İnsanların çoğundan glutene karşı duyarlılıkları olduğunu duymuşsunuzdur ki aslında hiçbir zaman kendilerine böyle bir teşhis konulmamıştır. bununla beraber tahmini olarak Amerika’ da halkın % 15′ i glutene duyarlıdır. Siz onlardan biri olabilir misiniz? İşte bunu anlamanızı sağlayacak 7 belirti:

1- Keratosis Pilaris

keratosis

Genelde kalçalarda ve kolun arka taraflarında ortaya çıkan ve “tavuk derisi” olarak da adlandırılan durumdur. Glutenin bağırsak ve mideye zarar vermesinden kaynaklanan yağ asidi eksikliğinin bir sonucudur.

2- İnatçı Başağrıları

headache-2-470x260

Sürekli baş ve migren ağrıları gluten intoleransının bir başka belirtisidir. Elbette bunlar dehidrasyon ve başka rahatsızlıkların da belirtisi olabilir. Bu yüzden hemen bir hekime gitmek gereklidir.

3- Otoimmün Hastalıklar

autoimmune-diseases

Bazı durumlarda romatizmal arterit, hashimoto tiroiditi, deri tüberkülozu, sklerodermi , sedef hastalığı, ülseratif kolit, ve multipl skleroz gluten intoleransıyla ilişkili olabilmektedir.

4- Rutin Sindirim Sorunları

digestion

İshal, gaz, kalıcı kabızlık ve şişkinlik gluten intoleransıyla ilişkili olabilir. Özellikle çocuklarda kabızlık sebebi gluten intoleransı olabilmektedir.

5- Baş Dönmesi

dizziness

Denge kaybı ve baş dönmesi bir diğer gluten intoleransı belirtisi olabilmektedir.

6- Kronik Yorgunluk

Kronik yorgunluk bazen dehidrasyon gibi basit bir sebepten ötürü, bazense HIV gibi ciddi bir sebeple ortaya çıkabilmektedir. Eğer kronik bir yorgunluğunuz varsa doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Beyin sisi, özellikle gluten içeren besinler tükettikten sonra yorgun ve tükenmiş hissetme durumu glutene karşı hassasiyetiniz olabileceğini gösteren diğer işaretlerdir.

7- Kas Romatizması (Fibromiyalji)

fibromiyalji

Kronik yorgunluğu ve kas romatizması olan bazı kişiler aslında glutene karşı hassastır fakat henüz farkında değillerdir. Eğer ki bu ikisinden birine sahipseniz kenidnizi gluten intoleransına sahip bir kişi olarak düşünebilirsiniz.

It has been said that the majority of people, who are gluten intolerant, will never be diagnosed as such,and that as much as 15% of USA citizens have some sort of gluten intolerance or sensitivity, if not celiac disease. Wondering if you are one of them? Here are 7 subtle signs that might help you find out:

 

1. Keratosis Pilaris

Also known as “chicken skin” that is commonly found on the backside of the arms and thighs. It is a result of fatty acid deficiency, which is caused by gluten damaging the gut.

2.Persistent Headaches

Persistent headaches and migraines are other potential sign of being gluten intolerant. They can surely also be signs of dehydration and some other types of disorders. In case your headaches do not stop you should immediately pay a visit to the physician.

3.Autoimmune Diseases

Not in all cases, but certainly in some cases, rheumatoid arthritis, Hashimoto’s thyroiditis, Lupus, Scleroderma, Psoriasis, ulcerative colitis, and Multiple Sclerosis, have been found to be linked to gluten intolerance.

4.Routine Digestive Issues

Diarrhea, gases, persistent constipation and bloating are seemingly without cause one of the most obvious signs. Gluten intolerance in children can most likely be recognized due to constipation.

5.Dizziness

Feeling off balance and dizziness are two more signs of being intolerant to gluten.

6.Chronic Fatigue

Chronic fatigue can sometimes be caused by something easily improved, like dehydration and can sometimes be caused by something as severe as HIV. If you experience chronic fatigue you must visit your doctor and see what it causing it. Brain fog, feeling tired (especially after meals in which gluten is present) and fatigue, are other symptoms that indicate you are gluten intolerant.

7.Fibromyalgia

Some people who have been diagnosed with chronic fatigue and fibromyalgia are actually gluten intolerant but they do not realize it yet. If you have been diagnosed with some of those two, consider yourself as a gluten intolerant person.

Kaynak/ Source: www.healthiswealthofheart.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>