Çoğu kadın yüzündeki kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını aramaktadır. Kırışıklıklar yaşlanma belirtilerindendir ki bu oldukça rahatsız edicidir. Temiz, lekesiz ve kırışıksız bir cilde kavuşmak için pek çok yol vardır. Bununla beraber hangi yolu seçeceğinize karar vermek önemlidir. Çünkü yanlış bir seçim cildinize daha fazla zarar verir. Seçeceğiniz tedavinin mümkün olduğu kadar doğal olması gerekmektedir.

Yüzdeki Kırışıklık Sebepleri

Çoğumuzun da bildiği gibi kırışıklığın sebebi yaşlanmadır. Fakat yaşlanma cildin kırışmasının tek sebebi değildir. Aslında diğer pek çok faktör de kırışıklık sebebidir.

 1. Sigara Kullanımı: Uzmanların da kabul ettiği gibi sigara kullanımı ve yaşlanmanın hızlanması arasında paralellik vardır. Solunan nikotin cilde giden kan akışını azaltır. Kan akışı azaldığındaysa cilt gereken besini alamamaya başlar. Bu da zamanla hücrelerin kendilerini yenileme hızlarında düşüşe sebep olarak kırışıklık oluşmasını hızlandırır.
 2. Genetik Faktörler: Bazı kişilerde kırışıklıklar kalıtsal olarak daha hızlı belirginleşir. Bundan bir kaçış yoktur fakat cildinizi sürekli nemli tutmak yardımcı olabilir.
 3. Serbest Radikaller: Genel olarak kirlilikten meydana gelen serbest radikaller cildin kolajen dokusuna zarar vererek kırışıklığa sebep olur.
 4. Hızlı Kilo Verme: Ani olarak vücut ağırlığının azalması kırışıklığa sebep olabilir. Bu durum aynı zamanda cildin gevşek ve soluk durmasına sebep olur.
 5. Yetersiz Beslenme: Yetersiz E Vitamini ve demir alımı cildin elastikiyetini azaltarak kırışıklığa sebep olur.
 6. Güneş Işığına Maruz Kalmak: Ultraviyole ışınlar direkt olarak cildin kollajen dokusuna etki eder. Bu da cildin koruyuculuğunu kaybetmesine sebep olur.

Kırışıklıklardan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

 1. Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Benimseyin: Sağlıklı yaşam herkes için önemlidir. Kırışıklıkları en aza indirmek için sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyin. Dengeli bir beslenme cildin sağlıklı ve taze görünmesi açısından gereklidir. A, C, E ve K vitaminleri cildinizin parlamasına yardım ederler.
 2. Sigarayı Bırakın: Aktif veya pasif içici bile olsanız sigaranın sağlığı bozan etkisi kanıtlanmıştır. Sigara içmek bir yana içilen ortamlarda bile bulunmamaya özen gösterin.
 3. Yeterli Miktarda Uyuyun: İyi bir uyku yüzünüzdeki kırışıklıkları azaltabilir.
 4. Stresten Uzak Durun: Stres zararlıdır ve elbette kırışıklıklara yol açabilir. Yüzünüzdeki kırışıklıklardan kurtulmak veya azaltmak için stresten uzak durun.
 5. Güneş Kremi Kullanın: Güneş kırışıklıkların bir numaralı sebebidir. Eğer güneş altında kalıyorsanız mutlaka güneş kremi kullanın. Kırışıklıkları önlemenin yanında sizi cilt kanserine karşı da korur.
 6. Sırtüstü Uyuyun: Bir tarafa doğru yatmak çene ve yanaklarda kırışıklıklara sebep olabilir. Kırışıklık izleri kaybolmayarak kalıcı kırışıklığa yol açar.
 7. Balık Tüketiminizi Arttırın: Somon gibi balıkların tüketimi gereken protein ve omega 3 yağlarının vücuda alımını sağlayarak cildinizi besler ve genç görünmesini sağlar. Bu da doğal olarak kırışıklıkları azaltır.
 8. Soya Fasulyesi Tüketiminizi Arttırın: Yapılan araştırmalara göre soya güneşin tehlikelerine karşı koruyucudur. Soya fasulyesinden yapılan beslenme destekleriyse kullanıma başladıktan 6 ay sonra cildin güçlenmesine ve cilt yapısının sıkılaşmasına katkı sağlar.
 9. Kakao Ya da Bitter Çikolata Tüketin: Kakao ya da bitter çikolata tüketimi güneşin zararlı etkilerine karşı cildinizi korumanın yanısıra cilt hücrelerinin dolaşımını arttırır, cilde su alımını kolaylaştırır ve böylece cildiniz daha yumuşak ve pürüzsüz olur.
 10. Meyve ve Sebze Tüketiminizi Arttırın: Meyve ve sebze antioksidandır. Antioksidanlar serbest radikallerin etkilerini azaltır, cildi ışıl ışıl yapar ve güneşin zararlı etkilerine karşı korurlar.
 11. Yüzünüzü Çok Sık Yıkamayın: Dermatologlara göre yüzü çok fazla yıkamak cildin doğal nem ve yağ dengesini bozarak kırışmasına yol açar.
 12. Alfa Hidroksi Asitleri (AHA) Kullanın: Bu doğal maddeler özellikle göz bölgesinde ince çizgi ve kırışıklıkların görünürlüğünü azaltırlar. Buna ek olarak kollajen doku üretimine yardımcıdırlar.
 13. Retin A Kullanın: Tretinoin veya daha genel ismiyle Retin A, A vitamininin doğal bir şeklidir ve kırışıklıkların azaltılmasına yardım eder.
 14. C Vitamini Kullanın: C vitamini tüketimi kollajen üretimini arttırır, UVA- UVB ışınlarına karşı cildi korur, cildin doğal renginde olmasını ve hasarlı cildin onarılmasını sağlar.

 

Many women are looking for ways to get rid of wrinkles on the face. Wrinkles on the face is a symptom of aging which is very disturbing appearance. Many ways you can do to get a clean skin, free of wrinkles and blemishes. However you should be careful to choose which way you want to use. Because if you choose the wrong skin care, your face instead become damaged. Better you choose treatment as natural as possible.

Causes of Wrinkles on the Face

Most of us found that the cause of wrinkles is aging. However, aging is not the only reason that makes your skin becomes wrinkled. In fact, many other factors have contributed to bring up wrinkles.

Smoking: The experts agree, there is a relationship between cigarette with accelerated skin aging process. Inhaled nicotine makes blood flow to the skin is reduced. When blood flow is reduced, the skin nutritional deficiencies. This then makes the regeneration of skin cells do not run perfectly, followed by the appearance of wrinkles in our skin.

Genetics: In certain people, the appearance of wrinkles faster apparently inherited. For this case, it’ s hard to find a way out, but we can keep the skin from drying out by always using a moisturizer.

Free radicals: Free radicals that come from pollution can damage the skin’ s collagen, which causes wrinkles.

Drastically lose weight: Body weight down abruptly can cause wrinkles, body fat content lost due to drastically reduced. This condition also causes the skin slack and dull.

Lack of nutrition: Less take vitamin E and iron can lead to a lack of elasticity and suppleness the skin, causing wrinkles.

Exposure to sunlight: Ultraviolet rays, especially ultraviolet A can freely penetrate the skin to collagen. When collagen damaged, then our skin loses its patron. Therefore, do not forget to use sun block every time out of the house.

Tips To Get Rid Of Wrinkles on Face

1. Healthy lifestyle: Healthy living is highly recommended for everyone. Try to get used to living a healthy life so that your wrinkles can be minimized and eliminated. A balanced diet is the key to make your skin look healthy and fresh. Vitamin A, C, E and K, also helps make skin glow.

2. Stop smoking: It’ s been proven that smoking is hazardous to health for both active smokers and passive smokers. Do not miss apparently wrinkles can also be caused by smoking activity. Avoid environments that are susceptible to smoke a cigarette.

3. Getting enough sleep: Quality sleep is when the evening. This can reduce the wrinkles on your face!

4. Avoid stress: Stress is very harmful, and of course can lead to the emergence of wrinkles. Avoid stress wrinkles on your face that does not appear or can be eliminated.

5. Use sunscreen: Sunlight is the number one cause of wrinkles. If you had to travel under the sun, do not forget to use sunscreen cream, in addition to reducing wrinkles will also avoid skin cancer.

6. Sleep on their backs: If you sleep on his side, it will cause wrinkles in the cheeks and chin. Traces wrinkles may not disappear, and will eventually make the impression of permanent wrinkles on the face.

7. Expand eat fish, especially salmon.: Consumption of fish that contain high protein and omega-3 will help to nourish the skin and keep it supple and youthful, and of course, help reduce wrinkles.

8. Expand eat soybeans.: Research so far has shown that soy helps protect or hinder dangers of the sun. Supplements are made ​​from soy beans can also improve skin structure and strength after usage for six months.

9. Cocoa or dark chocolate: Consumption of cocoa or dark chocolate will also protect the skin from the dangers of the sun, increasing the circulation of the skin cells, affected hydration, and make the skin look and feel smoother.

10. Expand eat fruits and vegetables: Fruit and vegetables are antioxidants. Antioxidants are compounds that reduce the effects of free radicals, making the skin look fresh and radiant, and protects against some effects of sunlight.

11. Do not wash your face too often.: According to the dermatologist, wash your face too often will remove the natural moisture and oils that protect the skin from wrinkling.

12. Alpha-hydroxy acids (AHA).: These natural substances will elevate the surface of dead skin cells, reducing the appearance of fine lines and wrinkles, particularly in the eye area, and helps stimulate the production of collagen.

13. Retinoids (including Retin A).: Tretinoin or commonly known as Retin A is a natural form of vitamin A that was used to solve the problem of wrinkles.

14. Vitamin C: Consumption of vitamin C can increase collagen production, protect from dangers of UVA and UVB rays, to overcome the problem of pigmentation, and improve the condition of damaged skin.

Source/ Kaynak: healthdigezt.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>