Spor salonunda saatler geçirip bir sonuç görememek sözlerin çok ötesinde bir hayal kırıklığıdır. Kendinizi kan ter içinde bırakırsınız fakat bir türlü değişimi göremezsiniz. Endişelenmeyin çünkü yalnız değilsiniz. Pek çok kişi sizinle aynı yollardan geçti. Bununla beraber iyi haber şu ki bu rutini düzeltmeniz hayal ettiğinizden çok daha kolay.

İşte siz ve hedefleriniz arasına girmiş olan 4 hatanız:

1- EGZERSİZ TARZI

Exercise_Guide_5_740X500px

Anahtar kelime “Tutarlılık”. Egzersiz yapmak sizin vücudunuzun iç dengesini bozar (homeostasi). Bu yüklenen ekstra stres vücut sıcaklığı, oksijen tüketimi, kalp atım hızı gibi vücutsal fonksiyonlarda değişime sebep olur. Doğru bir toparlanmayla vücudunuz bu ekstra stresin üstesinden gelir ve yeni bir yükleme için kendini hazırlamaya fırsat bulur. Eğer ki kendinize göre hazırlanmış bir çalışma programına devam etmez, sürekli olarak başka çalışmalar yaparsanız sonuç alma ihtimaliniz azalacaktır. Aslında egzersiz programlarının 4- 6 hafta arasında değişmesinin sebebi budur. Çoğu kişi bir grup dersinden diğerine sıçrıyor veya her hafta başka bir çalışma programı uyguluyor. Bu tarz bir yaklaşımla daha çabuk bir sonuç alabilirsiniz fakat plato evresi çok çabuk gelecektir. Bu sebeple kendinize uygun olan ve zamanla stresin aşamalı olarak arttırıldığı bir program edinerek sonuç alma odaklı bir çalışmaya geçmelisiniz.

2- SPOR SALONUNDA ÇOK FAZLA ZAMAN GEÇİRMEK

are-you-spending-too-much-time-in-the-gym

Fazla her zaman iyi anlamına gelmez. Isınma da dahil olmak üzere spor salonunda geçirilen 75 dakikadan daha fazla süre vakit kaybıdır. Araştırma sonuçlarına göre testosteron seviyesi egzersiz yapılan 30. dakika civarında tepe noktadadır. Ancak 45 dakika sonra düşüşe geçer ve dibe vurur. Stres hormonu olarakta bilinen kortizol da yoğun bir egzersiz sırasında sıçrar. Bu hormonların salgılanmasının sebebi bize sonuç almamızda yardımcı olmak olsa dahi etkili olamadıkları bir nokta vardır: Aşırı egzersiz durumu. Aşırı egzersiz aynı zamanda uyku sorunlarına, sindirim sorunlarına ve hatta kilo alımına da yol açar. Eğer çok yoğun ve çok uzun süre antrenman yaparsanız toparlanma sürenizi düşürecek ve böylece kas kazanım ve kuvvetinizde bir düşüş ve daha az yağ yakımıyla karşılaşacaksınız.

3- ANTRENMAN PROGRAMINIZ AMAÇLARINIZA UYGUN DEĞİL

goldfish jumping out of the water

Farklı antrenman programları amaçlarınıza ulaşmanız için daha iyidir. Eğer ki amacınız yağ yakmaksa hemen hemen her türlü antrenman işinizi görür fakat eğer ki amacınız kas kütlenizi ve kuvvetinizi arttırmaksa programınız buna uygun olmalıdır. Bunun yanında uygulayacağınız antrenman programı sadece amaçlarınıza değil, size ve yaşam tarzınıza da uygun olmalıdır. Olmaması durumunda sorun yaşamanız kaçınılmazdır.

4- TOPARLANMA VE DİNLENME GELİŞİM ANLAMINA GELİR

rest.590

Spor salonunun dışında yaptıklarınız da en az içinde yaptıklarınız kadar önemlidir. İster inanın ister inanmayın daha önemli olan antrenman yapmadığınız süre içerisindeki hareketlerinizdir. Eğer toparlanma için yeterince zaman ayırmazsanız vücudunuz adaptasyon sorunu yaşar. Vücudunuzu doğru besinlerle besleyin ve bunların özellikle doğal olmalarına özen gösterin. Meditasyon, yoga, masaj ve uyku gibi şeylere de zaman ayırın. Stres genelde sonuç almanızı zorlaştıran en büyük faktördür. Eğer vücudunuz sürekli olarak “uyanık” bir haldeyse istediğiniz şekilde toparlanması neredeyse imkansızdır. Fiziksel ve psikolojik olarak rahatlamak amaçlarınıza ulaşmanız için en önemli faktördür.

Şunu unutmayın: Sabırlı ve tutarlı olun! Eğer bunları aklınızda bulundurursanız sonuç yakında gelecektir.

Giving it your all at the gym, without seeing benefits, is frustrating beyond words. You push yourself into becoming a sweaty mess and still nothing. But don’t worry, you aren’t alone. Many people find themselves disappointed and frustrated in the exact same ways. There is good news, however! Fixing your routine is easier than you might imagine.

Here are the top 4 things that may be standing between you and the results you desire:

1. Exercise ADD

Consistency is key. Exercise disrupts homeostasis, or the balance your body works to maintain. This stress causes change in the bodily processes like body temperature, oxygen consumption and heart rate. With proper recovery methods in place, your body can work to restore homeostasis and encourage adaptation to the new stresses. Results will not happen if you don’t stick to a personalized program that allows you to progress through the exercises week to week. This is why most programs are written for a 4 to 6 week duration! Many people take to ‘class hopping’ or doing different things from week to week. In doing this, you may see results at first but you will plateau quickly. Find yourself a program that allows for a progression, for a steady and gradual increase in stress that your body can adapt to and therefore provide you with results.

2. Spending too much time in the gym

More isn’t always better. Spending more than 75 minutes in the gym (including warm-up) is a waste of your time. After 60-75 minutes, your hormone levels start to lose their ability to help you maximize your efforts. Research shows that testosterone levels peak around 30 minutes but after 45 minutes, they start to come back down and return to baseline. Cortisol, the hormone most commonly related to stress, also spikes during intense exercise. These hormones help us get results but there is a point where they stop being effective. Too much exercise isn’t worth it. Going too hard can lead to sleep disturbances, digestive issues and even weight gain! If you workout too hard, and for too long, you will reduce your recovery time which will lead to fewer gains in strength and muscle and less fat burning.

3. Your program doesn’t make sense for your goals

Different programs are going to be better at getting you to your goals. If your goal is fat loss, just about anything will work but if your goal is muscle building, or strength training, your routine will look different. It is important to have a plan that is not only tailored to your goals, but to you and your lifestyle. If you don’t, you may spend a lot of time spinning your wheels.

4. Recovery and rest mean improvement

What you do outside of the gym is just as important as what you do when you are in it! Believe it or not, no matter how hard you work at the gym, the majority of the results you’ll get come when you aren’t working out. If you don’t allow time for recovery, your body cannot adapt. Start with giving your body proper nutrition by eating whole foods as close to their natural state as possible. Make time for things like meditation, yoga, massage and sleep. Stress can be one of the reasons you aren’t getting the results you want. If your body is always ‘on,’ it cannot recover properly. Being physically and psychologically relaxed is an important factor in reaching your goals.

Remember, be patient and be consistent. If you keep these things in mind, results are sure to follow.

Kaynak/ Source: Philly.com/ bodyrock.tv  Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>