Muz dünyanın en besleyici ve sevilen meyvelerinden biridir. İstatistiklere göre Amerikan Halkı’ nın (Amerikan Halkı çünkü İngilizce’ den çeviriyorum:)) % 96′ sı ayda bir kez muz satın almakta ve yıllık olarak kişi başına düşen muz tüketimi yaklaşık 13 kg.

Bununla beraber çoğumuz bu lezzetli meyvenin sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden haberdar değiliz. Muz C, A, B vitaminleri, potasyum, protein, demir, diyet lif ve karbonhidrat yönünde son derece zengin bir meyvedir.

Ayrıca, sakaroz, glikoz ve fruktoz içeren ve tüketildiğinde yararlı olan doğal şekerler ihtiva etmektedir. Aynı zamanda güçlü anti oksidan etkisi olan kateşin ve dopamin yönünden de son derece zengindir.

Fakat muhtemelen siz olgun muzun daha iyi sonuçlar verdiğinin farkına varmadınız. Benekli olgun muzların kanseri önlediği ortaya çıkmıştır.

Japon araştırmacılar olgun muzun kanserle savaştığını ispatlamışlardır. Tükettiğiniz muz çilli bir hale geldikçe anti oksidan seviyeleri artmakta, bağışıklık sisteminizi güçlendirmekte ve beyaz kan hücreleri seviyenizi yükseltmektedir.

figherbanana

Aslına bakarsanız olgun muzlar kardeşleri yeşil muzlara oranla beyaz kan hücrelerinin kanserle savaşma potansiyellerini arttırma yönünden 8 kat daha etkilidir.

spotted vs

Pekala, 1 ay boyunca düzenli olarak günde 2 muz tüketirseniz neler olur?

Sindirim Fonksiyonlarında Artış

bananas-bathroom

Muzun mide yanması, ishal ve kabızlık üzerinde olumlu etkileri vardır. Bununla beraber reflü hastalarının %1′ lik bir diliminde durumu daha kötü hale getirdiğine yönelik bir sonuçla da karşılaşılmıştır.

Diyabette Stabilizasyon

diabetes5

Muz C Vitamini, potasyum ve diyet lif açısından zengindir ki bu açıdan diyabet yönünden dikkate değerdir. Lif yönünden zengin beslenme insülin seviyelerini arttırır ve bu sebeple muz belirgin şekilde bu durumu desteklemektedir. Şunu da aklınızdan çıkartmayın ki muz yüksek miktarda karbonhidratta içermektedir.

Kalp Sağlığı

heart-health-140203

Muz vitamin C, B6, potasyum ve lif bakımından zengin bir kaynak olduğundan dolayı bu kalp damar sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Araştırmalar günlük olarak 4069 mg potasyum tüketilmesinin 1000 mg tüketilmesine kıyasla iskemik kalp hastalıklarına yakalanma oranında %49 düşüş sağladığını ortaya koymaktadır. Bununla beraber muz felç riskini de azaltmaktadır.

Yüksek Tansiyonda Düşüş

lower blood

Muz içerdiği tuzun vücut üzerindeki etkilerinde dengeleyici etkisi olan potasyum sebebiyle yüksek tansiyonda belirgin bir düşüş sağlar. Kısacası vücudumuz kan basıncını belirli bir seviyede tutabilmek için dengeli bir potasyum ve tuz dengesine sahip olmalıdır ve muz bunu yapabilir.

Hafıza ve Ruh Hali Üzerinde Olumlu Etkiler

brain

Muz dünyanın bir numaralı beyinsel fonksiyonlara destek yiyeceği olabilir. Uygun nörolojik işleyiş için gerekli besinleri sağlayarak odaklanma ve bellek gibi önemli bilişsel fonksiyonları düzenler, ruh hali ve iştahı kontrol altında tutar.

Bananas are among the most nutritious and favorite fruits worldwide. Bananas are commonly consumed due to their amazing properties, so according to statistics, around 96% of the households in the United States buy these fruits at least once a month, and the average person eats 27 pounds of bananas annually!

However, the most of you are probably unaware of the numerous health benefits of these delicious fruits. Namely, bananas are high in Vitamin C, Vitamin B, Vitamin A, potassium, protein, iron, total carbohydrate, and dietary fiber.

Moreover, it contains only natural sugars, which are useful when consumed, including sucrose, glucose, and fructose. Bananas are also abundant in catechin and dopamine, which have a strong antioxidant activity.

However, you probably were not even aware that the riper bananas provide the best results! Namely, these ripe bananas, which have black spots, have been found to effectively inhibit cancer.

“Japanese researchers have proven that ripe bananas [help] fight cancer. As your banana ripens, its antioxidant levels rise, strengthening your immune system and increasing your white blood cells!

figherbanana

In fact, ripe bananas are eight times as effective as their younger green siblings when it comes to elevating the cancer-fighting potential of white blood cells.”

spotted vs

Moreover, this is what will happen if you regularly eat two bananas for a month:

Boosted Digestion

bananas-bathroom

Bananas are extremely easy to digest, so they have a significant effect in the case of constipation, diarrhea and heartburn. Yet, in some rare cases, in 1% of those who suffer from acid reflux, bananas worsen the condition.

Stabilizes diabetes

diabetes5

Bananas are rich in vitamin C, potassium and fiber, so they are remarkable in the case of diabetes. Namely, diets rich in fiber improve insulin levels, so bananas will significantly improve the condition. Yet, note that bananas are also high in carbohydrates as well.

Heart Health

heart-health-140203

As the banana is a rich source of Vitamin C, potassium, fiber and Vitamin B6, it is amazing for your cardiovascular health. Furthermore, research has shown that the consumption of 4,069 mg of potassium on a daily basis reduces the risk of an ischemic heart disease by 49%, compared to those who consumed around 1,000 mg only. Moreover, these amazing fruits also lower the risk of stroke.

Lower Blood Pressure

lower blood

High blood pressure can be significantly reduced due to potassium, as it maintains a balance of the effects of salt. Namely, our body needs to have balanced potassium and sodium amounts in order to keep the blood pressure at a healthy level.

Enhanced memory and mood

brain

“Bananas might be the world’s most perfect brain food. By supplying nutrients essential for proper neurological functioning, bananas help the brain regulate mood and appetite while also supporting important cognitive functions like focus and memory.”

Kaynaklar/ Sources: www.davidwolfe.com, www.healthyfoodteam.com, supertastyrecipes.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>