Fatty-Liver-Disease

Karaciğerde yağ olması tamamen normaldir. Bununla beraber söz edilen organda çok fazla yağ olması doğru değildir. Karaciğerinizin toplam ağırlığının %5- 10 kadarı yağdan oluşması yağlı bir karaciğere sahip olmanız demektir. Bu duruma çok fazla alkol tüketimi yol açabilir,fakat herhangi bir sebep olmaksızın da böyle bir rahatsızlığa sahip olmanız imkan dahilindedir. Hamile bir kadında da karaciğer yağlanması görülebilir ancak bu nadir bir durumdur.

Having fat in the liver is perfectly normal. However, it’s not right if there’s too much fat in the said organ. You have fatty liver disease if 5 to 10 percent of the total weight of your liver is comprised of fat. You can get it from too much consumption of alcohol. However, it may also develop even if you’re nota heavy alcohol drinker, and the cause of which is unknown. A pregnant woman may also suffer from fatty liver disease, but this regarded as a rare occurrence.

Karaciğer yağlanmasının 2 çeşidi vardır: Alkolik karaciğeri hastalığı (ALD- Alcoholic Liver Disease) veya Alkolizme bağlı olmayan karaciğer yağlanması hastalığı (NAFLD- Nonalcoholic Fatty Liver Disease) Herbirine sebep olan değişik faktörler vardır ve çeşitli belirtiler verirler. Komplikasyonların önüne geçmek için bu udurmları yönetmek önemlidir. Karaciğer yağlanmasını doğru beslenme alışkanlıklarıyla doğal olarak geriye çevirmek mümkündür.

There are 2 kinds of fatty liver disease — alcoholic liver disease or ALD, and nonalcoholic fatty liver disease or NAFLD.Each one of them is caused by different factors. Also, they tend to come with varying symptoms. Having them managed is important in order to prevent complications. There is no specific treatment available for fatty liver disease. However, it is possible for fatty liver disease to be reversed naturally, such as through proper eating habits.

Human-Liver_000003674226XLarge

Alkolik karaciğeri hastalığı (ALD) adından da anlaşılacağı gibi çok fazla alkol tüketimine bağlı olarak gelişmektedir. Aslında bu, çok fazla alkol tüketiminden kısa bir süre sonra da ortaya çıkabilir. Uzmanlara göre bu durumu alkol tüketip tüketmemenizden çok genetik faktörler belirler. Bazı şeyler de ALD’ ye yakalanma ihtimalinizi arttırabilir. Bunlar: Obezite, hepatit C ve vücudunuzdaki aşırı demirdir.

Alcoholic liver disease, just like what the name clearly implies, is brought about by the excessive consumption of alcohol. In fact, it’s something that may develop even after a short period of drinking a lot. Experts say that genetics may play a role in the development of this disease as it can have an effect whether or not you’re going to be an alcoholic. There are certain things that may increase your odds of having ALD. They include obesity, hepatitis C and excessive iron in the body.

Alcoholic_Liver_Disease!

Diğer taraftan NAFLD’ ye sebep olan faktörler daha başkadır ve aslına bakarsanız doktorlar NAFLD’ ye neyin sebep olduğu konusunda tam olarak emin değildir. Fakat yine de bazı faktörlerin altını çizmek gerekir ki bunlar obezite, diyabet ve yüksek kolesterol seviyeleridir. Orta yaşlı olmakta bu duruma yönelik bir risk teşkil eder. Uzmanlar yetersiz beslenme, hızlı kilo kaybı, otoimmün hastalıkların da risk oluşturduğunu belirtmektedir.

On the other hand, nonalcoholic fatty liver disease is due to factors other than excessive alcohol consumption. Actually, doctors are unsure as to why NAFLD develops. However, they are able to point out some risk factors. They include obesity, diabetes and having high cholesterol levels. Being middle age also puts you at risk of developing this disease. Experts say that malnutrition, rapid weight loss and autoimmune diseases are risk factors too.

Yağlı bir karaciğere sahip olup, bunun farkında olmamanız da mümkündür. Bunun sebebi hastalığın özellikle ilk aşamalarında belirti vermemesidir. Hastalık ilerledikçe belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Bunlardan bazıları bulantı, bitkinlik, zayıflık, kilo- iştah kaybıdır. Bunlara ek olarak konsantrasyon sorunları ve karar vermede başarısızlık yaşanabilmektedir.

It is possible for you to already have fatty liver disease and still don’t know about it. That’s because the disease affecting the liver does not usually cause any symptom especially during the early stages. As time passes by and the disease progresses, various symptoms tend to appear. Some of them include nausea, weakness, fatigue, and loss of weight and appetite. You may also have a hard time concentrating and making correct judgment.

Daha önceden de söylediğimiz gibi karaciğer yağlanması için bir tedavi yoktur. İdeal kilonun korunması, kan şekeri ve kolesterol seviyelerine dikkat edilmesi ve alkol tüketiminin azaltılması veya tamamen kesilmesiyle kontrol altına alınabilir.

As earlier mentioned, there is no treatment available for fatty liver disease. To have it put under control, some of the things that may be done include maintaining an ideal weight, managing blood sugar and cholesterol levels, and limiting or completely avoiding the intake of alcohol.

Diyette hastalığın ilerlemesinin önüne geçmek açısından önemlidir. Aşağıda bazı diyet tavsiyelerini bulabilirsiniz:

  • Rafine karbonhidratlardan uzak durun: Diyetinizde kullanmanız gereken en önemli enerji kaynakları patates, baklagiller, yabani pirinç ve tahıl gibi besinler olmalıdır.

Carbohydrates Weight Loss

  • Rafine şekerleri hayatınızdan çıkarın: Rafine şeker içeren yiyecek ve içecek tüketmeniz karaciğer yağlanmanız varsa sizin için iyi değildir. Rafine şekerden uzak durmak insülin direnci ve obezite gelişmesini engeller.

Food containing sugar

  • Lifli besin alımınızı arttırın: Meyve, sebze, tam tahıllı ürünler ve sert kabuklu yemişler lif açısından zengindir. Size şeker ve kolesterol seviyelerinizi kontrol etmenizde yardımcı olurlar.

Fiber, Dietary Fiber, Food.

  • Sağlıklı yağları tercih edin: Bütün yağlar aynı değildir. Sağlıklı çeşitler sizin için faydalı olacaktır. Avokado, balık, tohum ve bitki yağlarını tercih edin.

healthy-fats211

  • Kötü yağlardan uzak durun: Kötü yağları tanımak kolaydır çünkü oda sıcaklığında katı halde olurlar. Kısıtlamanız gerekenler arasında margarin, tereyağı, peynir ve yağlı etler sayılabilir.

badfat

The diet is also a major role player when it comes to preventing the disease from progressing. In fact, eating the right food can help in having fatty liver disease reversed. Here are some diet recommendations for the disease:
  •  Stay away from refined carbohydrates: The best sources of energy that you should include in your diet are the likes of potatoes, legumes, corn and wild rice.
  •  Eliminate refined sugars: The consumption of foods and beverages containing refined sugars is bad for you if you have fatty liver disease. Eliminating refined sugars can help control insulin resistance and obesity too.
  • Increase your intake of foods that are high in fiber: Fruits, vegetables, whole grains and nuts are all good sources of fiber. They can help you manage your sugar and cholesterol levels.
  • Opt for healthy forms of fat: Not all fats are the same. The fact is including the healthy types can be beneficial for you. Some good examples of foods rich in healthy fats are fish, nuts, seeds, avocados and vegetable oils.
  • Avoid bad fats: It’s easy to spot bad fats — they’re solid at room temperature. Some of the things you should limit include margarine, butter, cheese and high fat meats.
Kaynak/ Source: www.healthdigezt.com
Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>