“Steroid” kelimesini duyduğunuzda aklınıza ilk olarak ne geliyor? Performans arttırıcı ilaçlar, laboratuar ürünü hormonlar ve vücut geliştirmeciler değil mi?

steroids-history-300x239

Ne anlama geldikleriyle ilgili tozu biraz dağıtmak istiyorum. Aslında siz yürüyen bir doğal steroid fabrikasısınız. Bu steroidleri 7/ 24 yapan ve onları kullanan bir vücuda sahipsiniz.

Şöyle de denebilir: Aslında siz, ben, herkes, tüm hayvanlar ve hatta bitkiler bile birer steroid kullanıcısı.

Bu da ne demek?! Ben steroid kullanmıyorum! 

Evet, kullanıyorsunuz. Vücudunuz testosteron üretir ve bu steroiddir, vücudunuz östrojen üretir ve bu da steroiddir. Kortizol bir steroiddir ve hatta kolesterol de steroiddir.

Peki o zaman inanılmaz derecede iri vücut geliştirmecilerin kendilerine enjekte ettikleri ne?

Phil-Heath-posing-front-and-back

Sentetik steroidler! Vücudunuzun sürekli olarak üretip kullandığı hormonların laboratuarda üretilmiş halleri! Onların tehlikeli ve hatta öldürücü olabilmelerinin sebebi de aslında bu: Çünkü onlar sizin vücudunuza ait değiller.

Diğer taraftan doğal steroidler oldukça etkileyici. Bunlar elbette size yüksek dozda bir Dianabol veya türevleri kadar etki etmez fakat bununla beraber tehlikeli yan etkileri de olmaz.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre ecdysterone adlı sumo kökü bitkisinden elde edilen doğal steroid, Methandrostenolone ve Dianabol adlı çok güçlü iki sentetik steroidden çok daha iyi anabolik etki göstermektedir.

Çam Poleni de epistestosterone, dehydroepiandrosterone, androsterone, androstenedione ve brassinolide gibi doğal steroidlerle doludur. Düşününce insana çılgınca geliyor. Çünkü aslında bu sadece bir çam ağaçı poleni!

KAS YAPAN BİR BESLENME İÇİN 6 ANABOLİK BESİN

Şimdi doğal yollarla steroid etkisi yapan 6 yiyeceğe bir göz atalım!

1- ISPANAK

spinach_popeye

Ispanak içerisinde ecdysterone ve dihidroepiandrosteron bulunduran  phytoecdysteroids’ den yüksek miktarda içerir ki bunlar insan vücudunda doğal steroid olarak hareket ederler ve bence ecydsteroidler bitkilerdeki en iyi steroid çeşididir.

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre ıspanak tozu verilen farelerdeki kavrama kuvvetinin kontrol grubundakilere kıyasla % 24 daha fazla olduğu bulundu. Daha ilginç olanıysa ıspanakla beslenen farelerin sentetik anabolik steroid verilen farelere göre daha fazla kavrama kuvvetine sahip olmalarıydı.

Aynı çalışma daha sonra ecydsteronenun insan hücreleri üzerindeki etkisini araştırmak için de yapılmış ve protein sentezini % 20 arttırdığı ve genel protein parçalanmasını azalttığı sonucuna varılmıştır.

Ispanak aynı zamanda doğal bir nitrattır ve vücuttaki nitrik oksit seviyelerini arttırır. Yani ıspanak sadece doğal steroid değil aynı zamanda da kan damarlarını ve arterleri rahatlatarak kan akışını arttıran bir nitrik oksit desteğidir.

Ispanak aynı zamanda sağlıklı testosteron üretimine yardımcı olan pek çok vitamin ve minarel içerir. Kısacası size tavsiyem buzdolabınızı bu doğal steroidle doldurmanızdır.

2- KİNOA

kinoa

Kinoa’ da tıpkı ıspanak gibi ecydsteroidler içerir. Aslında bu bitkinin 50 gr’ ı size 18 mg b- ekdisteron sağlar ki bu çok güçlü bir testosteron benzeri doğal steroiddir.

Kinoa aynı zamanda steroid benzeri saponinler açısından da zengindir ki bunlar testosteronu ve  luteinize edici (LEH) hormonu arttırıcı etkiye sahiptirler.

Çoğu pişirme önerisinde bu bitkinin iyice yıkanması aksi takdirde tadında bir acılık olacağı belirtilmektedir. Bununla beraber acılığın sebebi saponinlerdir. Yani eğer ki bitkiyi yıkar ve acılığından kurtulursanız saponinlerin doğal steroid etkisinden de kurtulmuş olursunuz.

Kinoa aynı zamanda testosteron arttırıcı vitamin ve mineraller yönünden de zengindir. Gluten içermez bu yüzden de tahılların yerine koyulabilir.

3- YABAN YULAFI

wildoat

Tıpkı yukarıda bahsettiklerim gibi yaban yulafı da steroid benzeri saponinler açısından zengindir ve bunlar sizin T ve LEH seviyelerinizi arttırırlar. Fakat eğer ki bu yulafı yıkarsanız veya işlem görmüş olanlarını tercih ederseniz içerdiği saponinler çoktan gitmiş olacaktır. Bu yüzden her zaman organik yaban yulafını tercih etmelisiniz.

Aynı zamanda vahşi yulaf samanından elde edilen “Avena Sativa” denilen ve yüksek saponin içeriğiyle testosteron seviyelerini arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir türü de vardır.

4- YUMURTA

eggs

Yumurta herhangi bir anabolik diyet için 2 sebepten dolayı vazgeçilmezdir.

1- Yumurta sarısı diyet kolesterol için en iyi kaynaklardan biridir. Kolesterol sadece doğal bir steroid değildir. Aynı zamanda vücuttaki tüm steroid hormonları için öncüdür.

Şimdi bakalım size geri zekalı doktorunuz ” sağlığınızı korumak için” diyet kolesterolü bırak dediğinde aslında neler olur? Birdenbire doğal steroid üretimi öncülerinden vazgeçmiş, hormonsuz kalmış ve bunun neticesinde inanılmaz düşük seviyelerde testosterona sahip olmuş olursunuz. Ve bilin bakalım bu derece düşük testosteron sizin kardiyovasküler sağlığınıza ne yapar? Yavaş yavaş kalp kasınızı parçalayarak sizi öldürür.

Kolesterol aynı zamanda sizin kalp ve beyniniz için temel besindir. Yani özellikle bir erkek düşük kolesterolle oldukça saçma hareketler sergileyebilir.

2- Yumurta beyazı biyoaktif aminoasitler için harika bir kaynaktır ki böylece kas dokusunu oluşturur ve genel sağlık durumunuza da katkıda bulunur. Bu bilgiler 60′ lı 70′ li yılların eski tarz vücut geliştirmecileri tarafından sıklıkla kullanıldı.

Bu moda devam ettiği için çok mutluyum. Aslına bakarsanız kuvvet antrenmanlarımdan sonra herhangi bir protein tozu kullanmak yerine yumurta tüketmeyi daha uygun buluyorum. Çünkü bana kalırsa onlar çok daha güçlü ve besleyiciler.

5- KEREVİZ

celery

Yapılan son araştırmalara göre kerevizin kokusu bile testislerinizi daha fazla testosteron üretmeleri için uyarmaktadır. Buna ek olarak kereviz androstenone ve androstenol denilen iki güçlü doğal steroid ile yüklüdür.

Yetişkin filmleri (!) yıldızı Peter North bir açıklamasında çekimlerden önce performans ve sperm üretimini arttırması için tonlarca kereviz tükettiğini belirtmiştir.

Daha da iyi olanıysa kereviz sapını çiğnerken yaktığınız kalorinin kerevizin kalorisinden daha yüksek olmasıdır.

6- BAKLA

bakla_590_989_07052014

Bakla büyüme hormonu ve dopamin seviyelerini arttırmasıyla ünlüdür ki ikisi de aynı zamanda testosteron seviyelerinizi de arttırır.

Baklanın bu iki hormon seviyesini arttırmasının sebebi içerisindeki doğal bir steroid olan ve dopamin, büyüme hormonu seviyelerini arttırdığı bilimsel olarak onaylanmış yüksek miktardaki L- dopa’ dır.

SONUÇ

Burada saydıklarım sadece benim aklıma gelen 6 besin fakat yüzlerce hatta binlerce besin olabilir.

Bununla beraber soya, şerbetçiotu (birada bulunur), yer elması gibi yüksek miktarda östrojen içeren ve kaçınılması gereken doğal steroidler de vardır.

What’s the first thing that comes to your mind when you hear the word “steroids”? Bet it’s performance enhancing drugs, synthetic injections, and bodybuilders right?

steroids-history-300x239

I’d like to clear up some air with that one as that’s not what they really mean. In fact you’re actually a walking natural steroid factory yourself. You are making steroids naturally in your body 24/7, and your body is using those steroids 24/7.

So in a way you’re using steroids, I’m using steroids, everyone uses steroids, even all the animals and plants use steroids.

What the heck? I don’t use steroids!

Yes you do, your body creates testosterone and that’s a steroid, your body also creates estrogen and that’s also a steroid, cortisol is a steroid, and guess what…

…Cholesterol is also a steroid.

So what’s the stuff that those freakishly huge bodybuilders inject then?

Phil-Heath-posing-front-and-back

Synthetic steroids. They’re the same steroid hormones that your body produces and constantly uses naturally, but in a synthetic form, meaning that they’re made chemically inside a laboratory. That’s why they’re unhealthy and eventually even dangerous, because those synthetic hormones don’t belong in to your body!

Natural steroids on the other hand are pretty amazing. Of course they won’t give you the same effect as huge doses of Dianabol or something similar, but they’re completely natural, which means that there’s no nasty side-effects related to them.

One recent study even found out that the natural plant steroid called ecdysterone, which can be found in Suma root, was more anabolic than methandrostenolone and Dianabol, 2 very powerful synthetic steroids.

Pine Pollen is also filled with natural steroids like: epistestosterone, dehydroepiandrosterone, androsterone, androstenedione, and Brassinolide, and it’s also one of the natural sources of testosterone. That’s crazy if you think about it. As it’s really just pollen from a pine tree!

6 Anabolic Foods for a Killer Anabolic Diet

So let’s figure out the 6 anabolic foods that contain natural steroid alternatives, that our body can utilize as steroids to grow bigger, stronger, and essentially better.

1. Spinach

spinach_popeye

Spinach a natural steroidSpinach contains high amounts of phytoecdysteroids, including ecdysterone and dehydroepiandrosterone which will act as natural steroids in the human body, and in my opinion ecdysteroids are the best kinds of natural steroids in plants.

One recent rat study found out that the rats fed with spinach powder increased their grip strength by 24% when compared to control group, and what’s more interesting is that the rats fed with spinach had more gripping strength than the group fed with synthetic anabolic steroids.

The same study then tested ecdysterone with human cell cultures and found out that those natural steroids actually increased the protein synthesis of the cell by 20% while also decreasing the overall protein degradation.

What’s even better about spinach is the fact that it’s a natural nitrate, known to increase nitric oxide levels in the body, so not only is spinach a natural steroid, it’s also a nitric oxide booster that relaxes your blood veins and arteries improving your blood flow.

Spinach is also rich in multiple vitamins and minerals needed for healthy testosterone production, so I suggest that you pack your fridge full of this natural steroid.

Guess pop-eye really knew it after all!

2. Quinoa

kinoa

Quinoa is filled with natural steroidsQuinoa is a South American plant rich in carbohydrates, which basically means that it should be consumed mainly before bed and after workouts to make sure that you’re not getting the testosterone lowering effects of increased insulin levels, because that would pretty much be counter-effective.

However Quinoa is also rich in ecdysteroids similar to spinach. In fact 50 g’s of this plant will give you 18 mg’s of b-ecdysterone, a very powerful testosterone-like natural steroid.

Quinoa is also rich in steroid like saponins, which are plant steroids known for their effects to increase testosterone and luteinizing hormone (LH). Many recipes usually tell people to wash the plant well or otherwise it will taste bitter. However the bitterness is caused by those strong natural steroid like saponins, and if you bitch about the bitterness and decide to wash the plant, then you’re washing away those saponins too.

Quinoa is also high in multiple testosterone boosting vitamins and minerals, and it’s gluten free, so it’s a good replacement for grains.

3. Wild Oats

wildoat

Natural alternative to steroidsYou may have heard the bodybuilding joke or “meme” called “squats and oats”, but despite being a joke there’s actually quite a lot of truth behind it.

Wild oats are rich in steroid like saponins the same ones as I mentioned above, they’re known for their ability to boost T and LH, and just like above: if you wash your wild oats or try to consume those oats by eating processed oat cereals or anything like that, then the saponins are already gone, so focus on wild organic oats instead.

There’s also this testosterone booster called “Avena Sativa” which is an extract derived from wild oat straws, and it’s scientifically proven to increase your testosterone levels mainly because of the high saponin content.

 

4. Eggs

eggs

Eggs are filled with cholesterol, a natural steroid and part of those natural legal steroidsEggs should be the staple in any anabolic diet for two reasons.

1. Egg yolks are one of the best food sources for dietary cholesterol. Cholesterol might just be the best natural steroid and a precursor for all of the steroid-hormones in the body.

So guess what happens when your idiot doctor tells you to give up dietary cholesterol to “protect” your health? – You suddenly lack the precursor for natural steroids, and guess what that means? – You become hormoneless and end up with extremely low testosterone levels, and guess what the low testosterone does to your cardiovascular health? – It slowly kills you by rupturing your heart muscle.

Cholesterol is also the main nutrient used by your brain and heart for fuel. So lowering your cholesterol levels might as well be the dumbest move ever, especially to a man.

2. Egg whites are a great source for bio-active amino acids (protein), which builds your muscle tissue and improves your overall health quite a bit. This information was generously used by the old-school bodybuilders back in the 60’s and 70’s.

I’m more than happy to continue that trend, as a matter of fact I’m currently not even consuming any protein supplements after strength training. I just gulp down some raw eggs, because they’re much more powerful and nutritious.

5. Celery

celery

Natural muscle building steroids in celery are anabolicAccording to the latest research, even the scent of celery will stimulate your testicles to produce more testosterone, and celery is also known to be laden with two powerful natural steroids called androstenone and androstenol.

Also the popular male adult film star Peter North claims to consume tons of celery before every shoot to improve his performance and sperm production.

What’s even better is that you actually burn more calories chewing a celery stalk than there actually is to the whole thing so you can even snack with celery if you’re doing Intermittent Fasting.

6. Fava Beans

bakla_590_989_07052014

Natural bioidentical hormones in fava beansFava beans are well known for their ability to increase Human Growth Hormone and dopamine levels, both will help you to increase your testosterone levels, because they rise in correlation with it.

The reason why Fava beans will boost those two anabolic hormones lies behind the high content of L-Dopa,a natural steroid and a scientifically proven precursor for dopamine and growth hormone.

Conclusion

Those were only the 6 natural steroids I was able to remember, but actually there’s hundreds if not even thousands of anabolic foods and plants that contain natural steroids and anabolic precursors.

There’s also lots of natural steroids to avoid, foods like soy, hops, and yam for example are known to contain huge amounts of natural estrogens in them so obviously avoiding those as a male will be beneficial for your natural anabolic hormones.

Kaynak/ Source: www.anabolicmen.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>