running-facts-fasted-cardio

Belirgin kaslara sahip olmak için egzersiz sırasında vücudunuzun depolanmış yağları kullanması gerekir. Bunun içinse ilk olarak glikojen depolarınızı boşaltmak zorundasınızdır. Ağırlık çalıştığınız zaman glikojeni enerji kaynağı olarak kullanırsınız. Sporun başında ağırlık çalışarak glikojen depolarınızın büyük bir kısmını harcarsınız. Kısacası ağırlık çalıştıktan sonra kardiyo yapmak daha fazla yağ yakmanıza olanak verir.

shredded

Antrenmandan sonra vücudunuz 48 saate kadar ekstra kalori yakmaya devam eder. Buna “Egzersiz Sonrası Oksijen Tüketim Fazlalığı (ESOTF)” denilmektedir. ESOTF’ nin meydana gelmesinin sebebi vücudunuzun siz kaslarınızı çalıştırdıktan sonra onları onarmak için enerjiye ihtiyaç duymasıdır. Bu durum ağır antrenmanlarda hafif antrenmanlara kıyasla daha fazla meydana gelir ki kendinizi mümkün olduğunca zorlama gerekliliğiniz buradan doğmaktadır. Ancak eğer ki ağırlık çalışmanızdan önce uzun kardiyo seansları yaparsanız doğal olarak ağırlık alanında kendinizi zorlamanız mümkün olmayacaktır.

weightlifting-1

İlk etapta ağırlık çalışmak size daha fazla kendinizi zorlama şansı verir. Vücudunuz ağırlık antrenmanında ilk olarak ATP ve CP (Kreatin Fosfat) kullanır ve böylece size hızlı bir destek sağlar. Bu durum oluşunca glikojen depolarını kullanmak üzere kan dolaşımına geçer ve sonunda yağ yanmaya başlar. Antrenmanın başında ağırlık çalışınca daha güçlü olmanızın sebebi vücudunuzda size destek verecek çok fazla elemanın bulunmasıdır. Ağırlık antrenmanıyla bunları tüketmek size kardiyo yaparken çok daha büyük bir artı sağlar çünkü önceden tüketilen enerji kaynakları sayesinde koşu bandında direkt olarak yağ yakmaya başlarsınız.

running-facts-fasted-cardio

To achieve “shreddedness” your body needs to use your stored fat as fuel for exercise. In order to do this, you must burn off your glycogen stores first. When you weight-train, you typically use glycogen as fuel. By doing weight-train first, you can burn the majority of your glycogen stores. Knocking out your cardio after you crush the weights will burn more fat!

shredded

After a workout, your body continues to burn additional calories up to 48 hours. This is known as excess post- exercise oxygen consummation. EPOC occurs because you body needs energy to repair your muscles after you’ve challenged them. It occurs at a much higher rate after intense weight-training than after low-intensity, steady-state cardiovascular training; that’s why it’s important to put as much energy into your lifting sessions. If you do steady-state cardio before you lift, you won’t have the energy to work as hard as you can. A less productive weight-training session can impact EPOC. Less calorie incineration for you!

weightlifting-1

Lifting first allows you to work harder, your body first uses ATP and CP(Creatine Phosphate) when lifting, and gives you an instant boost. Once that’s out, it moves on to using glycogen stores in the bloodstream for energy, and finally gets to burning fat. So the reason you can work harder is because at the beginning of your workout you’re using more efficient sources of energy that allow you to lift harder. Once those are depleted, it’s actually good yo go to cardio, since at this point you’ve already burned past your initial energy sources and can quickly jump into fat burning.

Kaynak/ Source: www.fitnessfamoushouse.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>