bira

Birada Ne Kadar Lif Bulunur?

Bira şaşırtıcı şekilde sağlıklı bir alkollü içecektir. Hem karbonhidrat hem kalori olarak yüksek değerleri olmasına rağmen yüksek miktarda B Vitamini ve bazı mineraller içerir. Biranın içeriğindeki şerbetçiotu (bira çiçeği olarakta bilinir) böbrek sağlığını olumlu yönde etkileyen bitkisel kimyasallar içerir. Bira aynı zamanda çeşitli şekillerde lif barındırır. Besleyici yönüne rağmen biranın günlük 1 veya 2 şişeyi geçmemesi gerekir.

Karbonhidrat ve Lif

Bira 3 çeşit karbonhidrat içerir. Çoğunluğuysa şeker ve nişastadan gelmektedir.

Biranın içeriğinde;

- %0.7~ 3.9 arası nişasta

- % 0.8~ 2.3 arası şeker

- % 0.2~ 1 arası lif

bulunur. Oratalama 350 gr.lık bir birada 0.7~ 3.5 gr civarı lif bulunmaktadır. İçeceklerdeki lif miktarının hesaplanması aslında yenidir. Araştırma metoduna göre lif miktarı değişiklik gösterebilir. Fakat araştırmacıların hemfikir oldukları konu normal biraların dark biraya göre daha az lif içerdikleridir.

Suda Çözünebilen Lif

Biradaki tüm lifler suda çözünebilir yapıdadır. Bu tarz lif alımını arttırmanın pek çok sağlık faydası vardır. (Dışkıyı yumuşatır ve kabızlığı engeller.) Bunun yanı sıra bira kardiyovasküler hastalıklara ve tip 2 diyabete yakalanma riskini düşürür, kan şekerini düzenler, sağlıklı kolesterol (HDL) seviyesinde artış sağlar.

Kaynak: heathyeating.sfgate.com Çeviri: Bora Demircioğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>