Amerikan hükümeti bu yılın başlarında ilginç bir açıklama yaptı: ” Her sağlıklı yetişkin en üst düzeyde zindelik için günde 3- 5 bardak kahve tüketmelidir. ” Bu özellikle yağ yakarken yoğun antrenmanlarda enerjilerini yüksek seviyelerde tutmak isteyen vücut geliştirmeciler için iyi bir haber. Aşağıda kahvenin vücut geliştirmeye yaptığı katkının 5 tanesini bulabilirsiniz:

1-strength

Kahve antrenmanlardan önce tüketildiğinde kuvveti arttırır. Araştırmacılar kafeinin anaerobik antrenman sırasında ortaya çıkan ağrıyı azalttığını ve sizi önceki antrenmandan daha iyi olmanız yönünde ittiğine inanmaktadırlar.

2- recovery

Kahve yoğun bir antrenmandan sonra toparlanmaya yardımcı olur. Kahvedeki antioksidanlar antrenman sırasında ortaya çıkan serbest radikallerle savaşmamaıza yardım ederler. Antrenmandan önce ve sonra içilen kahve, yoğun antrenmanın yan ürünü olan bu kimyasalların oksidatif hasarını azaltmaya yardımcı olur.

3-burn fat

Kahve depolanmış yağların azaltılmasına yardım eder. Kafein merkezi sinir sistemini uyarır ve yağ depolarını boşaltma yoluyla enerji tüketimine destek olur. Her bardak kahve 60- 100 mg arası kafein içermektedir ve böylece vücut yağının yanmasını sağlar. Çoğu antrenman öncesi takviye ürününde veya yağ yakıcıda kafeinin bulunmasının sebebi budur.

4-

green_coffee_bean-antioxidantKahve mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Bu şu demek değildir: “Antioksidan bakımından en zengin besindir.” Fakat ne kadar çok tüketirsek diğer besinlerden alabileceğimizden çok daha fazla antioksidan almış oluruz.

5- Kahve düşük kalorilidir. Bardak başına sadece 10 kcal içerir ve sizin antrenman amaçlarınıza yönelik besinler içerir. Bu da demektir ki kahvesever vücut geliştirmeciler istedikleri kadar içebilirler.

The U.S. government aboard made a interesting recommendation earlier this year: Every healthy adult should drink three to five cups of black coffee per day for optimal health. That’s particularly good news for bodybuilders who are trying to cut body fat while staying energized for intense workouts. Here are five ways black coffee helps support your bodybuilding gains.

ONE

Coffee increases strength when consumed before workouts. Researchers believe caffeine blunts the pain associated with anaerobic training, helping you push your previous bests.

TWO

Coffee helps you recover from intense training. Coffee’s antioxidants help fight the free radicals generated during training. Coffee pre- and post-workouts will help reduce oxidative damage from these harmful chemicals that are a by-product of intense workouts.

THREE

Coffee helps reduce stored body fat. Caffeine stimulates your CNS and supports energy expenditure by releasing stored fat. So coffee not only helps you fuel activity, but it also does so by burning body fat—each cup contains between 60 and 100mg of caffeine. That’s why you find caffeine in most fat-burning and pre-workout supplements.

FOUR

Coffee is the greatest source of antioxidants in the American diet. That isn’t to say it’s the food highest in antioxidants, but we consume so much joe that we get more of these nutrients from coffee than from any other food source.

FIVE

Coffee is low in calories. Each cup has about 10 calories and is loaded with nutrients that support your training goals. That means coffee-loving bodybuilders can drink as much coffee as they want.

Kaynak/ Source: flexonline.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>