich in vitamin E, it will also prevent sagging breasts and keep them firm for longer.

a. Massage a few drops of wheat germ oil into your breasts in circular motions for 10 minutes.

b. Follow this remedy two or three times daily to see improvement within a month.

8. Saw Palmetto

Saw-Palmetto

Another popular herb for breast enlargement is saw palmetto. Though unclear, its breast-enhancing effects could come from its phytonutrients and fatty acids, which stimulate breast tissue development, thereby improving the appearance as well as the size of your breasts.

Saw palmetto is readily available in the market in the form of oral capsules, tablets and tea.

Option 1: You can drink two to three cups of saw palmetto tea daily for a few months.

Option 2: If taking supplements, begin with 160 mg containing 85 to 95 percent sterols and lipids, twice daily. For appropriate dosage, consult a doctor.

9. Wild Yam

Mexican Wild Yam copy

Wild yam is recommended by naturopathic physicians for breast enlargement. This herb contains phytoestrogens that help encourage breast tissue growth.

Option 1: Wild yam can be taken in tea or capsule form for breast enlargement.

Option 2: You can also massage your breasts with wild yam cream to allow the progesterone to be absorbed through the skin. Do this twice daily for several months to notice increased breast size.

10. Dandelion Root

Dandelion_Root

Dandelion root is another incredibly effective herb that plays a key role in the growth and development of new breast cells and tissue.

You can drink dandelion root tea twice daily or take dandelion root capsules (525 mg) once daily. These remedies will give you the desired results within a few months.

While trying these natural remedies for breast enlargement, bear in mind not to use all the various herbs mentioned here at the same time. Choose one or a combination of two or three and follow the procedures carefully for a few months. Plus, needless to say, do consult an expert before starting any herbal treatment.

Kaynak/ Source: www.top10homeremedies.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>