Kabızlık hemen hemen hepimizin başına gelmesinden korktuğu bir durum. Kabızlık kısacası sorundur! Sizi sürekli olarak şişkin ve gazla doluymuş gibi hissettirir ve bu da endişe verici bir durumdur. Eğer ki uzun zamandır kabızlık şikayetiniz var ve buna kanama da eşlik ediyorsa hemen bir doktora görünmelisiniz. Bu doğal reçeteler ve önlemler size kabız olmamanız için yol gösterici olacaktır.

1- Lif Alımınızı Arttırın

shutterstock_28933135

İki çeşit lif vardır: Çözünebilir ve çözünemez. Ve her ikisi de kabızlığı önler. Çözünebilir lifler suyu içerisinde tutarak dışkınızı yumuşatır ve böylece bağırsaklar içerisinde kolay hareket etmesini sağlarlar. Çözünmeyen liflerse dışkınıza hacim katarlar. Tam buğday, tahıl ve makarna gibi besinler tüketin. Buğday kepeğinin doğal müshil olarak oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

2- Bazı Yardımcı Besinler

Armut, brokoli, keten tohumu, kivi, havuç, fasulye, şeftali, ananas ve incir düzenli olarak tüketildiğinde kabızlığa karşı son derece faydalıdır. Bunun yanında pek çok vitamin, mineral ve anti oksidan içerirler. Son derece liflidirler ve bu da bağırsaklarınız için çok iyidir.

3- Kaçınmanız Gereken Besinler

yeşil

Çikolata, yüksek miktarda süt ürünü tüketimi, kırmızı et, muz ve kafein uzak durmanız gereken şeylerdir. Susuz kalmamaya dikkat ederseniz kafeini bir şekilde tüketebilirsiniz. Ama su içmeye özen göstermiyorsanız uzak durun.

4- Düzenli Egzersiz

Aktif bir hayat tarzı benimseyin. Koşu, yürüyüş, esneme, yüzme gibi sporlar sindirim sisteminizi hareketli tutacak ve bu da bağırsaklarınızı olumlu yönde etkileyecektir.

5- Bitki Çayları ve Sıcak İçecekler

lemon-balm-herbal-tea

Karahindiba, sinameki, nane, yeşil, siyah, rezene, dulavratotu kökü, meyan kökü ve karanfil çayları doğal müshillerdir. Bu çayları ayrı ayrı veya ağız tadınıza göre karıştırarak tüketirseniz kendi kabızlık giderici çayınızı hazırlamış olursunuz. Gün içerisinde soğuk su yerine sıcak su içmekte faydalı olacaktır.

6- Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin. Yeterince su tüketmeye özen gösterin, aynı saatlerde tuvalete çıkın ve müshil kullanımınızı kısıtlayın.

7- Alkolden Uzak Durun

alkol

Alkol vücudunuzu susuz bırakmanın yanısıra dışkınızın nemli kalmasını sağlayan elektrolitlerin yok olmasına sebep olur ve bağırsak hareketlerini engeller. Eğer kabızlık şikayetiniz varsa alkolden uzak durun.

8- Yoga Duruşları

sunsalut

Kabızlığı önlemede etkili pek çok yoga pozu mevcuttur ki güneşi selamlama serisi etkili olan pozlar serisinden biridir. 12 pozdan oluşan bu seriyi doğru bir nefes tekniğiyle uygulamak pankreas, karaciğerlerinizdeki sorunları gidermeye yardımcı olur, sindirim sorunlarınızı ortadan kaldırır, vücudunuzdaki asiditeyi azaltır ve böylece kabızlığı giderir.

9- Sıcak ve Masaj Uygulamaları

Pelvik bölgenin ön kısmına sıcak havlu veya torba koymakta etkilidir. Karın bölgenize göbekten dışa doğru saat yönünde yapılacak bir masaj da kabızlığı gidermede etkilidir.

10- Buhar Banyosu

steam-room-skin-benefits

Kabızlık vücudunuzda çok fazla toksik madde olduğunun bir göstergesi olabilir. Buhar banyosu veya sıcak bir banyo kalın bağırsağınızı rahatlatır, vücudunuzdaki toksik maddeleri dışarı atmaya yardımcı olur ve kabızlık belirtilerini azaltır.

11- İlaçlar/ Destekler

laxatives-for-constipation

Eğer ki yukarıdaki yöntemlerin hiçbirisi işe yaramıyorsa üzgünüm ama doktora danışarak ilaç kullanımına (lactulose veya docusate gibi) başlamanız gerekmektedir.

The “potty problems” are something we all dread. Constipation is painful, it leaves you feeling gassy and bloated and it’s definitely a matter to be concerned about. If you are suffering from constipation from too long and there is bleeding, you should immediately consult a doctor. But following these natural remedies and precautions (tried and tested by my friends and relatives) will help you in the long run to avoid constipation.

1- Increase your fiber intake

shutterstock_28933135

There are two types of fiber, soluble and insoluble. Both can prevent constipation. Soluble fiber has cell walls that retain water within the cellular structures, making waste softer, larger, and thus, easier to pass through your intestines. Insoluble fiber adds bulk to your fecal material. Go for whole-grains, cereals and pastas. Wheat bran can be very effective as a natural laxative.

2-  Some helpful foods

Include runes, pears, broccoli, flax seeds, kiwi, carrots, beans, peaches, pineapples and figs in your diet regularly to make things easier. They are packed with vitamins, several minerals and lots of anti-oxidants too. They are packed with fibers and good for your intestines.

3- Avoid these food

yeşil

Avoid chocolates, dairy products in large quantities, red meat, bananas, and caffeine. Well, caffeine can go either way, depending on whether or not you are dehydrated already. If you are, avoid caffeine.

4- Exercise regularly

Maintain an active lifestyle. Running, jogging, stretching, swimming: any aerobic exercises will keep your digestive track healthy and puts impact on your intestines.

5- Herbal Teas and Warm Drinks

lemon-balm-herbal-tea

Dandelion tea, senna tea, peppermint tea, green tea, black tea, fennel seed tea, burdock root tea, licorice root tea and clove tea are natural laxatives. Drink these separately or try mixing some of the ingredients together according to your taste, to make your own laxative tea. Sipping warm water throughout the day instead of cold water will also help.

6- Changes in lifestyle

Lead a healthy lifestyle. Stay hydrated, fix a schedule for your bowel movements, do not ignore the nature calls and limit the use of laxatives.

7- Avoid alcohol

alkol

Alcohol dehydrates your body and electrolytes are lost which are essential to retain moisture in your stool. It suppresses intestinal peristalsis and kills the urge to move your bowels. Avoid alcohol strictly if you suffer from constipation.

8- Yoga postures

sunsalut

There are many yoga postures to relieve constipation but surya namaskaar(sun salutation) pose is the best and the most effective one. Performing this exercise, consisting of 12 poses, with synchronized breathing, heals the disorders related to liver, pancreas, indigestion, intestinal problems, and acidity, thus curing constipation.

9- Apply heat and massage

Applying heat to the front of the pelvic area with a warm towel or heating pad may help as well. You can also try massaging your belly, with slight pressure, in a clockwise direction starting at the navel and moving your hands away from the center.

10- Relax in steam baths

steam-room-skin-benefits

Constipation might be a sign of toxicity. Instead of getting passed from the system, toxins get reabsorbed from the wastes. Relaxing in steam baths or having baths in warm water might help to relax the colon, detoxify your system and alleviate the symptoms of constipation.

11- Medicines/Supplements

laxatives-for-constipation

If none of the above methods work for you, many drugs (laxatives) like lactulose or docusate, can help you to relieve chronic constipation but make sure to consult a doctor before starting any such medications.

Kaynak/ Source: www.ideadigezt.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>