Yaşlanmak kaçınılmaz bir süreç ve size görüntü haricinde obezite, tip 2 diyabet ve kalp- damar hastalıkları gibi pek çok hastalığı da beraberinde getirme riski taşır.

Tüm bunlara ek olarak yaşlandıkça cildiniz daha ince ve kuru bir hal alır. Bu da ince çizgilere ve kırışıklıklara, cildin renk değiştirmesine, elastikiyet ve sıkılık kaybına ve soluk bir cilde sebep olur.

Zaman zaman cildiniz yaşlanma belirtilerini umduğunuzdan daha erken göstermeye başlar. Çevresel, yaşam tarzına yönelik ve beslenmeyle ilgili faktörler erken yaşlanmaya sebep olabilir. Sonuçta daha yaşlı görünür ve hissedersiniz.

Fakat cildinize özen gösterip, genel sağlık durumunuzu kontrol altında tutar ve bazı günlük alışkanlıklarınızdan uzak durursanız erken yaşlanmanın önüne geçebilirsiniz.

1. Sigara Kullanımı

smoke

Sigara içmenin genel olarak sağlık durumunuza verdiği zarar bilinmektedir. Fakat sigara buna ek olarak cildinizin yaşlanma sürecini hızlandırabilir.

Sigara içerisinde bulunan kimyasallar cilt hücrelerinizi oksijenden mahrum bırakır bu da soluk- pürüzlü bir cilde sebep olur. Sigara kollajen yıkımını tetikleyerek cildin sarkık ve gevşek olmasına bile yol açar.

Aslında sigara ağız çevresinde kırışıklıklara sebep olur.

2007 yılında yayınlanan Dermatolojik Bilimler Dergisi’ nde tütün kullanımının cildi hızla yaşlandırdığı belirtilmiştir. Yani, görünüşüne dikkat eden herkes sigarayı bırakmayı denemelidir.

2013 yılında Plastik ve rekonstrüktif cerrahi sigara içen ve içmeyen ikizler üzerinde sigaranın yol açtığı yüzsel değişimler hakkında bir çalışma yapmış ve bunu yayınlamıştır. Buna göre sigara kullanımı ikizlerin yüzlerinde 5 yıllık fark ortaya koymuştur.

İster kendiniz kullanın ister kullanan birinin yanında bulunun sigara cildiniz için son derece zararlıdır. Sigaryı bırakmak veya kullanan kişilerin yanında bulunmamak cilt sağlığınızı düzeltebilir. SkinMED Dergisinde 2010 yılında yayınlanan çalışmaya göre sigarayı bırakmak cilt durumunuzu düzeltir ve her şeyin ötesinde cilt yaşlanma etkilerinin önüne geçer.

2. Aşırı Alkol Tüketimi

alkol

Alkol doğal idrar söktürücüdür ve eğer ki aşırı miktarda tüketirseniz sizi susuz bırakır. Susuz kalmak yani dehidrasyona uğramak cildin doğal nemini azaltır ve böylece olduğunuzdan daha yaşlı görünürsünüz.

Aşırı alkol tüketimi özellikle A ve C vitamini gibi gerekli besinleri vücudunuzun daha az almasına yol açar. Bu antioksidan vitaminler cildiniz daha canlı ve esnek görünmesi için gereklidirler.

Buna ek olarak yanaklarda ve burunda görülen akneye benzer bir deri hastalığı olan acne rosacea’ yı tetikler.

Yüksek miktarda alkol alımı cilt kanserine bile yol açar.

2014 yılında yayınlanan kanser sebepleri ve kontrol etme yöntemleri çalışmasına göre geçici- sürekli yüksek alkol alımı ki bu beyaz şarap veya likör dahi de olsa cilt kanseri riskini arttırmaktadır.

Bu tamamen içkiyi bırakmanız anlamına gelmez. Sadece orta seviyede veya ara sıra tüketilmesi gerektiğini vurgular.

Amerikan Kalp Vakfı’ na göre erkekler günlük 1-2 kadeh kadınlarsa 1 kadehle sınırlandırmalıdır. (1 kadeh= 500 ml bira veya 120 ml şarap)

3. Kin Tutmak

grudge

Bağışlamak çoğumuzun yapılması gerektiğini düşündüğü fakat pratikte uygulayamadığı bir şeydir. Bir durum veya kişiye karşı kin tutmak sağlığınız ve cildiniz için iyi değildir.

Eğer affetmeyi başaramıyorsanız bu hayatınıza ekstra bir stres yükler ve bu da kortizol hormonu seviyelerinizi arttırır. Kortizol yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve kilo alımına öncülük eder.

Stres daha çatık kaşlı olmanıza yol açarak alın çizgilerine sebep olur.

Davranışsal Tıp Dergisi’nde yayımlanan 2005 tarihli bir bir çalışma bağışlama eksikliği ve stres azaltma arasındaki bağlantıyı vurguladı. Stres çok sayıda sağlık sorunlarının en sık nedenidir ve ayrıca yaşlanmaya da katkıda bulunur.

Eski bir kinin sizin gençliğinizi alıp gitmesine izin vermeyin. Daha iyi zihinsel ve fiziksel bir durum için bağışlamayı deneyin.

4. Güneşe Maruz Kalmak

basal-skin-cancer

Güneşi teninizde hissetmek her ne kadar harika da olsa düzenli olarak ve uzun süreli güneşe maruz kalmak cildiniz için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir.

Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına uzun süreli maruz kalma koyulaşmış, kösele gibi görünen bir cilde neden olur, cilt hücrelerini ve kan damarlarını zayıflatır. Hatta pigmentasyona, daha az cilt elastikiyetine ve cilt dokusunun bozulmasına yol açar.

Bununla beraber cilt kanseri riski de ciddi oranda artar.

2013 yılında Klinik, Kozmetik ve Araştırmaya Yönelik Dermatoloji Dergisi’ de yayınlanan çalışmaya göre yüzsel yaşlanma sebeplerinin % 80′ ini güneşe maruz kalmak oluşturmaktadır.

Çiller kahverengi güneş lekelerine dönüşür, cilt daha kuru ve kösele gibi bir görünüm alır ve kırışlık ve sarkmalar artar.

Güneşe çıkmadan önce şapka takın, bir kıyafetle örtünün ve 30 faktör veya üstü bir güneş koruyucu kullanın.

Güneş kremini yıl boyunca kullanmalısınız. Eğer bronz görünümden hoşlanıyorsanız güneşe maruz kalmak yerine bronz etkisi yaratan kremler kullanın.

Eğer güneşten hasar görmüş bir cildiniz olduğuna inanıyorsanız mevcut hasarı düzeltmek için doktora başvurun.

5. Çok Az Uyumak

t1larg.night.work.ts

Sadece bir gecelik kötü uyku bile sizi yorgun hissettirir ve gösterir. Göz altlarınızda koyu halkalara ve torbalara neden olur. Bir de bu durumun sürekli olduğunda cildinizdeki etkisini düşünün.

Uyku yoksunluğu çeşitli şekillerde cilt hasarına neden olabilir. Her şeyden önce, kortizol seviyesini arttır ve bu da iltihabi bir duruma yol açar. İkincisi, cilt yaşlanmasına neden olan zayıf kollajen durumunu tetikleyebilir.

Üniversite Hastaneleri Olgu Tıp Merkezi tarafından 2013 yılında yapılan çalışması uyku kalitesinin cilt durumu ve yaşlanma üzerindeki etkilerini ortaya koymuştur. Bu çalışmaya göre az uyuyan kişiler artan cilt yaşlanma belirtileri ve çevresel stres faktörlerine karşı daha geç toparlanma göstermiştir.

Geç saatlere kadar ayakta kalmak eğlenceli olabilir fakat sizi yaşınızdan daha yaşlı gösterebilir.

Güzel ve kusursuz bir cildin tadını çıkarabilmek için uykuya öncelik verin ve günde 7- 9 saat uyumaya özen gösterin.

Bununla beraber tüm gece boyunca aynı tarafa doğru yatmaktan kaçının çünkü bu yüzünüzde çizgi oluşmasına sebep olacaktır. Saten yastık kılıfları bu durumun önüne geçebilir.

6. Şekere Düşkünlük

hqdefault

Şekerle dolu bir beslenme düzeni bel çevrenizde ve kilonuzda artışa yol açabilir. Hatta hızla yaşlanmanıza bile sebep olur. Cildinizi soluk ve kırışık yapar.

Buna karbonhidratların kollajen ve elastin proteinlerine tutunarak onlara zarar verdiği glikasyon denilen işlem sebep olur. Bu proteinler cildin pürüzsüz ve esnek kalması için gereklidirler.

2009 yılında yapılan bir çalışma şeker tüketimi ve yaşlanmayla ilgili hastalıklar arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koymuştur.

Aslında, şekerli içecekler tüketmek obezite, diyabet ve kalp krizine öncülük eder. Amerikan Halk Sağlığı Bülteni’ nde 2009 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre şekerli içecekler yaşlanma hızınızı arttırabilir.

Eğer şekere düşkün bir kişiyseniz bunu diyetinizden kaldırmak kolay olmayacaktır. Ancak işlenmiş şekerlerden mümkün olduğunca uzak durup şeker krizlerinizi meyve gibi doğal tatlılarla geçiştirmek yararınıza olacaktır.

Acı çikolatayı da tercih edebilirsiniz çünkü yüksek antioksidan içeriğiyle sağlığınız için faydalıdır.

7. Stres

stres

Hiç stresliyken daha çatık kaşlı olduğunuzu farkettiniz mi? Ve çatık kaşlı olmak görünüşünüz için iyi değildir. Zamanla yüzünüzdeki kaslar bu ifadeye uyum sağlar ve bu da alında sizi daha yaşlı gösterecek çizgilere sebep olur.

Stres hücresel düzeyde bile cilt yaşlanmasına neden olan olayları başlatma ve sürdürmede önemli bir rol oynar. Stres kollajen yıkımına katkıda bulunur, DNA’ ya zarar verir ve erken yaşlanma işaretlerini tetikleyen proenflamatuar aracıların (sitokinler), serbest bırakılmasını teşvik eder.

2014 yılında yayınlanan bir çalışmada beyin ve cildin nasıl iletişim halinde olduğu, cildin endokrin ve bağışıklık sistemlerini aktive ederek strese nasıl tepki verdiği ve kronik stresin cilt sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri öne çıkarılmıştır.

Bununla beraber stres yüksek tansiyon, obezite ve kalp hastalığı gibi pek çok kronik hastalık için de genel bir risk oluşturur.

Cildiniz için hiçbir şey sürekli olarak yaşanan endişe ve stresten daha kötü değildir. Stresi tamamen hayatınızdan çıkaramazsınız fakat en azından yoga, meditasyon ve bunun gibi başka rahatlama teknikleriyle onu yönetmeyi öğrenebilirsiniz.

8. Uygun Olmayan Cilt Bakımı

toot_1ead80ee1b-550x264

Cildinizi sağlıklı ve kusursuz bir halde tutabilmek için bakım uygulamanız şarttır. Farklı cilt tipleri farklı tedaviler gerektirir ve bu yüzden cilt tipinizi bilmeniz gerekmektedir.

Cilt tipinize bakmaksızın her egzersizden veya terledikten sonra ve bunun haricinde  her gün en az 2 kez yüzünüzü yıkamalısınız. Yüzünüzü nazik bir şekilde yıkamak kir, makyaj ve bunun gibi maddeleri arındırmada etkilidir.

Bununla beraber yatmadan önce makyajınızı temizlemeyi unutmayın. Makyaj malzemelerindeki kimyasallar gözeneklerinizi tıkar ve yaşlanmanıza sebep olur. Bununla beraber minimum düzeyde makyaj yapmakta önemlidir.

Haftada bir kez ölü derilerinizden kurtulun. Ancak sertçe ovmak cildinize zarar vererek yaşlanma sürecinizi hızlandırabilir bu sebeple nazik davranın. Ayrıca nem dengenizi korumaya dikkat edin.

Göz çevresi gibi hassas bölgelere kirli elinizle dokunmayın. Ayrıca göz çevresi gibi bölgeleri ovmaktan, çekiştirmekten uzak durun çünkü bu göz halkalarının daha belirgin hale gelmesine sebep olur.

9. Tembellik

coach-potato-659x273

TV karşısında saatler geçirerek obezite ve diğer sağlık problemlerine katkıda bulunan bir kişi olmak yerine günlük hayatınızın bir parçası olarak egzersiz yapın.

Egzersiz kaslarınızı geliştirir ve cildiniz için gerekli besinleri kan akışını arttırarak ona verir.

Bunun cilt üzerinde gençleştirici etkisi vardır. Ayrıca, egzersiz herhangi bir yaşta, genç görünmek ve hissetmeye yardımcı olur, enerji dolu olmanızı sağlar.

Egzersiz aynı zamanda kalp hastalıklarını uzak tutar, iltihaplanmayla ve beyin sisiyle savaşır, sizi yaşlı gösterecek Tip 2 diyabet ve bunun gibi sağlık durumlarını önler.

Sedanter yaşam tarzınıza ara verin ve hareketlenin. ACSM günde 30 dakika orta yoğunlukta egzersizi önermektedir.

Yüzme, yürüme, bisiklet veya dans gibi hoşunuza giden herhangi bir aktiviteyi seçebilirsiniz.

10. Sağlıksız Besinlerle Hayatını Geçirmek

unhealthy-food-1396551439-b68002a4

Tükettiğiniz besinlerin cildiniz üzerinde direkt bir etkisi vardır. Bu yüzden beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz.

Bitkisel yağlar, margarin, kırmızı et, beyaz ekmek, şekerli gıdalar, işlenmiş yiyecekler gibi iltihap yapıcı besinlerden uzak durun. Bu besinler vücudunuzda iltihaplanmaya sebep olur ve cilt ve vücudunuzu hızla yaşlandırırlar.

Keten tohumu, keten tohumu yağı, zeytin yağı, avokado, somon gibi omega 3 yağları açısından zengin besinleri tüketin. Bu gıdalar hem iltihaplanmayla savaşarak kronik hastalıkların önüne geçer hem de cildinizi yumuşak ve esnek tutar.

Günlük olarak taze meyve ve sebze tüketin. Meyve ve sebzeler çinko, selenyum, c vitamini ve beta karoten açısından zengindir ve vücudun kollajen üretimine yardımcı olurlar.

Bununla beraber proteince zengin besinler tüketin. Düşük protein alımı cildinizde yırtıklara ve kırışıklıklara sebep olur. Yumurta, tavuk, kırmızı et ve fasulye gibi besinler iyi protein kaynaklarıdır.

Abur cuburdan uzak durun. Bu besinlerdeki sodyum, kolesterol ve yağ seviyesi sadece cildiniz için değil genel olarak tüm sağlık durumunuz için tehlikelidir.

Son olarak vücudunuzu her zaman sulu tutun. Uygun miktarda suyu mutlaka her gün tüketin ve daha genç görünen cildinizin tadını çıkarın.

Aging is inevitable. It also brings with it several types of health problems including obesity, Type 2 diabetes, and cardiovascular disease.

Plus, with age, the skin becomes thinner and drier. This leads to fine lines and wrinkles, increased pigmentation, loss of elasticity and firmness, and dull skin.

At times, body starts showing aging signs sooner than you might expect. Several environment, lifestyle and dietary factors can cause premature aging. This makes you look and feel older, faster.

But by taking care of your skin and overall health, and avoiding certain day-to-day habits, you can prevent premature aging.

habits that make you age faster

Here are the top 10 habits that make your skin age faster.

1. Smoking

smoke

It is a known fact that smoking harms your health in many ways. But smoking can also accelerate the aging process of your skin.

The harmful chemicals in cigarette smoke chronically deprive your skin cells of oxygen, which can lead to pale, uneven coloring. It even triggers the breakdown of collagen and can cause loose, saggy skin.

In fact, the whole process of smoking can cause deep wrinkles around the mouth.

A 2007 study published in the Journal of Dermatological Science reports that smoking tobacco leads to accelerated skin aging. So, those who are more concerned about their appearance should try to stop smoking.

Later, a 2013 study published in Plastic & Reconstructive Surgery highlighted the facial changes caused by smoking between smoking and nonsmoking identical twins.

The study notes a 5-year difference in smoking history can cause noticeable differences in facial aging in twins.

Whether you smoke or you spend time with a smoker, cigarette smoke is bad for your skin.

By quitting smoking and avoiding secondhand smoke, you can restore your skin’s health. A 2010 study published in SKINmed Journal reports that quitting smoking improves skin conditions and, above all, skin-aging effects.

2. Drinking in Excess

alkol

Alcohol is a natural diuretic, so when you drink in excess it causes dehydration. Dehydration depletes the natural moisture from your skin, which automatically makes you look older than your age.

Excess alcohol intake causes a depletion of healthy nutrients in your body, particularly vitamins A and C. These antioxidant vitamins are essentail for maintaining vibrant and supple skin.

Plus, excessive alcohol intake is one of the triggers for rosacea outbreaks.

High alcohol intake is even associated with skin cancer.

A 2014 study published in Cancer Causes and Control reports that higher current alcohol intake, higher lifetime alcohol intake and even a higher preference for white wine or liquor were associated with increased risk of melanoma and non-melanoma skin cancer.

This does not mean that you cannot enjoy having a drink at all. Just drink in moderation or occasionally.

According to the American Heart Association, men should limit themselves to 1 to 2 drinks a day, and women to 1 drink a day (1 drink is 12 ounces beer or 4 ounces of wine).

3. Holding Grudges

grudge

Forgiveness is something most of us believe in, but we don’t always practice it. Holding grudges against any person or situation is not good for your health as well as appearance.

If you are not able to forgive, you are adding more stress to your life, which boosts your level of the hormone cortisol. Cortisol leads to weight gain, high blood pressure and high blood sugar.

Stress even leads to more frowning, one of the key causes of wrinkles on the forehead.

A 2005 study published in the Journal of Behavioral Medicine highlighted the link between lack of forgiveness and reduction in stress. Stress is a common cause of a lot many health problems and also contributes to aging.

Do not allow an old grudge to sap your youthfulness. Practice forgiveness and experience better mental and physical well-being.

4. Sun Exposure

basal-skin-cancer

No matter how amazing the sun feels on your body, regular and prolonged exposure to sunrays is one of the worst things you can do for your skin.

Long-term exposure to harmful ultraviolet (UV) rays of the sun weakens your skin cells and blood vessels, which causes a tanned, leathery-looking skin. It even leads to pigmentation, reduced skin elasticity and a degradation of skin texture.

Also, the risk of skin cancer is significantly higher due to sun exposure.

A 2013 study published in Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology states that UV exposure seems to be responsible for 80 percent of visible facial aging signs.

Freckles can turn into brown sun spots, the skin takes on a dry, leathery appearance, and wrinkles and sagging increase.

Before going out in the sun, protect your skin by wear a hat, covering up with clothing and using sunscreen that is broad-spectrum, SPF 30 (or higher).

You should apply sunscreen throughout the year. If you like a tanned look, apply a self-tanner rather than soaking up the sunrays.

If you are worried about sun-damaged skin, consult a doctor to reduce existing damage.

5. Too Little Sleep

t1larg.night.work.ts

Just one night of bad sleep can make you look and feel tired. It can even lead to dark circles and bags under your eyes. Now, imagine what lack of sleep for days can do to your skin appearance.

Sleep deprivation can cause skin damage in several ways. First of all, it can increase your cortisol level, which in turn can worsen inflammatory conditions. Secondly, it can cause poor collagen formation, which leads to skin aging.

In a 2013 study by the University Hospitals Case Medical Center, physician-scientists found that sleep quality impacts skin function and aging.

According to this study, poor sleepers had increased signs of skin aging and slower recovery from several environmental stressors, such as disruption of the skin barrier or UV radiation.

Staying up late can be fun, but burning the midnight oil can make you look older as you age.

To enjoy beautiful and flawless skin, make sleep a priority and try to get between 7 and 9 hours of sleep per night.

But avoid sleeping too long on one side of your face, as it can cause wrinkles and sleep lines. Also, use a satin pillow case to avoid fine lines and wrinkles.

6. Feeding Your Sweet Tooth

hqdefault

A sugar-packed diet can take a toll on your waistline and weight. It can even accelerate the skin-aging process. It can make your skin dull and wrinkled.

This happens due to the process known as “glycation”, in which sugar attaches to and damages proteins like collagen and elastin. These proteins are needed to keep skin smooth and flexible.

A 2009 study published in PLoS Genetics shows a connection between a rise in age-related diseases and over-consumption of sugar.

In fact, drinking sugary sodas can lead to obesity, diabetes and heart attacks. According to a 2014 study published in the American Journal of Public Health, drinking sugary sodas may also speed up your body’s aging process.

Removing sugar from your diet is not easy if you have a sweet tooth. But you can definitely try to avoid processed sugar and opt for natural fruits to satisfy your cravings for sweets.

You can even opt for dark chocolate, which is good for your health due to its high antioxidant content.

7. Stress

stres

Have you ever noticed that you frown a lot when you’re feeling stressed? Frowning is not good for your appearance.

Over time, the muscles in the face actually conform to that movement. This leads to wrinkles on the forehead, which make you look older.

Stress even plays a key role in initiating and driving events that cause skin aging at the cellular level. Stress contributes to breakdown of the collagen, damages DNA and promotes the release of pro-inflammatory mediators (cytokines), which trigger premature aging signs.

A 2014 study published in Inflammation Allergy and Drug Targets highlights how the brain and skin communicate with each other, how the skin reacts to the stress by activating the endocrine and immune systems, and the negative impact of chronic stress on skin health.

Also, stress is a common risk factor for several chronic diseases including high blood pressure, obesity and heart disease.

Nothing takes its toll on your skin faster than constant worry, anxiety or stress. Stress will never go away completely, but you can manage it and reduce the effects through meditation, yoga, gentle exercise and other relaxation techniques.

8. Improper Skin Care

toot_1ead80ee1b-550x264

To keep your skin healthy and flawless, it is essential to follow a proper skin-care routine. Different skin types need different types of treatment, thus it is necessary to know your skin type to help learn how to take care of it.

Irrespective of your skin type, you must wash your face twice a day as well as after exercise or whenever you’ve been sweating.

Sweating irritates the skin and can cause skin problems. Gentle washing will help remove dirt, makeup and other substances without irritating your skin.

Also, never forget to remove your makeup before going to bed. The chemicals in makeup can block the skin pores and lead to aging signs. It is also important to use minimal makeup.

Make sure to exfoliate your skin gently once a week to get rid of dead skin cells. Scrubbing harshly can irritate your skin and accelerate skin aging. Also, keep your skin well-moisturized to give it a more youthful appearance.

Do not touch your face, especially the sensitive skin around your eyes, with dirty hands. Also, give up the habit of rubbing, pulling or tugging on the delicate skin around your eyes as it may make your dark circles appear more noticeable.

Always use the right makeup products for your skin type.

Avoid using conventional skin-care products, as they contain sulfates, parabens and phthalates — chemicals that alter your hormones and accelerate aging. Try switching to natural alternatives for glowing, youthful skin.

9. Being a Couch Potato

coach-potato-659x273

Instead of being a couch potato and increasing your risk of obesity and other health problems, make exercise a part of your daily life.

Exercise helps tone your muscles and gets your blood flowing so that your skin gets all the necessary nutrients.

This has a rejuvenating effect on the skin. Plus, exercise provides you with lots of energy that helps you look and feel younger, at any age.

Exercise even staves off heart disease, keeps stress at bay, fights brain fog, reduces inflammation, and prevents Type 2 diabetes and other chronic conditions that crop up with age.

Take a break from your sedentary lifestyle and get moving. The American College of Sports Medicine recommends 30 minutes of moderate exercise most days of the week.

Choose any activity you enjoy – walking, swimming, cycling or dancing.

10. Surviving on Unhealthy Food

unhealthy-food-1396551439-b68002a4

The food you eat has a direct impact on how your skin looks and the overall health of your body. If you wish to delay the aging process, you need to pay attention to your diet.

Avoid inflammatory foods, such as vegetable oils, margarine, red meats, white bread and sugary, processed foods. These foods can cause inflammation in your body, which may acclerate skin as well as overall aging.

Eat foods rich in omega-3 fatty acids, such as flaxseeds, flaxseed oil, avocados, salmon and olive oil. These foods help fight inflammation to prevent chronic diseases and also keep your skin soft and supple.

Eat plenty of fresh fruits and vegetables daily. Fruits and vegetables are abundant in zinc, selenium, vitamin C and beta-carotene, which aid the body’s production of collagen.

Also, eat protein-rich foods, as low protein intake can cause tears, wrinkles and cracks in the skin. Good sources of protein include eggs, lean meat, poultry and beans.

Say no to junk food. The unhealthy levels of sodium, fat and cholesterol in these foods are not good for your skin as well as overall health.

Lastly, do not ignore the importance of keeping your body hydrated. Drink an ample amount of water each day to prevent dehydration and to enjoy younger-looking skin.

Resources/ Kaynaklar:
http://www.top10homeremedies.com/
http://www.jdsjournal.com/article/S0923-1811%2807%2900321-0/abstract
http://journals.lww.com/plasreconsurg/Abstract/2013/11000/Facial_Changes_Caused_by_Smoking___A_Comparison.10.aspx
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20839421
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24173533
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15957571
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21706213
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3790843/
https://www.sciencedaily.com/releases/2013/07/130723155002.htm
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2009-03/uom-nss030509.php
http://ajph.aphapublications.org/doi/abs/10.2105/AJPH.2014.302151
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4082169/
Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>