Toplantıdasınız. Çalışanlardan biri sunum yapıyor. Sesinden midir yoksa sunumun konusundan mı bilmiyorsunuz ama uyumanız an meselesi. Müdürün sorusu sizi kendinize getiriyor. Gece uyuyamıyorsunuz sonra da tüm gün kendinizi perişan hissediyorsunuz. Bu tarz çalışma saatleri galiba pek size göre değil. Siz gece insanı olduğunuzdan erken saatte yatınca uyuyamıyorsunuz. Uykusu gelen sadece siz misiniz acaba diye merak ederek toplantı odasındaki diğer kişilere bakıyorsunuz. Tam karşınızda oturan kadın da sizden pek farklı değil sanki. Çenesindeki sivilceyle uğraşarak ayık kalmaya çalışır gibi bir hali var. Oda da birdenbire acaip sıcak oldu. Zaten bu şirketin ortası yoktur. Ya soğuk olur ya da birden açıverirler ısıtıcıyı. Uyumamak için bir şeyle meşgul olmanız lazım. Ne olsa? Ne olsa? O sırada gözünüz göbeğinize ilişiyor. Resmen şişmansınız! 3 kat mı yoksa 4 kat mı oluyor oturunca göbeğiniz? Şu anda 4 kat ama sebebiniz var. 1 haftadır kabızsınız. Tuvalete çıkmayı başarırsanız 1 kat düşersiniz. Hakikaten ne olacak bu sorun? Çok taktınız galiba bu konuyu kafanıza. Neler oluyor? Bu konu sinirlerinizi çok mu bozuyor acaba? Ağlamak üzere misiniz şimdi de?

Aslına bakarsanız toplantı odasında bu yaşadıklarınız ne iyi ısınmayan şirketin ne de sunum yapan çalışanın suçu. Bunlar vücudunuzun toksinlerle dolu olduğunu gösteren uyarı işaretlerinden sadece bir kaç tanesi. Toksik (Zehirli) atık denilince aklınıza hemen endüstriyel atıklarını doğaya bırakan büyük fabrikalar gelir. Çok nadir insan pek çok metal ve zehre ev sahipliği yapan vücudumuzu düşünür.

Toksinlerin vücudumuza girmek için kullandıkları pek çok yol vardır:

1- Nefes alırken: Her gün soluduğumuz hava aslında toksinlerle kirlenmiştir. Hele ki fabrika veya endüstriyel alanlarda çalışıyorsanız çok daha fazla toksini ciğerlerinize çekiyorsunuz demektir.

breath

2- Sindirirken: Vücuttaki toksinlerin en önemli sebeplerinden biri de işlenmiş, koruyucu madde içeren ve konservelenmiş yiyecekler tüketmektir. Sağlıklı görünen çoğu sebze ve meyveyse maalesef zirai ilaçlarla kaplıdır. Pis ortamlarda yemek yemekte aynı şekilde toksinlerin vücudumuza girmesine yol açar.

Green Message2

3- Emme yoluyla: Deri ve gözleriniz uçuşan pek çok zehri emer. Düşünmeden kullandığınız cilt koruyucu ürünler de ağzına kadar toksinlerle doludur.

skin

Toksinler vücudun normal işleyişine engel olabilir ve hatta sonunda ölüme bile yol açabilirler.

Zamanla vücuttaki toksinlerin dolaşımı pek çok cilt, göz ve mide enfeksiyonuna, tümörlere, sinirsel sorunlara, kalp problemlerine, biyolojik mutasyonlara ve kısırlığa katkıda bulunur. Tüm bu belirtileri anlamlandırabilmeniz için vücudunuzu tanımanız son derece önemlidir.

İşte vücudunuzun toksinle dolu olduğunu gösteren 10 uyarı işareti:

1- KABIZLIK:

K-constipation-enHD-AR1

 

Kolon ya da kalın bağırsak toksinlerin işlenmesi ve düzenli bağırsak hareketleriyle vücuttan atılmasından sorumludur. Fakat eğer ki kalın bağırsak sağlıksız bir hale gelirse artık maddeleri sindirim yolundan düzgün bir şekilde dışarı atamamaya başlar. Bu da artık maddelerin kolon duvarlarında birikmesine ve böylece de gaz, şişkinlik ve kabızlığa sebep olur. Kabızlık bağırsak hareketlerinizin düzensiz olduğu, dışkınızın sert ve süzülmesi gerektiği anlamına gelir. Kabızlığı gidermek için bol su içmeli, egzersiz yapmalı ve beslenme düzeninize probiyotik ve lif içeren besinler eklemelisiniz.

2- KİLO ALIMI:

weight gain

Zararlı kimyasallara ve toksinlere maruz kalmak vücudunuzun doğal kilo kontrol mekanizmasına zarar verir. Egzersiz yapmamak ve sağlıksız beslenme de buna eklenince toksinler obeziteye doğru giden yolda önemli bir rol oynarlar.
Toksinler vücudunuzun normal hormon işleyişini hızlarını değiştirme veya salgılanmalarını engelleme şeklinde değiştirebilir. Toksin artışından ilk olarak etkilenen hormonlar tiroid, östrojen, testosteron, kortizol ve insülindir.

Tiroid bezi yağ yakıcı hormonlar salgılayarak metabolizmayı kontrol eder. Bu hormonların salgılanması toksinler tarafından engellenirse kilo alımı artar.

Pankreas insülin hormonunu üretir. Sağlıksız yiyecekler tükettiğimizde kan şekerimizde sıçramalar meydana gelir. İnsülin fazla şekeri sonra kullanılmak üzere kanımızdan hücrelere geçirir. Eğer toksinler insülin salgılanmasına engel olursa fazla şeker kan dolaşımında kalır ve yağa dönüştürülür. Bu durum da zamanla obeziteye yol açar.

3- SÜREKLİ YORGUNLUK:

fatigue

Eğer sürekli olarak yorgunsanız toksinlerce uyarılmış bir yorgunluk deneyimliyor olabilirsiniz. Vücut enerji üretiminde gerekli besinleri temin edebilmek için yiyecekleri sindirim yolunda parçalar.

Eğer bu sindirim işlemine toksinler de dahil olursa işlem yavaşlar ve bu da bizi sürekli halsiz hissettirir.

Sindirim, bağırsak hareketi veya hormon salgılanması yoluyla öyle ya da böyle toksinler vücudun her sistemine karışır ve böylece vücut temel işlemlerini 2 kat daha zor olarak yerine getirmeye başlar. Bu dereceli olarak bağışıklık sistemini zayıflatır ki bu da yorgunluğun bir numaralı sebeplerindendir.

4- CİLT PROBLEMLERİ:

skin-care-common-skin-problems-r

Cilt vücudun 2 numaralı detoks organıdır. Sindirim toksinlerle dolu olduğunda veya karaciğer toksinle dolu kanı temizleyemediğinde bunu cilt dışarı atmaya çalışır. Bu durum da kendini döküntü ve aşırı terlemeyle gösterir.

Cilt problemleri aynı zamanda toksinlerin bir sonucu da olabilir. Sık sık kullandığımız cilt koruyucular veya makyaj malzemeleri aslında toksinlerle doludur. Cilt tarafından emildiklerinde gözenekleri tıkayarak zararlı reaksiyonlara sebep olurlar.

Her ne şekilde cildimizle etkileşime girerse girsinler toksinler cildimizde sivilce, iltihap, egzama, kırışıklık, solma ve koyu halkalara sebep olurlar.

5- BAŞ AGRISI VE MİGREN:

botoxtotreat

Çevresel, yüzeysel veya besinsel yolla alınan toksinler merkezi sinir sistemine saldırır ve oraya yerleşir ve beyin dokusunun aşırı hassas olmasına yol açarlar. Bu uyaranlara yanıt olarakta beyin dokularında yakıcı acı gelişir ki bu da aslında bizim migren olarak bildiğimiz durumdur.

Buna ek olarak vücut kendi toksin üretim mekanizmasını geliştirir. Sinirler nitrik oksit gibi zehirli atık madde ve kimyasalları merkezi sinir sistemine bırakabilir. Vücutta bulunan yüksek düzeyde nitrik oksitte migreni tetikler.

6- RUH HALİNDE DALGALANMALAR:

Mood-Swing

İşlenmiş, yapay tatlandırıcılar içeren ya da genetiğiyle oynanmış yiyeceklerden vücudumuza geçen toksinler sert bir biçimde ruh halimizi değiştirirler.

Xenoestrogen besinlere eklenen bir toksindir ve vücuttaki doğal östrojen salgılanmasını onu taklit etme yoluyla engeller ki bu da yüksek düzeyde ruhsal değişimlere yol açar.

Aspartam adlı bir diğer yapay besin eklentisiyse depresyona yol açmaktadır.

Kısacası eğer çok sık depresyona giriyorsanız bu tükettiğiniz besinler ve çevresel toksinler sebebiyle olabilir.

7- AĞIZ KOKUSU:

badBreath-enHD-AR1

Nefesiniz sürekli olarak kötü kokuyor ve dişlerinizi fırçalamak bu sorununuzu çözmüyorsa problem dişleriniz yerine sindirim sisteminizde olabilir.

Sindirim sistemi dost ve düşman bakterilere ev sahipliği yapmaktadır.

İşlenmiş besinler tükettiğimizde vücudumuza yüklü miktarda karbonhidrat girer. Karbonhidratlarsa aşırı miktarda şekere dönüşür ve bu da düşman bakterileri besler ve büyütür. Düşman bakteriler kötü kokuyu sindirim sistemimize ve dolayısıyla nefesimize yayarlar.

Toksin kaynaklı kötü ağız kokusuna plak birikimi, aşırı geğirme ihtiyacı ve hazımsızlıkta eklenebilir.

Buna ek olarak kötü nefes zehirli kimyasalların kandan atılmasından sorumlu olan böbrek sorunlarını da işaret ediyor olabilir.

8- KAS AĞRISI VE SPAZMLAR:

muscle-cramps-s4-true-cramps

Herhangi bir sebep olmaksızın vücudumuzdaki aşırı toksiditeden dolayı kas ağrısı ve spazmlar yaşayabiliriz.

Besinlerden, ev temizlik malzemelerinden, kozmetik ürünlerden ve çevresel faktörlerden gelen toksinlere sürekli olarak maruz kalma vücutta tepkiye sebep olur.

Vücudun dışarıya karşı geliştirdiği tepki zamanla yorgun düşmesine sebep olur. Bu tepki zamanla tüm organları etkisi altına alır ve kaslar da buna dahildir.

Gergin kaslar kılcal damarları sıkar, kaslara giden kan akışını engeller. Bu oksijen yetersizliğine ve daha fazla gerginliğe sebep olur. Kaslar strese karşı koymaya çalışır ve kendilerini aşırı yorulma noktasına getirirlerse bu fiziksel acı oluşturur.

Yogunluğun eşlik ettiği kas ağrısı aşırı toksiditenin en genel belirtilerindendir. Masaj terapisi kas ağrısı ve krampları gidermede etkili olabilir.

9- UYKUSUZLUK:

insomnia

Çiftlik veya fabrikalarda çalışan, düzenli olarak işlenmiş besinler tüketen, yaşadıkları evin duvar boyalarında toksik madde bulunan ya da toksik içerikli deterjan veya oda kokusu kullanan kişiler uykusuzluktan şikayet edebilirler.

Merkezi sinir sistemi bazı maddeleri emmeye hazırdır. Bu maddeler lipofilik toksinlerdir ve hızlıca kana geçerek beyne yerleşirler. Bu toksinlerin beyinde bulunmasıysa uyku bozukluklarına yol açar.

Beynimiz biz uyurken bu toksinleri vücuttan atar fakat uykusuzluk zamanla bu işleme engel olur. Eğer ki geceleri uyuyamamaktan şikayet ediyor ve sebebini açıklayamıyorsanız vücudunuz size toksinlerden kurtulmanız gerektiğini söylüyor olabilir.

10- SICAK BASMASI VE AŞIRI TERLEME:

overheating

Eğer vücudunuzda toksik bir birikim söz konusuysa bu sindirim sisteminizin düzgün çalışmadığının işaretidir. Bu durumda toksin yüklü kan sindirim yolundan karaciğere geçer ve karaciğer kanı temizlemek için uğraşır. Aşırı çalışan karaciğer belirtileri genellikle vücut ısısında meydana gelen sıçramalar ve aşırı terlemedir.

Terlemek cildinizin toksinlerden arınması için harika bir yoldur fakat aşırı terleme size vücudunuzun sistemi normalleştirmek için ekstra çaba sarfettiğini işaret ediyor olabilir.

Şimdi toplantıya dönebilirsiniz.:)

When we think of toxic waste, our mind instantly produces images of huge chemical factories churning out industrial waste. Rarely do we stop and think that our body, too, is host to dozens of toxins and metals.

There are many ways these toxins enter our system:

1-Inhalation: The air we breathe every day is contaminated with toxins. People working in factories and industrial areas are most prone to toxic inhalation.

breath

2-Ingestion: The most common cause of body toxicity through consumption is eating processed foods, foods with preservatives and additives, and canned foods. Many healthy-looking fruits and vegetables are laced with pesticides. Eating in a contaminated area may also cause ingestion of toxic substances.

Green Message2

3-Absorption: Our skin and eyes absorb several airborne toxins every day. The skin care products we use daily without batting an eyelid are brimming with toxins.

skin
Toxins interfere with the body’s proper functioning and, in the end, may even prove fatal.

Over time, the accumulation of toxins in the body may contribute to severe skin, eye and stomach infections, tumors, asthma, neurological diseases, heart complications, biological mutations and infertility.

It is important to know your body in order to respond to its distress calls.

Here are the top 10 warning signs that indicate your body is overloaded with toxins:

1. Constipation

K-constipation-enHD-AR1

The colon, or large intestine, is responsible for processing toxins and eliminating them through regular bowel movements.

However, when the colon becomes unhealthy, it cannot properly eliminate all the waste materials from your digestive tract.

This leads to buildup of waste matter along the wall of your colon or in the pockets of the colon, which in turn causes constipation as well as gas and bloating.

Constipation means your bowel movements are not regular and stools are hard and require straining. To treat constipation, try drinking more water, exercising daily and including probiotics and fiber-rich foods in your diet.

2. Weight Gain

weight gain

Exposure to harmful chemicals and toxins causes damage to many of the body’s natural weight-control mechanisms. Along with lack of exercise and an unhealthy diet, exposure to toxins plays a significant role in obesity.

Toxins may change the way your body’s natural hormones work, by altering their speed or blocking them altogether. The hormones primarily affected by toxic overload are thyroid, estrogen, testosterone, cortisol and insulin.

The thyroid gland controls metabolism by secreting fat-burning hormones. Toxins slow down the secretion of these hormones, inducing weight gain.

Pancreas produces the hormone insulin. When we eat unhealthy foods, our sugar levels spike. Insulin transfers the excess sugar from the bloodstream to the cells for later use.

When toxins interfere with insulin, the excess sugar remains in the bloodstream and converts into fat. Over time, this causes obesity.

A 2015 study published in Environmental Health Perspectives evaluated children of women exposed to airborne and ingested pesticides during pregnancy. Results found a direct correlation between toxins in the mother’s womb and obesity in their children by age 7.

3. Constant Fatigue

fatigue

If you are constantly tired, you might be experiencing toxin-induced fatigue. The body breaks down food in the digestive tract to acquire nutrients essential for energy production.

When toxins accumulate in the digestive tract, they slow down the breakdown of food. This causes us to feel tired, fatigued, sluggish and low in energy.

Whether it is digestion, bowel movements or hormone secretion, toxins meddle with every system of the body. This induces a stress-response causing the body to work twice as hard to perform basic functions. This gradually weakens the immune system, which is one of the major causes of fatigue.

A 2001 study published in Science of the Total Environment notes that five patients with chronic fatigue syndrome in Italy (average age of 37.5) showed a damaged immune system due to excessive exposure to food and environmental toxins.

4. Skin Problems

skin-care-common-skin-problems-r

The skin is the body’s secondary detoxifying organ. When there is an overload of toxins in the intestines, or the liver is unable to purify the toxin-rich blood making its way from the digestive tract, the skin tries to take over by flushing the toxins out. This detoxification by the skin manifests itself through rashes and excessive sweating.

Skin problems can also occur as a result of toxins. We often use skin-care and make-up products that come packed with toxins. When absorbed by the skin, these toxins clog our pores and cause harmful reactions.

Whether absorbed through topical use of skin care and cosmetic products, or contracted through food and air, toxins in our skin cause acne, inflammation, eczema, wrinkles, discoloration and dark circles.

A 2003 study published in the British Medical Bulletin points out that irritant contact dermatitis is caused by environmental exposure to toxins. Even certain connective tissue diseases can be caused by environmental pollution.

5. Headaches and Migraines

botoxtotreat

Environmental, topical and food toxins attack the central nervous system and settle there. These toxins cause our brain tissues to become overly sensitive.

Therefore, when we exert our brains in response to some stimuli, it causes a searing pain through our brain tissues. This is what we generally describe as a migraine.

Furthermore, the body has its own toxin-producing mechanism. The nerves may release waste materials and chemicals, such as nitric oxide, into the central nervous system. High levels of nitric oxide in the body have been found to trigger migraines.

A 2009 paper published in Clinical Science concludes that pollution, exposure to environmental allergens and exposure to chemicals may provoke headaches in susceptible individuals.

6. Mood Swings

Mood-Swing

Toxins derived from processed foods, foods with additives and artificial ingredients, and genetically engineered foods drastically affect your mood. Xenoestrogen is a food additive toxin that interferes with the natural estrogen in the body by mimicking it. It causes extreme mood swings.

Another artificial additive called aspartame releases toxins in the body that are linked to extreme depression. A 2013 study published in Neurology studied the effect of sweetened drinks in American adults, noting that drinks containing aspartame caused a higher risk of depression.

A 2002 study published in the Annals of Epidemiology reported high clinical depression in farmers and their spouses exposed to environmental toxins via pesticides in Colorado.

If you find yourself depressed often, it might be due to food and environmental toxins accumulating in your body.

7. Bad Breath

badBreath-enHD-AR1

If your breath constantly reeks and brushing your teeth does not help, the problem might not be your teeth but your digestive system. The digestive tract is home to a mix of friendly and harmful bacteria.

When we consume processed food, we introduce a rush of carbohydrates in the body. The carbohydrates break down into excessive sugar, upon which the harmful bacteria thrive and grow. These bacteria give off toxins that deposit in our digestive system and mouth, inducing a filthy smell.

A white plaque buildup may accompany toxin-induced bad breath. Excessive burping is also a vent for bad breath and an added symptom of intestinal toxicity and indigestion.

Furthermore, bad breath may also indicate problems in the kidneys, which are responsible for removing toxic chemicals from the blood by creating urine.

8. Muscle Pain and Spasms

muscle-cramps-s4-true-cramps

You can develop muscle pain and spasms without an actual injury due to excess toxins in the body.

Constant exposure to toxins from food products, household cleaning supplies, cosmetics, and the environment activates the immune and the stress-response systems.

This strains the body’s stress-defense mechanism, gradually weakening it. This leads to excessive stress affecting every organ in the body, including the muscles.

Stressed muscles constrict capillaries, obstructing smooth blood flow through the muscles. This causes oxygen deprivation and further strain. When the muscles try to resist the stress and overexert themselves, it may cause physical pain.

Muscle pain accompanied by fatigue is one of the most common symptoms of a toxic overload. Massage therapy can help to overcome muscle pain and spasms.

9. Insomnia

insomnia

People working on farms and in factories, people consuming processed foods regularly, and people living in houses with toxic lead paint on their walls or using detergents and air fresheners that contain lead may suffer from insomnia.

The central nervous system is able to readily absorb certain substances. These substances are lipophilic toxins – they absorb quickly into the blood – and travel to the brain, settling there. The presence of these toxins in the brain causes sleep disorders.

Since the brain flushes out toxins when we are asleep at night, insomnia further inhibits detoxification. If you suffer sleepless nights and cannot explain why, your body may be trying to tell you to unload the toxins.

10. Body Overheating and Excessive Sweating

overheating

When there is a toxic buildup in the body, it naturally means that the digestive system is unable to function efficiently.

This leads to a toxin-laden flow of blood from the digestive tract to the liver. The liver then exerts itself to purify the blood.

An overworked liver usually shows symptoms like a spike in body heat and excessive perspiration.

While sweating is a great way to rid your skin of toxins, excessive sweating might just be your body’s way of telling you it is working extra hard to unclog your system.

Sources/ Kaynaklar:
http://news.berkeley.edu/2015/06/01/alzheimers-protein-memory-loss/
http://www.nih.gov/news/health/oct2013/ninds-17.htm
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19063592
http://www.neurology.org/cgi/content/meeting_abstract/80/1_MeetingAbstracts/P05.122
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12160597
http://sibelium.kydev.net/sibelium/WX/fulltext_WX_12/18.pdf
http://ehp.niehs.nih.gov/1409049/
http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/107555302317371479

http://www.top10homeremedies.com/news-facts/warning-signs-your-body-is-overloaded-with-toxins.html/3

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969700007774
http://bmb.oxfordjournals.org/content/68/1/129.full
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC145304/

Çeviri/ Translate:
Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>