Çoğu vücut geliştirmeci sadece aldığı protein miktarıyla ilgilenir. Bazıları karbonhidrat ve yağ miktarını da göz önüne alır. Ama şaşırtıcı bir şekilde çok az bir kısmı doğru kaynaktan doğru vitaminleri kullanması gerektiğini bilir. İyi bir diyet için pek çok önemli vitamin vardır fakat ben bunlardan 5 tanesine odaklanacağım.

vitamin-a

1- A Vitamini: Her ne kadar sizin görüşünüz için iyi olduğu söylense de A vitamini kas büyümesini protein sentezine yardım ederek teşvik eder. Aynı zamanda glikojen üretimine de yardımcıdır ki bu da vücudun depoladığı enerjidir. Bunun yanında bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi enfeksiyonlara karşı korur.

Nelerde bulunur?: *Tereyağı *Havuç *Ciğer *Yumurta

b1

2- B1 Vitamini (Tiamin): Vücut için çok gereklidir çünkü proteinle beraber büyümeye yardım eder. Egzersiz yaptığınız her sefer hemoglobin yapımına yardımcı olması için bu vitamine ihtiyacınız vardır. Hemoglobin oksijenin kaslarınıza taşınmasına yardımcı olur.

Nelerde bulunur?: *Tavuk *Balık *Muz *Fındık

vitamin-b3-niacin-benefits

3- B3 Vitamini (Niyasin): Enerji üretimi için çok önemlidir. Zaman zaman vücut geliştirmeciler daha damarlı bir görünüm elde edebilmek için niyasinin bir çeşidi olan nikotinik asidi kullanırlar.

Nelerde bulunur?: *Tavuk *Fındık *Yumurta

d vit

4- D Vitamini: Kalsiyum emilimine yardımcıdır. Doğru miktarda kalsiyum olmaması durumunda vücudunuz kaslarınızda tam anlamıyla bir kasılma sağlayamaz. Bunun yanında fosfor emilimine de yardımcı olur ki bu da ATP yapımında kullanılır. (Hücre içi kimyasal enerjiyi metabolizma için kullanım yönünde aktarır. )

Nelerde bulunur?: *Yumurta *Ton balığı *Sardalya *Balık Yağı *Sığır karaciğeri

e vit

5- E Vitamini: A vitamini gibi yağda çözünebilir bir vitamindir. Kullanılabilmesi için yağa ihtiyacı vardır ve bunun anlamı aynı zamanda yağ hücrelerimizde depolanabilir olduğudur. E vitamini hücrelerimizi ve hücre çeperini korur.  Hızlı bir şekilde onarma ve daha hızlı kas büyümesine yardımcıdır.

Nelerde bulunur?: *Bitkisel yağlar (Örn: Ayçiçek yağı) *Badem *Ispanak

5 IMPORTANT VITAMINS FOR BODYBUILDERS

Most bodybuilders only care about the amount of protein they are getting. Some that take it a bit more seriously count the amount of fats and carbs too. But a surprisingly small number ensure they get the right vitamins, and from the correct sources. There are loads of important vitamins that are needed for a well rounded diet, but today I am going to focus on five of them.
5 IMPORTANT VITAMINS FOR BODYBUILDERS

1: VITAMIN A

Although it is often well known for being good for your vision, Vitamin A is important for muscle growth, as it helps with the synthesis of protein. Any bodybuilder knows that this is important – after all, muscle is what it is all about. It also helps with the production of Glycogen, which is how the body stores energy.
It also helps protect you from infection as boots your immunity.

SOURCES OF VITAMIN A:

 • Carrots
 • Butter
 • Liver
 • Eggs

2: VITAMIN B1 (THIAMINE)

Thiamine is very important for bodybuilders because it helps with protein growth. Everytime you work out or exercise you need thiamine to help make hemoglobin. Hemoglobin is used to help transport oxygen to your muscles.

SOURCES OF THIAMINE (VITAMIN B1)

 • Chicken
 • Fish
 • Nuts
 • Bananas

3: VITAMIN B3 (NIACIN)

Niacin, or Vitamin B3 is very important for energy production. Sometimes bodybuilders use a type of Niacin called Nicotine Acid which makes veins more vascular.

SOURCES OF VITAMIN B3 (NIACIN)

 • Chicken
 • Nuts
 • Eggs

4: VITAMIN D

Vitamin D helps absorb calcium. Without the correct amount of calcium your body will not be able to do full contractions of your muscles. It also helps with the absorbsion of phosphorus, which is used to make ATP (which transports chemical energy within cells for metabolism).

SOURCES OF VITAMIN D

 • Whole Egg
 • Beef Liver
 • Cod Liver Oil
 • Tuna
 • Sardines

5: VITAMIN E

Like Vitamin A, it is a fat-soluble vitamin. It uses fats in order to be used, and it also means it can be stored in your fat cells.
Vitamin E is used in the protection of your cells. Vitamin E helps to protect the cell membranes (outer ‘skin’ of each cell). Because of this it leads to faster repairs and faster growth of muscle.

SOURCES OF VITAMIN E

Most Vit E sources are high in fat.
 • Vegetable Oils – e.g. sunflower oil
 • Almonds
 • Spinach
Kaynak/ Source: http://www.all-bodybuilding.com Çeviri/ Translate: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>