Son bir kaç ay içerisinde diyet ve egzersiz sisteminizi arttırmış olmanıza rağmen halen sonuçlardan memnun değilseniz artık kafa karışıklığınızı giderme zamanı geldi! Bazı şeyleri -istikrarlı olarak egzersizlerinizi değiştirmek, uykuya daha fazla özen göstermek, yeterli miktarda su tüketmek ve hile öğünlerini en aza indirmek gibi- gözden kaçırmak amaçlarınıza ulaşmanızı engelliyor olabilir.

1- Çok Fazla Kardiyo Yapmak

image-1

Kilo kaybı için kardiyo yapmak gerekli değildir. Basit olarak söylememiz gerekirse kilo vermek için tükettiğinizden çok kalori harcamanız gerekir. Yani eğer diyetinizi iyice sıkılaştırdıysanız ve her gün koşu bandında kendinizi parçalıyorsanız, yağ yerine kas kaybediyor olabilirsiniz. Bir antrenman ve beslenme günlüğü tutmak tahminlerin önüne geçerek neyin yapılıp neyin yapılmaması gerektiğini size anlatabilir ve bu açıdan kritik bir öneme sahip olabilir.

2- Gizli Şekerler Diyetinize Sızabilir

hidden-sugar-meals-infographic

Dünya Sağlık Organizasyonu’ na göre bir kişinin günlük kalori tüketiminin % 5′ e kadarı şekerden karşılanmalıdır. Şu andaysa bu miktar ortalama % 18 kadardır. Muhtemelen siz şeker tüketimi olarak genele göre daha dikkatli davranıyorsunuz -sırtınızı sıvazlamaya devam edin- ancak kazançlarınız (ya da kayıplarınız) gizli şekerler tarafından sabote ediliyor olabilir.

Örnek vermek gerekirse salata ve tavuk güzel yiyecek alternatifleri olabilir ta ki siz onları şekerli salata soslarıyla süsleyene kadar. “Bu çabucak eklenebilen gizli şekerler yağ yakımınızı engeller. ” diyor beslenme uzmanı JJ Virgin.” Şeker tadı olmasa bile yine de fruktoz ve diğer tip şekerler içerebilirler.”

Şekerli soslar yerine sirke bazlı sosları deneyin.

3- Testosteron Oranınız Düşük

LowT_370x220

“Erkeklik Hormonu” olarakta bilinen testosteron bir erkeği erkek yapan şeydir. Erkeklerin yüzündeki, göğsündeki ve genital bölgesindeki kılların uzamasına destek olur. Cinsel istekten de yine testosteron sorumludur. Düşük testosteronla ilişkili olaylardan bir kaçı bitkinlik, düşük enerji seviyeleri, azalan kuvvet ve artan karın yağıdır. Kısacası bir erkeğin definasyon olmasına engel olan her şey!

Dr. Raskin “Pek çok tiroid sorunu veya düşük testosteron seyivesine sahip olan hastam var ve bunlar hayallerindeki fiziğe ulaşmadan önce tıbbi müdahele almak zorundalar. Bu hastaların hormon eksiklikleri giderildiğinde sonuç çok daha hızlı geliyor.”

4- Antrenmandan Sonra Esneme Yapmıyorsunuz

Muscle-factory

Konu kas yorgunluğunun giderilmesi olduğunda antrenmandan sonra esneme yapılmasının sonuç verip vermeyeceği halen tartışılan bir konu ancak antrenman sonrası esneme esnekliği ve hareket açıklığını (ROM) arttırabilir. Peki bu neden önemli? Çünkü hareket açıklığını ve esnekliği arttırmak kas, eklem ve bağ dokularınıza sağlıklı kalma imkanı sağlar, sportif performansınızı arttırır ve sakatlanma riskinizi azaltır ve böylece antrenman yoğunluğunuzu arttırarak daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

5- Çok Fazla “Temiz” Besleniyorsunuz

Clean-Eating-vs-IIFYM-Pros-and-Cons-Debate-Variety

Elbette sebze ve meyveyle beslenmek şişeleri devirmekten ve cips yemekten çok daha iyidir. Fakat hiçbir besin “Sınırsız” tüketilemez. Bunun anlamı şudur: Porsiyonlar kas kazanma veya kilo kaybetme amacına uygun miktarda kalori içermelidir. Abur cubur veya sağlıklı yiyecek olsun eğer tükettiğinizden daha fazla kalori alıyorsanız bu fazlalık yağ olarak depolanacaktır.

6- Stres Yönetiminde Başarısızsınız

stress

Kronik stres iştahta azalmaya, kilo alımına, kas kaybına ve çok daha kötüsü seks dürtüsünde düşüşe sebep olabilir. “Eğer egzersiz rutininiz üzerindeki değişiklikler kilonuza olumlu olarak yansımıyorsa duygusal sağlığınızı gözden geçirin” diyor kilo yönetim uzmanı ve Hayat Zor, Beslenmek Kolay kitabının yazarı Linda Spangle. “Masaj veya bu tarz rahatlatıcı egzersizlerle vücudunuzu ve zihninizi dinlendirmeye çalışın.”

7- İlaçlarınız Önünüzde Duruyor

Antidepresan-Hapları-Hangileridir

Her Amerikalının 10′ da 1 ‘ i Lexapro, Paxil, Prozac, Zoloft gibi antidepresan ilaçlar kullanıyor ki bunlar kilo alımına yol açıyorlar. “İlaç kullanan müşterilerim ki buna anti depresanlar da dahil arzu ettikleri vücuda kavuşmadan önce ilaç tedavilerini değiştirmek zorunda kalıyorlar.” diyor Dr. Ramon Raskin.

8- Hızlı Kilo Verdiren Diyetlere Güveniyorsunuz

crash-diets

Agresif diyetler sizi daha kıza bir sürede daha ince bir hale getirebilir fakat kendinizi kandırmayın aslında yağ kaybetmiyorsunuz veya vücudunuza iyilik yapmıyorsunuz. Oruç tutma veya detoks gibi diyetler gibi hızlı kilo verdiren yöntemler besin eksikliğine, metabolizma yavaşlamasına, kalp sağlığında olumsuz etkilere sebep olabilrler ve hatta kilo alımını tetikleyebilirler.

If you’ve upped your diet and training regimens these past few months but still aren’t satisfied with the results you’re seeing, now’s the time to iron out the kinks. Skirting the obvious — changing your workouts consistently, adopting better sleep hygiene, staying hydrated, and keeping cheat meals to an absolute minimum — these eight things can also hinder your goals of getting as shredded as possible.

1- You’re Doing Too Much Cardio

image-1

Cardio isn’t necessary for weight loss. To lose weight you simply have to burn more calories than you consume. So if you’ve tightened the screws on your diet and you’re still killing it on the treadmill you could be burning muscle instead of fat. This is when keeping a food and training log can be a crucial component that removes guesswork about what’s working, what’s not, and what needs to be tweaked.

2- Hidden Sugars Are Infiltrating Your Diet

hidden-sugar-meals-infographic

Sugar should make up five percent of a person’s daily calorie consumption, according to the World Health Organization. Currently the national average is about 18 percent. You’re probably stricter with your sugar intake than the masses — go ahead and pat yourself on the back — but your gains (or losses) can still be hindered by eating too many foods with hidden sugar.

For example, salad and chicken are great food choices, until you drown the ruffage in high-calorie salad dressing or bathe your bird in sugary sauce. “Those hidden sources of sugar add up quickly, stalling fat loss,” says nutritionist JJ Virgin, author of the forthcoming book The Virgin Diet Cookbook. “Even if they don’t taste sweet, the food still might contain fructose and other sugars.”

Try dipping the tines of your fork into the dressing instead of dumping it onto your salad. With chicken, replace molasses or sugar-laden sauces (like BBQ sauce) with vinegar-based hot sauce.

3- You Have Low T

LowT_370x220

Testosterone is known as the “male hormone,” and it’s essentially what makes a dude a dude. It enables guys to grow hair on their chests, faces, and, uh, down there. It’s also responsible for libido. A few things associated with low T include fatigue, depleted energy levels, reduced strength and muscle mass, and an increase in abdominal fat. Basically, a whole lot of awful for someone looking to get ripped.

“I have a vast number of patients with thyroid disorders, or men with low testosterone, who need to have their medical issues addressed before they can achieve their goals with respect to their ideal body,” explained Dr. Raskin. “Once these hormone deficiencies are corrected, changes can happen fast.”

4- You Skip Post-workout Stretches

Muscle-factory

Whether or not stretching is beneficial when it comes to reducing muscle soreness is a hotly debated subject, but a post-workout stretch can improve flexibility and range of motion (ROM). Why is that important? Because being more flexible and increasing your ROM can help your muscles, joints, and connective tissue remain healthy, enhance athletic performance and reduce risk of injury so you can level up your workouts and achieve greater results.

5- You’re Consuming Too Much “Clean” Food

Clean-Eating-vs-IIFYM-Pros-and-Cons-Debate-Variety

Obviously filling up on fruits and veggies is better for you than feasting on Skittles and Funyons. But no food is “free.” Meaning, portions must be in concert with the amount of calories your body requires to yield a desired result, like losing weight or packing on muscle. That said, whether it’s junk food or health food, if consuming it edges you to the point where you’re taking in more calories than you’re burning, those excess calories will be stored as fat.

6- You’re Mismanaging Stress

stress

Chronic stress can cause an increase in appetite, weight gain, loss of muscle mass, and perhaps worst of all, a diminished sex drive. “If changes to your exercise routine aren’t having a positive affect on your weight, take a look at your emotional health,” says weight-management coach Linda Spangle, RN, MA, author of Life is Hard, Food is Easy. “Plan to get a massage or do some relaxation exercises to help calm your body as well as your mind.”

7- Your Medications Are in the Way

Antidepresan-Hapları-Hangileridir

One in 10 Americans is on antidepressant medications, and some mood meds like Lexapro, Paxil, Prozac, and Zoloft have been linked to weight gain. “I have a number of patients who are on medications, including anti-depressants, who need to change their medications before they can reach their desired body type,” said Dr. Damon Raskin.

8- You’re Relying on Crash Diets

crash-diets

A crash diet can make you appear slimmer in the short term, but don’t be fooled — you’re not actually losing fat. And you’re not doing your body any favors. Fasting or detoxing to induce rapid weight loss can lead to nutrient deficiencies, a slow metabolism, negatively impact your heart health, and even trigger weight gain.

Kaynak/ Source: flexonline.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>