big-and-ripped-body

Herkes daha yağsız olmak ister. Sağa sola sallanmadan duran sıkı göğüs kasları ve tamamıyla belirgin karın kasları hangimizin rüyası değil ki? Pennsylvania Eyalet Üniversitesi' ne göre ortalama bir erkeğin vücut yağ oranı %15- 20 arasında olmalı ve esansiyel yağ miktarı da %3' ün altına düşmesin ki insanlar ölmesin.  Elit sporcularda bile %5' in altındaki yağ oranı sağlıksızlığın bir işaretidir ki kaçımız elit sporcu? Erkek vücut geliştiriciler yarışma zamanlarında %5' in aşağısında vücut yağ oranlarını görürler fakat bu seviyede sezon dışındaki dönemde kalmazlar. Çünkü vücut yağı bütün vücut için -buna sizin kardiyovasküler, endokrin, üreme, iskelet ve merkezi sinir sisteminiz dahildir- kontrol mekanizmasıdır. Yeterli oranda vücut yağına sahip olmazsak bütün sistem sapıtacaktır. Şimdi 15 maddelik yağsızlık durumunda vücudumuzda olacaklar listemize bir göz atalım:

1- Ciddi Sağlık Problemleriyle Karşı Karşıya Kalırsınız

“Aşırı derecede düşük bir yağ oranına sahip olmak kardiyovasküler sisteminizin normal çalışma kabiliyetini etkileyebilir. ” diyor kardiyolog Kevin Campbell. Örnek olarak yapılan bir araştırmaya göre vücut geliştirmeciler vücut yağ oranlarını düşürerek yarışmaya hazırlanırken nabızları dakikada 27′ ye kadar düşmektedir. Çok düşük nabız -ki buna bradikardi denilmektedir- baş dönmesi, bayılma ve kalp durmasına sebep olabilmektedir. Bununla beraber çok düşük yağ oranı nedeniyle ortaya çıkan diğer elektrolit dengesizlikleri kalpsel aritmilere ve ani ölümlere sebep olabilir.

2- Enerji Seviyeniz Yere Çakılır

” Vücut yağınız azaldığında yedek enerji depolarınız yok olur ve enerjinin bitmesi sebebiyle vücudunuz optimal seviyede çalışamaz.” diyor Campbell. Bunun ötesinde yağ oranının düşüklüğü tiroid hormonu üretiminde düşüşe sebep olur ki bu da tükenmişlik durumuna katkıda bulunur.

3- Birdenbire Sürekli Üşümeye Başlarsınız

Burası mı soğudu yoksa siz mi? “Yağ vücudunuzun kendi sıcaklığını korumasında ve organların yalıtımında rol oynar.” diyor Campbell. “Ultra düşük yağ oranına sahip insanlar sürekli olarak üşümekten yakınabilirler.” Aşırı yağsız kişilerde görülen Tiroid bozuklukları da buna katkı sağlar.

4- Antrenmanlarınız Berbat Olur

“Antrenmana başladıktan 20 dakika sonra vücudunuz enerji kaynağı olarak karbonhidratları tüketmeye başlar ve sonra enerji kaynağı olarak yağa döner. Eğer enerji için çok az bir yağınız varsa sizin sportif performansınız belirgin şekilde düşecektir.” diyor Campbell.

5- Kaslarınız Egzersizden Sonra Kendisini Yenileyemez

“Siz inanılmaz derecede yağsız bir vücutla egzersizinizi tamamlasanız bile, toparlanmanız oldukça zor olacaktır. Bunun sebebi vücudunuzdaki yağ oranı çok düşük olduğunda kaslarınızdaki ve karaciğerinizdeki depo karbonhidratlarının da -glikojen depoları- çok düşük olmasıdır. Glikojen egzersizden sonra vücudunuzun kendini toparlayabilmesi için hayatidir. ” diyor egzersiz fizyolojisti Mike Nelson

6- Sürekli Olarak Acıkırsınız

Ne kadar fazla tavuk göğsü, brokoli ve hava tüketmeye devam ederseniz pizzanın cazibesi o kadar artacaktır. Düşük yağ oranı için yapılan diyet vücut yağ hücreleri tarafından üretilen bir hormon olan leptin seviyelerinde azalışa sebep olur. Hipotalamustaki leptin reseptörleri bu düşüşü farkeder ve iştahı arttırır ki bu da sizin sürekli aç hissetmenize sebep olur.

7- Testosteron Seviyeleriniz Düşer

Düşük leptin seviyeleri daha düşük testosteron seviyeleri demektir. Beyindeki hipotalamus ve hipofiz bezi boyunca gerçekleşen uyarım zinciri sonucunda düşük leptin seviyeleri testislerinize daha az testosteron üretmesini söyler. Buna örnek olarak vücut geliştirmeciler arasında yapılan bir araştırma verilebilir. Yarışma döneminde ortalama bir erkekte 9.22 olan seviye 2.27 ng/ mL. ‘ ye kadar düşmüştür.

8- Kaslarınız Daha Zayıf Bir Hale Gelir

“Berbat geçen antrenmanlar, yetersiz kas yenilenmesi ve super düşük testosteron seviyeleriyle aşırı düşük yağ oranına sahip kişiler için kas kazanmak imkansızdır. Bununla paralel olarak vücut geliştirmeciler yarışmadan aylar önce kuvvet ve kas kütlesi kaybederler ki bunu yerine koymaları 6 aydan fazla bir zaman almaktadır.”diyor Fear

9- Sperm Sayınız Düşer

Çok düşük leptin ve testosteron seviyeleri temel olarak üreme sisteminin durması demek olan hypogonadotropic hypogonadism le sonuçlanır. “Vücudunuz hayatta kalma moduna geçer ve bu modda üremeye yer yoktur.” diyor Nadolsky. Sperm üretiminiz belirgin olarak düşer. Yine de eşinizi normal bir şekilde hamile bırakmaya kararlıysanız bile önce erekte olmak zorunda olduğunuzu ve bunun da şu anda sizin için diğerinden daha büyük bir problem olduğunu da aklınızdan çıkartmamalısınız.

10- Çok Sık Hasta Olursunuz

İnanılmaz derecede düşük yağ oranı ve kalori tüketimi yüksek kortizol seviyeleriyle bağlantılıdır ki bu bağışıklık sisteminize darbe vurur, bakteriyel enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına yakalanma şansınızı arttırır.

11- Kemikleriniz Daha Kırılgan Bir Hale Gelir

Vücut yağ oranınız çok aşağılara indiğinde vücudunuz kalsiyum ve vitamin D’ yi düzgün şekilde kullanamamaya başlar. “Aşırı derecede yağsız olan sporcularda kemik yoğunluğunda düşüklük olduğu saptanmıştır ve hatta bazı vakalarda kemik erimesi teşhisi konulmuştur.” diyor Fear.

12- Bir Hayatınız Olmaz

“Aşırı derecede yağsız bir vücuda ulaşmak çoğu kişinin göze alamayacağı yaşam tarzı değişiklikleri gerektirir.” diyor Fear. “Alkol kullanımından kaçınmak, bütün yemekleri kendi hazırlamak ve asla dışarıda yemek yememek ve yediği her gram yiyeceği hesaplamak maaş çeki almadan çalışılan tam zamanlı bir işe benzer.”

13- Sürekli Kötü Bir Ruh Hali İçerisinde Olursunuz

“Yağlar sinirsel fonksiyonlar için önemlidir. Beyninizin enerji için aşırı derecede ihtiyaç duyduğu düşük seviyedeki esansiyel yağ asitleri size rahatsızlık ve ruh halinde dalgalanmalar olarak geri döner.” diyor Campbell.

14- Beyin Sisi Size Çektirmeye Başlar

“Beyindeki düşük seviyeli esansiyel yağ asitleri konsantrasyonda sorun yaratır ve zihinsel tükenmişliğe yol açar.”  diyor Campbell.

15- Cildiniz Berbat Görünür

“Diyetinizdeki ve vücudunuzdaki yağlar sağlıklı bir cilt için önemlidir.” diyor Campbell. Bunun ötesinde aşırı derecede yağsız olmaya çalışan insanlar sıklıkla sudan zengin karbonhidratlar tüketmezler ve dehidrasyon kaçınılmaz olur. Su almadığınızda vücudunuz gereken suyu cildinizden çeker ve hayati organlarınıza yönlendirir. Cildiniz kuru ve lekeli bir hal alır.

Kaynak: mensfitness.com Çeviri: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>