Hayatta kalmak için hepimizin suya ihtiyacı var. Susuz hayat düşünülemez. Vücut faaliyetlerinin en iyi şekilde devam edebilmesi için su çok önemlidir. Bununla beraber su sadece “su” olarak tüketilmelidir ki vücudunuzda en etkili şekilde kullanılabilsin.

Bu yazımda size vücudunuzun suya ihtiyacı olduğunu gösteren belirtileri aktaracağım.

1- İşeme Sıklığı

peeing

Sağlıklı bir insan günde 6- 7 kez işer. Bu miktar kişiden kişiye değişebilir çünkü herkes aynı oranda su tüketmez. Eğer günde 2- 3 kereden daha az işeyen ve bir kaç saat hiç işeme ihtiyacı hissetmeyen bir kişiyseniz bu sizin daha fazla su tüketmeniz gerektiği anlamına gelir. Yeterli su tüketmemek böbrekleriniz üzerindeki baskıyı arttırır. Bu şu demektir: “Böbrekleriniz toksik maddeleri vücudunuzdan yeteri kadar atamayacaktır.”

Bu sebeple vücut fonksiyonlarınızın düzgün şekilde devam etmesini istiyorsanız gerektiği kadar su içmelisiniz.

2- Kuru Cilt

dryskin

Pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmak istiyorsanız su içmelisiniz. Sağlıklı kalmak için vücudunuzun sulanması şarttır. Bu şekilde cildiniz kurumaz ve yumuşak kalır.

Eğer cildiniz kuruyorsa bunun anlamı vücudunuzun suya ihtiyacının olduğudur. Nemlendirici losyon uyguladıktan hemen sonra cildiniz kuruyorsa bu da cildinizin suya ihtiyacı olduğunun belirtisidir. Vücudunuzu sulu bir halde tüketmek istiyorsanız her saat başı bir kaç bardak su içmeye dikkat edin. Bu yöntem cildinizi sağlıklı, parlak ve yumuşak yapacaktır.

3- Baş Ağrısı

Headache-

Beki bilmiyor olabilirsiniz ama su kaybına bağlı olarak baş ağrısı ortaya çıkabilir. Su kaybına bağlı olan baş ağrıları diğer tip baş ağrılarından daha farklıdır. Her hareketinizde baş ağrısı daha kötüye gider.

Yani bir şey almak için eğildiğinizde, hızlı hareket ettiğinizde, merdivenlerden inip çıktığınızda ağrı kötüleşecektir. Eğer bu tip bir baş ağrısından şikayet ediyorsanız sebebi vücudunuzdaki su eksikliğidir. Bu tarz baş ağrıları yeterli sıvı tüketmediğinizde veya aşırı terlediğinizde ortaya çıkabilir.

Bu tip ağrı yaşadığınızda acil olarak su içmeyi unutmamalısınız.

4- Ağız Kuruluğu

dry-mouth

Ağızdaki tükürük azalması ağız kuruluğuna sebep olur. Eğer ki sürekli ağız kuruluğunuz varsa bu ağız ve gırtlağınız zarar görebilir.

Ağız kuruluğu sıklıkla vücuttaki su azlığından dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanısıra aşırı ilaç kullanımı da tükürük azalımı sonucu ağız kuruluğuna sebep olabilmektedir.

Kısacası eğer sürekli olarak ağız kuruluğunuz varsa yanınızda her zaman bir şişe su bulundurun.

5- İdrar Rengi

Color-of-urine-and-health-related-problem

İdrarınızdaki renk değişimi susuzluğun en önemli işaretlerinden biridir. İdrar rengi yeterli su alımı yapıldığında açık renk olacaktır. Su eksikliğinde idrar renginde belirgin bir değişim yaşanır.

Eğer idrar renginiz koyulaşmaya başladıysa acilen bol miktarda su tüketmelisiniz. İdrarınız kahverengiye doğru gidiyorsa anlayın ki su içmelisiniz.

Bunun yanında bir anda yüksek miktarda su içmek sizi hasta edebilir. Bu yüzden vücudun organlara yeterli miktarda suyu gönderebilmesine müsaade eder şekilde yavaş yavaş su için.

6- Açlık

hungry

Yemek yedikten sonra bile kendinizi aç hissettiğiniz oldu mu? Canınızın atıştırmalık bir şeyler çektiğini düşünebilirsiniz fakat aslında sebep vücudunuzdaki su kaybı.

Kendinizi aç hissetmenizin sebebi vücudunuzun açlık ve susuzluk durumunu ayırt edememesidir. Yemek yedikten hemen sonra acıktığınız bir sonraki seferde su içmeyi deneyin. Su açlığınızı bastıracaktır çünkü vücudunuz aslında yemek değil su istemektedir.

7- Baş Dönmesi

dizziness

Baş dönmesi hissettiğiniz zamanlarda panik olmak yerine su için, çünkü sebebi susuz kalan vücudunuzdur. Susuzluğa bağlı olarak iç kulaktaki su seviyesinde değişim meydana gelir ve bu baş dönmesine sebep olur.

Bundan sonra başınız döndüğünde yapmanız gerekenin sadece bir bardak su içmek olduğunu hatırlayın ve unutmayın ki bu güneş altında çok uzun zaman geçiren sporcular arasında oldukça yaygın bir durumdur.

8- Kronik Susuzluk Belirtileri

water-glass-m

Şunu da unutmayın ki kronik susuzluk belirtileri de vardır ve bu belirtiler normal susuzluk belirtilerinden çok uzakta olabilmektedirler. Sıralamamız gerekirse;

- İdrar yolu enfeksiyonları

- Erken yaşlanma

- Kafa karışıklığı/ Anksiyete

- Yüksek kolesterol

- Kabızlık ve mide yanması

We all need water to survive. Without water no one can live. Water also helps you keeps the inner workings of your body in top shape. However you should know that water keeps you hydrated only in its pure form.

Here in this article we will show you some signs that your body sends you when you are not consuming enough water.

FREQUENCY OF URINATION

A healthy person urinates approximately 6 to 7 times a day. This number is different in every person, because not everyone drinks the same amount of water.

For those who urinate less than 2-3 times a day or have not urinated in several hours, you need to start consuming more water. This way your body tells you that you are not consuming enough water. By not consuming enough water, you may cause many difficulties for your kidneys. This means that your kidneys will not be able to filter out all the impurities from your body.

Therefore if you want your body to function properly, you need to drink the right amount of water per day.

DRY SKIN

In order to be shiny and smooth, your skin needs water. And to stay healthy your skin must be hydrated all the time. This way your skin will not be dry and will be soft to touch.

If you have dry skin that means that you are dehydrated and your skin lacks water. Another sign that your body lacks water is when your skin is dry even after applying lotions or balms on it in order to keep it wet. Therefore if you want your body to stay hydrated you need to drink few glasses of water every hour. This way your skin will be healthy and amazingly soft and smooth.

HEADACHES

Maybe you did not know this but many headaches occur due to dehydration. Headache due to dehydration is slightly different from normal headaches. You can differ it from normal headache, because this type of headache gets worst with any movement.

This means that when you try to bend down to pickup something, move fast or move up and down the stairs, the pain gets worst. If you are suffering from this type of headache, it means that your body lacks water. Usually this type of headache occurs when you have not drank enough fluids or you have sweated a lot.

Therefore when you feel this type of headache you need to drink some fluids immediately. However you should remember to take the fluids slowly and easy.

DRY MOUTH

Decrease of the saliva build up in the mouth causes you to have dry mouth. If you are constantly having dry mouth, your throat and mouth can be permanently damaged.

Dry mouth is often caused by the lack of water in your body. However, high intake of medicines, may also cause less production of saliva in your mouth. That is why if you are constantly having dry mouth, you should always carry a bottle of water with you.

COLOR OF THE URINE

The change in the color of your urine can be a major sign of dehydration. The color of your urine will be clear if you are well hydrated. However if you are dehydrated, the color of your urine will change significantly.

You need to immediately start consuming larger amounts of water, if the color of your urine keeps getting darker. See the picture bellow. You can notice that there are different colors of urine and every one of them indicates how well you are hydrated. As you can see if your urine is brown, that means that you are dehydrated.

However you should not drink larger amounts of water in a small period of time, because you will get sick. You need to drink the water slowly in order for your body to gradually replenish the water in the required organs.

HUNGER

Have you ever felt hungry even though you have just eaten? You have probably though that your body is simply craving for snacks. But that is not the case. When this situation happens to you, you should know that your body is dehydrated.

You are feeling hunger because often your body can mistake the thirst for hunger. Therefore next time you feel hungry after you have just eaten, try drinking water instead of eating snacks. The water will satisfy your hunger, because it was not hunger after all, it was your body asking for water.

DIZZINESS

Sometimes when you feel lightness in your head, you do not need to panic, because this probably means that your body loses too much fluids and it lacks water. Despite the dehydration, you should know that the fluid build-up in your inner ear can cause the dizziness.

That is why when you feel dizzy all you have to do is drink a glass of water. You should also know that this condition is very common among athletes who stay in the sun for long.

SYMPTOMS OF CHRONIC DEHYDRATION

You should also know that there are some symptoms that indicate to a chronic dehydration. It is also very important for you to know that, any of these symptoms are often overlooked for the more visible and far more experienced form of dehydration.

THESE SYMPTOMS ARE:

- Urinary Tract Infections
– Premature ageing
– Confusion/ Anxiety
– High Cholesterol
– Constipation or heart burn

Source/ Kaynak: naturalnutritionguide.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>